Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
 • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   
 • Rejestracja
facebook

Zdjęcie

Przepiórki -pytania od laika


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Zdzicho

Zdzicho

  Użytkownik

 • Użytkownik
 • 19 postów
 • LokalizacjaKraków

Napisano 10 lipiec 2005 - 01:52

Chów przepiórek może odbywać się w dwojaki sposób:

* w klatkach
* w pomieszczeniach bezpośrednio na podłodze ( w ściółce)

Obydwa te systemy mają dobre i złe strony. Kształt i wielkość klatek dla przepiórek w zasadzie są obojętne i mogą zależeć od inwencji ich wykonawców pod warunkiem zachowania kilku podstawowych zasad:

1. Wysokość klatki powinna wynosić od 20 do 25 cm, co zapewnia właściwy dostęp powietrza i światła do wnętrza klatki oraz uniemożliwia okaleczenie się przepiórek poprzez ograniczenie możliwości wysokich skoków i silnych uderzeń o sufit.
2. Ściany klatek, za wyjątkiem ściany tylniej, muszą być ażurowe, najlepiej wykonane z siatki drucianej o oczkach od 1,0 do 1,3 cm lub prętów metalowych o rozstawie do 1,3 cm. Większe otwory niż 1,3 cm mogą powodować uduszenie ptaków poprzez zatknięcie głowy w otworze i następnie silne szarpaniu się ptaka.
3. Podłoga klatki powinna być rusztowa o oczkach siatki lub szczelinach nie większych niż 1 cm. Większe oczka lub szczeliny stwarzają niebezpieczeństwo połamania nóg, natomiast mniejsze utrudniają swobodne przenikanie kału i powodują jego gromadzenie wewnątrz klatki.
4. Pod rusztem należy umieścić tacę kałową bądź, gdy zamierzamy zmechanizować zbieranie kału, zainstalować taśmę nawozową. Ruszt w klatkach dla niosek powinien być lekko pochylony ku przodowi klatki i zakończony za przodem rynnowym wygięciem ku górze, co ułatwi zbieranie jajek. Będą się one toczyć po ruszcie na zewnątrz klatki i zatrzymają na rynnowym wygięciu.
5. Karmidła na paszę powinny być ulokowane na zewnątrz klatki, tak aby przepiórka mogła z nich korzystać jedynie przez specjalne otwory w przedniej ścianie klatki. Przepiórki jak żaden inny kurak, lubią rozsypywać zadana im karmę. Czynią to poprzez grzebanie w paszy nóżkami, kąpiele w karmidle oraz rozrzucanie karmy dziobem. Jednak umiejscowienie karmideł na zewnątrz klatki ogranicza rozsypywanie.
6. Poidła mogą znajdować się wewnątrz lub na zewnątrz klatki. Gdy przepiórki mają być pojone wewnątrz klatki, to poidło należy tak ustawić, aby nie trafiały do niego odchody – najlepiej na podwyższeniu lub zahaczone na ścianie bocznej klatki. Poidła zewnętrzne zagrożone są zanieczyszczeniem rozsypywaną przez przepiórki paszą, dlatego należy je tak zawieszać, aby to uniemożliwić i aby woda z poidła była czysta. Najlepiej zawieszać je nieco wyżej od karmideł z paszą lub na zewnątrz na jednej z bocznych ścian klatki.
7. Maksymalna obsada dorosłych przepiórek wynosi 40 ptaków na jednym metrze kwadratowym podłogi klatki
Zaletami chowu klatkowego są jego higieniczność, możliwość utrzymywania dużej ilości ptaków w jednym pomieszczeniu oraz możliwość zmechanizowania zbioru odchodów i jaj. Ujemną cechą tego chowu są wysokie koszty wykonania klatek, które obniżają, a często niwelują opłacalność fermy. Przepiórki można utrzymywać w zaadaptowanych pomieszczeniach mieszkalnych, strychach i piwnicach pod warunkiem, że spełniać będą wymagania środowiskowe, które zostały omówione wcześniej.

