Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Pasożyty zewnętrzne

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Biegus

Biegus

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1187 postów
  • LokalizacjaNowa Wieś Lęborska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 30 kwiecień 2006 - 18:57

Są to pasożyty bytujące na skórze ptaka, w skórze bądź w piórach ptaków. Zaatakowane przez pasożyty ptaki staja się niespokojne, nerwowe , organizm ich się osłabia , chudną , a niekiedy przy silniejszych inwazjach giną. Do najczęściej występujących pasożytów zalicza się roztocze (acarina) i wszoły (mallophaga ) .
Ptaszyniec kurzy (dermanyssus gallinae) - jest to jeden z małych pasożytów o długości ciała 0,6 mm , odżywiający się tylko i wyłącznie krwią ptaków . Podczas dnia przebywa on w szczelinach klatki , woliery, pomieszczenia. Obecność jego stwierdzić można ( u niosących się ptaków ) po czerwonawych kropkach krwi na jajkach lub rozgarniając ściółkę w gnieździe , po obecności małych czerwonych robaczków. Mogą one być roznosicielami niektórych chorób infekcyjnych. Do ich zwalczania używa się środki roztoczobójcze tj. np. Glutox którym posypuje się całą klatkę wraz z ptakami , lub opryskujemy pomieszczenia Virkonem , albo też stosujemy różnego rodzaju spraye przeciwko pasożytom żyjącym na ptaku.
Wszoły (mallophaga) - pasożyty te żywią się złuszczonym naskórkiem oraz masą rogową piór tzw. piórojady. Jest to pasożyt wywołujący niepokój i podrażnienie ptaka. Nigdy nie opuszcza on swojego gospodarza. Przy bardzo silnej inwazji można zaobserwować na końcówkach małych piór ptaka jajka tego pasożyta. Preparat Mafu-Strip firmy Bayer jest doskonałym środkiem w zwalczaniu tego pasożyta
Świerzbowiec (cnemidocoptes gallinae ) pasożyt ten atakuje nogi dziób i okolice kloaki (odbytu) ptaka .W miejscach zaatakowanych powstają wapniakowate , gąbczaste twory tzw wapniaki. Miejsca zaatakowane przez świerzbowca należy smarować olejkiem oliwkowym , Odylenem (Bayer) lub Biodylenem ( Biowet ) - codziennie aż do zniknięcia objawów chorobowych.
  • 0

#2 OFFLINE   Bonzaj

Bonzaj

Zaawansowany

• Założyciel
  • 1563 postów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 30 kwiecień 2006 - 19:02

[hide]Pisownia :)
http://www.kurnik.in...ling.php?p=3969[/hide]
  • 0

#3 OFFLINE   mirass

mirass

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2217 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 30 kwiecień 2006 - 19:38

mój kolega ma właśnie taki przypadek........ile razy dzinnie trzeba to smarowac??....wystarczy raz dziennie??
  • 0
Dołączona grafika

#4 OFFLINE   Biegus

Biegus

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1187 postów
  • LokalizacjaNowa Wieś Lęborska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 30 kwiecień 2006 - 19:51

Na ogól trwa to tydzień lub dłużej .Osobiście smarowałem dwa razy dziennie i trwało to aż zejdzie.
  • 0

#5 OFFLINE   karma-mix

karma-mix

Użytkownik

• Użytkownik
  • 23 postów
  • LokalizacjaŚrem

Napisano 01 maj 2006 - 11:28

przy leczeniu chorób pasożytniczych nalezy pamietac o przestrzeganiu reżimu sanitarnego...i stosowac leczenie totalne...polegające na zwalczaniu pasożytów nie tylko na żywicielu ale również w środowisku....dezynfekcja - np dezosanem który można stosowac w obecnosci zwierzat. Doskonałe wyniki daje tez stosowanie biocydu.
  • 0

#6 OFFLINE   izu

izu

Początkujący

• Użytkownik
  • 1 postów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 28 lipiec 2015 - 17:35

W kurniku niestety zauważyłam ptaszyńca...

Wypryskałam wszystko roztworem 10% ivermektyny, co można było spaliłam, kurki posypane insectinem.

Mam pytanie odnośnie jaj - czy trzeba je wyrzucać i przez jaki okres, bo na opakowaniu takiej informacji nie ma, a lek stosowany jest w końcu zewnętrznie...

Będę wdzięczna za pomoc

• 0

#7 OFFLINE   AL

AL

Moderator

• Administrator
  • 4138 postów
  • Telefon:603872096
  • LokalizacjaKnurów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 29 lipiec 2015 - 08:33

można jesć

• 0

#8 OFFLINE   Kamilekk

Kamilekk

Użytkownik

• Użytkownik
  • 11 postów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 16 luty 2017 - 13:59

wydaje mi sie, ze w kurniku pojawił się ptaszyniec, jakim środkiem najlepiej to zwalczyć? stosował ktos coś takiego jak dergall? Skuteczny jest? Widziałem, że na fermo, gdzie kupuje różne sprzęta do kurnika pojawiła się takei coś na patszńca...boje się, że sam virkon to z tym sobie nie poradzi...

• 0

#9 OFFLINE   AL

AL

Moderator

• Administrator
  • 4138 postów
  • Telefon:603872096
  • LokalizacjaKnurów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 16 luty 2017 - 17:23

KAMILEK Vircon nigdy sobie z tym nie poradzi, bo  virocn dziala na bakterie, wirusy i grzyby, na pasozyty nie działa, chyba ze je w nim utopisz  :9:

tym bardziej, ze walka z ptaszyncami to trudna sprawa, bo trzeba je usnac z kurnika, bo siedza w  szczelinach w ściólce

przeczytaj, to bardzo dluga lektura  , tak samo jak walka z ptaszyńcami  http://www.forum.wol...opic.php?t=3249

• 0