Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Sierpówki i Cukrówki

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
106 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Rocki

Rocki

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 248 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 04 czerwiec 2006 - 11:50

Czym się różni Cukrówka(Synogarlica turecka, Streptopelia roseogrisea) od Sierpówki (Streptopelia decaocto):( Który gatunek lata u nas po polach a który jest hodowany w wolierach?? :shock: i jakie maja wymagania w hodowli?
  • 0

#2 OFFLINE   KKuba

KKuba

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 341 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Napisano 04 czerwiec 2006 - 11:58

Sierpówka inaczej Synogarlica turecka jest to pospolity gołąb, który zadomowił sie u nas ok. 1940 roku natomiast Cukrówka to gołąb chowany w hodowlach.
  • 0
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej

#3 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 04 czerwiec 2006 - 12:21

Synogarlica turecka.

Synogarlice,występowały kiedyś pierwotnie w Indiach,skąd została na przełomie ostatnich 300 lat rozprzestrzeniona w Arabi,Turcji i na Bałkanach.W naszym kraju stwierdzono ją po raz pierwszy w 1949r w Krakowie,a w 1968 była już pospolita w całym kraju.Obecnie rozprzestrzenia się na zachód.A zatem jest to łatwo przystosowujący się gatunek w nowych warunkach.Gniezdzi się wśród zieleni miejskich i wiejskich,nie oddalając się zbytnio od zabudowań.Gniazda zakłada w koronach drzew,krzewach,we wnękach murów,na starych budynkach-kościoły,wierze itp.Składa 2 białe jaja. Żywi się nasionami zbórz,chwastów,zimą kożysta z karmików dla innych dokarmianych ptaków,oraz odwiedza magazyny zborzowe i spichlerze.
Ptak długości 31-33 cm o wadze 180-210g. Łatwy w utrzymaniu.
  • 0

#4 OFFLINE   lobo

lobo

Administrator

• Założyciel
  • 3495 postów
  • Telefon:503590429
  • LokalizacjaBełchatów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 04 czerwiec 2006 - 18:35

Sierpówki lataja u nas na wolności, a cukrówki to ptaki ozdobne, chociaż z uwagi na to, że oba gatunki sie krzyżują nie można być na 100% pewnym, co akurat mamy w wolierze ;) .
  • 0
"Nie ma, że łatwo." Chev Chelios :)

#5 OFFLINE   hynio

hynio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 251 postów
  • LokalizacjaSkrzyszów -Śląskie

Napisano 15 sierpień 2006 - 14:43

Witam pozwólcie na moje trzy grosze,a więc Sierpówka i Synogarlica turecka to ten sam ptak tylko rużnie nazywany a cukrówki to oswojone sierpówki i już są rużne mutacje kolorowe.Tyle mojej wiedzy Hynio
  • 0
HYNIO

#6 OFFLINE   syju

syju

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 979 postów
  • LokalizacjaŚwiętokrzyskie

Napisano 15 sierpień 2006 - 15:38

Sierpówka to synogarlica turecka, a cukrówka to synogarlica północnoafrykańska u mnie jednak wszystkie te nazyw używane są jako synonimy tego samego ptaka :P)
  • 0

#7 OFFLINE   Agnieszka Co.

Agnieszka Co.

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 461 postów
  • LokalizacjaŻywiec
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 26 październik 2006 - 20:08

Ja dodam, że w ubiegłym roku widziałam w Żywcu turkawkę lub synogarlicę wschodnią żerującą wraz ze stadkiem sierpówek. Synogarlica wschodnia i turkawka są do siebie bardzo podobne więc nie jestem pewna jakiego gatunku był ten ptak, ale ze stadka wyróżniał się wyraźnie widocznym brązowym rysunkiem na skrzydłach.
Może ten gatunek też zamierza u nas osiąść i za pare lat będzie równie popularny co sierpówka?
  • 0

#8 OFFLINE   KKuba

KKuba

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 341 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Napisano 26 październik 2006 - 22:26

Agnieszka jeśli skrzydla miały widoczny odcień brązowy to to była Turkawka.
  • 0
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej

#9 OFFLINE   Agnieszka Co.

Agnieszka Co.

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 461 postów
  • LokalizacjaŻywiec
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 26 październik 2006 - 22:50

Muszę poprzedni mój post sprostować - otóż zajrzałam do atlasu ptaków w którym są także mapki występowania i okazuje się, że turkawka zajmuje obszar o wiele większy niż sierpówka w tym również całą Polskę! Ale u nas widziałam ją poraz pierwszy. Gdyby to miała byc synogarlica wschodnia to ta w Europie pojawia się wyjątkowo.

Agnieszka jeśli skrzydla miały widoczny odcień brązowy to to była Turkawka.

KKuba w moim atlasie obie wyglądaja niemal identycznie, różnią się tylko ułożeniem ogona podczas lotu oraz nieznacznie rozmieszczeniem ciemnych pręg na szyi.

