Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

GOŁĄBEK PRZYLADKOWY (kaplandzki) Oena capensis

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 04 czerwiec 2006 - 21:52

GOŁĄBEK PRZYLADKOWY (kaplandzki) Oena capensis

Gołąbek ten zasiedla rozległe obszary Afryki.Gołąbek kaplandzki (Oena capensis capensis) zamieszkuje cały obszar rozciągający się od Maroko i Sudanu do Afryki Południowej oraz Arabię Saudyjską Drugi podgatunek (Oena capensis aliane) występuje na Madagaskarze. Nie występuje tylko na obszarach gdzie są gęste lasy a zwłaszcza na terenie lasów deszczowych. Zamieszkuje zaś tereny otwarte,porośnięte krzewami lub tereny stepowe.Nie stroni tez od zabudowań ludzkich,wnikając do wsi i miast.W warunkach naturalnych,ptak ten buduje gniazdo w krzewach i niskich zaroślach a okres rozrodczy u tego gatunku jest uzależniony od obfitości pokarmu.
Ptaki te osiągaja ok.26 cm długości ciała,a samca od samicy możemy rozróżnić po czarnym zabarwieniu przedniej części głowy i gardła z piersią.
Jako pokarm,służą tym ptakom różne drobne nasiona,zjadają też drobne robaki i zielonki.
Utrzymując te ptaki powinniśmy im zapewnić najlepiej obszerną wolierę ogrodową ,obsadzoną krzewami w których ptaki mogły by zbudować gniazdo,a na zimę powinniśmy przenieść je do pomieszczenia ogrzewanego.Gołąbki kaplandzkie są wrażliwe na niską temperaturę oraz nadmierną wilgotność powietrza.Powinny przebywać w pomieszczeniu w którym jest temperatura powyżej 15C. Ptaki te są zgodne i możemy je utrzymywać w jednym pomieszczeniu razem z innymi ptakami,nawet małymi.
Żeby zachęcić ptaki do lęgów zawieszamy im koszyk wiklinowy odpowiedniej wielkości lub robimy platformę na której ptaki mogły by zbudować gniazdo,chyba że mamy je umieszczone w wolierze w której rosną krzewy i tam ptaki mogą je zbudować.
W okresie godowym samczyk zaczyna ścigać samiczkę i wykonuje przeb nią skłony,pochukując i rozpościerając pióra ogonowe-niczym paw.Samiczka składa zazwyczaj dwa kremowe jajka i wysiaduje je przez 14-15 dni.Po tym okresie klują się młode które powinny być w tym okresie dobrze karmione.Podajemy wówczas pokarm suchy jak i skiełkowany,gdyż ptaki te nie przyjmują pokarmu jajecznego.Młódki rosną bardzo szybko i już po 14-15 dniach opuszczają gniazdo.
W wieku około 22 dni u młodych samczyków zaczynają pojawiać się pierwsze czarne piórka na głowie i gardle,a w kolejnych tygodniach także na piersi.Młode ptaki całkowite ubarwienie ptaków dorosłych osiągają w wieku ok.pół roku.Niektóre pary w tym okresie nie tolerują kontroli gniazda przez człowieka jak i przez inne ptaki, to też powinny mieć zapewniony w tym okresie spokój.Gniazdo powinno być usytuowane w takim miejscu by inne ptaki zbytnio ich nie niepokoiły gdyż gołąbki te mogą porzucić w trakcie lęgów nie tylko jajka ale też i swoje młode.Są to płochliwe ptaki i nie powinniśmy się zbliżać aż za nadto w pobliże ich miejsca gniazdowania.
Ptaki te mogą gniazdować kilka krotnie w ciągu roku,jednakże powinniśmy im pozwolić na nie więcej niż 3-4 lęgi.

http://www.fotonatur... ... pensis.php
  • 0

#2 OFFLINE   Biegus

Biegus

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1187 postów
  • LokalizacjaNowa Wieś Lęborska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 04 czerwiec 2006 - 22:01

Dołączona grafika
http://www.fahnestoc... ... .03003.jpg
Dołączona grafika
http://miska06.free....ra/namaqua4.jpg

[ Dodano: 2006-06-04, 23:05 ]
Czy gołąbki te można trzymać w wolierze zewnętrznej, jaka jest ich cena mniej-więcej?? 8) ;)
  • 0

#3 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 05 czerwiec 2006 - 16:30

Biegus,o utrzymywaniu ich w wolierze pisze wyżej,a co do ceny to nie jestem pewien ale chyba 60zł/szt.
Ciekawe czy już wychodowali jakąś mutację barwną? Może ktoś coś słyszał?
  • 0

#4 OFFLINE   Adam

Adam

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 430 postów
  • Telefon:+48692930475
  • LokalizacjaPszów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 06 czerwiec 2006 - 06:44