Przepiórki japońskie lubią przebywać w dużych stadkach po 500-600 sztuk, a takie możliwości stwarza chów podłogowy. Zaleca się od 35-45 ptaków na jednym metrze kwadratowym. Warunkiem utrzymania przepiórek na ściółce jest jej jakość. Dobrą ściółkę można zrobić z wiórków drzew iglastych lub pociętej słomy, natomiast trociny są niewłaściwe, bowiem przepiórki często je jadają i zapychają sobie żołądek mięśniowy. Prawidłowa ściółka musi być higroskopijna, czyli wodochłonna oraz nie może powodować zapylenia powietrza w pomieszczeniu. Ściółka wilgotna jest przyczyną wielu chorób przepiórek i dlatego nie wolno dopuszczać by ptaki przebywały na takim podłożu. Wadliwą ściółką jest także taka, w której zachodzą procesy gnilne i dezaminacji, skutkiem czego w pomieszczeniu wzrasta poziom amoniaku. Gaz ten jest toksyczny ( niszczy hemoglobinę krwi) stąd nie powinno go być w pomieszczeniach inwentarskich. Należy pamiętać, że stężenie amoniaku największe jest na samym dole, czyli na wysokości głów przepiórek, natomiast dużo niższe na wysokości głowy hodowcy, który często przez to nie docenia problemu. Ilość amoniaku można ograniczyć poprzez dodawanie do ściółki substancji absorpcyjnych jak torf, czy glinokrzemiany lub stosując do paszy substancje uniemożliwiające rozkład mocznika do amoniaku.

W podłogowym chowie przepiórek należy uniemożliwić ptakom rozbijanie się o ściany lub sufit. Przepiórki są ptakami płochliwymi (istnieją duże różnice temperamentu pomiędzy poszczególnymi rodami), stąd gdy mają do dyspozycji w chowie podłogowym dużą przestrzeń mogą przestraszone wzbić się do lotu i uderzyć o ścianę. Zderzenia takie kończą się kalectwem, a często i śmiercią ptaków. Aby tego uniknąć nie należy utrzymywać ich w dużych pomieszczeniach, bowiem mogą się w locie dobrze rozpędzić, a skutki zderzenia są bardzo groźne. Optymalna powierzchnia to 10-15 metrów, na której może przebywać 400-600 ptaków. Gdy chcemy prowadzić hodowlę na większej powierzchni należy wtedy podzielić ją na mniejsze boksy. Dobre efekty dają zawieszone w odległości 50 cm od ściany siatki plastikowe, bowiem "wyłapują" rozpędzone ptaki.

Spokojna obsługa i nie powodowanie stresów poprzez straszenie lub wprowadzanie nieznanych ptakom osób lub rzeczy, to jedna z żelaznych zasad hodowcy tych małych kuraków.

Autor: prof. dr hab. Andrzej Rutkowski

Akademia Rolnicza w Poznaniu
 • 0

#2 OFFLINE   yagres

yagres

  Początkujący

 • Użytkownik
 • 7 postów
 • LokalizacjaŚląsk

Napisano 08 wrzesień 2006 - 08:06

Proszę o poradę w pewnej kwestii dotyczącej hodowli przepiórek. Mam zamiar hodować te małe kuraki, tak dla czystej przyjemności poglądania ich życia ale nie za bardzo nie wiem na jaki typ przepiórek się zdecydować.

Chińska - byłaby najlepsza. Tani zakup (parka ok. 20 zł, bo więcej sztuk nie potrzebuję), chętnie się rozmnażają w dobrzej urządzonej wolierze, ładnie prezentują się z młodymi. No właśnie i pojawia się pytanie: co robić potem z tymi młodymi jak już dorosną? Nie mam zacięcia handlowca więc nie będę je sprzedawał, nie mam też ochoty rozwijać dużej hodowli. Rozdawanie znajomym też nie wchodzi w grę bo na to muszą mieć odpowiednie warunki i chęć. Myślałem, żeby żeby nadmiar po prostu ubijać na rosół ale nie wiem czy takie coś się praktykuje w przypadku przepiórek chińskich (bo japońskich to tak). Czy ktoś tak robi?

Japońska – większa od przepiórki chińskiej, może być trzymana w wolierze w liczniejszych grupach, bardzo chętnie i dużo znosi jajek. Wydaje się więc idealna do hobbistycznej, niewielkiej hodowli. Ale ma jedną wadę: u kurek zanikł instynkt wysiadywania jajek. Nowe pokolenie może być zasilone albo przez zakup nowych egzemplarzy albo przez inkubację jaj.

