Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Jadłospis kaczek

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

#41 ONLINE   lobo

lobo

Administrator

• Założyciel
  • 3483 postów
  • Telefon:503590429
  • LokalizacjaBełchatów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 28 sierpień 2008 - 18:14

andrzej-ko,
Z tą kukurydzą chodziło autorowi o to, że zimą do garnulatów dodaje tylko kukurydzę, a w pozostałych okresach inne zboża. Na pewno nie zaleca skarmiania tylko kukurydzy. Ale to wina nieudolności tłumacza :mrgreen: , który może usprawiedliwić się jedynie późną godziną.
  • 0
"Nie ma, że łatwo." Chev Chelios :)

#42 ONLINE   lobo

lobo

Administrator

• Założyciel
  • 3483 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 28 sierpień 2008 - 18:31

Moja uwaga odnośnie karmy dla psów. Drobna karma, to karma dla szczeniat (taką wielkość granulek moga połknąć prawie wszystkie kaczki), a taka karma zwiera około 30 % białka i około 17-18 % tłuszczu. Taka ilość tłuszczu przy regularnym karmieniu jest zbyt wysoka. Karmy specjalistyczne dla kaczek nie zawierają więcej jak 5 - 8% tłuszczu, przy takim samym poziomie białka. Aby nie było przykrych niespodzianek należy stosować dobre karmy dla szczeniąt,a nie jakieś podłej jakości produkty z marketów. Takie karmy są jednak droższe niż specjalistyczne granulaty dla kaczek.
  • 0

#43 ONLINE   lobo

lobo

Administrator

• Założyciel
  • 3483 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 26 październik 2008 - 21:23

Żywienie to jednak podstawa sukcesu hodowlanego. Wczoraj mogłem naocznie przekonać się o tym jak wielkie znaczenie ma odpowienia karma, a zwłaszcza białko zwierzęce w niej zawarte. Byłem u hodowcy, który karmi swoje ptaki tylko zbożami i w czasie lęgów podaje granulaty dla niosek. Młode plaskonosy, wyklute w tym samym czasie co u mnie, nie mają jeszcze ani jednego piórka z szaty dorosłej, gdy u mnie młode samce są już w połowie wykolorowane.
Wystarczy przeanalizować dietę kaczek w naturze. Gdy wiosną i latem u kaczek dominują pokarmy pochodzenia roślinnego, to zimą przeważają składniki pochodzenia zwierzęcego.
Brak lub niedobór białka zwierzęcego w diecie to najczęstszy powód przeciagającego się pierzenia. Samice, które pierzą się później niż samce, z powodu niedoboru białka, mogą w ogóle się nie nieść, gdyż organizm zużywa zapasy na wytworzenie piór i jest zbyt oslabiony by produkować jaja. Tak więc od tego, jak kaczki będą żywione już jesienią, zależy to, czy będą nieść jajka.
Jesienna karma pierzeniowa powinna więc zwierać dobrej jakości biłako zwierzęce.
  • 0

#44 ONLINE   lobo

lobo

Administrator

• Założyciel
  • 3483 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 28 październik 2008 - 16:51

Bardzo ciekawy artykuł o rzęsie wodnej (po angielsku)
http://www.gbwf.org/...opic.php?t=7027
  • 0

#45 ONLINE   lobo

lobo

Administrator

• Założyciel
  • 3483 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 28 październik 2008 - 21:59

Tłumaczenie fragmentu ( mogą być błędy bo robiłem bez słownika)

"Wykorzystanie rzęsy jako karmy lub dodatku.

Skład rzęsy w dużej mierze zależy od zawartych w wodzie składników odżywczych oraz panujących warunków klimatycznych. Rośliny te mogą zawierać do 43% białka, w suchej masie i mogą być wykorzystywane jako kompletna karma dla ryb.
Białko z rzęsy wodnej charakteryzuje się szerszym wachlarzem niezbędnych aminokwasów, w przeciwieństwie do innych białek roślinnych i jest bardziej podobne do białka zwierzęcego. Dlatego też, rzęsa, jako źródło wysokiej jakości białka, chętnie wykorzystywana jest jako karma dla zwierząt domowych. Rzęsa pochodząca z wód bogatych w substancje odżywcze, charakteryzuje się wysoką zawartością pierwiastków śladowych, potasu, fosforu oraz barwników, szczególnie karotenów i ksantofilów, co czyni ją szczególnie cennym pokarmem dla drobiu i innych zwierząt, a także bogatym źródłem witaminy A i B dla ludzi."
  • 0

