Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Problem z drapieżnikiem - pomoc

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   ajrak

ajrak

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 620 postów
  • LokalizacjaKraków/Tuszyma
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 03 kwiecień 2010 - 08:07

Witam mam problem z drapieżnikiem, coś od 3 lat wybiera mi jaja z budek dla kaczek, próbowałem zakładać zywołapki, podkładać "jaja niespodzianki" na bazie Toxanu i nic. Nie wiem co to za drapieżnik dorosłym kaczkom nic nie robi. Wybierał jaja nawet spod siedzących kaczek (mandarynki, karolinki, biegusy). Natomiast jest w stanie porwać jajo biegusa. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł w jaki sposób sobie z tym poradzić, bardzo proszę o pomoc.
  • 0

#2 OFFLINE   slaby1986

slaby1986

Zaawansowany

• Moderator
  • 1060 postów
  • Telefon:500019091
  • LokalizacjaPyrzyce
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 03 kwiecień 2010 - 08:29

ajrak być może ten drapieżnik to któryś z "życzliwych sąsiadów", skoro nie złapał się w żadną pułapkę :mysl
  • 0

#3 OFFLINE   ajrak

ajrak

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 620 postów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 03 kwiecień 2010 - 08:48

Raczej wykluczam tę ewentualność, sąsiadów mam dobrych we właściwym tego słowa rozumieniu, po za tym po jajach z Toxanem (zginęło ich w tym sezonie ok 15 szt rożnej wielkości) myślę, że i sąsiadowi mogłyby zaszkodzić. Do tego jaja giną często nie wszystkie na raz np z 6 zabiera 2, z 2 zabiera 1, czasami 4 na raz, po za tym w niektórych budkach zostają w kilku giną.
  • 0

#4 OFFLINE   tancerz2005

tancerz2005

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 513 postów
  • LokalizacjaGrójec

Napisano 03 kwiecień 2010 - 11:58

Budki masz w wolierach?? Mam na myśli czy jest do nich wolny dostęp...!!
Mi swego czasu kurze i kcze jaja z kurnika kradły kruki... Wlatywały przez okienko, łapały jajko i wylatywały.... Być może u Ciebie też to one podkradają....
Większość drapieżników które mogły by ukraść jajo, połaszczyła by sie też na ptaka... Jak sam mówisz ptaków nie rusza, więc jest to zapewne jakis nie duży wszystkożerca.....
  • 0
Dołączona grafika
Zapraszam!

#5 OFFLINE   ajrak

ajrak

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 620 postów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 03 kwiecień 2010 - 13:05

tancerz2005, budki są na wolnym wybiegu. Ale kruka to ja w mojej okolicy nigdy nie widziałem. Podejrzewam ze to raczej jakaś łasica :co
  • 0

#6 OFFLINE   tancerz2005

tancerz2005

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 513 postów
  • LokalizacjaGrójec

Napisano 03 kwiecień 2010 - 15:46

Ale pisałeś że jajka wybiera także z pod małych kaczek np mandarynek.... A łasica przez taki czas napewno skusiła by się na kaczke, albo by ją chociaż pogryzła.....
  • 0
Dołączona grafika
Zapraszam!

#7 OFFLINE   dyziek

dyziek

Początkujący

• Użytkownik
  • 5 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 03 kwiecień 2010 - 19:26

Ja miałem podobny problem a złodziejem okazała się sroka.
  • 0

#8 OFFLINE   waldi

waldi

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 244 postów
  • Telefon:606314697
  • LokalizacjaPiece
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 04 kwiecień 2010 - 08:19

Moja żona po przeczytaniu tego wątku stawiała też na srokę.
  • 0

#9 OFFLINE   Józek

Józek

Zaawansowany

• Redaktor
  • 3310 postów
  • LokalizacjaBudziska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 04 kwiecień 2010 - 09:03

U kolegi było podobnie tylko u gołębi, zaczęły znikać jaja, podejrzewał początkowo że ptaki się biły i potłukły, później że jakiś gronostaj. Po pewnym czasie zaczęły znikać i pisklaki, i na kilka dni zamkną gołębnik ponastawiał żywo łapek i nic było wszystko w porządku, gdy tylko gołębie wypuścił znowu znikały jaja i pisklaki. Pewnego dnia zauważył złodzieja jak wchodzi przez wytyk, były to sroki, wyłapał ich 6 szt i od tej pory ma spokój, sroki tylko czekały aż otwarł wytyki, gdy gołębie wyleciały to one wchodziły do gołębnika, u ciebie może być podobnie,sroka czeka a jak kaczka zejdzie z gniazda to sroka wchodzi i zabiera jajo.
  • 0

#10 OFFLINE   Marius

Marius

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1128 postów
  • LokalizacjaNiecew -woj.Małopolskie
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 04 kwiecień 2010 - 10:55

Mi też sroki podkradały jajka od liliputek i kur niosek... Wchodził przez takie okienko, które było cały dzień otwarte, bo tamtędy wchodziły i wychodziły kury, ale zbierałem jajka ja , albo moja mama i wchodziły, ale nie było jajek i już nie przylatują :mrgreen:
  • 0
Pozdrawiam Mariusz !

