Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Chleb w żywieniu kur

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Maze

Maze

Początkujący

• Użytkownik
  • 3 postów
  • LokalizacjaŁÓDŹ

Napisano 11 lipiec 2006 - 18:26

Spotkałam sie ze sprzecznymi informacjami- niektórzy daja kurom pokruszony chleb, inni twierdzą że jest szkodliwy. Jak jest naprawdę? W jakich ilościach mozna go dawać, lepiej suchy czy moczony? Co prawda moi rodzice dawali kurom odpadki chleba, ale nie wiem czy też jest rzeczywiście bezpieczne.
  • 0

#2 OFFLINE   jacek

jacek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 853 postów
  • Telefon:501-649-316
  • LokalizacjaCzerna
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 11 lipiec 2006 - 19:44

Chleb mozna podawac kura jak najbardziej, ale w nie za duzych ilosciach i przede wszystkim nie splesnialy. Moze byc moczony ale zaraz przed podaniem, czyli zeby nie stal w wodzie np. caly dzien.
  • 0

#3 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 11 lipiec 2006 - 21:01

Tak jak Jacek się wyraził, można im podawać chleb lecz w małych ilościach i napewno nie spleśniały. Taki chleb po pewnym czasie doprowadzi nasze ptaki do schorzeń.
Lepiej też jak się wogóle podaje pieczywa pszenne i w stanie suchym-pokruszonym, a moczone tuż przed podaniem-tak aby nie skisł w wodzie.
Ogółem nie jest on zbytnio polecany, gdyż zawiera w sobie dużo kwasów które po pewnym czasie odbiją się na zdrowiu naszych ptaków.
W każdym razie nie powinno się z nim przesadzać i w razie czego, dodawać go jedynie co jakiś czas i jako uzupełniacz.
  • 0

#4 OFFLINE   Maze

Maze

Początkujący

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • LokalizacjaŁÓDŹ

Napisano 12 lipiec 2006 - 15:25

Dziekuje za pomoc! :o Tez myślałam że w rozsądnych ilościach nie powinien szkodzic, z drugiej strony koty " od zawsze" karmiono mlekiem a okazuje sie że to bardzo szkodliwe- stąd wolałam sie upewnić.
  • 0

#5 OFFLINE   lobo

lobo

Administrator

• Założyciel
  • 3483 postów
  • Telefon:503590429
  • LokalizacjaBełchatów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 12 lipiec 2006 - 17:47

Ja dodam jeszcze, że to co jest w wiekszości sprzedawane w sklepach jako chlep w niczym nie przypomina prawdziwego chleba.
Ja swoim kura podawałem chleb bez obaw i dość często, ale to był prawdziwy chleb robiony z naturalnych składników i na zakwasie. Wypiekany w piecu opalanym drewnem.
Taki chleb mógł leżeć 2 tygodnie i nadawał się do jedzenie, nie to co dzisiejsze produkty , które po 3 dniach pleśnieją. W takim chlebie jest tyle chemii, że nawet bym nie myślał o podawaniu go kurom, zwłaszcza rozmoczonego, gdyż to przyśpiesza psucie się.
  • 0
"Nie ma, że łatwo." Chev Chelios :)

#6 OFFLINE   ~~*KuCiAcIeK*~~

~~*KuCiAcIeK*~~

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 50 postów
  • LokalizacjaMińsk Mazowiecki

Napisano 21 lipiec 2006 - 21:01

Ciekawe...a gdzie kupiles taki fajny chlebek??;-)
  • 0

#7 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 21 lipiec 2006 - 21:09

Kuciaciek- Lobo zapewne chodzi o chleb który wyrabiały kiedyś nasze babcie. Jest to chleb swojski, u nas na Kaszubach jeszcze taki robią, jest zupełnie inny nmiż te masowo robione w piekarniach. Inny smak i nie twardnieje oraz nie starzeje sie tak szybko jak tamte.
Jest jak to się mówi-"miód w gębie". :)
  • 0

#8 OFFLINE   AL

AL

Moderator

• Moderator
  • 3781 postów
  • Telefon:603872096
  • LokalizacjaKnurów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 02 luty 2008 - 13:13