Nie spotkałem się z informacją aby występowały mutacje tego gołąbka. W ubiegłym roku mogłem kupić parę za 180zł , czasami gdzieś pojawiają się informacje o ptakach za 50 do 60zł są to jednak najczęśćiej samce i może być problem z dokupieniem samicy.
  • 0

#5 OFFLINE   maciej

maciej

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 285 postów
  • LokalizacjaŚwidnik

Napisano 02 lipiec 2006 - 20:01

mój znajomy kupił parkę za 130 zł na falenicy
  • 0
kury bojowe jak media markt nie dla idiotów

#6 OFFLINE   mirass

mirass

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2217 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 02 grudzień 2006 - 09:16

Załączam mapke występowania Gołąbka przylądkowego
  • 0

#7 OFFLINE   ReVeS

ReVeS

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 291 postów
  • LokalizacjaTrzebinia

Napisano 09 grudzień 2006 - 21:33

Co do gołębi ,to lubię te ptaki ale niezabardzo lubie te egzotyczne . Poprostu mi się niepodobaja. Nie urażając nikogo kto je hoduję :D
  • 0
Dołączona grafika

Pozdrawiam Cię [you]

#8 OFFLINE   Biegus

Biegus

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1187 postów
  • LokalizacjaNowa Wieś Lęborska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 09 grudzień 2006 - 22:07

Co do gołębi ,to lubię te ptaki ale niezabardzo lubie te egzotyczne . Poprostu mi się niepodobaja. Nie urażając nikogo kto je hoduję :D

Po prostu masz inne upodobania :mrgreen: . Mi się wszystko podoba co piekne i takie jest nasze motto ;-)
  • 0
Niech Cię nie zadowala przeciętność, dąz tylko do doskonałości.
Raymond H. Oppenheimer
My Fotolog > Zapraszam < Moje ptaki >

#9 OFFLINE   barthav

barthav

WebMaster

• Administrator
  • 1184 postów
  • LokalizacjaBratkówka
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 09 czerwiec 2007 - 16:12

Czoło, przód i boki głowy, gardło i pierś samca aksamitnie czarne z siwą obwódką. Na tle tej głębokiej czerni pięknie wygląda barwny dziób, u nasady czerwony, na końcu żółto-pomarańczowy. Spód ciała biały. Tył szyi i górna część ciała brązowe. Pióra pokrywowe skrzydeł szare z niebieskim odcieniem z czarną, metalicznie połyskującą plamą. Lotki pierwszego rzędu rdzawo-brązowe z ciemnobrązowymi końcami i ciemnobrązowo obrzeżone. Lotki drugiego rzędu brązowe o jaśniejszych końcach. Na grzbiecie blisko nasady ogona występują dwa czarne i jeden biały poprzeczne pasy. Sterówki z wierzchu brązowe, od spodniej strony czarne z tym, że pierwsza i druga para skrajnych z białymi obwódkami, a trzecia para z białym końcem. Nogi różowo-czerwone.

Dołączona grafika

Samica ubarwiona mniej kontrastowo bez czarnej maski, gardła i piersi. W tych miejscach mogą występować pojedyncze, ciemnobrązowe piórka. Dziób ciemnorogowy. Osobniki młodociane tonacją barwy przypominają samice lecz na całym upierzeniu występują liczne prążki i plamki.

Ptaki osiągają 230-260 mm długości z czego 135-150 mm przypada na ogon.

Dołączona grafika

Ojczyzną turkaweczek czarnogardłych jest środkowa Afryka. Występują w dwóch podgatunkach. Podgatunek nominalny Oena capensis capensis można spotkać od Maroka i Sudanu po południową Afrykę i południową część Arabii Saudyjskiej. Podgatunek Oena capensis aliena żyje na Madagaskarze.

Źródło:
http://euroanimal.pl/Turkaweczka_czarnogard%C5%82a

• 0

Galliformes, Phasianidae, Tetraonidae

#10 OFFLINE   Litvin1975

Litvin1975

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 194 postów
  • LokalizacjaŁupawa

Napisano 12 czerwiec 2007 - 18:32

Ptaki te są nazywane też gołąbkami kaplandzkimi, podobno nie nasparzają wiele kłopotów w hodowli. W kraju ptaki te już są od dłuższego czasu dostępne i cena z każdym rokiem jest coraz bardziej przystępna.
  • 0

#11 OFFLINE   mirass

mirass

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2217 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 24 sierpień 2007 - 06:29

