Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Gołąbek diamentowy-geopelia cuneata

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
330 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   mirass

mirass

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2217 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 06 czerwiec 2006 - 18:20

Gołąbek diamentowy

Bardzo popularny wśród hodowców drobnej egzotyki ptak. Jest jednym z najmniejszych gołębi świata. Wielu hodowcą ptak ten nie zadaje dużo trudności, osoby hodujące inne ptaki egzotyczne powinny sobie z nim poradzić jednak te rady na pewno się przydadzą osobą, które dopiero chcą zacząć przygodę z drobną egzotyką. Tak jak i inne gołąbki z rodzaju Geopelia gołąbek diamentowy zamieszkuje Australię. Łatwo można go spotkać na otwartych terenach gdzie wraz ze swoim liczącym kilka osobników stadkiem odpoczywa w cieniu nielicznych drzew.
Gołąbki diamentowe osiągają około 19 – 21 cm długości. Są ubarwienia brudno – szarego. Sterówki i lotki są znacznie ciemniejsze. Na skrzydłach widać białe punkciki. Dotąd uzyskano trzy podstawowe mutacje barwne – cynamonową, srebrną i białą. Najmniej jest ptaków białych, które niestety są najsłabsze genetycznie.
Ptaki te choć egzotyczne bardzo dobrze przystosowały się do naszego klimatu. W ciepłe dni od kwietnia aż do października można je umieszczać w ogrodowych wolierach, w których będą nabierać masy mięśniowej (trzeba pamiętać, że kąpiele słoneczne oraz długie loty są bardzo wskazane dla ptaków – dzięki temu są zdrowsze, a ich upierzenie jest bardziej intensywne). Gołąbki diamentowe mogą się obejść nawet kilka dni bez wody, a suche powietrze nie powinna im przeszkadzać. Przeciwnie jednak jest z nadmierną temperaturą i przeciągami, które mogą im zaszkodzić. Aby uchronić od przeciągów nasze ptaki należy zasłonić boczną i tylną ścianę woliery przeźroczystą folią. Klatka ta nie powinna stac, gdyż gołąbki te lubią światło. Niewskazane jest także wystawienie jej na całodzienne działanie słońca. Najlepiej ptaki te rozmnażają się w wolierach podczas suchego i gorącego lata. Można je hodować z Astrydami, a także z innymi małymi gołąbkami.
Można powiedzieć, że gołąbki diamentowe są wymagającymi ptakami jednak nie jest to do końca prawdą. Aby wychować młode należy przygotować wolierę, ponieważ w klatkach ptaki te znoszą jaja, które jednak nie są zapładniane. Małe pomieszczenia zniechęca samczyki do pokrywania partnerek. Bywały przypadki, że udało się rozmnożyć ptaki w klatce o rozmiarach 60x 40x 40 dł., gł., wys. jednak są to wymiary miniaturowe i nikomu nie polecam takiej hodowli. Według mnie woliera pokojowa jest odpowiednim pomieszczeniem dla gołąbków diamentowych, gdyż czują się tam bezpiecznie i mogą się rozmnażać w większej grupie. Woliery zewnętrzne są najlepsze do rozmnażania jednak nie w naszym klimacie, gdyż temperatura podczas pory spoczynkowej nie może spadać poniżej 6C.
Gołąbki jedzą głównie nasiona traw i prosa z dodatkiem kanaru, lnu, konopi i owsika. Karma jest podobna jak dla kanarków, jednak przy mieszaniu nasion należy zmieszać proso z z mieszanką dla kanarków w proporcjach 6:1. Ptaki te lubią zieleninę, a zjadają głównie: listki mniszka lekarskiego, gwiazdnicy pospolitej, babki pospolitej , szpinaku , pietruszki oraz kwiatostany traw ( szczególnie w okresie zawiązywania się nasion ). Rośliny te powinny być świeże i nie skażone pestycydami. Należy podawać także skiełkowane ziarna prosa lub rzeżuchy. Każdy ptak jest inny i lubi co innego jednak większość najchętniej zjada tartą marchew i jabłko. Źródłem wapnia może być kość mątwy (morski głowonóg – sepia) lub pokruszone skorupki ugotowanego jaja kurzego. Na spód woliery należy nasypać czystego piasku a w jednym z rogów można postawić miseczkę z gliną wymieszaną z solą i drobnym żwirkiem. Aby pobudzić ptaki do rozmnażania należy podawać ugotowane na twardo jajo z biszkoptem i makiem. Nie powinno go zabraknąć także i podczas wychowu młodych.
Samiczki są bardziej matowe i szczuplejsze. Doświadczeni hodowcy odróżniają pleć po szerokości obwódki wokół oka, jednak po sezonie lęgowym obwódka u samców się zmniejsza i nie da się ich odróżnić. Najłatwiej odróżnić samca po tokowaniu, które można zaobserwować tylko w wolierze i większej klatce.
Ptaki te są z natury bardzo łagodne i nie powinny sprawiać problemów gdy będą się znajdować z innymi gatunkami. Łączy się je głównie z ziębami ozdobnymi. Mniejsze ptaki jak np. zeberki mogą wyrywać gołąbkom pióra wokół nóg w celu wyścielania gniazda. Chętnie przebywają z nimfami i łąkówkami.
Po wpuszczeniu do woliery gołąbków diamentowych szybko przystępują do lęgów. Pobudza ich obecność miejsc do gniazdowania i podawany pokarm jajeczny. Można hodować wiele par razem. Należy w wolierze umieścić więcej gniazd niż par lęgowych. Lęgną się w różnego typu gniazd i nie są wymagające. Gniazdo powinno zawisnąć na wysokości 1.2m – 2m.
Podczas toków samiec majestatycznie rozkłada ogon na kształt wachlarza. Po skończonej budowie gniazda samica składa 2 jaja. Po 12 – 13 dniach wykluwają się głuche i ślepe pisklęta. Młode po 10 – 12 dniach opuszczają gniazdo. Są dokarmiane przez rodziców jeszcze około 2 tygodnie. Po jakimś czasie zajęcie to przejmuje samiec, zaś samica przygotowuje się do kolejnego lęgu. Nie wolno pozwolić ptakom na więcej niż 4 lęgi. Pod koniec jesieni przenosimy ptaki do klatek, gdzie trzymamy je grupami.