#11 OFFLINE   gonzo771

gonzo771

Zaawansowany

• Super Kurnikowiec
  • 1608 postów
  • Telefon:695638294
  • LokalizacjaMyślenice

Napisano 04 kwiecień 2010 - 10:58

Moja żona po przeczytaniu tego wątku stawiała też na srokę.

Jestem tego samego zdania. Kuna też wybiera jaja, ale wzięłaby raczej wszystkie jednej nocy. Myślę, że sroka siedzi w pobliżu czekajac na moment kiedy kaczka wyjdzie z budki i korzysta z okazji. W zeszłym roku za moimi perliczkami sroka podążała "krok w krok" czekajac na pojawienie się jajka.
  • 0

#12 OFFLINE   AL

AL

Moderator

• Moderator
  • 3835 postów
  • Telefon:603872096
  • LokalizacjaKnurów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 04 kwiecień 2010 - 15:42

U mnie też sroka kradla jajka, co prawda nie z budek ale z kurnika,do budek zaglądala, ale tam jeszcze nic nie było i dala sobie spokój.
  • 0

#13 OFFLINE   Przemek K.

Przemek K.

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1024 postów
  • Telefon:693978228
  • LokalizacjaTrzciniec/Jędrzejów/Kielce
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 04 kwiecień 2010 - 16:19

U mnie było tak z gołębiami kiedy zamykałem wejście gołębi na noc to nic się nie działo a kiedy zapomniałem to znikały jajka i małe młodziaki. A okazało się że jest to pudzik.
  • 0

#14 OFFLINE   AL

AL

Moderator

• Moderator
  • 3835 postów
  • Telefon:603872096
  • LokalizacjaKnurów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 04 kwiecień 2010 - 16:28

Co to jest pudzik ?
  • 0

#15 OFFLINE   gonzo771

gonzo771

Zaawansowany

• Super Kurnikowiec
  • 1608 postów
  • Telefon:695638294
  • LokalizacjaMyślenice

Napisano 04 kwiecień 2010 - 16:29

okazało się że jest to pudzik

:mysl
  • 0

#16 OFFLINE   Przemek K.

Przemek K.

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1024 postów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 04 kwiecień 2010 - 16:38

AL taka mała sowa nazywa ją się chyba pudżka.
  • 0

#17 OFFLINE   tancerz2005

tancerz2005

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 513 postów
  • LokalizacjaGrójec

Napisano 04 kwiecień 2010 - 17:44

Jeśli już do Pójdżka zwyczajna a nie pódżka.... Pójdźka zwyczajna jest małą sową, polującą głównie na owady oraz małe gryzonie. Bardzo rzadko poluje na ptaki, a jeśli już to są to bardzo małe ptaki.
W każdym razie Pójdźka zwyczajna nie jest w stanie wynieść jaja z gołębnika/kurnika, bo nie była by w stanie go chwycić ani unieść... Tak samo z młodymi gołębiami. Pójdżka mogła by co najwyzej zabić jedno dniowe piskle gołębia - starsze pisklalki były by za ciezkie aby ptak mógł je dźwignąć.... Zarówno na jajach jak i na kilkudniowych pisklętach, po zmierzchu, siedzą rodzice, którzy pilnują jaj/młodych, a pójdźka jak każda sowa, nigdy nie atakuje kiedy jest ryzyko że ucierpi, a w tym wypadku napewno by nie zaatakowała, gdyż gołąb jest od niej sporo większy....
Tak więc przemekkraska, to raczej napewno nie pójdźka wybierała jaja i młode...
  • 0
Dołączona grafika
Zapraszam!

#18 OFFLINE   Przemek K.

Przemek K.

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1024 postów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 05 kwiecień 2010 - 07:59

Jestem pewien że to on ponieważ raz ją zastałem w gołębniku przy jajach a kiedy ją odłowiłem skończył się problem :co
  • 0

#19 OFFLINE   Kacper133

Kacper133

Początkujący

• Użytkownik
  • 8 postów
  • Telefon:501340207
  • LokalizacjaSarbinowo

Napisano 15 maj 2010 - 19:43

Ja miałem taki problem w kurniku. Oczywiście liliputka zrobiła sobie gniazdo nie w kurniku ale w korycie, noi znosiła jaja raz zauważyłem że jajka są brudne i jest ich coraz mniej. Zabrałem jaja z gniazda i podłożyłem 2 sztuczne gołębia i zniknęły. Pewnego razu poszedłem w nocy do kurnika i co tam zastałem OGROMNY SZCZUR wchodził pod kurke i kradła jajka jedno po drugim przy okazji częstował się zbożem. Zastawiłem łapke i jednego szkodnika mniej ;-)
  • 0