Trochę zboczyłam z tematu - przepraszam - ale chciałam się podzielić z Wami moją obserwacją , a temat trochę pokrewny.
  • 0

#10 OFFLINE   dakota2000

dakota2000

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 286 postów
  • Telefon:600251166
  • LokalizacjaHel
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 09 styczeń 2007 - 23:49

Kto ma doświadczenie w hodowli gołębia grzywacza lub siniaka?
  • 0

#11 OFFLINE   Markos

Markos

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 94 postów
  • LokalizacjaSkorocice

Napisano 10 styczeń 2007 - 16:03

Czy ktoś się oriętuje w cenach turkawek?
  • 0

#12 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 10 styczeń 2007 - 17:45

Panowie, powoli .....

_post
  • 0

#13 OFFLINE   jurek

jurek

Użytkownik

• Użytkownik
  • 22 postów
  • Lokalizacjaok.Raciborza

Napisano 22 styczeń 2007 - 17:50

Posiadam kilka cukrówek, po czym można odróżnić samca od samicy ?
  • 0

#14 OFFLINE   krzysztof w

krzysztof w

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 439 postów
  • LokalizacjaHrubieszów

Napisano 22 styczeń 2007 - 19:58

Jeśli trzymasz je razem pary będa zajmować swoje terytorium, jakąś półke lub drążek.
Samiec jest nieco większy o "masywniejszej" głowie i cukruje (grucha). Jeśli posiadasz parę, która zniosła jajka, to z reguły, tak dzieje sie, u mnie nocą wysiaduje jaja wyłacznie samica. U mnie pary rozrodcze umieszczone są w oddzielnych wolierach, ze względu na nieustanne walki i brak przechówku.
  • 0

#15 OFFLINE   jurek

jurek

Użytkownik

• Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 22 styczeń 2007 - 20:09

Dzięki Krzysztof,mam je dopiero 2tygodnie w dwóch wolierach 4w jednej 5 w drugiej,budki gotowe tylko,problem może być z rozpoznaniem,bo niekture podobno są młode.
  • 0

#16 OFFLINE   krzysztof w

krzysztof w

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 439 postów
  • LokalizacjaHrubieszów

Napisano 22 styczeń 2007 - 20:38

Młode możesz trzymać razem. Jeśli sa to młode spierzone to będą łączyć się w pary.Gdy zajmą swój rewir to odłów i przenies do osobnej woliery. u mnie przybywają ze spokojnymi bażantami, przepiórami i bez problemu wychowuja młode.
Gdy wychowaja młode i naniosą nowe jajka młode zabieram, gdyż sa prześladowane przez swoich rodziców. Dodam,że w tej chwili jedna para karmi podrosnięte młode, a druga siedzi na jajkach w wolierach zewntrznych. Pierwszy raz mi się zdarzyło w zimie (taka zima).
  • 0

#17 OFFLINE   jurek

jurek

Użytkownik

• Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 25 styczeń 2007 - 17:31

W mojej okolicy jest parę brogów z kiszonką,czyli posiekana kukurydza i otręby z buraków cukrowych.Od około dwóch miesięcy zbiera się przy nich stado Sierpówek średnio 40 sztuk,pózniej się rozlatują.
  • 0

#18 OFFLINE   dakota2000

dakota2000

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 286 postów
  • Telefon:600251166
  • LokalizacjaHel
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 25 styczeń 2007 - 20:35

Ja również podzielę się swoją wiedzą na temat sierpówek. Otóż sierpówka zabiła gwożdzia ornitologom. Ptak ,który przez wieki występował na pograniczu Afryki i Europy i z nie wyjaśnionych powodów rozpoczął ekspansję na północ. Pierwsze gniazdowania zanotowano w latach trzydziestych w Częstochowie. W tej chwili już gniazduje na półwyspie skandynawskim. Na półwyspie Helskim pojawiła się w latach osiemdziesiątych. Turkawka jest to gołąb leśny trzyma się na skraju małych lasów w pobliżu pól uprawnych. Nie wiem jak w tej chwili ale kilkanaście lat temu na mazurach występowała znacznie nawet odnajdywałem ich gniazda .
  • 0

#19 OFFLINE   mirass

mirass

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2217 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 20 sierpień 2007 - 15:43

Czy te cukrówki (zdjęcie lobo - mam nadzieje, że się nie pogniewa, że je tu wstawiam) to standardy czy jakaś mutacja?
http://www.kurnik.i3...htm?pic_id=1065
  • 0
Dołączona grafika

#20 OFFLINE   krzysiek173

krzysiek173

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1122 postów
  • LokalizacjaKozłów

Napisano 20 sierpień 2007 - 16:07

wydaje mi sie że jest to jakas mutacja (nie wiem jaka) bo te zwykłe to są siwe (szare) ale nie jestem pewien
  • 0