#46 ONLINE   lobo

lobo

Administrator

• Założyciel
  • 3483 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 30 październik 2008 - 07:26

Artykuł o rzęsie wywołał dyskusję, to bardzo dobrze :mrgreen: . Jeden z użytkowników tamtego forum, wytyka nieścisłości. Podaje, iż świeża rzęsa zawiera prawie 90% wody, a przy takiej jej zawartości poziom białka jest w świeżych roślinach niski. Dla porównania podaje sałatę, która na zielono zawiera około 95% wody, a w suchej masie ma 25% białka i 6% tłuszczu.
Dalej podaje jako przykład roślin wysokobiałkowych groch i fasole zawierające 30-40 % białka.
I najciekawsze:
"Co do diety ptaków wodnych i białka, to poza okresem wzrostu młodych, nie ma powodu by ptaki te żywione były dietą wysokobiałkową.
Owady zawierają 60-80% białka i 20-40% tłuszczu w suchej masie, ale świeże zawierają od 40 do 60% wody.
Mięczaki - podstawowe pożywienie wielu kaczek morskich- zawierają od 70 do 90% białka i od 10 do 30% tłuszczu w suchej masie, ale świeże zawierają około 90% wody.
Konkluzja - wiele ptaków wodnych je dużo nasion, gdy sa dostępne, ale nie robią tego samego w przypadku obfitości owadów.

U młodych ptaków wodnych, utrzymywanych w hodowlach i żywionych pokarmem wysokobiałkowym, mogą występować różne problemy z metabolizmem oraz deformacje, typu anielskie skrzydło.
Te problemy są bezpośrednim efektem braku wydatków energetycznych organizmu, gdyż ptaki w hodowlach żyją według następującego łańcucha: siedzą, podchodzą do karmnika i jedzą, trochę pływają , znów siadają i śpią, znów idą do karmnika i tak cały dzień i całą noc."
  • 0

#47 OFFLINE   Biegus

Biegus

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1187 postów
  • LokalizacjaNowa Wieś Lęborska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 30 październik 2008 - 08:22

Czyli rzęsę traktować głównie jako dodatek do diety?.
  • 0
Niech Cię nie zadowala przeciętność, dąz tylko do doskonałości.
Raymond H. Oppenheimer
My Fotolog > Zapraszam < Moje ptaki >

#48 OFFLINE   tragopan

tragopan

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 719 postów
  • Telefon:504008332
  • LokalizacjaAleksandria
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 30 październik 2008 - 10:06

Ja zauważyłem jedną rzecz, ptaki dorosłe wykolorowane zima i wczesną wiosna dostają mieszanki zbóż. Czyli pszenica i kukurydza, a w Wielkiej Brytanii większy dodatek jęczmienia.
Mają do tego specjalne karmiki, co zborze zsypuje się do pojemnika z wodą. Takie częściowo namoczone zborze lepiej pobierają.
Ptaki morskie dostają dodatkowo granulaty firmy Angielskiej z zawartością białka 18%-22%. Czyli dużo mniej jak pasze firmy Lundii. Nie mogłem zrozumieć dlaczego, ale poczytałem i teraz już wiem. W naturze one czasami w ogóle nie jedzą, czasami uda im się coś złowić. Czyli żyją w ekstremalnych warunkach. Samice wysiadujące jaja, czasami przez ten okres nie pobierają pokarmów, tylko wodę i czasami coś skubną. Czyli mit jest obalony że edredony czy inne morskie kaczki muszą mieć pasze wysokobiałkowe. Wiadomo że w hodowli nie mają tego co w naturze, przez to pobierają więcej paszy dobrej jakości. Młode edredony do momentu opierzenia muszą dostać dobre pasze. W tym czasie one rosną bardzo szybko, i muszą zrzucić upierzenie. Czyli w okresie pierwszych około 6 miesięcy muszą dostać lepsze i bardziej wartościowe pasze.
Zauważyłem że u mnie edredony też jedzą pszenice i granulaty dla kaczek firmy polskiej Dobropasz jak i dodatek na noc firmy Lundii.
Dla ciekawości powiem że przez pierwszy tydzień swoje edredony karmiłem paszą dla kaczek z Dobropaszu, i nie było żadnej różnicy we wzroście i wyglądzie młodych które były karmione granulatem 30% od Lundiego. Teraz swoje kaczki karmie paszami naszymi, a jako dodatek dodaje 5%-10% paszy z zachodu. Kaczki się dobrze przepierzają, do lęgów dobrze przystępują i nie mam problemów zdrowotnych no i w kieszeni dość dużo zostaje.
Pamiętajmy jeszcze o jednym, kaczki zapasione są w gorszej kondycji jak kaczki o lekkiej nie dowadze. Nigdy kaczki dziko żyjące po zimie czy po przylocie na stanowiska lęgowe nie są tłuste, tylko lekko wysportowane :mrgreen:
  • 0