Czy podawanie chleba,może doprowadzić do zmian w wątrobie u ptaków.Spotkałam się z opinią,że chleb powoduje schorzenia wątroby ,której efektem jest kulawizna u ptaków.
  • 0

#9 OFFLINE   dakota2000

dakota2000

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 286 postów
  • Telefon:600251166
  • LokalizacjaHel
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 02 luty 2008 - 20:45

Chleb można podawać zawsze w rozsądnych ilościach .To ma być dodatek a nie a nie główne danie .Ptaki zjedzą tyle ile potrzebują.Chleb to zakwaszacz organizmu.Dzisiaj kupuje się różnego rodzju zakwaszacze firmy prześcigają się w różnych tego rodzaju specyfikach.
  • 0

#10 OFFLINE   lobo

lobo

Administrator

• Założyciel
  • 3483 postów
  • Telefon:503590429
  • LokalizacjaBełchatów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 02 luty 2008 - 21:03

AL,
Ja to widzę w ten sposób
Chleb jest dobrą pożywką do rozwoju grzybów, zwłaszcza ten robiony przemysłowo. W składowanym przez dłuższy czas chlebie (kilka dni) rozwijają się grzyby ( pleśń to widoczne owocniki, a grzybnia jest niewidoczna), miedzy innymi te z rodzaju Aspergillus - kropidlaki. Grzyby te wywołują u ludzi i zwierząt aspergilozę. Aspergiloza powoduje właśnie między innymi kulawizny.
  • 0
"Nie ma, że łatwo." Chev Chelios :)

#11 OFFLINE   Jacky

Jacky

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 217 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 18 luty 2008 - 13:58

Chleb nie może jednak stanowić podstawy wyżywienia.
  • 0
www.kanarki.eu - pierwszy specjalistyczny wortal o profesjonalnej hodowli kanarków i ptaków egzotycznych.

#12 OFFLINE   Dadzio

Dadzio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 862 postów
  • LokalizacjaPaterek
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 18 luty 2008 - 21:53

Moja babcia opowiadała mi, że kiedys podała chleb jakimś odchowanym pisklaką. Wszystkie pozdychały w dość krótkim czasie. nie jestem pewien cy tego samego dnia czy dzień po.
  • 0

#13 OFFLINE   przejczu

przejczu

Użytkownik

• Użytkownik
  • 15 postów
  • LokalizacjaOpole

Napisano 19 luty 2008 - 16:27

Chleb nalezy podawać w niewielkich ilościach i raczej rzadko. Zbyt czeste podawanie chleba moze faktycznie spowodować chorobę wątroby a nawet padnięcie. powodem jest faktycznie tak jak wyzej napisano zawarty w chlebie kwas. Ponadto chleb wypiekany przemysłowo najczęściej zawiera różnego rodzaju "ulepszacze", które z pewnościa nie sa obojetne dla organizmu ptaków.
  • 0

#14 OFFLINE   Józek

Józek

Zaawansowany

• Redaktor
  • 3310 postów
  • LokalizacjaBudziska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 22 luty 2008 - 13:34

Ja podaje chleb raz w tygodniu moczony z otrębami i śrutą do tego dodaję witaminy itp kury i kaczki przepadają za taką mieszanką a nawet gołębie bardzo to lubią , podawanie chleba ptakom raz na tydzień nie jest szkodliwe. Znam przypadek gdzie znajomy podawał chleb kurą dziennie niestety kury wszystkie padły początkowo powykrzywiało im nogi i kulały ale było już za późno by je uratować wszystkie padły na wątrobę
  • 0

#15 OFFLINE   AL

AL

Moderator

• Moderator
  • 3781 postów
  • Telefon:603872096
  • LokalizacjaKnurów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 22 luty 2008 - 14:52

Ja widziałam u "hodowcy" bochenki chleba porozrzucane na trawniku,tytm karmiły się jego kury i kaczki :bania .Zakupów u niego nie zrobiłam,choć miał ptaki,które chciałam mieć.
  • 0

