Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Automatyczny kurnik

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Zbyszek_64

Zbyszek_64

Użytkownik

• Użytkownik
  • 24 postów
  • Lokalizacjamałopolska

Napisano 06 sierpień 2009 - 11:32

Z powodu braku czasu ,który jest potrzebny przy obsłudze mojego kurnika postanowiłem go nieco zautomatyzować.Po głowie chodziło mi kilka pomysłów ,ale w końcu zbudowałem układ automatycznego zamykania i otwierania kurnika sterowanego przez sterownik mikroprocesorowy.W tym momencie sterownik otwiera i zamyka kurnik o ustawionej godzinie , zapala i gasi światło o ustalonej godzinie rano i wieczorem oraz mierzy temperaturę w kurniku.Możliwości sterownika są znacznie większe.Posiada 4 niezależne timery co stanowi 8 niezależnych kombinacji załączania i wyłączania wszelkiego rodzaju urządzeń.Posiada również termostat.Termostat wykorzystam do sterowania ogrzewania w odchowalniku dla małych kurcząt natomiast pozostałe wyjścia timerów do sterowania karmikami na paszę.Z powodu braku miejsca w kurniku kury są karmione na zewnątrz i w tym celu myślę o automatycznym zamykaniu karmika na czas nocy i otwarciu o ustalonej godzinie w ciągu dnia.Pozwoli mi to przygotować paszę wieczorem poprzedniego dnia nie obawiając się co stanie się z nią podczas nocy.Jest możliwość wykorzystania sterownika do obracania jaj zbieranych do lęgu.To w przyszłości w okresie jesienno- zimowym bo ten czas tak goni inne sprawy ,że trudno cokolwiek planować.
Sam mechanizm otwierania jest b.prosty.Jest to kurtyna wykonana z płyty tekstolitowej gr.10mm na której zamocowałem rolki takie jak montuje się w drzwiach przesuwnych w szafach i meblach , widać to na zdięciach.Całość napędza silnik od wycieraczek samochodowych przez łańcuszek rowerowy.Pod większą zębatką na bębnie nawinięte jest kilka zwoi linki stalowej np. z hamulca rowerowego.Linka przymocowana jest do kurtyny.Sterownik włącza silnik ,który ciągnie do góry kurtynę aż do zamknięcia wyłącznika krańcowego umieszczonego górnej części konstrukcji.Podobnie jest z jazdą w dół.Sterownik zmiania polaryzację silnika, który opuszcza kurtynę aż do wyłączenia krańcówki na dole konstrukcji.W sterowniku jest również możliwość regulacji obrotami silnika(PWM).Pomyślałem również o ręcznym otwieraniu oraz o blokadzie tak aby kurnik mógł być cały czs otwarty,cały czas zamknięty lub działać automatycznie.
A oto kilka zdięć z konstrukcji kurtyny:
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
  • 0

#2 OFFLINE   Gerd

Gerd

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1133 postów
  • LokalizacjaMysłowice

Napisano 07 sierpień 2009 - 17:48

Ciekawy pomysł, ale interesuje mnie jak zabezpieczyłeś kurtynę przed podnoszeniem do góry w czasie zamknięcia. Lis albo inny drapieżnik może tak kombinować ,że podniesie kurtynę i wejdzie do środka ... i automatycznie skasuje cały przychówek.
  • 0

#3 OFFLINE   Zbyszek_64

Zbyszek_64

Użytkownik

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • Lokalizacjamałopolska

Napisano 08 sierpień 2009 - 07:41

Dlatego wybrałem płytę tekstolitową bo nic z nią się nie dzieje pod wpływem warunków atmosferycznych.Oprócz tego jest dość ciężka i ma śliskie czoła.Całość mija podmurówkę o ok.10 cm.Odległość od ściany ok.5 mm.Oprócz tego ogrodzenie betonowe i pies w kojcu.Wydaje mi się że lis raczej nic nie wykombinuje.Pozdrawiam
  • 0