Powyższy tekst napisałem korzystając ze strony broda.szu
  • 0

#2 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 06 czerwiec 2006 - 18:44

Ptaki te są bardzo rozpowszechnione w swej ojczystej Australii. Naturalnym jego niejscem występowania są zakrzewione tereny w pobliżu rzek i zbiorników wodnych. Przebywają gromadnie,rozdzielając się na poszczególne pary w porze godowej.Gniazdo budują w gęstych zaroślach lub w gałęziach drzew.
Pożywienie,ptaki te znajdują na ziemi,co też powinniśmy uwzględnić chowając te ptaki i raz na jakiś czas odrobaczywiać je.
Do rozrodu przeznaczamy ptaki co najmniej 10-cio miesięczne.Samczyk jest troszkę potężniej zudwany od samiczki,lekko większy.Jego obwódka wokół oka jest też troszkę grubsza niż u samiczki i bardziej jaskrawo ubarwiona.
W ostatnim czasie wychodowano gołąbki szeki.

http://www.biolib.cz/cz/taxon/id21855
  • 0

#3 OFFLINE   mirass

mirass

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2217 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 06 czerwiec 2006 - 19:22

cena gołąbka diamentowego to około 35 zł/ szt jednak to zależy od hodowcy i od tego ile się napracował a także stanu ptaka
  • 0
Dołączona grafika

#4 OFFLINE   maciej

maciej

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 285 postów
  • LokalizacjaŚwidnik

Napisano 24 czerwiec 2006 - 15:26

cena zależy też od koloru np. szeki kosztują 100 zł szt
  • 0
kury bojowe jak media markt nie dla idiotów

#5 OFFLINE   mirass

mirass

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2217 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 18 październik 2006 - 11:16

ostatnio cena spada ale to też zależy od hodowcy - miałem okazje zakupic te ptaki po 25zł/szt - standard
  • 0
Dołączona grafika

#6 OFFLINE   Gerd

Gerd

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1133 postów
  • LokalizacjaMysłowice

Napisano 27 październik 2006 - 18:04

Kiedyś hodowałem gołąbki diamentowe, fruwały luźno po strychu gdzie mam klatki dla papug.
Jedna z par zawsze wyhodowała w lęgu tylko jednego młodego a drugi dwa-trzy dni po wykluciu padł, chociaż inne pary wyprowadzały dwa młode.
Czy ktoś miał taką parę?
Przypuszczam że słabo się przykładały do karmienia.
  • 0

#7 OFFLINE   Biegus

Biegus

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1187 postów
  • LokalizacjaNowa Wieś Lęborska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 27 październik 2006 - 19:12

Ja posiadałem kiedyś pare tych bardzo małych gołąbków, utrzymywałem je z zeberkami i mewkami. Gniazdo założyły w koszyku do którego naznosiły łodygi traw . Samiczka zniosła mi 2 jajka , z jednego wykluło sie młode zaś drugie było czyste . Gdy było już prawie całe wypierzone -padło. Nie wiem jaka była tego przyczyny , dawałem im oprócz podstawowego ziarna dodatkowo posiekane jabłko, marchewkę, buraka , jajko na twardo oraz liście mleczu i buraka .Ładne gołąbki , polecam każdemu początkującemu hodowcy. :D
  • 0
Niech Cię nie zadowala przeciętność, dąz tylko do doskonałości.
Raymond H. Oppenheimer
My Fotolog > Zapraszam < Moje ptaki >

#8 OFFLINE   mirass

mirass

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2217 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 27 październik 2006 - 20:44

no i dodam jeszcze żeby nie podawac młodym zaraz po wykluciu warzyw i owoców bo beda miały biegunke
  • 0
Dołączona grafika

#9 OFFLINE   Pawi Król

Pawi Król

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 731 postów
  • LokalizacjaNowa Wieś Lęborska

Napisano 30 październik 2006 - 21:54

mirass, młode gołąbki karmią rodzice mleczkiem z wola które powstaje z przerobionych nasion.
  • 0
Zmierzając w konkretnym kierunku,........nie patrzeć na przeciwności.

