Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Ogrodzenie elektryczne

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   przemas

przemas

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 98 postów
  • Telefon:600899255
  • LokalizacjaSzadłowice
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 27 lipiec 2005 - 06:41

W odpowiedzi na krzyk rozpaczy Kuby, któremu jakaś gadzina zażera ptactwo chciałbym wszystkim użytkownikom KURNIKA krótko opisać instalacje ogrodzenia elektrycznego wokół domu. Zainstalowałem takie 2 lata temu, jak mi kuna i dziki kot pożywiały się moimi ptakami i jakoś od tego czasu zapomniałem o futrzastych drapieżnikach. Ogrodzenie nie może stanowić zagrożenia dla ludzi – dlatego dobrze jest powiadomić sąsiadów, że takie coś jest zainstalowane oraz powiesić tabliczki (małe plastykowe są w wyposażeniu). Ogrodzenie ma silny impuls (0,4 J), ale nie stanowi zagrożenia pod warunkiem , że zwierzę może się cofnąć (nie może się plątać- wokół przewodu nie może być krzaków itp.)- sam parę razy zostałem pobudzony do aktywniejszego obserwowania otoczenia takim impulsem, moje psy i kot również- wszyscy żyjemy, ale do przewodu już się nie zbliżamy. Długość drutu w przypadku mojego elektryzatora może mieć max. 15 km długości ( dla mnie starczy – jeszcze nie dorobiłem się posiadłości, więc na 0,25 ha ogrodu starczy). W wyposażeniu zastosowałem elektryzator uniwersalny (na prąd stały i zmienny oraz na baterie), ale są też inne i tutaj można looknąć w katalog http://www.pomelac.p.../UNTITLED_1.PDF
Pobór mocy 0,5 kW/h – bardzo mało moim zdaniem(mój elektryzator podłączony jest do sieci 2230V- najtańszy chyba sposó:).
Ogrodzenie włączam tylko w nocy lub w dzień, gdy nikogo nie ma w domu, kiedy pies nie biega koło domu , no i kiedy ktoś mi powie, że widział blisko domu lisa, kunę lub łasicę.
Wokół domu mam słupki ogrodzeniowe betonowe i siatkę stalową plecioną (standard), na słupkach założone są objemki zrobione ze stali ocynkowanej (ze zużytych starych parapetów) a do nich przykręcone są plastykowe izolatory w odległościach co 5 metrów (izolatory w wyposażeniu) i tutaj znowu katalog osprzętu:
http://www.pomelac.p.../UNTITLED_2.PDF
U mnie zastosowany jest izolator okrągły z wkrętem do drewna , ale ja mam izolatory nagwintowane i przykręcone na nakrętki do objemki (1/3 trzpienia można jeszcze nagwintować)
Drut ocynkowany o przekroju 1 mm też jest w wyposażeniu i moim zdaniem jest lepszy od tasiemek (tańszy i dobrze przewodzi prąd, trudno go zerwać).
Zainstalowałem 2 druty na ogrodzeniu :
1. u góry siatki po zewnętrznej stronie ogrodzenia – drapieżnik wspinając się po siatce musi dotknąć przewodu i spadać gdzie indziej polować,
2. na dole siatki po wewnętrznej stronie ogrodzenia – drapieżnik robiąc podkop pod siatką postanie impuls w głowę i też musi w bólu wycofać się szukać szczęścia gdzie indziej
Elektryzator mam na ścianie domu pod balkonem , przewód idzie górą siatki i zakręca potem na dół ,przy bramie wjazdowej oraz furtkach do ogrodu biegnie przewodem izolowanym wkopanym w ziemię. Ważne jest uziemienie ogrodzenia (wszystko w instrukcji instalacji , ale jakby były problemy służę radą ), producent dodatkowo zaleca odgromienie (a je tego nie zrobiłem – instalacja nie jest najwyższym punktem otoczenia, jak to miałoby miejsce np. na pastwisku)

A teraz koszty – całość mnie kosztowała 250 zł (elektryzator , zwój 500 m drutu oraz 75 izolatorów ) Zakupu dokonałem u pośrednika , ale na wystawie POLAGRA FARM w Poznaniu rozmawiałem z przedstawicielem firmy i wszystko przysyłają do damu za zaliczeniem pocztowym – Przepłaciłem, ale i tak się opłaca, mam spokój.
Jak zrobię zdjęcia , to załączę. W razie pytań chętnie odpowiem.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2005-07-27, 08:23 ]
Najświeższe ceny z dzisiaj :
elektryzator - 220 zł
drut ocynkowany zwój 2 km - 87 zł
Zamieszczam parę fotek poniżej dla zainteresowanych.
Pozdrawiam
izolator plastykowy 30 gr/ szt
Pozdrawiam wszystkich

