Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Prześwietlanie jaj podczas inkubacji

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   wit_old

wit_old

Użytkownik

• Użytkownik
  • 26 postów
  • LokalizacjaOstrów Wlkp

Napisano 07 marzec 2009 - 20:44

barthaw, andrzej-ko Dziękuję za profesjonalną i praktyczną informację na zadane pytania. Takie pytanie padło w czasie rozmowy z jednym ze znajomych. Twierdził On, że zależne jest to, od temperatury. Ja twierdziłem, że od zapłodnienia, ale nie potrafiłem wytłumaczyć tak fachowo. Wpisując w przeglądarke takie pytanie, nie znalazłem odpowiedzi.
Pozdrawiam
  • 0

#22 OFFLINE   FlyArek

FlyArek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1043 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 07 marzec 2009 - 20:45

wit_old, ja słyszałem, że u ptaków płeć przyszłego pisklęcia jest już z góry ustalona podczas zapłodnienia i żadne warunki podczas inkubacji jej nie zmienią.
Inaczej sprawa ma się u gadów, gdzie płeć jest uwarunkowana jest przez temperaturę inkubacji tzn jeżeli temperatura jest niższa niż powinna być to z jaj wykluwają się głównie samce, samic jest znikoma ilość, bądź w ogóle. Natomiast jeżeli temperatura jest odpowiednia bądź wyższa niż powinna być wtedy większość jest samic, a samców brak. ;-)
  • 0

pozdro...

#23 OFFLINE   wit_old

wit_old

Użytkownik

• Użytkownik
  • 26 postów
  • LokalizacjaOstrów Wlkp

Napisano 08 marzec 2009 - 22:57

FlyArek Dzięki, ale mi dałeś argument do rozmowy z kolegą. Ucieszyła mnie ta odpowiedź, bo kolega miał trochę racji, ale w innym gatunku. Nie chciałem jemu robić przykrości, że jest inaczej, a tak wilk syty i owca........
Skoro już tak nam idzie to mam następne pytanie w temacie, prześwietlania jaj:
Jajka Araukanów mają dość grubą skorupkę i nie mozna ich prześwietlić (może mam za małą żarówkę). Słyszałem o takiej metodzie jak spławianie jaj. Właśnie w tym temacie są moje pytania:
1 w którym czzasie inkubacji należy tego dokonać?
2 jaka temp wody być powinna?
3 po czym wiemy, że jajko jest zalężone?
4 ile razy mozna jaka spławiać?
Obawiam się, że jeżeli skorupka jest pęknięta, a nie zauważymy tego to piskę może się utopić, bo woda wpłynie do środka.
Proszę o odpowiedź na moje pytania.
  • 0

#24 OFFLINE   FlyArek

FlyArek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1043 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 08 marzec 2009 - 23:12

1 w którym czzasie inkubacji należy tego dokonać?

Zwykle pławienie jaj stosuje się tuż przed wylęgiem, ale nie ma uzasadnienia po co to robić przed.Zwykle robi się to gdy mija termin klucia a z jaj nic nie ma. Wtedy się sprawdza, przez drgające na wodzie jajko czy pisklak w środku jest żywy.

Nie za gorąca, bo może doprowadzić do przegrzania piskląt. Za zimna też nie, chociaż lepsza jest niż gorąca. Aczkolwiek najlepsza jest woda o temperaturze pokojowej.

Jak wspomniałem, jajko drga co widać w lekkim falowaniu wody, trzeba się tylko dokładnie przyjrzeć.

4 ile razy można jaka spławiać?

najlepiej raz albo jeszcze lepiej to w ogóle ;-) Ja nigdy nie pławiłem jaj- co ma być, to będzie. Zbyt częste pławienie może uszkodzić skorupkę jajka. Przez wodę traci ona swoje właściwości.
  • 0

pozdro...

#25 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2558 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza

Napisano 08 marzec 2009 - 23:23

wit_old,
1 w którym czasie inkubacji należy tego dokonać?
4 ile razy można jajka spławiać?
Obawiam się, że jeżeli skorupka jest pęknięta, a nie zauważymy tego to piskę może się utopić, bo woda wpłynie do środka.
Proszę o odpowiedź na moje pytania.

Takiego sprawdzania przez pławienie jaj możemy dokonać w końcowej fazie inkubacji.
Najczęściej dokonujemy tego po zakończeniu wylęgu by upewnić się czy nie pozostały jeszcze jajka ,które nie wykluły się we właściwym czasie a są zalężone. Wkładając je na wodę jeżeli jajko będzie wykonywało ruchy,świadczy ,że zarodek jest jeszcze w jajku żywy i może się jeszcze wykluć bo z jakiś przyczyn wylęg został opóźniony.
Jeżeli już jestem przy tym to w jakiej temp. należy pławić jajka otóż musi to być minimalnie niższa temp. niż inkubacji lub minimalnie wyższa . W takich temperaturach zarodek będzie wykonywał ruchy w jajku gdyż będzie mu za ciepło bądź za zimno. Jajko wtedy będzie się kołysać.
Jeżeli chodzi o pławienie jaj to zalecane jest to przy gęsich jajach mające na celu nie sprawdzenie czy zalężone lecz by podnieść wilgotność jajek.
Może jeszcze jedno wyjaśnienie zbyt wczesne pławienie jajek w celu sprawdzenia czy zalężone nic nam nie da bo jajko obojętne czy zalężone czy nie będzie się topić i opadać na dno.
  • 0
http://andrzejko.dbv.pl/photogallery.php

Kowina Andrzej

#26 OFFLINE   Peter Ferjenčík

Peter Ferjenčík

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 130 postów
  • Lokalizacjapp

Napisano 09 marzec 2009 - 17:41

Posielam fotku mojej presvecovačky, ktoru som dostal od kamarata. Je vyrobena zo streho sprayu.
  • 0

#27 OFFLINE   wit_old

wit_old

Użytkownik

• Użytkownik
  • 26 postów
  • LokalizacjaOstrów Wlkp

Napisano 09 marzec 2009 - 20:42

Peter Ferjenćik Ciekawe rozwiązanie przedstawiłeś. Jednak, ja posiadam orginalną przeglądarkę na 6 jajek. Żarówka zastosowana w przeglądarce ma 25 W, tak jak u Ciebie. Jednakże, jak wiesz jajka Araukanów są turkusowe i posiadają dość grubą skorupkę. Przy tej mocy żarówki nic nie widać. Słyszałem o innym sposobie, czyli pławieniu jaj i zapytałem. Muszę zwiększyć moc żarówki na 40, 50 W i zapewnene będzie widać.
Dziękuję za Twoje fotki.
Pozdrawiam
  • 0

#28 OFFLINE   gonzo771

gonzo771

Zaawansowany

• Super Kurnikowiec
  • 1608 postów
  • Telefon:695638294
  • LokalizacjaMyślenice

Napisano 09 marzec 2009 - 21:36

Muszę zwiększyć moc żarówki na 40, 50 W i

Trzeba być ostrożnym w zwiększaniu mocy żarówki bo nagrzewa ona całe urządzenie i samo światło też jest gorące. Przy dłuższym oglądaniu jaja może dojść do jego miejscowego przegrzania czy poparzenia, zwłaszcza gdy jajo jest małe i ciemnego koloru. Do prześwietlania jaj stosuję starodawny aparat do wyświetlania przeżroczy z taśmy "Ania". Światło z niego się wydobywające jest zimne bo żarówka jest daleko i światło przechodzi przez system soczewek.
Dam zdjęcia jak będę mógł.
  • 0

#29 OFFLINE   Peter Ferjenčík

Peter Ferjenčík

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 130 postów
  • Lokalizacjapp

Napisano 09 marzec 2009 - 21:37

Hodujem Araucany už kilka let a používam bez problemov prave tuto presvecovačku. V inkubatore mam naraz 200-300 jajek a keby som ich mal kontrolovat plavenim vo vode, tak by to dlho trvalo. S touto presvecovačkou to mam skontrolovane v priebehu 10-15 minúta aj jajka Araucan dobre presvieti. Ich škrupinka je rovnako hruba ako u ostanych kur, len farbu ma inu.
jediny problem na presvietenie su jaka Maransiek - tam nevidno nič.
  • 0

#30 OFFLINE   wit_old

wit_old

Użytkownik

• Użytkownik
  • 26 postów
  • LokalizacjaOstrów Wlkp

Napisano 10 marzec 2009 - 00:36

gonzo771 nigdy nie wpadłbym na taki pomysł, DZIĘKUJĘ. Miałem problemy z jajkami Araucanów, a z jajkami od Maransów dopiero pewno by były. Co prawda nie mam takiego projektora do prześwietlania przeźroczy. Mam soczewkę kondensor od powiększalnika Krokus. Może coś wymyślę.
Pozdrawiam

Peter Ferjenćik Maranse mam młode od 2008 r. Myślę, że w tym roku uda mi się coś wyhodować. Kurki, jajka ładnie niosą. Co powiesz o tym co gonzo 771 zaproponował?
Peter chciałbym porozmawiać na temat araucanów, ale to na innym temacie. Zgłoszę się do Ciebie, Ok
Pozdrawiam
  • 0

#31 OFFLINE   gonzo771

gonzo771

Zaawansowany

• Super Kurnikowiec
  • 1608 postów
  • Telefon:695638294
  • LokalizacjaMyślenice

Napisano 10 marzec 2009 - 06:28

Miałem problemy z jajkami Araucanów, a z jajkami od Maransów dopiero pewno by były. Co prawda nie mam takiego projektora do prześwietlania przeźroczy

Nie ma problemu przy szybkim prześwietlaniu bo za 1-2 sek. jajo się nie przegrzeje, ale jak ktoś chce dłużej pooglądać zarodek (a jest to fascynująca sprawa bo nieraz widać bijące serce) czy jaja są problematyczne w prześwietleniu to ilość ciepła, jakie emituje żarówka może być niebezpieczna, zwłaszcza, gdy jajo ma kilka gramów.
  • 0

#32 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2558 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza

Napisano 10 marzec 2009 - 07:12

Bardzo dobrze zdają egzamin jako prześwietlarki do jajek te zwykłe przeglądarki do jajek jakie kiedyś obowiązkowo musiał posiadać na wyposażeniu każdy sklep spożywczy. Służyły one do sprawdzania jajek przed sprzedażą czy nie są one popsute. Starsze osoby na pewno coś takiego pamiętają .Po likwidacji tego obowiązku oraz zaprzestania sprawdzania jajek przed sprzedażą tych aparatów poniewierało się bez liku.
  • 0
http://andrzejko.dbv.pl/photogallery.php

Kowina Andrzej

#33 OFFLINE   tragopan

tragopan

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 724 postów
  • Telefon:504008332
  • LokalizacjaAleksandria
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 10 marzec 2009 - 09:50

Ja robię tak; jaja o cienkich skorupach, kacze (wyjątek tracze) i inkubowane nie dłużej jak 24 dni, prześwietlam w 7 dniu. Czyste jaja odrzucam zalężone zostawiam. Czasami nie widać dobrze zarodka, to jeszcze można porównać komorę powietrzną w tępym końcu jajka. Jak komora powietrzna jest większa, to znaczy że zarodek się rozwija. Tylko trzeba pamiętać o odpowiedniej wilgotności. Jajka z terminem inkubacji 24 do 28 dni i grubej lub nie przepuszczalnej skorupce, prześwietlam w 10 dniu. Tu już powinno być dobrze widać czy jajko jest zalężone. Czasami zdarzają się jajka nie pewnie zalężone. Te jajka odkładam w jedno miejsce w inkubatorze i za 4 dni jeszcze raz prześwietlam. Jeden przypadek miałem z jajkami szlachar. Po około 10 dniach jajka miałem wyrzucić. W tych jajkach szlachara nie było widać życia, jajka wyjąłem już do wyrzucenia. Ale mówię że jest dużo miejsca i niech są jeszcze, ktoś mi w tym czasie to zasugerował z osób co były przy przeglądaniu jaj. I tak po 35 dniach wyląg mi się szlachar.
Jeszcze można się sugerować tym że jajko zalężone z grubą lub ciemną skorupką po dwóch tygodniach ma większa komorę powietrza i jest ciemniejsze w połowie. Ale to tylko dłuższe obserwowanie jaj i praktyka w inkubacji.
Przed wylęgiem drugi raz prześwietlam jajka. Jaja o bardzo słabym rozwoju embriona, z mętną zawartością, z bardzo widocznymi czarnymi punktami (przeważnie kacze), przepuszczające światło, z poszarpanym brzegiem styku zarodka z komorą powietrza. Takie jaja zaraz odrzucam. Z tych jaj robią się zbuki, w czasie lęgu mogą w inkubatorze eksplodować.
Czasami w źródłach podają błędną liczbę dni inkubacji. Różni się ona w praktyce. Przykładem może być inkubacja głuszca, źródła podają 28-26 dni. Zaglądam do inkubatora żeby wyjąć jaja do klujnika, a tam już na dnie piszczą pisklaki po 24 dniach inkubacji. Inne głuszce lęgły mi się w 25-26 dniu.
Czasami jak mamy za niską temperaturę nawet o 2 kreski, to z jaj kurczęta wylęgną się z lekkim opóźnieniem. Tak samo jak temperatura jest wyższa, to z jaj wylęgną się wcześniej.
Ja do prześwietlania jaj prześwietlarkę, mam zrobioną samodzielnie.
Z dużej puszki od piwa podajże FOX, zamontowana na rurce oprawka na żarówkę 100 Wat. Na żarówkę nałożona puszka z otworkiem. W puszce wycięty otwór około 2-3 centymetry. Na otwór nakładam jajko i naciskam przycisk oświecający żarówkę. Jajko obracam i oglądam szczegółowo, przez krótki czas 2-3 sekundy. Jajka nie pewne prześwietlam bardzie szczegółowo i dwukrotnie. Nie można za długo trzymać, bo można jajo UGOTOWAĆ
.
  • 0

banner4.gif

#34 OFFLINE   lendor

lendor

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 275 postów
  • LokalizacjaZawiercie
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 10 marzec 2009 - 11:54

Ja do prześwietlania używam diodowej latarki. Światło jest tak mocne, że wszystko ładnie widać. Nie wytwarza ciepła, można sobie oglądac do woli. Zakup to około kilkanaście złotych. Baterie na jeden sezon.
  • 0

#35 OFFLINE   wit_old

wit_old

Użytkownik

• Użytkownik
  • 26 postów
  • LokalizacjaOstrów Wlkp

Napisano 29 marzec 2009 - 00:44

Wszystkim, którzy udzieli rad w temacje "Prześwietlanie jaj podczas inkubacji" bardzo dziękuję. Cieszę się, że można liczyć na wielu informatorów. Myślę, że temat został profesjonalnie wyjaśniony.
Pozdrawiam i życzę udanych lęgów.
  • 0

#36 OFFLINE   tragopan

tragopan

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 724 postów
  • Telefon:504008332
  • LokalizacjaAleksandria
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 02 kwiecień 2009 - 18:43

Mój maluch tegoroczny.