Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Tasiemiec u drobiu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   AL

AL

Moderator

• Moderator
  • 3806 postów
  • Telefon:603872096
  • LokalizacjaKnurów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 31 styczeń 2011 - 16:37

Czy u kogoś wystąpił ten problem ? W jaki sposób ptaki mogą się zarazić, czy możliwe że nosicielami mogą być zwierzęta dziko żyjące - szczury, list itd. odwiedzajace nasze ogrody.
  • 0

#2 OFFLINE   annakaja

annakaja

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 74 postów
  • Telefon:664197234
  • LokalizacjaSzczecinek

Napisano 31 styczeń 2011 - 23:12

AL podobno szczury mogą być nosicielami...tak było w moim przypadku...w zamknietej wolierze w mojej stajni kura miała tasiemca. Do woliery mógł jedynie wejść szur :hi
  • 0

#3 OFFLINE   tancerz2005

tancerz2005

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 513 postów
  • LokalizacjaGrójec

Napisano 31 styczeń 2011 - 23:42

annakaja to nie szczur musiał być powodem tasiemczycy u Twojej kury. Np pies albo kot mógł mieć tasiemczyce. Wystarczyło ze załatwił się na podwórku a wraz z kałem wydalił jajeczka tasiemca. Wchodząc do woliery, mogłaś przeniesc jajeczka tasiemca np na podeszwie buta...
Druga sprawa - tasiemczycą łatwo można zarazić zwierzęta skarmiając je niemytą zielonką - tak najczęściej zarażają się krowy.
Jest ponad 1500 gatunków tasiemców, i każdy ma swój sposób na rozmnażanie się i "przenoszenie". Kiedyś mój weterynarz mówił mi, że są tasiemce, którymi pies czy kot może zarazić się poprzez łapy - ich jaja bowiem wnikają w pory skóry gdzie wylęga się postać larwalna, a ta kieruje się później w kierunku ukladu pokarmowego.
Ja moim psom (tak jak i zresztą ptakom) podaje raz na 3 miesiace invekteryne na kark, i od kilku lat nie widziałem u psów ani tasiemca, ani kleszcza, ani nawet pchły. :hi
  • 0
Dołączona grafika
Zapraszam!

#4 OFFLINE   annakaja

annakaja

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 74 postów
  • Telefon:664197234
  • LokalizacjaSzczecinek

Napisano 01 luty 2011 - 07:31

tancerz2005 czy wystarczy odrobaczyć kury aby pozbyć się tasiemca?
  • 0

#5 OFFLINE   Haall

Haall

Początkujący

• Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 01 luty 2011 - 07:54

Niestety nie wystarczy. Leczenie tasiemczycy można wdrożyć stosując leki zawierające prazykwantel, mebendazol, albendazol czy niklozamid. Do takiego specyfiku należy podać np. ivermektynę, bo likwiduje ona pasożyty będące żywicielami pośrednimi tasiemców, więc przerywa się cykl rozrodczy nieproszonego gościa.
  • 0