banner4.gif

#49 OFFLINE   sajga

sajga

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 258 postów
  • Lokalizacjawielkopolskie

Napisano 30 październik 2008 - 11:44

Przepraszam za nieco inny przykład. Kaczek nie hoduję , ale mogę się podzielić z Wami pewnym zdarzeniem które zapamiętałem i pamiętać będę do końca życia. Otóż kilkanaście lat temu kiedy byłem członkiem PZŁ lubiłem polować na kaczki. Jednak do pewnego zdarzenia , które przyczyniło się że dokonałem gruntownej weryfikacji mojej pasji jeżeli chodzi o polowanie na kaczki.
Pewnego razu wróciłem z polowania z trzema upolowanymi krzyżówkami które musiałem skremować. Powód -z czekających na oskubanie i wypatroszenie sztuk zaczęły wychodzić z ich dziobów ciemne ni to glisty ni ślimaki. Okazało się że ptaki te podczas wieczornego żerowania dosłownie opchały się tymi stworzeniami. Widok ten tak mnie zniechęcił że od tej chwili przestałem polować na kaczki. Zresztą ku pożytkowi tych ptaków. Proszę ten post potraktować i porównać z tym co napisał powyżej Lobo na temat białka zwierzęcego w diecie kaczek.
  • 0
sajga

#50 ONLINE   lobo

lobo

Administrator

• Założyciel
  • 3483 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 30 październik 2008 - 17:06

sajga,
To powyżej to nie moje słowa, a zrelacjonowana dyskusja z angielskiego forum. :tak

Ja mam odmienne zdanie na temat białka zwierzęcego. Jest ono niezbędne i od niego zależy sukces hodowlany. Cała sztuka jednak polega na dobraniu proporcji karmy do gatunku, aktywności i warunków pogodowych.
Na temat granulatów też mam swoje zdanie i już je wyraziłem. Nawet niskobiałkowym granulatem można zapaść ptaki.
Upraszczając: wszystko zależy od strawności granulatu, czyli zawartości włókna, które utrudnia trawienie, im wyższy udział włókna tym dłużej karma jest trawiona i w efekcie w ciągu doby kaczka pobiera takiej karmy mniej niż granulatu do tuczu, który dosłownie przelatuje przez ptaka. Granulaty pływające Ludni to susz z lucerny, śruta zbożowa i mączka rybna plus witaminy i minerały, ewentualnie jakieś dodatki ekstra typu algi itp. I tu jest sedno sprawy czyli włókno z suszu z lucerny.
  • 0

#51 ONLINE   lobo

lobo

Administrator

• Założyciel
  • 3483 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 30 październik 2008 - 17:11

tragopan,
Ja też uważam , że kaczki nie powinny być otłuszczone, ale nie dopuszczam by miały niedobory w masie mięśniowej. Tutaj raczej udział białka nie jest głównym czynnikiem, a decyduje strawność karmy i jej kalorycność.
  • 0

