Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Lis ( Vulpes vulpes )

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
177 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Bonzaj

Bonzaj

Zaawansowany

• Założyciel
  • 1563 postów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 24 marzec 2006 - 19:52

Wygląd

Lis należy do rodziny psów. Nogi (stawki) ma cienkie, krótkie, tułów długi, ogon (kita) długi i puszysty, pysk długi i wąski z czarnym wietrznikiem i wąsami, oczy skośne, uszy krótkie, stojące na boki. Futro lisa kasztanowo brązowe lub kasztanowo żółte. Dolna część pyszczka, podgardle, pierś, podbrzusze, wewnętrzna strona nóg – biała, a koniec ogona (kwiat) – biały lub czarny. Futro ma włos dwojaki: przewodni – długi, błyszczący oraz gęsty krótki puch.
Wśród lisów, jak rzadko u której zwierzyny, występuje dużo odmian w umaszczeniu. Zdarzają się więc osobniki ciemniejsze i jaśniejsze, z ciemniejszym grzbietem i łopatkami (krzyżaki), z ciemnym spodem tułowia, z czarnym końcem ogona lub w ogóle bez kwiatu na końcu ogona.
Lis ma na ogonie, przy jego nasadzie, gruczoł (fiołek) wydzielający gęstą ciecz o nieprzyjemnym zapachu. Gruczoł ten znajduje się na górnej części ogona, ok. 5 cm przed nasadą ogona. W tym miejscu są pojedyncze czarnowłosy. Gruczoły te mają osobniki obu płci. Zapach wydzielają głównie w okresie cieczki. Przeciętna długość lisa mierzona razem z kitą wynosi około 115 cm (95 – 135 cm), w tym kita ma około 40 – 50 cm. Wysokość około 35cm (35 – 40 cm), masa około 7 kg (4 -8 kg).

Dołączona grafika

Warunki terenowe

Lis żyje zarówno w lesie jak i w polu. W lesie lisy obierają miejsca suche (wzniesienia), Nawet piaszczyste, zarośnięte gęsto krzewami lub młodnikami. W polu mają ostoję krzakach i zaroślach (tarnina) lub jarach dziko zarosłych, czasem nawet na zboczu lub na gołych wzgórzach.
W miejscach swoich ostoi lisy kopią rozległe nory (nawet 20 – 30 m długie) często z kilkoma wylotami. W środku nory znajduje się komora (większe pomieszczenie), gdzie lisy odbywają cieczkę i suka szczeni się. Nora ma wiele bocznych korytarzy Lisy mają kilka nor, przy czym jedna stanowi ich stałą siedzibę, a inne dają im tylko chwilowe schronienie w niebezpieczeństwie lub w czasie niepogody.
Lis jest leniwy w kopaniu nor i dlatego często korzysta z nor borsuczych, a nawet zamieszkuje z nim razem (czasami wypędza borsuka). Niekiedy korzysta ze starych nor lisich.

Pożywienie

Lis jest mięsożerny. Główne jego pożywienie stanowią myszy, ale zjada także żaby, jaszczurki, ryby, raki, ptaki, jaja ptasie, króliki, zające, a nawet, jak się zdarzy koźlaka. Nie gardzi także padliną. Ponadto zjada jagody i owoce (gruszki, jabłka) oraz ślimaki, dżdżownice i larwy chrząszczy.
Lis żeruje zasadniczo w nocy. Jeżeli jednak nie spodziewa się niebezpieczeństwa, to rozpoczyna polowanie nawet już od południa lub nieco wcześniej (zwłaszcza zimie, ponieważ trudniej mu jest zdobyć żer).
Największe szkody robią lisy w lecie, kiedy to stare muszą dostarczać zeru młodym. Wtedy zakradają się nawet do gospodarstw, aby zdobyć drób lub złapać oddaloną od zabudowań kurę.itp. Lis swoją zdobycz upolowaną lub znalezioną padłą „zarzyna” podobnie jak ryś, odgryzając najpierw łeb. Po nasyceniu się niektóre kawałki żeru zakopuje „na zapas” i w późniejszym czasie wraca w to miejsce.

Źródło:
Wykorzystano fragmenty tekstu z "Vademecum myśliwego" Stanisława Godlewskiego
Warszawa 1989 r.
  • 0

#2 OFFLINE   mirass

mirass

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2217 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 24 kwiecień 2006 - 13:50

Lisów w Polsce jest coraz więcej. Może być plaga.
  • 0

#3 OFFLINE   Pawi Król

Pawi Król

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 731 postów
  • LokalizacjaNowa Wieś Lęborska

Napisano 01 maj 2006 - 18:20

u mnie od czasu do czasu pojawia się pod plotem lis ale nie miałem z nim nigdy problemu żeby mi coś podebrał za to mój własny pies zagryzł mi pawice i to ci jest drapieżnik- ale ukochany.
  • 0

#4 OFFLINE   Biegus

Biegus

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1187 postów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 01 maj 2006 - 19:06

Niedaleko mojej działki , koło stacji PKP jest ich naprawdę dużo , mają tam nawet wiele gniazda. Ale żeby lis moją hodowle odwiedził i zabrał co nieco , to jeszcze togo nie było. 8)
  • 0

#5 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 12 maj 2006 - 22:54

Link do artykułu Banzaj`a o lisie.

http://www.wolinpn.p... ... /tropy.htm :?
  • 0

#6 OFFLINE   Bonzaj

Bonzaj

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Założyciel
  • 1563 postów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 13 maj 2006 - 04:20

Wanted, ja go nie zarżnąłem :/, zresztą chyba jest różnica?

Tam też jest źródło podane:

Opracowano na podstawie:
Gottfried Amann "Ssaki i zwierzęta zmiennocieplne"
Gerd Ohnesorge, Bernd Scheiba, Karl Uhlenhaut "Ślady i tropy zwierząt"
Miroslav Bouchner "Przewodnik Śladami Zwierząt"
Fotografie i Rysunki: Internet

• 0

#7 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 13 maj 2006 - 07:19

Ale mi przecierz o nic takiego nie chodzi! Chciałem tylko żeby co niektórzy mieli więcej do czytania na ten temat. Zawsze w każdej poblikacji jest coś czego nie było w poprzedniej. Gdybym coś chciał ci zarzucić,to przesłałbym ci to na PW. Ale ja zupełnie nic nie mam do twojego postu, przykro żeś tak to odebrał. :P
  • 0

#8 OFFLINE   Bonzaj

Bonzaj

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Założyciel
  • 1563 postów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 13 maj 2006 - 22:34

Mnie nie jest przykro (off)
  • 0

#9 OFFLINE   tytus

tytus

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 49 postów
  • LokalizacjaKrasnystaw

Napisano 06 sierpień 2006 - 08:00

Lisów jest w mojej okolicy bardzo dużo. Kilka razy widziałem jak podchodziły pod zabudowania w biały dzień. Ostatnio u znajomej lis gonił rano po podwórku koguta, pomimo, że na podwórku był uwiązany pies. Prawdobodobnie duża populacja lisów w dużym stopniu przyczyniła się do ograniczenia liczby kuropatw i bażantów. Jeszcze kilka lat temu stadka kuropatw w okolicy były dość liczne, obecnie można je spotkać bardzo rzadko. Kolega myśliwy mówił mi, ze bardzo rzadko strzela do lisów bo szkoda kul. Z lisa można pozyskać tylko skórę, z którą nie ma co zrobić. Kiedyś prawie każda kobieta miała kołnierz i czapkę z lisa a dzisiaj wyszło to z mody.
  • 0

#10 OFFLINE   jacek

jacek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 853 postów
  • Telefon:501-649-316
  • LokalizacjaCzerna
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 11 sierpień 2006 - 19:34

Ja jak nie wypuszczalem psow w nocy to lisy podchodzily pod sam dom, teraz mam juz spokoj, moj sasiad trzyma zwykle kury i mowil mi ze nie raz lisy mu wyniosly kury w nocy z kurnika chociaz ma dwa psy na podworku tyle ze one sa uwiazane i moze dla tego lisy sa pewniejsze i czuja sie w takiej sytuacji nie zagrozone.

[ Dodano: 2006-08-11, 20:41 ]
Nie ma na niego mocnego :lol:

Załączone pliki

• 0
Dołączona grafika

#11 OFFLINE   matias

matias

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 265 postów
  • LokalizacjaKonstancin-Jeziorna

Napisano 11 grudzień 2006 - 18:22

U mojego znajomego lis wybrał 15 sztuk kur zostawił tylko jedną sztukę . Najlepsze jest to ,że lis pokonywał niewiarygodną wysokość . Jednej nocy lis wybrał 8 sztuk to dopiero był z niego spryciarz .Było to listopadzie ,a na początku grudnia dalsze siedem .
Próbował do mojego stada podchodzić ale dzielne gęsi narobiły wrzasku i spłoszyły.
  • 0
SIEMKA RAFCIO

#12 OFFLINE   dakota2000

dakota2000

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 286 postów
  • Telefon:600251166
  • LokalizacjaHel
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 11 grudzień 2006 - 21:04

Znajomemu coś wybierało gołębie.Gołębnik był ustawiony na dachu garażu w pobliżu żadnego drzewa.W pobliżu jest firma i jest monitorowana i ktoś przypadkowo przeglądał kasetę z monitoringu .Lis wskakiwał na garaż z garażu na gołębnik i do środka.
  • 0

#13 OFFLINE   Pawi Król

Pawi Król

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 731 postów

Napisano 12 grudzień 2006 - 08:21

Cwany lisek, odegrał rolę jak w kinie akcji :mrgreen:
Farta miał znajomy że dał się nagrać, tak by osądzał zapewne niewinnych.
  • 0
Zmierzając w konkretnym kierunku,........nie patrzeć na przeciwności.

#14 OFFLINE   Gerd

Gerd

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1133 postów
  • LokalizacjaMysłowice

Napisano 12 grudzień 2006 - 19:07

Ciekawe czasy nastały. Mieszkam w centrum miejscowości z 5000 tysiącami mieszkańców a lisek podbiera kurki sąsiadowi.
W ubiegłym tygodniu widziałem jak przebiegał ze ogrodzeniem spłoszony przez mojego psa.
Na razie omija moje (zabezpieczone) woliery ale kto wie jak to się skończy.
  • 0

#15 OFFLINE   inspektor

inspektor

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 147 postów
  • LokalizacjaLeżajsk
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 12 grudzień 2006 - 21:41

Lisy rozmnożyły się niesamowicie i żyją dosłownie wszędzie, jakiś czas temu przejeżdżałem wczesnym rankiem przez Rzeszów i w centrum miasta zauważyłem lisa polującego na gołębie i wcale nie przeszkadzały mu silniki jadacych samochodów.
  • 0

#16 OFFLINE   dakota2000

dakota2000

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 286 postów
  • LokalizacjaHel
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 12 grudzień 2006 - 21:53

I tu ingerencja człowieka pogorszyła sprawę.Pewnego roku ktoś wpadł na genialny sposób walki z wścieklizną.Poczęto rozkładać szczepionkę przeciw wściekliżnie i bomba poszła w górę nic mu nie zagraża choroby nie dziesiątkują tak jak przed laty ,gdzie tylko mocne osobniki miały szansę przetrwania.
  • 0

#17 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 12 grudzień 2006 - 21:59

A sprawę pogorszyła jeszcze bardziej znikoma cena za skórkę tego zwierzaka. Wielu myśliwym wogóle szkoda nawet przymiarki do strzału już nic nie mówiąc o samym naboju/pocisku. :co
  • 0

#18 OFFLINE   dakota2000

dakota2000

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 286 postów
  • LokalizacjaHel
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 12 grudzień 2006 - 22:23

u nas w Helu kilkanaście lat w stecz Dowódca Marynarki Wojennej sprowadził dziki .Dziki w pewnym okresie opanowały całe miasto .Smietniki były opanowane przez szukających pokarmu dzików .Niektóre leżały pod oknami bloków bo ludzie je dokarmiali.W tej chwili śmietniki są zabudowane dziki nie mając dostępu rzadziej wchodzą do miasta w dzień,ale nocą spotyka się w mieście lisy kuny i dziki.
  • 0

#19 OFFLINE   matias

matias

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 265 postów
  • LokalizacjaKonstancin-Jeziorna

Napisano 13 grudzień 2006 - 15:57

A sprawę pogorszyła jeszcze bardziej znikoma cena za skórkę tego zwierzaka. Wielu myśliwym wogóle szkoda nawet przymiarki do strzału już nic nie mówiąc o samym naboju/pocisku. :co

Sądzę że to nie jest tak jak twierdzisz .
  • 0
SIEMKA RAFCIO

#20 OFFLINE   ajrak

ajrak

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 620 postów
  • LokalizacjaKraków/Tuszyma
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 13 grudzień 2006 - 18:52

A ja trochę z innej beczki, ciekawe czy ktoś z Was pomyślał o tym żeby hodować lisa? Znalazłem na allegro, na której dziewczyna zbiera pieniądze na wykupienie lisa z fermy, aby trzymać go mieszkaniu.
http://www.allegro.p... ... ytaj_.html
Co o tym myślicie?
  • 0