Jeszcze inna nazwa to Gołąbek przylądkowy. Najlepsze pomieszczenie dla tych gołębi to woliera jednak mogą przebywać także w dość dużych klatkach. Są to płochliwe ptaki, dlatego powinny przebywać w miejscach spokojnych. Przestraszone ptaki będą bez opamiętania łatać i obijać się o ściany pomieszczenia, a niezbyt miłym finałem może być także ich śmierć. Często łączy się je z małymi, spokojnymi ptaszkami egzotycznymi. Nie nadają się one do całorocznych wolier zewnętrznych, gdyż potrzebują w zimie temperatury powyżej 10 stopni C. W lecie te wymagania to 20 stopni i w górę. Niektórzy utrzymują je wraz z małymi papugami, a także gołąbkami diamentowymi czy astryldami. Żywienie podobne jak innych małych ptaków egzotycznych (takie ziarna) + zielonki, skiełkowane proso. Nie lubią mieszanki jajecznej, która nie jest im nawet potrzebna podczas lęgów. Ptaki to znoszą jajka do koszyczków lęgowych czy na różnych specjalnych półeczkach. Są to zazwyczaj 2 jajka, które są wysiadywane przez 2 tyg. Przez podobny okres czasu młode przebywają w gnieździe. Najwcześniej pleć można rozpoznać w wielu około 3 tygodni, gdy u samców pojawiają się pierwsze czarne pióra na śliniaku. Jest to bardzo wczesny okres. W związku z tym, że odchów młodych jest dosyć szybko dorosłe ptaki mogą odbyć nawet kilka lęgów w roku, jednak nie przesadzajmy z ich ilością, aby ptaki mogły odpocząć. Nie należy kontrolować ich gniazd, gdyż często porzucają jajka czy młode. Niektórzy podkładają ich jajka pod gołąbki diamentowe, które bez problemów je odchowują.
  • 0
Dołączona grafika

#12 OFFLINE   JC

JC

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 883 postów
  • Telefon:502108250
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 26 sierpień 2007 - 13:37

Tak, wszyscy piszą, że takie łatwe, że pod diamentowymi bez problemu, że ceny spadają, a ja już z 2 lata na giełdzie nie widziałem ani jednego młodego i nie znam nikogo kto by je systematycznie rozmnażał. Ja miałem jedną parę z 15 lat temu i udało mi się 1 młode odchować przez 2 lata. Nie wiem czy ktoś z piszących naprawdę je rozmnażał.
  • 0

#13 OFFLINE   Matis H

Matis H

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 48 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 18 listopad 2007 - 12:30

Witam gołąbki te są dość trudne w hodowli i rozmnażaniu początkowo mieliśmy je w wolierach z innymi ptakami i kilka lat nie można było je rozmnożyć, jak tato oddzielił je osobno do woliery to były lęgi i wtedy mu je skasowałem i teraz są moje :mrgreen: gołąbki te do lęgu powine mieć absolutny spokój i ciszę i powinne być same w wolierze, jak jest dobra para to ładnie wychowują młode można i jaja podkładać pod gołąbki diamentowe tak jak to jest opisane powyżej. Gołąbki te to rzadkość na giełdach jeszcze nie spotkałem nigdy chociaż często tam bywam mam jeszcze samiczkę luźną i szukamy do niej samczyka by złożyć drugą parę :mysl
  • 0

#14 OFFLINE   mati

mati

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 175 postów
  • LokalizacjaPionki

Napisano 18 listopad 2007 - 12:37

cudowny jest ten gołąbek
  • 0

#15 OFFLINE   JC

JC

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 883 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 18 listopad 2007 - 13:23

Też szukam samców, mam 2 samiczki.
  • 0

#16 OFFLINE   Józek

Józek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 3310 postów
  • LokalizacjaBudziska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 11 maj 2009 - 19:18

kila fotek ;-)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika
  • 0

#17 OFFLINE   tomek_H

tomek_H

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 114 postów
  • Telefon:508652600
  • LokalizacjaDortmund-Roszowice

Napisano 11 maj 2009 - 19:50

JÓZEK, a samiczki do niego nie masz?
  • 0

#18 OFFLINE   Józek

Józek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 3310 postów
  • LokalizacjaBudziska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 11 maj 2009 - 21:25

tomek_H to młody luźny samczyk, rodzice ponownie siedzą na jajach, wstawiałem fotki kiedyś do albumu

Dołączona grafika

Dołączona grafika
  • 0

#19 OFFLINE   Gosi@1

Gosi@1

Początkujący

• Użytkownik
  • 2 postów
  • LokalizacjaNiemcy

Napisano 21 maj 2009 - 10:58

Czy nadal ciezko jest w Pl o golabki kaplandzkie???? wlasnie dzis nasz golabek zostal "wdowcem" :(((

Czy moze zyc pojedynczo taki golabek??? tzn,bez samiczki swojej rasy??? bo w wolierze ma inne towarzystwo (kanarki,amadyny,mewki)
  • 0

#20 OFFLINE   JC

JC

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 883 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 21 maj 2009 - 12:51

W Polsce jest bardzo ciężko, najczęściej ludzie przywożą z Niemiec. Natomiast gołębie stosunkowo dobrze znoszą samotność. To nie papugi.
  • 0