#10 OFFLINE   mirass

mirass

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2217 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 01 listopad 2006 - 16:37

ale nie tylko z nasion - podają to co same jedzą czyli to co im podajemy

[ Dodano: 2006-11-23, 18:36 ]
Wczoraj byłem u wujka i widziałem je :mrgreen: . Miał on także mutacje - takie brązowe.
  • 0
Dołączona grafika

#11 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 17 luty 2007 - 20:29

Czy ktoś widział i posiada fotkę gołąbka diamentowego mutacji agatowej oraz szeków ?
  • 0

#12 OFFLINE   mirass

mirass

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2217 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 19 luty 2007 - 10:07

Bardzo ciekawe wydają odgłosy - podobne do lokomotywy. Gdy je pierwszy raz usłyszałem myślałem, że w rurach coś huczy. Moje gołąbki karmie prosem, kanarem i siemię lnianym z dodatkiem karmy dla kanarków. Odchody tych ptaków są troszkę wodnisty, jednak nieśmierdzące. Co do rozróżniania płci po obwódce wokół oka nie jestem przekonany, jednak samczyk ma ją bardziej „nabrzmiałą”. Mam je dopiero dzień, za jakiś czas napisze coś więcej z praktyki.
  • 0
Dołączona grafika

#13 OFFLINE   dakota2000

dakota2000

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 286 postów
  • Telefon:600251166
  • LokalizacjaHel
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 19 luty 2007 - 10:43

Posiadam pięć par gołąbkow.Moje spostrzeżenia .Najlepiej czują się w dużych wojlierach zewnętrznych .Trzeba umieścić kilka gałęzi w różnych miejscach woliery zawiesić małe koszyczki.Samce w małych wolierach walczą zaciekle o miejsce do gniazdowania ,przepędzją się na wzajem utrudniają gniazdowanie. Należy przynajmniej dwa razy w tygodniu podawać nasiona maku . Z zieleniną ostrożnie. Choroby takie jak u domowytch gołębi. Powodzenia
  • 0

#14 OFFLINE   mirass

mirass

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2217 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 03 marzec 2007 - 14:39

Ciekawa mutacja barwna:
Dołączona grafika
http://mojekanarki.w...rona_glowna.htm
  • 0
Dołączona grafika

#15 OFFLINE   Marzena72

Marzena72

Początkujący

• Użytkownik
  • 1 postów
  • Lokalizacjaslask

Napisano 08 lipiec 2007 - 20:55

oto mój piękny samczyk

Załączone pliki

• 0

#16 OFFLINE   mirass

mirass

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2217 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 21 sierpień 2007 - 09:58

Samczyk podczas tokowania:
Dołączona grafika
Źródło: http://www.internati... ... s/blue.htm
  • 0
Dołączona grafika

#17 OFFLINE   bażant

bażant

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 481 postów
  • LokalizacjaRozprza
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 16 styczeń 2008 - 21:15

Czy możliwe jest trzymanie gołąbków diamentowych cały rok w wolierach zewnętrznych :?: Woliery były by osłonięte przed wiatrem. Ptaki miały by domek w którym by nocowały.
  • 0
BIRDS-FANCIER

POWODZENIA W HODOWLI!!!!!

#18 OFFLINE   Józek

Józek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 3310 postów
  • LokalizacjaBudziska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 16 styczeń 2008 - 21:18

Ja mogę ci powiedzieć z moich doświadczeń że nie do -5 st to jeszcze jakoś ale poniżej to klapa :bania
  • 0

#19 OFFLINE   bażant

bażant

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 481 postów
  • LokalizacjaRozprza
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 16 styczeń 2008 - 21:25

Ok. Dzięki, byłem tylko ciekawy ;-)
  • 0
BIRDS-FANCIER

POWODZENIA W HODOWLI!!!!!

#20 OFFLINE   krzysztof w

krzysztof w

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 439 postów
  • LokalizacjaHrubieszów

Napisano 16 styczeń 2008 - 22:34

bażant, Też ci odradzam, moje przebywały w "blaszaku" i miały włączoną cały czas żarówkę, gdy temperatura spadła poniżej zera widziałem jak się "męczyły" więc zabrałem je do pomieszczenia ogrzewanego, od razu odżyły i w tej chwili mają nawet młode.
  • 0