Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Hodowla gęsi-odchów młodych gąsiąt.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2558 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza

Napisano 08 kwiecień 2008 - 09:14

Ponieważ ostatnio otrzymałem sporo zapytań na PW odnośnie odchowu małych gąsiąt ,inkubacji jaj gęsich a także na forum padło pytanie o jakiś lek aby małe gąsiątka nie padały.Ponad to padło stwierdzenie ,że gęsi są roślinożerne i wychowają sie jedynie na trawie a nie wolno podawać paszy,postaram się troszkę przybliżyć to zagadnienie,
Odpowiadając Dadzio nie ma takiego złotego środka ,leku ,który podaje sie by zapobiec padaniu gąsiąt .Gąsięta zdrowe dobrze pielęgnowane i karmione muszą chować się prawidłowo a jeżeli już wystąpiła jakaś choroba to wtedy leczy się odpowiednimi lekami.Zaznaczyć należy ,że ostatnio gęsi chorują nawet na choroby,których poprzednio nie spotykało sie u tego gatunku ot choćby mykoplazma.[b]Dadzio najprawdopodobniej babci chodziło o wit.AD3,którą obowiązkowo należy podawać z wodą do picia przynajmniej raz dziennie przez okres około 3-tygodni.
A teraz trochę uwag o odchowie małych gąsiąt.
Jeżeli odchowujemy gąsięta naturalnie z gęsią jako mamką sprawa jest trochę łatwiejsza i dlatego zajmę sie może bardziej odchowem sztucznym.Małe gąsięta w przeciwieństwie do małych kaczek nie mówiąc już o kurczętach są bardzo nieporadne mało ruchliwe często mają kłopot ze znalezieniem wody czy pokarmu.Musimy ich tego wszystkiego uczyć.Np. pić przez zanurzenie dzióbka w wodzie i pozostawieniu ich przy niej.Podobnie z jedzeniem..Poidełka muszą być bardzo małe by gąsięta się nie moczyły.Mokre gąsięta bardzo szybko ziębną ,zbijają sie w gromadki i wtedy znowu przegrzewają ,nieraz z tego powodu nawet się duszą.Mokry posklejany puch po wyschnięciu przy sztucznym wychowie pozostaje takim nadal i nie ma już działania ocieplającego.Czasami gąsięta starają sie go dziobkami rozczesywać i dodatkowo przy tej czynności wyskubują sobie resztę puchu a ponieważ instynkt skubania jest bardzo u nich rozwinięty wpadają w nawyk wzajemnego wyskubywania przez co jest im jeszcze zimniej i łatwo się przeziębiają.Małe gąsięta są bardzo wrażliwe na niedostatek tlenu jest to związane z ich szybkim wzrostem i przykładowo gąsięta w 10 dniu życia powinny ważyć 10 razy więcej niż po wylęgu.Dlatego pomieszczenie dla nich musi być spore i znacznie większe niz dla innych piskląt.Można przyjąć ,że na 10 gąsiąt minimum 1 m2 powierzchni w wieku 5 tyg. potrzebne będzie minimum 2 m2 powierzchni i to zakładając,że większą część czasu spędzają na wybiegu.Nigdy nie należy podłoża ścielić trocinami ,gąski mają tendencje do zjadania ich przez co zapychają żołądek, trociny pęcznieją i zatykają cały przewód pokarmowy.
O żywieniu małych gąsiąt w następnej części .,jeżeli będzie to interesowało bo jeżeli nie to na tych paru uwagach zakończymy.
  • 0
http://andrzejko.dbv.pl/photogallery.php

Kowina Andrzej

#2 ONLINE   AL

AL

Moderator

• Moderator
  • 3813 postów
  • Telefon:603872096
  • LokalizacjaKnurów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 08 kwiecień 2008 - 16:25

andrzej-ko,Prosimy o następną część :mrgreen:
  • 0

#3 OFFLINE   matias

matias

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 264 postów
  • LokalizacjaKonstancin-Jeziorna

Napisano 08 kwiecień 2008 - 19:16

Dadzio najprawdopodobniej babci chodziło o wit.AD3,którą obowiązkowo należy podawać z wodą do picia przynajmniej raz dziennie przez okres około 3-tygodni

w odchowie gęsi nie stosuje się witamin jedyne 2/3 tygodniu podaje się serek jajeczny . ale zaintersowanie tracą przeważnie po 6 dniach serkiem wybierając trawę podawnie witamin nie jest wskazane pisklęta powinny znależc to w zielonkach.
  • 0
SIEMKA RAFCIO

#4 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2558 postów

Napisano 08 kwiecień 2008 - 20:05

matias, ,Witamina AD3 oraz dodatkowo drożdże pastewne są zalecane przy odchowie gęsi oraz kaczek.Witamina ta zalecana jest szczególnie gdy gąski nie są w pierwszych dniach wypuszczane na wybieg np, z powodu zbyt niskich temperatur i nie są na słońcu bo mówimy tu o sztucznym odchowie a nie naturalnym z gęsią.Jest to konieczne gdy gąsięta nie korzystają z wybiegu i słońca.Zgadzam się ,że nie będzie takiej potrzeby jeżeli będą co dzień na słońcu i wybiegu ładnie porośniętym trawką.
  • 0

Kowina Andrzej

#5 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2558 postów

Napisano 23 maj 2008 - 13:28

[ matias napisał

w odchowie gęsi nie stosuje się witamin jedyne 2/3 tygodniu podaje się serek jajeczny . ale zaintersowanie tracą przeważnie po 6 dniach serkiem wybierając trawę podawnie witamin nie jest wskazane pisklęta powinny znależc to w zielonkach.