#4 OFFLINE   Zbyszek_64

Zbyszek_64

Użytkownik

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 24 postów
  • Lokalizacjamałopolska

Napisano 26 styczeń 2011 - 00:07

Wspominałem wyżej o możliwościach sterownika.Ostatnio wyposażyłem kurnik w sprzęt audio ;) :zły
Postanowiłem ,aby moje kury też miały coś z tego życia i umiliłem im pobyt w kurniku.Rano przez 2 godziny przed wyjściem włącza się moim kurkom muzyka klasyczna.Tak samo gdy kury wejdą do kurnika. Po zamknęciu wejścia i zapaleniu oświetlenia mogą "słuchać"muzyki przez następne 4 godziny.
Całość sprzętu oparta jest o zwykłą MP3.Zaadoptowałem ją od mojej córki i po delikatnych przeróbkach dostosowałem do konkretnych potrzeb.Dobudowałe wzmacniacz i zamontowałem głośnik.Do MP3 wgrałem 50 utworów muzyki ustawiłem w tryb powtarzania.Całość umieściłem w zgrabnej obudowie.Koszty jakie poniosłem to 2 dni pracy na warsztacie i kurniku.Testuję narazie muzykę klasyczną.Kury zachowują się normalnie i wydaje mi się ,że są spokojniejsze.
HeAvy Metalu raczej im wgrywać nie będę :lol: 8-) Teraz jestem na etapie budowy odchowalnika dla kurcząt , który też będzie podłączony pod sterownik.Gdy skończę podeślę foty całości.
  • 0

#5 OFFLINE   Józek

Józek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 3310 postów
  • LokalizacjaBudziska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 26 styczeń 2011 - 00:17

Zbyszek_64 Kiedyś oglądałem reportaż o hodowli krów, muzyka klasyczna grała im jak wchodziły do obory z pastwiska i po wydojeniu kilka god.
Efekt tego był taki że krowy dawały więcej mleka i bogatsze w tłuszcz. Ciekawe czy zauważysz różnicę w jajach :lol:
  • 0

#6 OFFLINE   Przemek K.

Przemek K.

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1025 postów
  • Telefon:693978228
  • LokalizacjaTrzciniec/Jędrzejów/Kielce
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 26 styczeń 2011 - 15:27

W jajkach będzie samo żółtko :)
Fajny pomysł a co chcesz zamontować w odchowalniku :P
  • 0

#7 OFFLINE   DariuszJerzy

DariuszJerzy

Początkujący

• Użytkownik
  • 1 postów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 11 lipiec 2013 - 16:43

Bardzo podoba mi się pomysł. Jestem ciekaw jaki jest koszt tej kurtyny?

Użytkownik DariuszJerzy edytował ten post 11 lipiec 2013 - 16:44

• 0

#8 OFFLINE   damian83

damian83

Początkujący

• Użytkownik
  • 4 postów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 10 październik 2017 - 15:37

odświeżam temat bo chciałbym wprowadzić trochę automatyki u siebie potrzebowałbym urządzenie które automatycznie będzie sprawdzało temperaturę i włączało wentylację , a jak będzie za zimno to ogrzewanie i w przyszłości może też  regulacja światła, 

jakie urządzenie możecie polecić?

• 0

#9 OFFLINE   leszek998

leszek998

Użytkownik

• Użytkownik
  • 23 postów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 11 październik 2017 - 11:51

Jeśli chodzi o temp w kurniku mogę śmiało polecić poniższy termostat:

Bardzo tani i prosty w obsłudze, pokrętłem ustalasz temperaturę przy której załączy się nagrzewnica (ogrzewanie) bądź wentylator.

Co do oświetlenia to już musiałbybyć jakiś regulator lub sterownik oświetlenia, popytam i może uda mi się coś podpowiedzieć :)

• 0