Załączone pliki

• 0

#2 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 30 lipiec 2006 - 22:52

A czy takiego zamontowanego urządzenia elektrycznego nie trzeba gdzieś zgłosić?
Czasem różnie to bywa!
  • 0

#3 OFFLINE   przemas

przemas

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 98 postów
  • LokalizacjaSzadłowice
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 31 lipiec 2006 - 06:00

są specjalne tabliczki ogłoszeniowe z tekstem "uwaga ogrodzenie elektryczne', a moc impulsu nie jest niebezpieczna dla zdrowia, wszyscy sąsuiedzi są powiadomieni o istnieniu instalacji, no i załaczam ja tylko na noc - w dzień pies wystarczy. A jak ktoś w nocy wchodzi przez płot - to na pewno nie chce ptaków kupić i nie powinien się skarżyć.
pozdrawiam
  • 0

#4 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 31 lipiec 2006 - 17:23

A jakie mieli podejście twoi sąsiedzi kiedy to instalowałeś? Przyjęli to normalnie ,czy może mieli jakieś problemy-bo z sąsiadami to czasem różnie bywa!

Mam jeszcze jedno pytanko. Czy podczas pory deszczowej-kiedy są opady,albo zalega śnieg, nie powstaje promień (łuk napięcia prądu),który mógł by porazić nasze ptaki zbyt blisko siedzące ogrodzenia z tym zabezpieczeniem? Czy napięcie to jest bezpieczne na ewentualne zetknięcie się ptaka podczas mokrego okresu pogody? Wiadomo przecierz że wilgoć potęguje napięcie! :roll:
  • 0

#5 OFFLINE   lendor

lendor

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 275 postów
  • LokalizacjaZawiercie
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 31 lipiec 2006 - 20:40

Podczas opadów śniegu napewno pastuch nie będzie działał poprawnie. Drut czy linka zostanie przykryta śniegiem i impuls będzie mocno osłabiony - nic z tego nie będzie. Natomiast podczas deszczu nic się nie dzieje - izolatory z tworzywa spełniają swoją rolę. Oczywiście drutu nie może nic dotykać oraz przylegać zbyt blisko np. trawa, gałęzie, lub jakieś części ogrodzenia. :D
  • 0

#6 OFFLINE   Pawi Król

Pawi Król

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 731 postów
  • LokalizacjaNowa Wieś Lęborska

Napisano 31 lipiec 2006 - 22:02

Wychodzi na to, że jest to dość bezpiecznę ale trzeba to co jakiś czas kontrolować!
  • 0
Zmierzając w konkretnym kierunku,........nie patrzeć na przeciwności.

#7 OFFLINE   przemas

przemas

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 98 postów
  • LokalizacjaSzadłowice
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 01 sierpień 2006 - 09:38

Wanted,
jest dokładnie tak jakk Lendor napisał. podczas deszczu drut jest izolowany i nie ma większych problemów. śnieg też nie jest problemem - kiedy zalega na dolnym drucie - poprostu wyłaczam dolną instalację - podczas zimy , kiedy ziemia jest zamarznieta na beton nic nie kopie pod płotem - a górny drut chroni ogrodzenie. Kłopot tylko sprawia mi żywołot z ligustru, świerka itp. - muszę go , szczególnie na dole siatki golić tak, aby nie wrastał zbytnio w instalację - kiedy sadziłem żywopłot nie spodziewałem się ,że moja pasja tak mocno pod wzgledem obszarowym sie rozrośnie i opanuje prawie każdy wolny metr kwadratowy ogrodu. Co do sąsiadów nie narzekał nikt. Każdy widzi co mam w ogrodzie i rozumie fakt, że chronię zwierzęta przed drapieżnikami, tym bardziej, że lisy bardzo blisko podchodzą. Dochodzi do tego, że przynoszą mi ptaki, które rzekomo zwiały mi z woliery - i tak np. kiedys sąsiad przyniósł mi kokoszkę wodną potłuczoną o druty elektryczne twierdząc, że to musi być mój ptak bo takiego nie widział jeszcze. Sasiad jest gołębiarzem i zauważył, że mniej drapieżników u niego też się pojawia. Musze tylko wyłączać instalację podczas pikników rodzinnych w mojej wsi i zabaw organizowanych po sąsiedzku na remizie strażackiej - ponieważ podchmielony gość zasilający nawozem mój żywopłot mógłby poważnie ucierpieć na samopoczuciu na impresie - impuls elektryczny idzie pod prąd cieczy.
Pozdrawiam
  • 0

#8 OFFLINE   maciej

maciej

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 285 postów
  • LokalizacjaŚwidnik

Napisano 01 sierpień 2006 - 10:16

jaki jest miejwięcej koszt zainstalowania
  • 0
kury bojowe jak media markt nie dla idiotów

#9 OFFLINE   lobo

lobo

Administrator

• Założyciel
  • 3495 postów
  • Telefon:503590429
  • LokalizacjaBełchatów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 01 sierpień 2006 - 18:53

podchmielony gość zasilający nawozem mój żywopłot mógłby poważnie ucierpieć na samopoczuciu na impresie - impuls elektryczny idzie pod prąd cieczy.

:lol:
  • 0
"Nie ma, że łatwo." Chev Chelios :)

#10 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 01 sierpień 2006 - 19:30

Przemas - to było by dobre. Gościu zasilający twój żywopłot swoim nawozem moczopędnym? Ale by dostał od tego żywopłotu doładowanko. Więcej by tego nie robił pod twoim płotkiem :lol: Ale zrobił by wielkie oczy :o

Maciej-spójrz na pierwszy post Przemasa-tam wyrażnie napisał :!:
  • 0

#11 OFFLINE   tytus

tytus

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 49 postów
  • LokalizacjaKrasnystaw

Napisano 01 sierpień 2006 - 21:32

Pastuch elektryczny nie wystawia napięcia w sposób ciągły, lecz w postaci krótkich impulsów. Kiedyś miałem "przyjemność" wejść w bezpośredni kontakt z pastuchem - działa niezwykle pobudzająco (ale nie wiem czy na wszystkie narządy).

A poza tym - "kocham prąd za to jak mnie pieści."
  • 0

#12 OFFLINE   jakubm15

jakubm15

Użytkownik

• Użytkownik
  • 29 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 16 sierpień 2006 - 20:02

CZy pastuch mozna po prostu podpiąc pod siatke ogrodzeniową :D
  • 0

#13 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 16 sierpień 2006 - 20:12

Uważam że nie! Całe napiuęcie przecierz będzie się rozchodzić po bardzo dużej przestrzeni i będzie też uciekać do gleby po przez słupki i całą objętość siatki!
  • 0

#14 OFFLINE   lendor

lendor

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 275 postów
  • LokalizacjaZawiercie
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 23 sierpień 2006 - 16:57

Czy ktoś spotkał się może z tyczkami izolującymi na 3 przewody, które można by umocować na szczycie słupka ogrodzeniowego? 8)
  • 0

#15 OFFLINE   roberth82

roberth82

www.silverducks.pl

• Super Kurnikowiec
  • 1451 postów
  • Telefon:511542730
  • LokalizacjaDziekanowice
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 20 styczeń 2007 - 09:04

Dla zainteresowanych przedstawiam link z cenami do elementów niezbędnych do budowy elektrycznego ogrodzenia:
http://www.pomelac.p...k_ogro_2006.xls

katalogi były już podane, ale jeszcze raz napisze:
www.pomelac.pl/katalogi/UNTITLED_1.PDF
www.pomelac.pl/katalogi/UNTITLED_2.PDF
  • 0

www.silverducks.pl

#16 OFFLINE   krzysiek173

krzysiek173

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1122 postów
  • LokalizacjaKozłów

Napisano 01 czerwiec 2007 - 19:03

Jak rodzice kupowali ogrodzenie elektryczne dla kóz był to wydatek około 500zł za zestaw (elektryzator, 4 sprężyny z izolującymi uchwytami, 500m specjalnego drutu, 250m specjalnej taśmy i 50szt słupków wysokości 120cm)
  • 0

#17 Guest_barcelonka12_*

Guest_barcelonka12_*
  • Gość

Napisano 01 czerwiec 2007 - 19:16

To dobrze kupili. Za ta cene to dobry zakup. Ja teraz bede całkowicie to przerabiał musze inaczej jeszcze puscic drut. Tak zeby nawet myszka nie weszła hehehe
  • 0