Zielonki niestety nie zawierają witaminy D i dlatego,że gąski ,kaczki rosną bardzo szybko w celu zapobiegania krzywicy wskazane jest właśnie podawanie witaminy D a już szczególnie wtedy gdy mało przebywają na słońcu.
  • 0

Kowina Andrzej

#6 OFFLINE   Dadzio

Dadzio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 862 postów
  • LokalizacjaPaterek
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 25 maj 2008 - 17:52

andrzej-ko, babci przypomniała sie nazwa leku. Jest to Ruminol, to jakiś antybiotyk. Dawniej kiedy na wszystkie choroby danego zwierzęcia by jeden lek, to waśnie ruminol stosowano u gęsi. Uważam, że masz rację, iż witamina AD3 jest konieczna, bo babcia nie kupiła witamin, przez co część gęsi padła. Wiadomo, babcia od kilkunastu lat nie hodowla gęsi. W przyszłym roku z babcią lepiej popracujemy nad przygotowaniami. W tym roku kilka sztuk załatwi kogut, kiedy wskoczy niespodziewanie między gęsi. Teraz cały dzień są na dworze, dopiero na noc idą spać do kurnika. Bardzo Cię proszę o dalszą część o odchowie gęsi, mam nadzieję, że nie zawiedziesz. Pomożesz tym babci i mnie w roku przyszłym, bo znowu będziemy mieli gęsi. Do twojego opisu zechcę dorzucić, iż czytałem, że przez pierwszy tydzień gąski powinny dostawać twaróg. Mógłbyś się do tego odnieść. Babcia myśli, że mogły się potruć łuskami z owsa, który dostały. Do tego też proszę abyś się odniósł, bo wiem, że korzystasz tylko z wiedzy praktycznej i pewnej.
Teoretycznie Matias ma rację, że gęsi powinny jeść samą trawę. Ale w praktyce jest to niewykonalne jeśli chodzi o gęsi z wylęgarni. Są wrażliwe i bardzo wymagające.

Pełny sukces :tak taki długi post i tylko 2 błędy

[ Komentarz dodany przez: andrzej-ko: 2008-05-25, 19:32 ]
dadzio , Ja również z tego się cieszę bo chyba nie myślisz ,że mnie jest przyjemnie jak muszę komuś wytykać błędy. Na pewno nie jest to zajęcie przyjemne ani wdzięczna rola. Zresztą o tym pisaniu z błędami rozmawialiśmy dużo wcześniej .Przy dobrych chęciach wszystko jest do zrobienia . Na post odpowiem po niedzieli.
A w ogóle to fajnie ,że się nie obraziłeś a próbujesz coś robić w tym kierunku żeby było lepiej i za to dzięki.

• 0

#7 OFFLINE   jakubek

jakubek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 274 postów
  • LokalizacjaOborniki

Napisano 07 czerwiec 2009 - 18:26

Czy mógłby mi ktoś napisać jak inkubować jajka gęsie w inkubatorze. A i jescze jedno dostałem gęsie jaja które leżą już 4 tyg i jeden dzień w inkubatorze, niewiem od jakich to gęsi, czy jest nadzieja ,że coś jeszcze z nich będzie?
  • 0
Gęsi za wodą
Kaczki za wodą
Trzeba je rozegnać bo się pobodą

#8 OFFLINE   Rafcio

Rafcio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1197 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 07 czerwiec 2009 - 18:43

jakubek, gęsie jaja można przechowywać miesiąc i troszkę dłużej jednak w odpowiednich warunkach. Inkubować możesz i prześwietlisz i odrzucisz te czyste.

Ja inkubowałem w temperaturze 38.2. Starałem się co dwa co trzy dni strudzić jaja poza inkubatorem do 30 min. Spryskiwałem co drugi dzień letnią wodą dwa razy dziennie, pod koniec inkubacji jak już młode popiskiwały to jaja pławiłem w letniej wodzie przez kilka sekund. Efekty widać :mrgreen:
  • 0

#9 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 2558 postów

Napisano 07 czerwiec 2009 - 21:21

Rafcio, Nie dodałeś jeszcze ,że robiłeś to w zwykłym płaskim inkubatorze , który nie posiadał wymuszonego obiegu powietrza (czyli po prostu wentylatorka)
  • 0

Kowina Andrzej

#10 OFFLINE   Rafcio

Rafcio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1197 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 07 czerwiec 2009 - 21:22

andrzej-ko, dzięki za słuszna uwagę :tak dzień pełen emocji wybil mnie z rytmu myślenia ojniemoge
  • 0