Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Odchów kurcząt

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2558 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza

Napisano 25 kwiecień 2009 - 21:58

Ja odchowuje kurczęta może troszeczkę inaczej niż większość dlatego dlatego postaram się tak skrótowo to przedstawić. Odchowuje w pudełkach a nie w żadnych odchowalnikach. Uważam ten sposób za dobry ponieważ jest to jednorazowe pudełko i po około 2 tygodniach po prostu go palę. Odchowalnik po kurczętach trzeba dezynfekować ,dobrze czyścić itd jeszcze jest to niejednokrotnie nieprawidłowo i niestarannie przeprowadzone a czym to grozi następnym kurczętom nie muszę nikomu tłumaczyć. Przy używaniu do tego celu pudełek czynności te odpadają czyli jest to mniej pracochłonne i bezpieczniejsze jeżeli chodzi o zdrowotność.
Co jeszcze ważne ,ja odchowuje kurczęta nie bezpośrednio na podłożu i jakieś ściółce lecz na siatkach ,które o różnych oczkach ( mniejszych ,większych) są dobierane w zależności od rasy kurcząt i ich wielkości.Kurczęta na stałym podłożu są praktycznie jeden dzień. Postaram się to pokazać na zdjęciach.
Po około 2-3 tygodniach zależnie od temp. na dworze kurczęta przenoszone są do tkzw. wózków do odchowu,które zbudowane są również w całości z siatki. Wózki te pokażę w najbliższym czasie.
Do pudełek , mam je wymiarowe 60 cm na 40 cm mam dopasowane kratki metalowe na ,które przychodzi siatka plastikowa by od nóżek nie było im zimno.
Całość w pudełku podniesiona jest na takich drewnianych spałkach ( klockach ) i jest to jakby szuflada w , której zbierają się odchody, rozrzucona karma czy rozlana woda.

A to fotki z dnia dzisiejszego , kurczątka mają dziś dwa 2 tygodnie ,jeżeli jest na dworze ciepło wynoszone są w tym pudełku na słoneczko.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Myślę ,że z tych fotek wszystko to widać , może jeszcze dodam ,że dogrzewam kurczętom do 2 tygodni ,stopniowo zmniejszając temp. dając coraz słabszą żarówkę.Zaczynam 40 Wat później 25 Wat a kończę na 15 Wat
  • 0
http://andrzejko.dbv.pl/photogallery.php

Kowina Andrzej

#2 OFFLINE   KrysSz

KrysSz

KrysSz

• Moderator
  • 2739 postów
  • LokalizacjaKorzenna
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 25 kwiecień 2009 - 22:10

:bravo ciekawie opisane. A co to za rasy kurczątek ?
  • 0
"Jeśli możesz coś zrobić dobrze, możesz też przedobrzyć"
KrysSz

#3 OFFLINE   gege

gege

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 867 postów
  • LokalizacjaZimnowoda K.Staszowa
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 25 kwiecień 2009 - 22:14

Andrzej-ko,nie gadaj co to są za rasy.Przyda się w konkursie :mrgreen:
  • 0

#4 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2558 postów

Napisano 25 kwiecień 2009 - 22:22

kryssz, Są tutaj kurczęta czubatki srebrnej brodatej min., sułtanów i silek. Może jeszcze dodam ,że w takim pudełku odchowuję około 20 kurcząt i mają dość luźno ,tutaj akurat bały się jak robiłem zdjęcie i skupiły się razem w jednym miejscu.
  • 0

Kowina Andrzej

#5 OFFLINE   FlyArek

FlyArek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1043 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 25 kwiecień 2009 - 22:48

andrzej-ko, a te wózki o których wspominasz jakiej są wielkości?

Widzę , że u Ciebie dominują czubatki srebrne ? ;-) Najwięcej ich jest wśród tej gromadki kurczaków. Chociaż widać też inne piękności - silki oraz sułtany :mrgreen:
  • 0

pozdro...

