Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Powstawanie jaj i klucie się piskląt

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   slaby1986

slaby1986

Zaawansowany

• Super Kurnikowiec
  • 1067 postów
  • Telefon:500019091
  • LokalizacjaPyrzyce
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 07 listopad 2007 - 22:48

andrzej-ko, dlatego napisalem ze "wydaje mi sie"
  • 0

#22 OFFLINE   aga1975

aga1975

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2286 postów
  • Telefon:694310917
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 06 marzec 2009 - 14:15

Czasami zdarza się że składane jajka nie posiadają skorupki, a tylko cienką warstwę błony.
U nas miały miejsce takie przypadki, samica przepióra i samica amadynki składała właśnie takie jajka. Zapewne nie było to spowodowane brakiem wapna, bo drobna egzotyka dostaje sepie, a reszta ptaków zmielone skorupki jaj.
Czy to jest wynik jakiejś choroby przewodu, czy jakichś wad genetycznych?
  • 0

#23 OFFLINE   AnnaOj

AnnaOj

Zaawansowany

• Super Kurnikowiec
  • 1042 postów
  • LokalizacjaAugustów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 06 marzec 2009 - 22:35

Kiedyś miałam kury zwykłe "towarowe" które znosiły jajka o skorupkach zielonkawych. Przewertowałam internet i nie znalazłam powodów. Po (mniej więcej) miesiącu od zmiany mieszanki do karmienia niosek skorupki zmieniły barwę na normalniejszą tj. na lekko brązową. Wywnioskowałam że widocznie w tej paszy było coś co nadawało barwę skorupce.
A jeśli chodzi o jajka przepiórek, to już kilka razy zdarzyło mi się że wzięłam do ręki jajko tuż po jego zniesieniu i oczywiście cały "rysunek" ze skorupki zostawał mi na dłoni bo był zbyt świeży. I były także przypadki że przepiórcze jajeczko było bez "ozdobnego" nakropienia- jakby zniesiono je w pośpiechu albo zapomniano przyozdobić ??
  • 0

#24 OFFLINE   mateo1211

mateo1211

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 133 postów
  • LokalizacjaGórka

Napisano 06 marzec 2009 - 22:47

Dając kurom np. buraczki można uzyskać czerwone jajka (pod warunkiem, że przez pewien czas dostają tylko buraczki, nigdy nie testowałem, ale babcia twierdzi, że tak jest). Podając karoten uzyskamy pomarańczowe żółtka itd.
  • 0
Dołączona grafika

#25 OFFLINE   FlyArek

FlyArek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1043 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 06 marzec 2009 - 23:07

Ilość odkładanego barwnika skorupki nie jest jednolita, tak więc nawet podczas jednego okresu nieśności mogą występować jajka o różnej barwie. Podobno kolor zausznic jest dość ściśle powiązany z barwą skorupki jaj znoszonych przez danego ptaka (kurę). ;-)
  • 0

pozdro...

#26 OFFLINE   Józek

Józek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 3310 postów
  • LokalizacjaBudziska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 06 marzec 2009 - 23:22

Niektóre ptaki potrafią zmieniać ubarwienie skorupki, tym samym jajo upodabniając do otoczenia, by było bardziej nie widoczne.Kury niektóre też zmieniają barwę skorupek, ale nie wszystkie to potrafią i nawet podawanie czerwonych buraczków tego nie zmieni, przykładowo jeszcze się nie spotkałem żeby minorka niosła inne jaja nisz białe
  • 0

#27 OFFLINE   slaby1986

slaby1986

Zaawansowany

• Super Kurnikowiec
  • 1067 postów
  • Telefon:500019091
  • LokalizacjaPyrzyce
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 06 marzec 2009 - 23:28

przykładowo jeszcze się nie spotkałem żeby minorka niosła inne jaja nisz białe

a kury araukana zielone, mam w hodowli jedna kurę która jest mieszanką araukana i liliputa i zawsze gdy jajka są zbierane to jedno jajko jest zielone.
  • 0

#28 OFFLINE   Dadzio

Dadzio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 862 postów
  • LokalizacjaPaterek
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 07 marzec 2009 - 10:30

U mnie przepiórki japońskie niosą jajka z zamiast brązowymi plamkami to z plamkami niebieskimi. Bardzo fajnie to wygląda ??
  • 0