Jest też trzecie wg mnie wyjście i o to chciałbym zapytać szanownych hodowców: czy można podłożyć jajka (zalężone) przepiórki pod zwyką kwokę nioskę? Wydaje mi się, że nie bo jajka w stosunku do masy kwoki są zbyt małe i kura albo by je przygniotła albo rozdeptała.
I ostatnie pytanie: jak długo pożyją przepórki w wolierze jeśli wcześniej nie skończą żywota w rosole. Przepraszam za trochę przydługi post ale ciekawi mnie wasza opinia i doświadczenie na powyższe sprawy.
 • 0

#3 OFFLINE   SlawekK.

SlawekK.

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 76 postów
 • Lokalizacjałódź

Napisano 08 wrzesień 2006 - 08:46

Nadal zdarzają się przepiórki japońskie z instynktem siedzenia[rzadko] Kwoka niewielkich rozmiarów spokojnie wysiaduje przepiórki.Jest możliwość pod gołębie też tak robiłem,ale nie wszystkie wytrzymują siedzenie o jeden dzień dużej i problem z wyłapaniem[i tylko dwia jajka wysiedzą]
 • 0

#4 OFFLINE   Gerd

Gerd

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 1133 postów
 • LokalizacjaMysłowice

Napisano 08 wrzesień 2006 - 11:02

Hobby takie jak hodowla ptaków ozdobnych nie polega na tym, że ptaka którego się pielęgnuje wkłada się do garnka, tam można włożyć sobie zwykłą kurę która chodzi sobie po podwórku i hodowca nie jest z nią zżyty. Jeśli chcesz hodować a potem zabijać a jeszcze zastanawiasz się nad wielkością ptaka to kup sobie strusie, będzie się opłacać. Ja nigdy nie zabiłem żadnego ptaka ani innego stworzenia które wyhodowałem gdyż uważam że opieka nad nim zbliża i zabicie go to utrata cząstki siebie. Jeśli chodzi o to że ładnie się prezentują to najpierw trzeba się nimi dobrze opiekować. Moje ptaki dożywają emerytury i latają sobie w jednej wolierze do końca swoich dni. Zrobisz jak będziesz chciał.
 • 0

#5 OFFLINE   Wanted

Wanted

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 4839 postów
 • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 08 wrzesień 2006 - 18:36

yagres, przepiórki chińskie nie nadają się na tzw.rosół -są zbyt malutkie.Często się też u nich zdaża że nie wysiadują jajek,z powodu zbyt częstej inkubacji ich jaj w inkubatorach-zatracają instynkt macierzyński.

Japońskie zaś są odpowiednie,istnieją też i brojlery. Jajka ich można podkładać pod miniaturowe rasy kur,tj.cochin miniaturowy. Biegus kiedyś tak robił z pozytywnymi efektami.

Jeśli masz problem z nadmiarem ptaków to możesz rozdawać gratisy. :)
 • 0

#6 OFFLINE   Pawi Król

Pawi Król

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 731 postów
 • LokalizacjaNowa Wieś Lęborska

Napisano 08 wrzesień 2006 - 23:45

Są zwykłe europejskie przepiórki,one są sporej wielkości.Wyglądają jak japońskie-podobnie.
 • 0
Zmierzając w konkretnym kierunku,........nie patrzeć na przeciwności.

#7 OFFLINE   yagres

yagres

  Początkujący

 • Użytkownik
 • 7 postów
 • LokalizacjaŚląsk

Napisano 11 wrzesień 2006 - 05:43

Dzięki wszystkim za odpowiedź. Oczywiście nie zamierzam zabijać przepiórek. Ja tylko wyprzedziłem fakty, no bo jak sprawię sobie przecież parkę to w końcu one mi sie rozmnożą i pojawia się potem problem co z nimi zrobić. Chociaż i tak nie zawsze mają instynk wysiadywania nawet te chińskie.