#6 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2558 postów

Napisano 25 kwiecień 2009 - 22:55

FlyArek, Po niedzieli wstawię fotki tych wózeczków. Wielkość ich to 1m na prawie 60 cm i 60 cm wysokie .Są one na dwóch tylnych kółkach stałych i z przodu jedno zwrotne. Można łatwo nimi skręcać wywieźć je w dowolne miejsce na słoneczko czy do cienia.Wózki od góry można przykryć blachą bo takie mam do nich dorobione np. w razie opadów deszczu. Można je też zamknąć na kłódkę tak ,że nic się nie dostanie a ukraść można jedynie z całym wózkiem.Oczka w wózkach bardzo małe praktycznie mysz nie wejdzie ( chyba ,że bardzo malutka)
  • 0

Kowina Andrzej

#7 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2558 postów

Napisano 28 kwiecień 2009 - 19:36

Zgodnie z obietnicą pokażę parę fotek wózków jakich używam do odchowu małych kurcząt.
Nie będę specjalnie opisywał tego myślę ,że z fotek wynika o co chodzi. Takich wózków mam kilkanaście sztuk i sprawdzają się do tego znakomicie;

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika
  • 0

Kowina Andrzej

#8 OFFLINE   roberth82

roberth82

www.silverducks.pl

• Super Kurnikowiec
  • 1444 postów
  • Telefon:511542730
  • LokalizacjaDziekanowice
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 28 kwiecień 2009 - 19:42

andrzej-ko te wózki to samoróbki czy może są zaadaptowane z innej branży na potrzeby hodowli :?:
  • 0

www.silverducks.pl

#9 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2558 postów

Napisano 28 kwiecień 2009 - 19:54

roberth82, Są to gotowce .Były one wykorzystywane w zakładzie w magazynie na wyroby gotowe. Zakład został zlikwidowany jak większość u nas i była wyprzedaż różnych rzeczy między innymi tych wózków. Kosztowały dość drogo ale uważałem ,że w sam raz przydadzą mi się w hodowli i powiem wcale nie żałuję bo sprawdziły się bardzo dobrze.
  • 0

Kowina Andrzej

#10 OFFLINE   Rafcio

Rafcio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1197 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 28 kwiecień 2009 - 20:02

heh jak by tak zdemontować spód tych wózków to powstała by fajna wolierka dla małych ptaszków typu Przepiórka chińska. {SMILIES_PATH}/lol.gif" title="" />
Ale do sedna to całkiem praktyczne te wózki mowa o kółkach. :mrgreen:
  • 0

#11 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2558 postów

Napisano 28 kwiecień 2009 - 20:21

Rafcio, Takich klatek różnej wielkości i z siatki o różnych oczkach też kilkadziesiąt sztuk. Jednak jakoś do drobnicy mi nie po drodze ,przynajmniej teraz, choć kto wie, jak się naoglądam na PK tyle piękności to być może..............
Ale wracając do wózków to bardzo dobrze że są na kółkach bo mogę sobie wywieź małe kurczątka szybko i sprawnie w dowolne miejsce.
  • 0

Kowina Andrzej

#12 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2558 postów

Napisano 14 maj 2009 - 18:10

A tu parę :foto: kurcząt w takim właśnie wózku . Kurczęta mają w nim sporo miejsca ale w momencie robienia zdjęć dosyć się skupiały i dlatego daje to takie złudzenie, że nie mają dużo miejsca. Może jeszcze dodam ,że z jednej strony w wózku są słoiczki w specjalnej kratce z mieszanką DKM-1 oraz woda do picia dodatkowe jedzenie jeszcze w środku wózka oraz w dość sporym naczyniu piasek do jedzenia i kąpieli.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

[ Dodano: 2009-05-14, 19:51 ]
po 4 tygodniach zaczynam już dodatkowo podawać ziarno pszenicy
  • 0

Kowina Andrzej

#13 OFFLINE   grajgul1992

grajgul1992

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 237 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Napisano 02 październik 2009 - 06:43

mam pytanie jak i czym szczepicie kurczaki ?
  • 0