Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
 • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   
 • Rejestracja
facebook

Zdjęcie

Budowa wolier a Prawo Budowlane


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Edek13

Edek13

  Trzymacz

 • Moderator
 • 789 postów
 • Telefon:509852301
 • LokalizacjaKujawsko-pomorskie
 • Specjalizacja hodowli:

Napisano 10 kwiecień 2009 - 15:33

Czytając PK zauważyłem, że wielu z Nas buduje, remontuje lub rozbudowuje infrastrukturę związaną z hodowlą ptaków. W tematach z tym związanych jest wiele ciekawych informacji, ale nie znalazłem aspektu prawnego tych inwestycji. W związku z czym w tym temacie chciałem się podzielić uwagami dotyczącymi budowy nowych wolier i wybiegów. Na początek może co rozumiemy pod pewnymi pojęciami w myśl ustawy "Prawo Budowlane";
- obiekt budowlany; należy przez to rozumieć; budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami.
- budynek; należy przez to rozumieć; taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz
posiada fundament i dach.
-budowla; należy przez to rozumieć; każdy obiekt budowlany nie będący budynkiem lub obiektem małej architektury, jako odrębna pod względem technicznym część przedmiotów składających się na całość użytkową.
- budowa; należy przez to rozumieć; wykonanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego.

W tym miejscu chciałem nadmienić, że wszystkie powyższe czynności wymagają zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. Temat ten dotyczy nie wielkich inwestycji budowlanych, więc wymienię co można i na jakim terenie wolno budować na tz. Zgłoszenie budowy bez wymaganego pozwolenia budowlanego. Na ten temat wypowiada się art. 29 i 30 ustawy Prawo Budowlane.

Cytat:
1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m
2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
3) altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;
4) przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 30 m2;
5) pomostów o długości całkowitej do 25 m i wysokości, liczonej od korony pomostu do dna akwenu, do 2,50 m, służących do:
a) cumowania niewielkich jednostek pływających, jak łodzie, kajaki, jachty,
:) uprawiania wędkarstwa,
c) rekreacji;
6) budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m


Jak i gdzie dokonać takiego zgłoszenia; zgłoszenia budowy dokonujemy w Urzędzie Gminy lub Starostwie Powiatowym do którego administracyjnie należy teren na którym chcemy budować.
Zgłoszenia dokonujemy na piśmie minimum 30 dni przed planowanym rozpoczęciem budowy.
W piśmie pisanym ręcznie, lub na stosownym druku (zależy to od urzędu) musimy:
Określić rodzaj, zakres i sposób wykonania robót budowlanych, oraz termin ich rozpoczęcia.
Pisemne oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
W zależności od potrzeb należy złożyć odpowiednie szkice lub rysunki ( w Naszym wypadku własnoręczny szkic posadowienia woliery , wybiegu czy oczka wodnego na terenie działki), a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami ( dotyczy to tylko gdy działka np.: znajduje się na terenie rezerwatu przyrody, czy w strefie ochronnej ujęcia wody pitnej).
W pkt. 3 wymagany jest dodatkowo, projekt zagospodarowania działki lub terenu, wykonany przez projektanta posiadającego wymagane uprawnienia budowlane.

W razie nie dostarczenia do urzędu wszystkich wymaganych dokumentów właściwy organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nie uzupełnienia - wnosi sprzeciw, w drodze decyzji.

Jeżeli już dopełniliśmy tych wszystkich formalności to do rozpoczęcia pracy można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.

Na zakończenie kilka uwag co do powyższego tekstu i tego co nam grozi, gdy Nadzór Budowlany wykryje nie legalną budowę.
W tekście są stwierdzenia "Urząd wnosi sprzeciw" oznacza to dla Nas bezwzględny zakaz dalszej budowy. W pkt. 2 jest mowa o "dwóch obiektach na każde 500 m2 działki". Oznacza to, że te obiekty nie mogą się łączyć w żaden sposób, a minimalna odległość pomiędzy nimi musi wynosić 1,5m. Należy również zachować wymagane odległości obiektu od granic działki. Na granicy możemy budować wtedy gdy sąsiad wyrazi na to zgodę, najlepiej na piśmie by w przyszłości uniknąć konfliktów.