I jeszcze - jeśli można zapytać - które są odporniesze na choroby i warunki atmosferyczne. Zamierzam im zrobić osiatkowaną wolierę zewnętrzną z możliwością wąskiego wejścia poprzez okienko do piwnicy w czasie chłodnych nocy do spania czy w okresie zimowym. Pomieszczenie ok. 1 m2 praktycznie tylko do spania czy ukrycia się przed mrozem, nie do biegania. Czy takie rozwiązanie będzie dla nich dobre?
 • 0

#8 OFFLINE   Adam

Adam

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 430 postów
 • Telefon:+48692930475
 • LokalizacjaPszów
 • Specjalizacja hodowli:

Napisano 11 wrzesień 2006 - 06:08

Ponieważ nie wiemy jaki gatunek zaczniesz hodować trudno się wypowiadać na temat warunków. Ogólnie na temat przepiórek zarówno chińskich jak i japońskich zostało trochę napisane na tym forum. Kiedy podejmiesz decyzję co do gatunku a jeszcze coś będzie niejasne wtedy możemy dostosowac warunki do rasy jaką wybierzesz.
 • 0

#9 OFFLINE   Wanted

Wanted

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 4839 postów
 • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 29 marzec 2007 - 22:57

Swoje przepiórki utrzymywałem najpierw w mniejszych klatkach po kilka sztuk, póżniej trafiły do wewnętrznej woliery na strychu, gdzie miałem ich ok. 10 szt. w pomieszczeniu o powierzchni 12m2. Ptaki żyły sobie tam świetnie, niosły jajka i były praktycznie prawie nie widoczne w takim sporympomieszczeniu, gdyż przebywały na podłodze a pomieszczenie było wysokie i spore.
Wewnątrz wyposażone było w kamienie, konary, żwir na podłodze i nadpróchniałe kłody w których ptaki lubały grzebać.
 • 0

#10 OFFLINE   granat110

granat110

  Użytkownik

 • Użytkownik
 • 24 postów
 • Lokalizacjawłocławek

Napisano 10 maj 2007 - 21:41

Witam , mam zamiar trzymać przepiórki w ogrodzie 5szt. Jaką muszę zrobić dużą wolierę i jak urządzić aby ptaki dobrze się w niej czuły. I co dać im do jedzenia bo w mojej okolicy nie ma paszy dla tych ptaków. Pozdrawiam wszystkich hodowców.
 • 0

#11 OFFLINE   gonzo771

gonzo771

  Zaawansowany

 • Super Kurnikowiec
 • 1608 postów
 • Telefon:695638294
 • LokalizacjaMyślenice

Napisano 11 maj 2007 - 11:15

Wszystko zależy od tego czego oczekujesz. Jeśli przepiórki mają być ptakami ozdobnymi( a tak zakładam) to wcale nie muszą mieć specjalnej mieszanki. Będą po prostu miały niższą nieśność, ale za to dłuższą. Wystarczy im mieszanka ziaren, czasem twaróg, makaron, dużo zielonki, w zimie marchew tarta. Ja podaję kwaśne mleko.
Poza tym piasek, sepia...Można dodać mieszanki dla kur niosek.
Woliera im większa tym lepsza. Musi mieć urozmaicone dno, wtedy jest szansa, że kurka zacznie wysiadywać zniesione jaja. U mnie siedzą czasem.
Dobrze też zaopatrzyć się w przepiórki od amatora, a nie z fermy produkcyjnej. Jakbyś chciał to mogę Ci odsprzedać kilka młodych. :mrgreen:
 • 0

#12 OFFLINE   granat110

granat110

  Użytkownik

 • Użytkownik
 • 24 postów
 • Lokalizacjawłocławek

Napisano 11 maj 2007 - 12:13

Dzięki za inf. przepiórki już kupiłem mam nadzieję że przyjdą.

[ Dodano: 2007-05-11, 13:16 ]
Chodzi mi jeszcze o wysokość woliery , czy to prawda że musi mieć 30cm. bo w wyższych ptaki się pozabijają?
 • 0

#13 OFFLINE   Adam73

Adam73

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 503 postów
 • LokalizacjaŁeba

Napisano 11 maj 2007 - 13:28

Przepiórki gwałtownie startują do góry w momencie spłoszenia i mogą się potłuc a nawet zabić jeśli z impetem przyfasolą w sufit. W ogrodowej wolierze nie będzie jednak tego problemu bo jak przypuszczam będzie ona przynajmniej wysokości człowieka czyli 170-200 cm, a przy tej wysokości już dawno wytracą prędkość. Przeważnie podskakują na ok. 1m. Powodzenia
 • 0

#14 OFFLINE   krzysiek173

krzysiek173

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 1122 postów
 • LokalizacjaKozłów

Napisano 11 maj 2007 - 14:23

ja wiem że na 1m2 można utrzymywać nawet 40szt ale to jest stosowane na fermach, moje przepiórki utrzymuje w klatce aktualnie mam ponad 20szt młodych :mrgreen:
 • 0

#15 OFFLINE   miccoo

miccoo

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 46 postów
 • LokalizacjaŁask

Napisano 11 maj 2007 - 21:37

Jeśli chodzi o wielkość woliery dla przepiórek, to nie powinna być za długa. Jest to ptak, którego nawet nie trzeba zbytnio płoszyć do wzlotów. Wystarczy, że w stadzie znajdzie się jeden "upierdliwy" za przeproszeniem osobnik, który potrafi zerwać do lotu całe stadko. Jeśli będzie długa woliera, wówczas nabierają rozpędu i z impetem uderzają o przeciwległą ścianę z dość dużą siłą. Niektóre ptaki w ten sposób się okaleczają, inne zabijają. Jest to u nich nagminne. W małej wolierze nie będzie tego problemu. również gdy woliera jest zbudowana z siatki plastykowej (byle nie za długa), też nie ma się o co obawiać. Jeśli chodzi o ogrodzenie z siatki plastykowej , otwory jej powinny być przy nich nie większe jak 13mm. Również nagminnym ich sposobem jest pchania łba, ta gdzie nie potrzeba. Mogą się tak zamotać, że się poduszą. Inną ważną rzeczą jest zabezpieczenie ich przed łaskami, które przejdą praktycznie przez większe otwory. Przepiórka jest dla nich ulubionym pokarmem. Potrafią w ciągu doby wybić dużą część stada dokumentnie, oczywiście zostawiając całość tuszki gospodarzowi. Nagryzają tylko czubek głowy i upijają krew. Dziwne jest, że robią to wszystkim zabitym przepiórkom, mimo że pierwszymi się już zdążą nasycić. W hodowli wolierowej, tam gdzie występuje to zwierzątko (zresztą przepiękne) w jego rejonie, jest to poważny problem. Jak narazie znaleźliśmy sposób na zabezpieczenie.

[ Dodano: 2007-05-11, 22:39 ]
www.ecofarming.eu tam niebawem będzie wszystko na ich temat :plotki
 • 0

#16 OFFLINE   pawel1

pawel1

  Użytkownik

 • Użytkownik
 • 24 postów
 • LokalizacjaNidzica

Napisano 08 sierpień 2007 - 09:29

czy mugl by mi ktos wyslac zdiecie swojej woliery bo niewiem jak zacząc budowe na razie tzymam je w skrzynce i wypuszczam do moich kaczek jajlepiej na maila
________________________________________________________________________
muszaki10@interia.pl
________________________________________________________________________


pozdrawiam i prosze o jaknajszybsze wyslanie foto na ten adres.

 • 0

#17 OFFLINE   epilepsi

epilepsi

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 527 postów
 • LokalizacjaKatowice

Napisano 03 październik 2007 - 10:36

A oto jest mojej roboty mini wolierka dla parki przepiórek chińskich(na zimę bo latem są na zewnątrz).
Dołączona grafika
Jej wymiary to 80/80/110.Wszystkie ściany prócz frontowej są pełne.
W środku mają i piasek i trociny, a żona postarała się nawet o to by miały cały czas świeżą trawę :tak
Dołączona grafika
 • 0

#18 OFFLINE   lobo

lobo

  Administrator

 • Założyciel
 • 3495 postów
 • Telefon:503590429
 • LokalizacjaBełchatów
 • Specjalizacja hodowli:

Napisano 03 październik 2007 - 14:53

epilepsi,
Dla mnie bajka :tak
 • 0
"Nie ma, że łatwo." Chev Chelios :)

Podobne tematy Zwiń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych