Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
 • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   
 • Rejestracja
facebook

Zdjęcie

Zanim zaczniesz hodować./poradnik/


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   lobo

lobo

  Administrator

 • Założyciel
 • 3495 postów
 • Telefon:503590429
 • LokalizacjaBełchatów
 • Specjalizacja hodowli:

Napisano 11 wrzesień 2005 - 21:21

Temat ten traktował będzie o ogólnych wymaganiach jakie maja poszczególne grupy ptaków. Piszę go z myślą o początkujących i o osobach dopiero mających zamiar hodować ptaki. Opisy będą odnosić się do ptaków dzikich.
Każdy ptak ma jakieś minimalne wymagania, tak pod względem żywienia, środowiska, jak i przestrzeni życiowej, których zapewnienie pozwala utrzymać go w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej przez wiele lat. Nieodpowiednie warunki chowu oraz żywienia są głównym powodem chorób w hodowlach amatorskich. Zanim nabędzie się jakiś gatunek powinno się zdobyć podstawowe chociaż informacje odnośnie jego utrzymania. Rozmowa z hodowca nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, bo z mojego doświadczenia wynika, że wiele osób mimo iż hoduje ptaki nie ma o nich zbyt dużej wiedzy a poza tym wielu "hodowców" udziela informacji nieprawdziwych, byle tylko sprzedać.
Na początek bażanty.
Bażantów jest ponad 50 gatunków, z tego w hodowlach w Polsce spotkać można około 30 gatunków. Bażanty maja bardzo zróżnicowane wymagania tak pod względem warunków utrzymania, jak i pożywienia. Większość odżywia się pokarmem roślinnym z niewielką domieszka pokarmu pochodzenia zwierzęcego. Są jednak gatunki, które są całkowicie wegetariańskie, jak i takie, w których diecie przeważa pokarm pochodzenia zwierzęcego.
Początkujący hodowcy nie powinni wybierać gatunków wymagających pod względem żywienia. Następna sprawą są warunki lokalowe, jakich wymagają bażanty. Niewiele gatunków nadaje się na ptaki ogrodowe, większość wymaga wolier, o odpowiedniej wielkości. Jako ptaki ogrodowe sprawdzają się kiśce srebrzyste, uszaki siwe i brunatne i oczywiście pawie. Słabiej w tej roli sprawdzają się bażanty złociste i diamentowe oraz królewskie. Bażanty bywają ptakami agresywnymi. Decydując się na ich hodowle należy również i to brać pod uwagę. Trzeba zawsze dysponować jakimś wolnym pomieszczeniem, do którego można by było osobnika agresywnego przenieść. Niedopuszczalna praktyka w hodowli bażantów jest tworzenie bastardów, czyli mieszańcy międzygatunkowych. Zazwyczaj gatunki należące do tej samej podrodziny łatwo ze sobą się krzyżują. Biorąc to pod uwagę oraz agresje samców wobec siebie, należy każda parę, bądź grupę hodowlana utrzymywać w oddzielnej wolierze. C.D.N.
Kaczki
Kaczki można podzielić na 7 grup: kazarki, kaczki drzewne, kaczki właściwe, grążyce, kaczki morskie, tracze i sterniczki. Każda z tych grup kaczek ma trochę inne wymagania dotyczące ich hodowli. Wymagania wspólne jakie maja wszystkie gatunki to zbiornik wodny. Woda jest niezbędna dla ptaków blaszkodziobych. Potrzebują jej do rozmnażania, utrzymania w czystości upierzenia , a niektóre gatunki prawie całe życie spędzają na wodzie. Woda musi być czysta i to jest warunek podstawowy. Na czystość wody ma bezpośrednio wpływ wielkość i rodzaj zbiornika wodnego oraz ilość ptaków. Tutaj musze nadmienić iż przy prowadzeniu racjonalnej hodowli większej ilości gatunków słabo sprawdzają się naturalne zbiorniki oraz ozdobne oczka wodne. Na stawach oraz oczkach wodnych można utrzymywać ptaki głównie w celach dekoracyjnych. Problemy hodowlane wynikające z budowy oraz wielości tych zbiorników są często nie do rozwiązania. Zatem decydując się na hodowlę należy zbudować zbiornik specjalnie w tym celu. Wykonane powinny być w taki sposób i z takiego materiały, by łatwo można było wymieniać w nich wodę i czyścić je. Ale sam zbiornik to nie wszystko. Ważny jest również wybieg. Powinien mieć odpowiednia wielkość i obsadę roślinną. Proporcje wielkości wybiegu do lustra wody są różne dla poszczególnych grup kaczek. Najmniej lustra wody potrzebują kaczki właściwe, a najmniej wybiegu potrzebują sterniczki. Na wybiegu powinny się znaleźć krzewy lub inne duże rośliny które zapewniają ptakom cień, kryjówkę oraz miejsce do gniazdowania. Część gatunków nie zakłada gniazd na ziemi, ale np. w dziuplach, norach bądź na pływających platformach z roślin. Należy więc zapoznać się ze zwyczajami danego gatunku, zanim podejmie się decyzję o jego hodowli. Żywienie większości kaczek nie sprawia żadnego problemu. Są jednak gatunki o dość dużych wymaganiach pokarmowych ( kaczki morskie i tracze), które najlepiej żywić gotowymi pokarmami granulowanymi. C.D.N.
Gęsi.
Gęsi można podzielić na 4 grupy: drzewice, gęsi , łabędzie i magellanki. Najbardziej związanymi z wodą ptakami są łabędzie. Do ich hodowli w odróżnieniu do kaczek najlepiej nadają się naturalne, duże zbiorniki z bogata roślinnością. Na takim zbiorniku ptaki będą czuły się doskonale i same zdobędą większość pokarmu. Należy pamiętać, iż dorosłe łabędzie są ptakami raczej agresywnymi i w niektórych przypadkach mogą być niebezpieczne. Drzewice są ptakami raczej dla zaawansowanych hodowców. Mają bardzo ufne usposobienie. Najlepiej czują się w niewielkich stadach złożonych z przedstawicieli tego samego gatunku lub innych drzewic. Dość duży udział w pokarmie drzewic stanowią składniki pochodzenia zwierzęcego. Drzewice są ptakami pochodzącymi z rejonów tropikalnych, więc wymagają odpowiedniej opieki zimą. Gęsi i magellanki maja podobne wymagania. Nie potrzebują dużych zbiorników wodnych, zadowolą się skromnym oczkiem z czysta wodą. Potrzebują natomiast dość dużych wybiegów porośniętych trawą lub innymi roślinami "pastwiskowymi". Główny składnik ich diety to zielonki, ziarno natomiast jest tylko uzupełnieniem. Większość gatunków jest bardzo odpornych niskie temperatury. Niektóre gatunki są dość agresywne wobec innych ptaków, a niekiedy nawet wobec opiekuna. Ekstemalnie agresywnym, w czasie sezonu lęgowego, gatunkiem są kapodzioby. C.D.N.
 • 0

