Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

2 samce i 1 samica

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   mirass

mirass

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2217 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 17 grudzień 2006 - 09:46

Nurtuje mnie pewne pytanie, otóż widziałem w pewnym filmie na Animal Planet zachowanie łuszczaków żyjących na sawannach podczas lęgów. Zawsze pierwszeństwo do samic miał samiec dominujący w stadzie (A), a dopiero później samiec niżej w hierarchii (:P. Czasem także do samic przystępowały samce, których samiec dominujący nie dopuszczał do samic © – robili to po kryjomu. Była tam jedna scena, gdzie samiec A pokrył samice i odleciał. Wtedy do tej samej samicy przystąpił samiec B. „Wydziobał” plemniki z kloaki samicy i sam wziął się za krycie. Podobno i tak nie dał rady „wydziobać” wszystkich plemników. Więc, który samiec był ojcem młodych, które się wykluły z jajek? Czy to możliwe, że jedne młode były po samcu A, a inne po samcu B? I czy widzieliście coś takiego w hodowlach?
  • 0

#2 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 17 grudzień 2006 - 11:35

mirass, u niektórych gatunków ptaków tak właśnie się to dzieje. Pary nie żyją w trwałych związkach a samica wybiera sobie partnera do kopulacji, a po pewnym czasie kojarzy się z kolejnym.
Czasem zdarza się tak, że kolejny samiec niszczy lęg poprzedniego, starając się przekazać swoje geny.

Przypadkiem gdzie ptaki żyją w stosunku 2 samce do 1 samicy są papugi wazy. Samica wybiera sobie dwóch partnerów do życia i z nimi kopuluje. Ptaki te żyją w takich związkach w naturze i w hodowlach.
  • 0

#3 OFFLINE   mirass

mirass

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2217 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 17 grudzień 2006 - 13:35

Przypadkiem gdzie ptaki żyją w stosunku 2 samce do 1 samicy są papugi wazy. Samica wybiera sobie dwóch partnerów do życia i z nimi kopuluje. Ptaki te żyją w takich związkach w naturze i w hodowlach.

I wychodzi jakaś tam część młodych po jednym a druga część młodych po drugim ojcu?
  • 0
Dołączona grafika

#4 OFFLINE   Agnieszka Co.

Agnieszka Co.

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 461 postów
  • LokalizacjaŻywiec
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 17 grudzień 2006 - 23:21

I wychodzi jakaś tam część młodych po jednym a druga część młodych po drugim ojcu?

Tak.
Plemniki ptaków dość długo są żywotne w drogach rodnych samicy. Jeśli kopuluje z różnymi samcami to ma "zapas" pochodzący od tych wszystkich samców. Komórki jajowe są uwalniane w pewnych odstępach czasowych i "kto pierwszy ten lepszy".
Dawniej sądzono, że potomek może nosić cechy wszystkich samców, którzy mieli kontakt z samicą. Jednak, jak wiemy zazwyczaj jeden plemnik zapładnia komórkę jajową (nie słyszałam o bliżniętach u ptaków - podobno nawet gdyby się trafiły to zamierają w jaju) i potomek nosi cechy "producenta" tego plemnika.
  • 0

#5 OFFLINE   mirass

mirass

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2217 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 20 grudzień 2006 - 18:19

Ostatnio u mnie samce przepiórki chińskiej pokrywają jedną samiczke. Jest ich dwóch. Samiczka jak narazie zniosła dwa jaja. Jestem ciekaw co by wyszło z tych jaj (młode po którym ojcu) gdyby samica wysiedziała. Może wysiedzi :roll:
  • 0