Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Chabo

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
122 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Łukasz_*

Guest_Łukasz_*
  • Gość

Napisano 23 lipiec 2005 - 21:23

Wygląd ogólny:
Typowe cechy tej rasy to mały wzrost, krótkie nogi, stojący ogon, a w stosunku do wielkości ciała nadmiernie duży grzebień.
Chabo występują w różnych ubarwieniach i o różnej strukturze upierzenia: gładkie, lokowate, jedwabiste. Charakterystyczne dla tej rasy są stopy. Małe ledwie widoczne grube,powinny mieć cztery proste szeroko rozstawione palce. Stopy z krótkimi niewidocznymi udami kształtują niską postawę chabo. Ogon u koguta stoi prostopadle, powinien być w kształcie wachlarza wystawać wysoko stojącymi sierpówkami o co najmniej jedną trzecią całkowitej długości. Ogon kury osadzony jest podobnie, jednak nie jest tak wachlarzowaty i długi jaku koguta. Skrzydła są długie i noszone tak nisko, aż końcówkami lotek dotykają ziemi. Pokrycie głowy powinno być jak największe, prosty szeroko osadzony grzebień koguta o gruboziarnistej strukturze i potężnych równo rozłożonych ząbkach sięga daleko poza tył głowy. Grzebień kury ma być także jak największy i z szerokimi ząbkami. Policzki i zausznice czerwone bez śladów bieli, dzwonki duże. Ciężar ciała koguta wynosi 0,6kg,kurki 0,5kg.Minimalny ciężar jaj wylęgowych wynosi28g,kolor skorupki jaj jest żółty do kremowego. W ciągu roku mogą znieść około 80 jaj.
Błędami kształtu są za długo przeciągnięte plecy, wąska i płaska pierś, wysoko osadzone nogi, wysoko noszone skrzydła, skrzywiony lub nisko noszony ogon. Zniekształcony grzebień, białe zausznice.
Rodzaje ubarwień
Najczęstszym rodzajem ubarwienia jest biel, czerń, białe z czarnym ogonem, żółte z czarnym ogonem, czarne biało nakrapiane i krogulcowate. Oprócz tego występują czarne złoto szyjne, srebrno szyjne. Kuropatwiane, ciemne srebrno pszeniczne, żółte, złoto pszeniczne, porcelanowe.

Załączone pliki

• 0

#2 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 19 lipiec 2006 - 22:40

Hodowałem kiedyś kury tego gatunku. Posiadałem jednak podstawowe kolory umaszczenia. Mogę przyznać że są to małe zadziory. Jeśli się nie mylę to w tej rasie kur wychodowano chabo jedwabiste i bez ogonów chyba. Czy ktoś o tym coś więcej wie? Może ktos widział lub posiada takie kury? :co
  • 0

#3 OFFLINE   Mateusz193193

Mateusz193193

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 59 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Napisano 02 październik 2006 - 17:42

a pododno kury tej rasy "nie trzymają koloru" to prawda że młode wychodzą różne nawet po rodziacach w jednakowym kolorze?
  • 0

#4 OFFLINE   mirass

mirass

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2217 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 14 listopad 2006 - 16:27

nie znam się zbytnio na kurach ale wydaje mi się że jeśli wychodza różne młode po takich samych rodzicach to pewnie przodkowie musieli byc róznego koloru i przejęły ich cechy które były ukryte u ich rodziców
  • 0
Dołączona grafika

#5 OFFLINE   Biegus

Biegus

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1187 postów
  • LokalizacjaNowa Wieś Lęborska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 14 listopad 2006 - 20:06

Niestety faktem jest że hodowcy w naszym kraju wcześniej kupowali ptaki jak leci i chowali masą sztuk i róznych kolorów w poszczególnym gatunku. Dopiero teraz nastały czasy gdzie kilku-kilkudziesięciu hodowców zaczęło szerzej patrzeć na genetykę i bawić się z tym chowiąc ptaki w poszczególnych kolorach. ;-)
  • 0
Niech Cię nie zadowala przeciętność, dąz tylko do doskonałości.
Raymond H. Oppenheimer
My Fotolog > Zapraszam < Moje ptaki >

#6 OFFLINE   siwy87

siwy87

Początkujący

• Użytkownik
  • 5 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 28 listopad 2006 - 23:12

Jeśli chodzi o chabo bez ogonów, to literatura podaje, że tylko 1 na 50 młodych nie ma ogona, po rodzicach bez ogona. Natomiast jeden z belgijskich hodowców (o którym można było przeczytać w jednym z numerów Woliery) mówił że u niego 1 na 10 nie ma ogona. Więc wszystko potrzebuje pracy, by utrwalić ten gen. A osobniki bez ogona, zdarzają się raz na jakiś czas ze zwykłych „ogoniastych” chabo. Na zeszłorocznej wystawie w Warszawie można było oglądać takiego koguta. Mam zdjęcia tego koguta.
  • 0

#7 OFFLINE   Pawi Król

Pawi Król

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 731 postów

Napisano 28 listopad 2006 - 23:18

A jaki kolor waszym zdaniej jest w tej rasie najładniejszy ? Słyszałem już rózne wypowiedzi, czytałem tez że biały. :mysl
  • 0
Zmierzając w konkretnym kierunku,........nie patrzeć na przeciwności.

#8 OFFLINE   maciej

maciej

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 285 postów
  • LokalizacjaŚwidnik

Napisano 29 listopad 2006 - 23:01

jJa mam pięknego koguta z niebieskim ogonem złotą grzywą i siodłem oraz sktrzydłami, ale lotki ma niebieskie a kurka była biała na czarnym ogonie.
Miałem odnich niebieskie i czarne złotoszyje.
  • 0

#9 OFFLINE   Mikołajek

Mikołajek

Użytkownik

• Użytkownik
  • 22 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 06 styczeń 2007 - 11:25

A czy te kury są takie użytkowe czy bardziej dla hobbystów :)
  • 0

#10 OFFLINE   mirass

mirass

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2217 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 06 styczeń 2007 - 11:54

A czy te kury są takie użytkowe czy bardziej dla hobbystów :)

Same rozmiary mówią, że raczej dla hobbystów. Mięsa dużo z nich nie będzie i jajek tez zbyt dużych nie znoszą. Są to ptaki raczej na wygląd.
  • 0
Dołączona grafika

#11 OFFLINE   Rrobert

Rrobert

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 44 postów
  • Lokalizacjaprawie Kościan :)

Napisano 14 styczeń 2007 - 19:47

dodat tylko, że są wspaniałymi lotnikami. Ostatnio kura poczuła wiatr w skrzydełkach i przeleciała 10metrów na wysokosci 2metrów, gdyby nie brama zapewne poleciałaby jeszcze dalej. Hoduje czarne nakrapiane:
Dołączona grafika
  • 0

#12 OFFLINE   Pawi Król

Pawi Król

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 731 postów

Napisano 15 styczeń 2007 - 22:01

Rrobert, a wklej fotkę kogucika tak ubarwionego jeśli masz ? Słyszałem że są piękne. :foto:
  • 0
Zmierzając w konkretnym kierunku,........nie patrzeć na przeciwności.

#13 OFFLINE   Rrobert

Rrobert

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 44 postów
  • Lokalizacjaprawie Kościan :)

Napisano 16 styczeń 2007 - 12:58

Mój kogut, jest troszke "uszkodzony", zaszłej zimy, gdy były mrozy po 30 stopni, uciekł mi i nie mogłem go złapać, udąło sie dopiero wieczorkiem, niestety ząbki grzebyka sie odmroziły i teraz ma takie nieciekawe okrągłe coś na głowie. PO za tym nie wygląda najgorzej:

Małe wychylenie do przodu:
Dołączona grafika

Przepraszam za jakość zdjęć, ale moim telefonem lepszych się nie da, jak się dorobię aparatu to nawrzucam jeszcze i naturalnie lepszych :mrgreen:
  • 0

#14 OFFLINE   siwy87

siwy87

Początkujący

• Użytkownik
  • 5 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 17 styczeń 2007 - 02:06

Widzę że dużo jest pytań dotyczących rasy chabo. Jako odpowiedz na wiele z nich, chciał bym zaprosić wszystkich zainteresowanych do wstąpienia do „Klubu hodowców chabo i kur innych ras japońskich”. Członkowie klubu łącznie hodują 19 odmian chabo, w śród których są takie rarytasy jak Taikan katsura, Daruma, Maruka goshi , Maruha sakura goshi czy czarne z czarnym grzebieniem i dzwonkami(co do oryginalnej nazwy można dyskutować więc nie będę jej wymieniał). Przyjazna klubowa atmosfera sprzyja nawiązywaniu współpracy hodowlanej i zdobywaniu nowego materiału hodowlanego. Klub, przez swoich członków, utrzymuje kontakt z największymi postaciami w środowisku hodowców chabo, mówiąc dokładne z Panem Kurtem Michelem i Panem Manfredem Bartlem – o których można by było dużo mówić, a już można było przeczytać w Wolierze. By udostępnić członkom, więcej szczegółowych informacji o chabo, klub planuje zacząć wydawać biuletyn z artykułami o chabo, opartymi na niemieckich materiałach o tej rasie. Wszystkich chętnych zapraszam na spotkanie naszego klubu, które odbędzie się w Warszawie 28 stycznia, podczas wystawy na Broniszach. Zaczynamy o godzinie 11, przy stoisku Woliery.

Pozdrawia Przemysław Siwulski
  • 0

#15 OFFLINE   grajgul1992

grajgul1992

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 237 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Napisano 30 styczeń 2007 - 07:58

witam ja tez hoduje shabo czarne nakrapiane mam jednak jedno pytanie czy sa jakies wymagania co do "ilosci" białych piór :?: bo wydaje mi sie ze ten kogut na zdjeciu ma ich zbyt duzo :/ :?:
  • 0

#16 OFFLINE   siwy87

siwy87

Początkujący

• Użytkownik
  • 5 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 30 styczeń 2007 - 15:33

Tak są wymogi do Butschi , tak jak do prawie każdej innej odmiany chabo. Wszystkie pióra powinny mieć wyraźne i nie rozmazane białe cętki, co się tyczy również lotek, sierpówek i sterówek. Dopuszczalne jest parę białych piór w pierwszym rzędzie lotek, ale dużym błędem są całe białe pióra w ogonie. Błędem jest również brak rysunku na piórach szyi i siodła. Rysunek powinien być równomierny, a dominującym kolorem musi być czarny z metalicznym zielonym lakiem. Obecnie jest to najbardziej odmiana chabo w Polsce, i problemu ze zdobyciem naprawdę dobrego materiału hodowlanego nie powinna być. Jeśli jednak ktoś by miał problem, w nawiązaniu kontaktu z hodowcami tej odmiany, służę pomocą.
  • 0

#17 OFFLINE   Laszlo

Laszlo

Początkujący

• Użytkownik
  • 5 postów
  • LokalizacjaHungary

Napisano 27 luty 2007 - 09:20

Czesc!
Jestem Wegrem!
Szkoda nie mowic Polaki, tylko wegrem i angielski.
Dlatego prosze tak napisz do mnie!
Ja szukaj kontakt!!

Pozdrowienia
Laszlo
  • 0

#18 OFFLINE   jackie

jackie

Początkujący

• Użytkownik
  • 5 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 05 marzec 2007 - 23:58

Czy istnieje juz Klub Chabo w Polsce?
Gdzie mozna kupic kury tej rasy?
Pozdrawiam forumowiczow :)
jackie
  • 0

#19 OFFLINE   siwy87

siwy87

Początkujący

• Użytkownik
  • 5 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 06 marzec 2007 - 00:57

Tak istnieje klub chabo, a jego dokładna nazwa to „Klub Hodowców Chabo i Kur Innych Ras Japońskich”. Jaka Pana odmiana chabo interesuje? W klubie(jak już wcześniej pisałem) hodowane jest 19 odmian chabo. Jeśli chodzi o jakikolwiek kontakt proszę dzwonić 071 374 39 77 lub 0 662 26 40 15.
Pozdrawia Przemek
  • 0

#20 OFFLINE   szymek65

szymek65

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 207 postów
  • LokalizacjaLubczyna
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 07 marzec 2007 - 00:24

siwy87, A czy ten club ma swoją stronę internetową?
  • 0