Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

hodowla zająca

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   marcinerek

marcinerek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 124 postów
  • LokalizacjaDąbrówka

Napisano 27 styczeń 2009 - 10:22

Kochani,
poszukuję informacji na temat hodowli zająca.
Jakie warunki trzeba spełnic by hodowac te zwierzęta,.

Pozdro.
  • 0
"Zaobrączkowany 21.06.08; rozmiar 24 i pól"

#2 OFFLINE   zajac

zajac

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 130 postów
  • LokalizacjaRybotycze

Napisano 27 styczeń 2009 - 10:25

No wiesz... wymagania to ja mam :bleble
  • 0

#3 OFFLINE   marcin1234

marcin1234

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 135 postów
  • LokalizacjaJastrzębie-Zdrój

Napisano 27 styczeń 2009 - 10:34

Wpisz w wyszukiwarce króliki hodowlane forum to ci pomożemy :mrgreen: Więc po pierwsze primo masz zbyt? jak nie to zrezygnuj. Potrzeba duże, genialnie ogrodzone wybiegi (z metr w dół i z 2 w górę). Nie wyobrażam sobie szczepień, a bez nich raczej wszystko padnie. Lepsze będą dzikie króle (mniej płochliwe), ale pozostałe problemy zostają. Może by tak hodować króle w klatkach? Ogólnie powodzenia i zajrzyj na to forum.
  • 0

#4 OFFLINE   marcinerek

marcinerek

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 124 postów
  • LokalizacjaDąbrówka

Napisano 27 styczeń 2009 - 10:42

Króliki powiadasz?
:oops:
kolega się mój napalił na chów właśnie zajęcy.
I obiecałem mu że coś w temacie postaram sie pomóc.

??
  • 0
"Zaobrączkowany 21.06.08; rozmiar 24 i pól"

#5 OFFLINE   krzychuw1

krzychuw1

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 237 postów
  • LokalizacjaPrzemyśl

Napisano 27 styczeń 2009 - 11:23

Na pewno w numerach" Łowca Polskiego" pisma dla myśliwych ,z 07 lub08 ,był obszerny artykuł o hodowli zajęcy.Z tego co pamiętam to najlepsze rezultaty osiągano ,grodząc duże areały pól uprawnych z urozmaiconą roślinnością. A opieka polegała jedynie na zabezpieczeniu zajęcy i ich młodych przed drapieżnikami ,tymi skrzydlatymi również.
W naturze bowiem znikomy procent młodych dożywa wieku rozrodczego,a zając nie królik i ma tylko 2 rzadziej 3 młode.Tak że hodowla zajęcy nie jest zbyt prosta i nie ma dużych przychówków .Było też tam coś o hodowli klatkowej ,ale nie pamiętam szczegółów.
//www.zbs.bialowieza.pl/?pl http://www.lowiecpolski.pl/

[ Dodano: 2009-01-27, 12:02 ]
Tu masz artykuł o zającu http://www.lowiecpol...ki.php?aID=1355
  • 0

#6 OFFLINE   sajga

sajga

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 258 postów
  • Lokalizacjawielkopolskie

Napisano 27 styczeń 2009 - 14:37

Hodowla zająca nie jest wcale łatwa , a i przychówek jest niepewny. Tak jak wyżej napisał krzychuw1 musisz mieć do takiej hodowli hektary ziemi, ogrodzone i walczyć z drapieżnikami. Uprawa na takim obszarze jest znacznie ograniczona więc straty murowane. A do tego nasze polskie zające cierpią na dolegliwości rozrodcze, więc same problemy. Ja osobiście nie słyszałem aby osoba prywatna tym się trudniła. Zresztą fachowo jest to opisane w powyższym załączniku. Moim zdaniem najlepszą hodowlą jest wprowadzenie zakazu polowań, oraz tam gdzie jest więcej zajęcy powiększyć tereny nieopolowane.
  • 0
sajga

#7 OFFLINE   lobo

lobo

Administrator

• Założyciel
  • 3492 postów
  • Telefon:503590429
  • LokalizacjaBełchatów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 27 styczeń 2009 - 16:33

marcinerek,
Jeden Niemiec hoduje zające bielaki. Hodowla wygląda tak, jak kiedyś praktykowany swobodny chów królików w ogrodzie. Teren nie duży, zwierzaki dość oswojone, więc i tak można. Cena takiego bielaka równa była cenie rodowodowego psa.
  • 0
"Nie ma, że łatwo." Chev Chelios :)

#8 OFFLINE   forest1534

forest1534

Zaawansowany

• Super Kurnikowiec
  • 238 postów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 27 styczeń 2009 - 17:06

marcinerek, Są ciekawe artykuły w internecie i ludzie którzy profesjonalie zajmują się hodowlą zająca. Można do ich zadzwonić i dowiedzieć się czegoś na początek. Posiadają także materiał hodowlany. Podejrzewam iż zając z hodowli jest łatwiejszy w`utrzymaniu.
http://www.hodowlaza...ex.php?p=1&l=pl
http://www.zajace.com.pl/
  • 0

#9 OFFLINE   marcin1234

marcin1234

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 135 postów

Napisano 27 styczeń 2009 - 17:37

Nie przesadzajmy są ludzie w Polsce którzy z tego żyją . Jak mamy własny areał i tanie siatki to się może kręcić. Kiedyś w agrolini o tym było i naprawdę wielkie hodowle ludzie mają. Jest tylko jeden problem nie do pokonania mianowicie zbyt! Jak jakieś koło łowieckie kupi od tego kumpla po cenie takiej jaką samemu dasz za materiał hodowlany to jest to jakiś biznes( cena może wynieś nawet 200 zł).
  • 0

#10 OFFLINE   gege

gege

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 867 postów
  • LokalizacjaZimnowoda K.Staszowa
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 27 styczeń 2009 - 20:53

Co Wy macie z tym skupem :?: Czy nie można by było tak wypuścić ich na wolno i wtedy by wzrosła ich populacja wtedy jak byśmy szli do lasu to by było sporo zajączków i nie narzekalibyście,że nie ma zająców w lesie i jego terenie :tak
  • 0

#11 OFFLINE   Edek13

Edek13

Trzymacz

• Redaktor
  • 704 postów
  • Telefon:509852301
  • LokalizacjaKujawsko-pomorskie
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 28 styczeń 2009 - 10:02

Czy nie można by było tak wypuścić ich na wolno i wtedy by wzrosła ich populacja wtedy jak byśmy szli do lasu to by było sporo zajączków

gege, hodowla zajęcy to biznes, a nie działalność dobroczynna. Dlatego liczy się popyt by móc je sprzedać i zarobić. :mrgreen:
  • 0
Dołączona grafika Piszę poprawnie po polsku. Edward"13"Oczkowski

#12 OFFLINE   krzychuw1

krzychuw1

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 237 postów
  • LokalizacjaPrzemyśl

Napisano 28 styczeń 2009 - 10:19

Myślę ,że 200 tu zł.za zająca nie da żadne koło łowieckie,bażanty są o wiele tańsze a i to nie wszystkie koła łowieckie na nie stać.Najlepszym wyjściem był by eksport lub sprzedaż firmie skupującej dziczyznę.
Dzisiaj za 200 zł można kupić tuszę 100kg. dzika.
  • 0

#13 OFFLINE   marcin1234

marcin1234

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 135 postów

Napisano 28 styczeń 2009 - 12:23

Krzychu właśnie o to obiega ty kupisz za 200 zł, a oni zapłacą ci chętnie z 20 więc tu jest problem.
  • 0

#14 OFFLINE   marivsz1609

marivsz1609

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 34 postów
  • LokalizacjaŁańcut

Napisano 29 styczeń 2009 - 00:07

Czytam tak i na jedną rzecz nikt nie zwrócił uwagi, a mianowicie słaby układ nerwowy, bardzo wiele czynników może doprowadzić do zawału. Pamiętam, że jak hodowalimy króliki to do naszego samca dołączył się młody zajączek i tak z nim został (a może to była zajączyca) kroliki mieliśmy w kojcach wysokich tak na 1.3 m i był także plac gdzie leżało drzewo, buraki, siano-> no więc do rzeczy:) była to siedziba naszego zajączka:D ale często można go było spotkać u samca-> przeskakiwał płotek i razem sobie siedzieli:) z czasem sięnawet troche oswoił i dał pogłaskać. Jeszcze dodam że mimo że drzwi zostawały otwarte to on i tak nie uciekł. Żył sobie z nami prawie rok do czasu jak piorun trafil w modrzewia na ogrodzie, dostał zawału.
  • 0

#15 OFFLINE   sajga

sajga

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 258 postów
  • Lokalizacjawielkopolskie

Napisano 29 styczeń 2009 - 10:15

Edek 13 - aby biznes się kręcił muszą być dwie strony : producent [hodowca] i odbiorca [tylko koła łowieckie]. W tym duecie biznes nie będzie się kręcił. Koszty nie pozwolą kołom kupować. Chcąc przywrócić naturze zająca należy szczegółowo przeanalizować dlaczego ten biedak ginie w przyrodzie i eliminując te przyczyny dopiero można go spowrotem wpuszczć w łowiska.Innego wyjścia ja nie widzę. Kilkadziesiąt lat temu koła na potęgę zasiedlały swoje obwody bażantem i co jak na razie jego nadmiaru lub chociaż przyzwoitej liczebności ja nie widzę. Z zającem będzie podobnie. I jeszcze odniosę się do cen na skupie. Ceny są takie , ponieważ wszyscy przestali kupować naszą dziczyznę.
  • 0
sajga

#16 OFFLINE   Gerd

Gerd

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1133 postów
  • LokalizacjaMysłowice

Napisano 03 luty 2009 - 09:11

W najnowszej faunie i florze jest artykuł o hodowli naszego szaraka. Może tam znajdziesz cos ciekawego. Katedra i Klinika rozwoju Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu opracowała chów klatkowy zająca szaraka, są wymiary klatek itd.
  • 0

#17 OFFLINE   marcin1234

marcin1234

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 135 postów

Napisano 03 luty 2009 - 11:35

Szkoda, że tego nie mam. Jak oni sobie to wyobrażają chować w klatkach, a potem wypuścić do lasu. Drapieżniki miały by raj. Chyba, że to do restauracji. ;-)
  • 0

#18 OFFLINE   kaliszaneczka-x

kaliszaneczka-x

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 289 postów
  • LokalizacjaKoźminek

Napisano 03 luty 2009 - 18:58

Przykro mi bardzo ale nie uwierzę w to, że można hodować zająca w klatkach dopóki tego nie zobaczę. Zająć jest dzikim zwierzęciem i do życia potrzebuje dużej przestrzeni. W mojej wsi kilka osób próbowało wychować młode zajączki (ale już jedzące) i nigdy nie udało się nikomu tego dokonać w klatce, zawsze zajączek przestawał jeść, marniał i zdychał. Czasem w dużym ogrodzie taki zając przeżył. Z tego co słyszałam to zające hoduje się na dużych ogrodzonych terenach (każda para na innym). Często trzyma się je przy danielach. Pozdrawiam.
  • 0

#19 OFFLINE   Michal Sz

Michal Sz

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 477 postów
  • Telefon:602396597
  • LokalizacjaPszów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 03 luty 2009 - 20:15

W miesięczniku f&f luty 2009 jest artykuł o hodowli zajaca w klatce.
Polecam :mrgreen:
  • 0
Michal

#20 OFFLINE   Rafcio

Rafcio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1197 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 03 luty 2009 - 20:22

również polecam jest bardzo ciekawy {SMILIES_PATH}/lol.gif" title="" />