Spotykam się z takim twierdzeniem, że ja wybudowałem bez żadnych papierów i co .....
I ci co tak twierdzą w jakiejś części mają rację. Przepisy ustawy nie są w Naszym kraju rygorystycznie przestrzegane. Urzędy Gmin nie są zainteresowane ściganiem własnych mieszkańców jako potęcjalnych wyborców i reagują tylko w określonych przypadkach.
90% tych reakcji wynika z życzliwości Naszych sąsiadów, czyli reagują na zwyczajne donosy i skargi. Jeżeli już mamy taką sytuację, że Nadzór Budowlany zjawił się u Nas, to co Nas czeka, są dwie drogi określone ustawą.
- legalizacja
budowy
; można zalegalizować budowę czy już wykonany obiekt, jeżeli budowa jest wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną i nie koliduje z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli budowa spełnia te warunki, należy złożyć wszystkie dokumenty jakie wymagane są przy pozwoleniu na budowę. Z tą różnicą, że zamiast projektu technicznego trzeba załączyć inwentaryzację obiektu wykonaną przez uprawnionego specjalistę. Na koniec tej procedury legalizacyjnej jest nie mała niespodzianka, :mrgreen: czyli opłata legalizacyjna. W chwili obecnej wynosi ona do 25.000,00 zł, nie pomyliłem się z zerami dwadzieścia pięć tysięcy zł.
Jeżeli nie chcemy skorzystać z tej możliwości to czeka Nas druga możliwość przewidziana ustawą:

- rozbiórka
budowy
; Urząd Nadzoru Budowlanego wydaje stosowną decyzję nakazującą rozebranie obiektu w określonym terminie. Jeżeli nie zastosujemy się do decyzji Urzędu, to Nadzór Budowlany wyznaczy uprawnioną firmę do wykonania przymusowej rozbiórki, a kosztami przedsięwzięcia obciąży Nas.

W polskim prawodawstwie obowiązuje zasada, że nie znajomość prawa przez obywatela nie zwalnia go z jego przestrzegania, czyli tłumaczenie, że nie wiedziałem niczego nie zmienia.
Jeśli doszedłeś z czytaniem tego nudnawego tekstu do tego miejsca, to z góry dziękuję za poświęcony czas. Spotkałeś się już z takimi problemami, czy masz jakieś wątpliwości to podziel się nimi w tym temacie.

Powyższy tekst opracowałem na podstawie Ustawy "Prawo Budowlane" i własnych doświadczeń.
 • 1
Dołączona grafikaPiszę poprawnie po polsku. Edward"13"Oczkowski

#2 OFFLINE   barthav

barthav

  WebMaster

 • Administrator
 • 1184 postów
 • LokalizacjaBratkówka
 • Specjalizacja hodowli:

Napisano 28 maj 2009 - 18:42

Wielu hodowców ma kłopoty z sąsiadami tudzież z urzędem wydającym pozwolenia na budowę. W początkowej fazie projektowania woliery należy upewnić się jakie rozmiary może mieć i w którym miejscu może się znajdować , aby nie wejść w konflikt z prawem. Pod uwagę musimy uwzględnić odległość od granicy działki , dopuszczalną wysokość konstrukcji jak i powierzchnię zabudowy. Władze budowlane nie powinny mieć zastrzeżeń do budowy bo zazwyczaj budujemy mniejsze niż te które wymagają już pozwolenia. W przypadku gdyby konstrukcja miała przekroczyć rozmiary budynku na który nie jest wymagane pozwolenie trzeba się o takowe postarać. Potrzebujemy do tego rysunków , które możemy sami sporządzić. Plany wykonane przez architekta są wymagane wyjątkowo. Ważnym czynnikiem jest również status działki na której ma się znajdować budowla.
 • 0

#3 OFFLINE   krzysiek.1963

krzysiek.1963

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 35 postów
 • LokalizacjaDolny Śląsk

Napisano 21 październik 2010 - 13:39

Czy ktoś coś wie o piwniczkach budowanych w gruncie? Chodzi mi o takie podziemne, gdzie wejście znajduje się na powierzchni, a całość jest pod ziemią i jest to obiekt "wolno stojący". Niestety z różnych przyczyn nie ma piwniczki w budynku mieszkalnym. Czy prawo budowlane coś mówi o takich obiektach, no i czy ma ktoś jakieś doświadczenia związane z formalnościami dotyczącymi takiego obiektu?
Pozdrawiam budujących.
 • 0
Krzysiek

#4 OFFLINE   AnnaOj

AnnaOj

  Zaawansowany

 • Super Kurnikowiec
 • 1042 postów
 • LokalizacjaAugustów
 • Specjalizacja hodowli:

Napisano 20 marzec 2012 - 18:55

Po dzisiejszej dyskusji na chat może warto odświeżyć ten temat.

Poniżej zamieszczam link na stronę Sejmu: ISAP - Internetowy System Aktów Prawnych, tam można znaleźć każdą ustawę. Jest też PRAWO BUDOWLANE. Warto się zapoznać z tekstem ujednoliconym.
Polecam te stronę, bo od razu wprowadzane są wszystkie zmiany i zawsze mamy dostęp do aktualnej ustawy. A prawo budowlane to ustawa!

http://isap.sejm.gov...=WDU19940890414
 • 0
Marzenia jak ptaki szybują po niebie....
AnnaOj

Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych