Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

NASZE ptaki na wolności

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Kariok

Kariok

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 474 postów
  • LokalizacjaOstrów Wlkp

Napisano 16 październik 2008 - 14:47

Wczoraj w Kaliszu na rzece Prośnie zauważyłem między kaczkami krzyżówkami pływającego kaczorka karolinki, Trzymał się cały czas kaczora krzyżówki, nie opuszczał go ani na "krok"
Dołączona grafika
Ciekaw jestem czy przetrzyma zimę?
  • 0

#2 OFFLINE   gege

gege

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 867 postów
  • LokalizacjaZimnowoda K.Staszowa
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 16 październik 2008 - 15:11

Może uciekł komuś,jak u kogoś też były kaczki to pływał z nimi,a tu za krzyżówką.Z resztą mandarynki,karolinki i inne też występują w Polsce na wolności :tak
  • 0

#3 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2558 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza

Napisano 16 październik 2008 - 15:41

gege, Mandarynki ani karolinki nie występują w Polsce - niestety ,może i chciałoby się aby tak było. Spotykane na wolności to są praktycznie wszystko uciekinierzy z naszych hodowli.
Kaczorkowi przy niezbyt srogiej zimie a takie u nas są już coraz rzadsze przewiduję przetrwanie okresu zimowego bez wielkiego szwanku, chyba ,ze do tego czasu spotka go inna niemiła niespodzianka.
  • 0
http://andrzejko.dbv.pl/photogallery.php

Kowina Andrzej

#4 OFFLINE   Rafcio

Rafcio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1197 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 16 październik 2008 - 18:10

Nie wiem czy to natura czy ludzie ale w Kłobucku gdzie do szkoły chodzę na stawach jest kaczka krzyżówka samica tylko że ona jest "beżowa" !! {SMILIES_PATH}/lol.gif" title="" />
  • 0

#5 OFFLINE   Wojteczek

Wojteczek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 500 postów
  • LokalizacjaŁódzkie

Napisano 16 październik 2008 - 19:26

Kiedyś znajomemu uciekł dorosły samiec bażanta złocistego. Po kilku dniach ktoś dzwoni do sklepu zoologicznego i mówi: Mam do sprzedania piękną papugę ojniemoge
  • 0

#6 OFFLINE   pietraszyn

pietraszyn

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 201 postów
  • LokalizacjaTyniec Legnicki

Napisano 16 październik 2008 - 21:16

łazienkowskie mandarynkiDołączona grafika Dołączona grafika
moja papuga( latała sobie przez 5 dni aż jej się znudziło i wróciła)Dołączona grafika
  • 0
NIE PATRZ w przeszłość.... poprostu ŻYJ

#7 OFFLINE   Rafcio

Rafcio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1197 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 17 październik 2008 - 06:27

Można powiedzieć że coraz więcej ptaków ucieka z hodowli i żyje na wolności :tak
  • 0

#8 OFFLINE   gonzo771

gonzo771

Zaawansowany

• Super Kurnikowiec
  • 1608 postów
  • Telefon:695638294
  • LokalizacjaMyślenice

Napisano 17 październik 2008 - 06:55

Z moich obserwacji wynika, że duże zagęszczenie obcych gatunków występuje w okolicach Pszczyny :mrgreen:. Co giełda to umyka stamtąd kilka ptaków. Sam, niestety wzbogaciłem tamtejszą awifaunę.
Ciekawy jestem co się z tymi uciekinierami dzieje. Teren jest praktycznie miejski więc część z tych ptaków lata pewnie i spaceruje po ulicach. Część pewnie odlatuje na dalszą odległość. Jestem jednak przekonany, że w Pszczynie nikogo nie dziwi widok bażanta, kanarka czy papugi na drzewie w ogródku.
Żal jest zbiegłych ptaków, zwłaszcza tych, które nie trafią z powrotem do ludzi. Ale jak wynika z rozmów z hodowcami (również z PK) odlatujący w siną dal, wolny ptak to widok zapierający dech w piersiach. Wszyscy, którzy to widzą stoją w ciszy z opadniętymi szczękami i wybałuszonymi oczami, nie wyłączając mnie..
  • 0

#9 OFFLINE   Rafcio

Rafcio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1197 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 17 październik 2008 - 07:21

gonzo771, zgodzę sie z tobą w 100 % kila lat temu kiedy uciekła mi kuropatwa i widziałem jak odlatuje w pola stałem w miejscu i można powiedzieć cieszyłem się !! choć wiedziałem że nie miała szans.. ale wróciła !!
  • 0

#10 OFFLINE   mirko

mirko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 126 postów
  • Telefon:660 785 204
  • Lokalizacjaostrow mazowiecka
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 17 październik 2008 - 07:48

Witam.w ubiegłym roku w listopadzie zwiał mi bażant mongolski wyhodowany od pisklęcia u mnie,myślałem że sobie nie poradzi na wolności ale ku mojemu zdziwieniu po dwóch miesiącach wrócił cały i zdrowy i jest do dziś.
  • 0

#11 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2558 postów

Napisano 17 październik 2008 - 07:55

No ja też wzbogaciłem niejednokrotnie naszą awifaunę w przeróżne ptaki. I co jest najgorsze w tym ,ta obawa o to jak ten ptak poradzi sobie na wolności .Zdarzały się różne powroty i te radosne i mniej ,kiedy to np. bażanty wracały po kilku tygodniach po ucieczce z kompletnie porozbijanymi głowami i stały pod wolierami by je do niej wpuścić. Po prostu nie wytrzymały konkurencji w polu z łownymi.
Miałem bardzo dużo fajnych widoków jak te ptaki przylatywały prawie co dzień by odwiedzić miejsce gdzie się wychowały. Bywało różnie jedne zostawały inne wybierały jednak wolność.
  • 0

Kowina Andrzej

#12 OFFLINE   Kariok

Kariok

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 474 postów
  • LokalizacjaOstrów Wlkp

Napisano 17 październik 2008 - 09:39

Mnie przez te lata też uciekło parę ptaków, których poza samcem papugi kozy, nigdy więcej nie widziałem.
Interesuje mnie ich szansa na przetrwanie na wolności, co się dzieje z takimi uciekinierami, czy widział już ktoś kilka ptaków w stadku, czy zawsze pojedyńcze egzemplarze?
  • 0

#13 OFFLINE   Chrom

Chrom

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 353 postów
  • Telefon:503655196
  • LokalizacjaGdańsk
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 17 październik 2008 - 12:56

Mojemu koledze do gołębnika wleciala papuga, pewnie za gołębiami ??
  • 0

#14 OFFLINE   Wojteczek

Wojteczek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 500 postów
  • LokalizacjaŁódzkie

Napisano 17 październik 2008 - 13:22

Kilka lat temu, gdy zaczynałem przygodę z hodowlą ptaków, uciekła mi papużka falista, poleciała na drzewo, za jakiś czas zjawiło się stado wróbli i niestety ją podziobały, oczywiście nie przeżywała :bania
  • 0

#15 OFFLINE   sajga

sajga

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 258 postów
  • Lokalizacjawielkopolskie

Napisano 17 październik 2008 - 15:41

Mnie kilka lat temu , podczas porządkowania woliery uciekł aborygenek. Pofrunął do sąsiadów i tyle go widziałem. Po ok. 20 min. kiedy już uporałem się z porządkami, wracając do domu , patrzę a mój ptaszek szybuje nad moją działką. Biedak już był tak zmęczony , że wylądował przed bramą ,która oddziela mnie od ulicy. Odwołałem pieski , pobiegłem po podbierak i udało mi się go złapać. Raptem na wolności był ok. 20 min.
  • 0
sajga

#16 OFFLINE   lobo

lobo

Administrator

• Założyciel
  • 3495 postów
  • Telefon:503590429
  • LokalizacjaBełchatów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 17 październik 2008 - 20:03

Uciekinierzy w pewnym sensie działają na szkode hodowców, bo im więcej ptaków ucieka, tym częściej widywane są przez ornitologów i traktowane często jako pojaw naturalny, a od tego już krok do uznania gatunku za element awifauny krajowej, objęcie ochroną i zakaz hodowli. Przykładem tego jest włączenie kaczki mandarynki do krajowej awifauny, objęcie jej ochroną ścisłą, mimo nadania kategorii C (pojaw wtórny w skótek introdukcji niezamierzonej) według klasyfikacji AERC.
  • 0
"Nie ma, że łatwo." Chev Chelios :)

#17 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2558 postów

Napisano 17 październik 2008 - 20:12

W takim układzie to niedługo gęś nilowa zostanie uznana za rodzimy gatunek awifauny bo coraz częściej można ją spotkać na wodach odkrytych. Do mojego kolegi przez ,którego działkę przepływa Soła co rok przypływa jakaś szt, bo ktoś nie amputuje i uciekają z jego hodowli i zostają u niego na stawie. Zresztą można ją coraz częściej spotkać w różnych rejonach kraju na wodach otwartych.
  • 0

Kowina Andrzej

#18 OFFLINE   lobo

lobo

Administrator

• Założyciel
  • 3495 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 17 październik 2008 - 20:15

andrzej-ko,
Już została uznana. :bravo dla komisji faunistycznej
http://www.komisjafa... ... _lista.htm
  • 0

#19 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2558 postów

Napisano 17 październik 2008 - 20:37

Nie ,normalnie czasami nie wiadomo czy się śmiać czy płakać .Pogratulować mądrości. :bravo :bravo
  • 0

Kowina Andrzej

#20 OFFLINE   lobo

lobo

Administrator

• Założyciel
  • 3495 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 17 październik 2008 - 20:49

Najciekawsze są gatunki kategorii B, czyli nie obserwowane od ponad 50 lat, ale nadl są na liscie gatunków krajowych :mrgreen:
  • 0