Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Krogulec ( Accipiter nisus )

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   KKuba

KKuba

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 341 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Napisano 10 marzec 2006 - 21:53

Należy do rodziny jastrzebiowatych. Drapieżnik średniej wielkości jakby mniejsza forma jastrzębia. Samiec Dorosły osobnik ma długie i cienkie nogi i równo ścięty na końcu ogon oraz krótkie, zaokrąglone skrzydła. Głowa mała i krótka. Samiec jest mniejszy od samicy. Ma niebieskoszare górne części ciała, pomarańczowy przód głowy, żółte nogi, groźnie wyglądające żółte oczy oraz paskowany rdzawo pomarańczowy spód ciała. Samica ma cienkie szare paski na spodniej części ciała, jasna linię powyżej oka oraz ciemniejszą szarą górę ciała. Młode maja na stronie brzusznej poprzeczne prążki prawie takie same jakie maja dorosłe osobniki z tym, że są one brązowe oraz bardziej brązową górę. Poluje na małe ptaki, samce zazwyczaj sikory i zięby, większe samice chwytają drozdy i gołębie. W zimie są to często wróble. Ściga je wzdłuż żywopłotów, krawędzi lasu lub w ogrodach, lub wyciąga za pomocą stosunkowo smukłych nóg z gąszcza traw i gałęzi. Stara się atakować z zaskoczenia. Nie atakuje większych ptaków łownych, gdyż są dla niego za duże. Typowym zachowaniem podczas godów jest przekazywanie sobie pożywienia. Krogulce często przynoszą swoją upolowana zdobycz na miejsca gdzie regularnie przesiadują i tam je dopiero rozrywają i pożerają. Wokół takich miejsc można zaobserwować dużo odpadków i resztek zjedzonych ofiar. Podobnie zachowują się podczas wysiadywania jaj i po wylęgu młodych. Gniazdo dość duże, usłane z gałęzi przypominające płaską platformę w gęstej koronie drzewa, blisko pnia najczęściej na świerku. Wyprowadza jeden lęg w roku od marca do czerwca. Na tereny lęgowe przybywają w marcu lub kwietniu, natomiast opuszczają je w sierpniu, aż do listopada. W zimie i jesieni przelatują przez Polskę liczne ptaki, które gnieżdżą się na dalekiej północy i wschodzie. Niektóre z nich zimują w kraju, bardzo często w parkach większych miast. Samica składa 4- 6 jaj okrągławych o kolorze białym z fioletowymi i ciemnobrązowymi plamami. Wysiaduje je sama przez okres 33 – 36 dni. W tym czasie się pierzy dlatego okres ten jest wyjątkowo dla niej niebezpieczny. Pisklęta opuszczają gniazdo po ok. miesiącu. Na skutek prześladowania żyje w coraz bardziej skryty sposób. Zamieszkuje lasy od nizin do gór, czasami można go zaobserwować w zaroślach na otwartych terenach. Podczas wypraw łowieckich w zimie zdarza mu się przywędrować w okolice siedzib ludzkich. Często można go zobaczyć na niewielkiej wysokości jak szybuje trzepocząc skrzydłami w charakterystyczny sposób, robiąc nagłe zwody i skręty znikając w gęstwinie. Innym razem wisi w powietrzu na rozłożonych skrzydłach, które następnie składa do tyłu w szybkim ślizgu. Odgłosy to powtarzające się kik kik kik kik, cienkie piskliwe pii-i, natomiast na gnieździe dźwięczne gigigigi. Z dala od gniazda jest raczej milczący. Jest gatunkiem chronionym! Wymiary: samiec; długość całego ciała 30 – 33 cm, rozpiętość skrzydeł 60 – 63 cm, skrzydło złożone 19 – 20 cm, ogon 14 – 16 cm, waga 160 g. Samica; długość całego ciała 35 – 39 cm, rozpiętość skrzydeł 64 – 80 cm, skrzydło złożone 22 – 24 cm, ogon 18 – 21 cm, waga 280 g.
  • 0

#2 OFFLINE   Jabłecki

Jabłecki

Użytkownik

• Użytkownik
  • 19 postów
  • LokalizacjaZręcin

Napisano 28 czerwiec 2006 - 18:47

Miałem już styczność z tym ptakiem- zabił mi parkę listonoszów polskich :cry: .Odstraszyłem go moim częstym przebywniem na wybiegu. Teraz jestem spokojny o swoich podopiecznych :wink:
  • 0

#3 OFFLINE   maciej

maciej

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 285 postów
  • LokalizacjaŚwidnik

Napisano 29 czerwiec 2006 - 19:57

a mój znajomy hoduje krogulce

ale niemieckie :D :lol: :lol: :lol: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

ale niemieckie :lol: :lol: :lol: :lol: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
  • 0

#4 OFFLINE   krzysztof w

krzysztof w

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 439 postów
  • LokalizacjaHrubieszów