#16 OFFLINE   przemek89

przemek89

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 365 postów
  • LokalizacjaKoło / Lublin

Napisano 22 luty 2008 - 15:54

AL, ja tez od wielu ludzi słyszałem ze chleb podawany czesto powoduje zmiany w wątrobie , nie wiem dokładnie jakie ale cos tam sie dzieje i ze od tego padają.
  • 0

#17 OFFLINE   Dadzio

Dadzio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 862 postów
  • LokalizacjaPaterek
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 28 maj 2008 - 15:55

Kilkadziesiąt lat temu, kiedy nie było dostępu do pasz, to gąsiętom podawono do zielonki czerstwy chleb z jajkem. Ale kiedyś to był zupełnie inny chleb niż teraz.
  • 0

#18 OFFLINE   Jacky

Jacky

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 217 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 29 maj 2008 - 08:06

słyszałem ze chleb podawany czesto powoduje zmiany w wątrobie

Tylko spleśniały, albo rozmoczony w wodzie i skiśnięty. Świeży chleb nie powoduje żadnych chorób układu pokarmowego u kuraków.
  • 0
www.kanarki.eu - pierwszy specjalistyczny wortal o profesjonalnej hodowli kanarków i ptaków egzotycznych.

#19 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2558 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza

Napisano 29 maj 2008 - 10:47

Niech nikt nie stara mi się wmówić, że podawanie chleba nie ma nie korzystnego wpływu na zdrowie naszych ptaków,nie mówię tu nawet o podawaniu spleśniałego czy skiśniętego
Zgodziłbym się z tym gdyby był to chleb jaki kiedyś wypiekały nasze babcie na naturalnym zaczynie z drożdży.Taki zakwas na pewno by nie szkodził. W tej chwili chleb wzbogacany jest różnymi polepszaczami ,ulepszaczami czy utrwalaczami a to na pewno ma ujemny wpływ na zdrowie ptaków ,myślę ,że i na nasze też.

To samo podawanie różnych odpadków kuchennych czy nie dojedzonych resztek wędlin itp.przysmaków to normalna trucizna,zawierają one masę chemii tj.saletrę czyli azotany sodu bądź potasu lub nawet w tej chwili aby przyspieszyć procesy produkcyjne i zachować dłuższą trwałość produktów daje się nawet azotyn tkzw, nitryt a jaka to jest trucizna nie muszę nawet mówić
Nasze ptaki podobnie jak my mają dość różnych trucizn z atmosfery ,z różnych oprysków.z kwaśnych deszczy po prostu pół tablicy Mendelejewa i nie w dajmy im dodatkowo różnych trucizn.
  • 0
http://andrzejko.dbv.pl/photogallery.php

Kowina Andrzej

#20 OFFLINE   sajga

sajga

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 258 postów
  • Lokalizacjawielkopolskie

Napisano 29 maj 2008 - 12:34

AL - dobrze zrobiłaś nie kupując ptaków od hodowcy karmiącego swoje ptaki chlebem na masową skalę. Każdy hodowca powinien zdawać sobie sprawę , że chleb to przede wszystkim żyto, które w stadach wielkotowarowych domieszywane jest do podstawowej mieszanki w ilości do 20% składu tejże. Kiedyś jak pracowałem w kołchozie była duża ferma drobiowa i doświadczalnie zwiększano żyto w mieszance do 50 % składu. Doradcy z Akad. Rolniczej wystawili jednak tej mieszance negatywną opinię żywieniową. Nie będę się rozpisywał o szczegółach badań, ale powiem krótko na żywieniu nie należy oszczędzać. Zero zamienników. W chowie brojlerów to co innego . Takie ptaki nie zdążą zareagować a już są kierowane do uboju. Zwykle w 6-8 tygodniu życia.

[ Dodano: 2008-05-29, 13:41 ]
Jeszcze dodam , że wystarczy wziąść do ręki NORMY ŻYWIENIOWE , aby przekonać się co tak naprawdę jest warte żyto, nawet jeżeli dodawana jest mąka pszenna do takiego chleba.
  • 0
sajga