#52 OFFLINE   roberth82

roberth82

www.silverducks.pl

• Super Kurnikowiec
  • 1431 postów
  • Telefon:511542730
  • LokalizacjaDziekanowice
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 31 sierpień 2009 - 17:30

Stosował może ktoś pasze firmy Nutrea, chodzi mi o linie produktów dla drobiu Kurka Naturka.
  • 0

www.silverducks.pl

#53 OFFLINE   KrysSz

KrysSz

KrysSz

• Moderator
  • 2739 postów
  • LokalizacjaKorzenna
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 31 sierpień 2009 - 17:48

roberth82, u mnie kiedyś paszę tej firmy kupowało.
  • 0
"Jeśli możesz coś zrobić dobrze, możesz też przedobrzyć"
KrysSz

#54 OFFLINE   zajac

zajac

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 130 postów
  • LokalizacjaRybotycze

Napisano 31 sierpień 2009 - 18:05

ja kupowałem dla kaczek paszę kurka naturka i kaczkom ona bardzo smakuje. Ale już jej nie będę kupował bo zawiera soję albo kukurydzę modyfikowaną genetycznie. Ja jestem zwolennikiem naturalnego żywienia. Daję swoim kaczkom pszenicę, śrutę kukurydzianą, kaszę jęczmienną, i inne dodatki, np. płatki owsiane
  • 0

#55 OFFLINE   alus94

alus94

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 133 postów
  • LokalizacjaJaworzno

Napisano 15 listopad 2009 - 16:40

mam pytanie czy to prawda że jak daje się mandarynką tłuczoną kukurydzę to jest on bardziej żwawy w sprawach lęgów i jak to fałsz to co najlepiej im dawać w okresie lęgów?
  • 0
POLACY NIE GĘSI,
SWÓJ JĘZYK MAJĄ
M.Rej

#56 ONLINE   lobo

lobo

Administrator

• Założyciel
  • 3483 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 15 listopad 2009 - 16:51

alus94,
Kukurydza to tłuszcz i weglowodany, dobry pokarm na zimę, ale nie na lęgi. Na lęgi kiełkowana pszenica, jęczmień i owies nagonasienny, z dodtkiem kredy pastewnej plus białko zwierzęce (gammarus, suszone krewetki lub coś innego zawierającego np. mączkę rybną)
  • 0

#57 OFFLINE   ajrak

ajrak

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 616 postów
  • LokalizacjaKraków/Tuszyma
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 28 listopad 2010 - 11:27

Cześć, zastanawiam się nad urozmaiceniem zimowej diety kaczek o orzeszki ziemne. Co o tym sądzicie?
  • 0

#58 ONLINE   AL

AL

Moderator

• Moderator
  • 3782 postów
  • Telefon:603872096
  • LokalizacjaKnurów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 28 listopad 2010 - 15:04

ajrak Na kaczkach się nie znam, ale papugom unikamy ich podawania bo często są zarażene grzybem aspergillus
  • 0

#59 OFFLINE   Bogdan_B.

Bogdan_B.

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 676 postów
  • LokalizacjaLimanowa
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 29 grudzień 2010 - 21:40

Mam pytanie jaką najlepiej "mieszankę" ziaren sporządzić (lub kupić gotową pasze) dla kaczek takich jak: mandarynka, karolinka, call duck, świstu chilijski, cyraneczka czerwonoramienna?
Za odpowiedzi bardzo dziękuję.
  • 0
"...i pytam gdzie ta radość która kiedyś we mnie tkwiła..."

#60 OFFLINE   AnnaOj

AnnaOj

Zaawansowany

• Super Kurnikowiec
  • 1020 postów
  • LokalizacjaAugustów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 28 maj 2011 - 20:05

Czy kaczkom można podawać kasze surowe lub gotowane kupowane dla ludzi typu : kasza manna, jaglana, kukurydziana, jęczmienna, gryczana ? Czy można dawać im namoczony groch lub fasolę? Chodzi mi o to czy przygotowując jedzenie "ludzkie" można dla urozmaicenia jedzenia ale i bez obawy rzucić jedną garśc kaczkom mandarynkom?
Czy nie zaszkodzi im solony gotowany ryż lub makaron?
  • 0
Marzenia jak ptaki szybują po niebie....
AnnaOj