#2 OFFLINE   Józek

Józek

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 3310 postów
 • LokalizacjaBudziska
 • Specjalizacja hodowli:

Napisano 22 lipiec 2008 - 20:58

Ostatnio bardzo często zdarza się że początkujący hodowca kupuje ptaki a później pyta czym karmić i w jakich warunkach je hodować, ale czasami bywa tak że nawet się nie zapytają i dziwią się dlaczego ich ptaki są takie słabe albo toczą walki miedzy sobą i giną , jest to największy błąd jaki popełnia hodowca niewiedząc nic o danym gatunku i ptaki bardziej wymagające najczęściej giną, zwykle taki zakup jest nie planowy i ptaki są kupowane z wrażenia i zauroczenia albo że była okazja ale to w niczym nie usprawiedliwia. Bardzo często też są budowane duże woliery i tam wpuszcza się różne gatunki ptaków do ozdoby i przyciągania ludzi,czasami taki hodowca o ile można go tak nazwać to w takiej wolierze trzymał by ptaki z jakimś jastrzębiem i dziwił by się dlaczego znikają mu ptaki, a i czasami dostaje się nie prawdziwe informacje
 • 0

#3 OFFLINE   gege

gege

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 867 postów
 • LokalizacjaZimnowoda K.Staszowa
 • Specjalizacja hodowli:

Napisano 22 lipiec 2008 - 21:08

Mi jak się coś spodoba to muszę je mieć w hodowli.Jak już mam zamiar kupić patrzę jakie wymagania,żywienie,pomieszczenie itp,itd.Ja próbuje im stworzyć jak najlepsze warunki życia.Jak już mam kupować przygotowuje dla nich pomieszczenie czyste i najwygodniejsze,kupuję dla nich pokarm itp.Ja jak kupowałem japońskie to nic o nich nie wiedziałem,ale przygotowałem już dla nich klatkę wyścieliłem siankiem i jak już przyszedłem ze szkoły to już były w klatce i jajo w pudełeczku ??
 • 0

#4 OFFLINE   lobo

lobo

  Administrator

 • Autor tematu
 • Założyciel
 • 3495 postów
 • Telefon:503590429
 • LokalizacjaBełchatów
 • Specjalizacja hodowli:

Napisano 23 lipiec 2008 - 18:30

Podam przykład jak ze zwykłej niewiedzy można doprowadzić do śmierci ptaka.
Pewna osoba dzwoniła do mnie z pytaniem, co ma zrobić bo jej cietrzewie mają biegunkę, której niczym nie można wyleczyć. Po dłuższej rozmowie okazało się, że ptaki od dłuższego czasu faszerowane są lekami różnego rodzaju, a ich stan się pogarsza. Leki zaczęto podawać niedługo po zakupie, gdy zauważono rzadkie odchody. Niestety osoba, która kupiła te ptaki nie wiedziała, że głuszcowate wydalają dwa rodzaje odchodów, "knoty" i "smołę", i że jest to całkowicie naturalne. Po kilkunastotygodniowej "kuracji" ptaki padły. Wystarczyło wyporzyczyć jakąś książkę o łowiectwie z biblioteki i wszystko było by jasne, a tak ucierpiały zwierzeta. Takich przykładów można pewnie mnożyć w nieskończoność.
 • 0
"Nie ma, że łatwo." Chev Chelios :)