#18 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2558 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza

Napisano 03 luty 2008 - 13:42

Zabezpieczenia pastuchami elektrycznymi zdają egzamin jednak należy zaznaczyć ,że zabezpiecza to nasze ptaki tylko przed drapieżnikami naziemnymi.Ne zabezpieczają ptaków przed drapieżnikami ,które atakują z powietrza np.jak jastrząb,podobnie przed sroką,która co prawda dużych ptaków nam nie zje ale pisklęta tak,również powybiera jajka nawet z budek.Dlatego i tak należałoby woliery nakryć z góry siatką,z tym ,że nie musiałaby ona już być o drobnych oczkach.
  • 0
http://andrzejko.dbv.pl/photogallery.php

Kowina Andrzej

#19 OFFLINE   Marek M.

Marek M.

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 104 postów
  • LokalizacjaLegnica (Michałów)
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 09 styczeń 2009 - 09:47

Ogrodzenie wybiegu moich kaczek ma zaledwie 1 metr wysokości. Robiąc je słupki dałem trochę wyższe z myślą o założeniu pastucha. Wkrótce (jak pogoda pozwoli) będę dośc znacznie powiększał wybieg i zastanawiam się przy okazji nad założeniem pastucha. Do tej pory mimo tak skromnego ogrodzenia nie miałem problemów z drapieżnikami, ale zdaję sobie sprawę, że wystarczy jedna pechowa noc, aby wszystko stracic! Czytając Wasze posty o drapieżnikach i stratach w hodowli włos mi się jeży (choc już go wiele nie zostało :bania ) i aż trudno uwierzyc, że dotychczas nic mi kaczek nie skonsumowało!

Czy na tak niskim ogrodzeniu pastuch spełni swoja rolę? Wydaje mi sie, że tak bo drapieżnik chyba powinien o niego zahaczyc przechodzac lub przeskakując nad ogrodzeniem. Jedyny problem to furtka, raczej trzeba będzie w tym miejscu wpuścic izolowany przewód w ziemię, ale to spowoduje "lukę" w zabezpieczeniu. Może macie jakiś inny pomysł?

Moje ogrodzenie wygląda tak (tak jak napisałem wkrótce sporo się powiekszy):

Dołączona grafika

Pastucha dałbym tylko górą, ponieważ wokół ogrodzenia chodzą psy (co pewnie ma wpływ na to, że kaczek nic nie odwiedza - psy mają jednak twardy sen wiec lepiej dmuchac na zimne). Zastanawiam się co wkopac dookoła wzdłuż ogrodzenia, aby nic go nie podkopało. Ktoś w postach pisał o wysypanym ostrym żużlu - nie wiem czy to "działa", ale jesli tak to czy dobrym sposobem byłoby ściągnięcie przy ogrodzeniu warstwy gleby, wysypanie pasa tłuczonego szkła i ponowne zasypanie tego ziemią. Jak myślicie - czy to poskutkuje?

Z góry dziękuję za wszelkie opinie i rady!

A przy okazji - pierwsze posty w tym temacie były pisane już dawno, więc może macie namiary na sprawdzone i w dobrej cenie pastuchy?
  • 0
Gdy jesteś w lesie i chcesz się dowiedzieć, gdzie jest południe - spójrz na drzewo. Jeśli to palma - to jesteś na południu...

#20 OFFLINE   sajga

sajga

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 258 postów
  • Lokalizacjawielkopolskie

Napisano 09 styczeń 2009 - 10:28

Moim zdaniem [ja tak mam], przewody powinny iść górą tak jak planujesz oraz dołem również. Przecież drapieżnik kiedy zdecyduje się zapolować to najpierw zrobi tzw. przegląd sytuacyjny [sprawdzi którędy przejść obwącha itp.] i dopiero potem szturmuje ogrodzenie. Co do furtki to również musisz w ten sam sposób zabezpieczyć. Wtedy daj izolatory na furtce i na graniczącej z nią słupku a drut na tym odcinku daj z pewnym zapasem tak żeby wyszedł łuk. Nie obawiaj się że otwieranie i zamykanie furtki ten odcinek [ok.20 -25 cm] złamiesz. Na pewno wytrzyma jeden sezon , a może i więcej. A jak się złamie to założysz te dwa krótkie kawałki nowe. I pamiętaj skuteczne jest tylko 100% zabezpieczenie - bez martwych punktów.
  • 0
sajga