Napisano 20 październik 2007 - 17:59

Mierz siły na zamiary:
http://uk.youtube.co...h?v=QBSn8p9toCI
Polowanie krogulca.
  • 0

#5 OFFLINE   Rocki

Rocki

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 248 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 20 październik 2007 - 18:13

maciej, a czym sie różni krogulec polski od niemieckiego?!? :co
  • 0

#6 OFFLINE   krzysztof w

krzysztof w

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 439 postów
  • LokalizacjaHrubieszów

Napisano 18 listopad 2007 - 15:49

Jest jednym ze skrzydlatych drapieżników które lubię ,poluje na wróble i mazurki, widuję go regularnie co najmniej kilka razy w tygodniu, podejrzewam że jest to ten sam osobnik.
Nigdy nie widziałem by ten osobnik polował na gołębie.
Zrobiłem mu fotkę przy obiedzie .
  • 0

#7 OFFLINE   bażant

bażant

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 481 postów
  • LokalizacjaRozprza
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 18 listopad 2007 - 16:05

no to taki sam ptaszek złapał i zjadł u sąsiada samiczkę gołębia bociana
  • 0
BIRDS-FANCIER

POWODZENIA W HODOWLI!!!!!

#8 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 18 listopad 2007 - 23:44

bażant, moze gołębiarz bo ptaki są podobne dla niezbyt wprawionego oka i człowieka nie znającego się dokładnie na tych ptakach.
  • 0

#9 Guest__*

Guest__*
  • Gość

Napisano 19 listopad 2007 - 15:11

Wanted, mógł być to krogulec u mnie np krogulec regularnie zabija cukrówki już kilka razy go widzałem jak je rozrywa dziobem.
  • 0

#10 OFFLINE   krzysiek173

krzysiek173

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1122 postów
  • LokalizacjaKozłów

Napisano 19 listopad 2007 - 19:53

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

też był chyba ślepy, i walnoł w okno, miał chyba coś z skrzydłem
  • 0

#11 OFFLINE   krzysztof w

krzysztof w

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 439 postów
  • LokalizacjaHrubieszów

Napisano 19 listopad 2007 - 20:02

krzysiek173, Piękny młody samczyk, mam nadzieję że nie zrobisz mu krzywdy.
Często się zdarza że te ptaki w pogoni za zdobyczą uderzają o szyby, siatki i itp.
  • 0

#12 OFFLINE   krzysiek173

krzysiek173

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1122 postów
  • LokalizacjaKozłów

Napisano 19 listopad 2007 - 20:03

krzysztof w, napewno nic mu się nie stało ptak jest juz z 2 tyg wolny :tak
  • 0

#13 OFFLINE   grus

grus

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 109 postów
  • LokalizacjaBolesławiec(łódzkie)

Napisano 19 listopad 2007 - 20:05

Ładne foty tego jastrzębia gołębiarza , czy to z Twojej hodowli...
  • 0

#14 OFFLINE   krzysiek173

krzysiek173

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1122 postów
  • LokalizacjaKozłów

Napisano 19 listopad 2007 - 20:09

Nie ptak miał stłuczke z oknem, w której ucierpiało jego skrzydło i przaz pewien czas przebywał u dziadka zanim zrechabilitował siły
  • 0

#15 OFFLINE   krzysztof w

krzysztof w

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 439 postów
  • LokalizacjaHrubieszów

Napisano 19 listopad 2007 - 20:12

krzysiek173, Zapytam z ciekawości czy widujesz go jeszcze, te ptaki często odwiedzają miejsce w którym udało im się coś upolować i jest dużo drobnych ptaków.

Ten z na moich fotkach odwiedza mnie regularnie.
  • 0

#16 OFFLINE   krzysiek173

krzysiek173

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1122 postów
  • LokalizacjaKozłów

Napisano 19 listopad 2007 - 20:16

Czasem widze jak jakiś krąży ale nie mam pojecia czy to jest ten, niedaleko od mojej miejscowości jest bardzo duże gospodarstwo gdzie jest bardzo dużo dzikich gołębi (cukrówki, grzywacze), wróbli i tam jest szczególnie dużo ptaków drapieżnych, kiedyś jednym razem naliczyłem aż 7
  • 0

#17 OFFLINE   krzysztof w

krzysztof w

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 439 postów
  • LokalizacjaHrubieszów

Napisano 19 listopad 2007 - 20:17

Ładne foty tego jastrzębia gołębiarza , czy to z Twojej hodowli...

Na 100% jest to Krogulec Accipiter nisus
  • 0

#18 OFFLINE   krzysiek173

krzysiek173

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1122 postów
  • LokalizacjaKozłów

Napisano 19 listopad 2007 - 20:29

żeby nie było pomyłem jastrząb gołębiarz wygląda tak
Dołączona grafika
http://www.borytucholskie.pl/sokolnicy/