#5 OFFLINE   syju

syju

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 979 postów
 • LokalizacjaŚwiętokrzyskie

Napisano 23 lipiec 2008 - 19:31

Niektórym ludziom ciężko sięgnąć po książkę, faszerowanie lekami na wyrost
nie więdząc dokładnie co ptakom dolega zawsze mnie dziwiło
 • 0

#6 OFFLINE   aga1975

aga1975

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 2285 postów
 • Telefon:694310917
 • LokalizacjaKatowice

Napisano 24 lipiec 2008 - 10:15

Ja może napiszę z tej drugiej strony.
Faktycznie, najpierw powinniśmy przygotować się na zakup ptaka, którego chcielibyśmy trzymać u siebie, czyli dowiedzieć się coś o nim i przygotować dla niego lokum.
Założę się że wielu z nas, a nawet zaryzykuję, że prawie wszyscy, kupili w przeszłości ptaka nie mając o nim szerszej wiedzy. Kupili bo im się podobał, lub bo była okazja. I potem dopiero na szybko organizował wolierę, lub klatkę i szukał informacji odnośnie hodowli.
 • 0

#7 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 2558 postów
 • LokalizacjaDąbrowa Górnicza

Napisano 31 lipiec 2008 - 20:24

aga1975, Zgadzam się z Tobą w pełni tak było szczególnie w przeszłości. Bo niby skąd tą wiedzę miałaś mieć jak nie było żadnej literatury ,internetu, wydawnictw itd.Kupiło się od kogoś ptaka ,to ten co sprzedawał to niejednokrotnie miał blade lub żadne pojęcie o nim bo go sam po prostu kupił i to nie u nas lecz na zachodzie.Zdarzało się i tak ,że chociaż sprzedający posiadał wiedzę o ptaku to nie za bardzo chciał się nią z drugim podzielić. Ale to nie było jeszcze najgorsze,gorzej jak podał ci specjalnie błędne informacje.
Dzisiaj jednak wszystko jest podane na tacy i jeżeli dziś ktoś kupuje ptaka a nic o nim nie wie to nie wiem co myśleć o takiej osobie.
 • 0
http://andrzejko.dbv.pl/photogallery.php

Kowina Andrzej

#8 OFFLINE   MichaU^^

MichaU^^

  Użytkownik

 • Użytkownik
 • 13 postów
 • LokalizacjaNowy Sącz

Napisano 09 czerwiec 2009 - 21:21

JA chce hodowc papugei.
przynajmniej czytam ksiazki czerpie informacje od doswiadczonych hodowcow.

i przygotuje jej jak najlepiej
 • 0

#9 OFFLINE   tragopan

tragopan

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 732 postów
 • Telefon:504008332
 • LokalizacjaAleksandria
 • Specjalizacja hodowli:

Napisano 11 czerwiec 2009 - 06:39

Ale jak młody hodowca nie znający tematu przeczyta książki i weźmie się za hodowlę, to i tak nici z tego. Spotkałem się z dużymi błędami w książkach polskich o hodowli np. bażantów czy kaczek. Najlepiej początki hodowli zacząć od łatwych ptaków i nie mających dużo wymagań.
 • 0

banner4.gif


#10 OFFLINE   kochin14

kochin14

  Początkujący

 • Użytkownik
 • 7 postów
 • Lokalizacjalub

Napisano 16 październik 2009 - 18:30

co rozumiesz przez początki hodowli>?
 • 0

#11 OFFLINE   tragopan

tragopan

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 732 postów
 • Telefon:504008332
 • LokalizacjaAleksandria
 • Specjalizacja hodowli:

Napisano 17 październik 2009 - 10:47

kochin14, początki hodowli są zależne od wiedzy i doświadczenia, warunków bytowania ptaków, dyspozycyjności. A najważniejsze, to musisz mieć zamiłowanie do zwierząt, żeby coś hodować. Ptaki to nie rybki w akwarium, czy chomik w terrarium. Chociaż hodowca rybek też musi mieć wiedzę i warunki to hodowli.
 • 0

banner4.gif


#12 OFFLINE   BiałaPawica 36

BiałaPawica 36

  Użytkownik

 • Użytkownik
 • 12 postów
 • Specjalizacja hodowli:

Napisano 21 sierpień 2012 - 21:42

Czy ktoś poleci jakieś DOBRE książki o hodowli ptaków? Jak na razie mam kilka książek z wydawnictwa "EGROS" z serii HOBBY, ale nie wiem na ile mogę im wieżyć...
 • 0

Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych