Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
 • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   
 • Rejestracja
facebook

Zdjęcie

ANATOMIA I FIZJOLOGIA PTAKÓW


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   bażant

bażant

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 481 postów
 • LokalizacjaRozprza
 • Specjalizacja hodowli:

Napisano 01 marzec 2008 - 21:19

Korzystając ze swojej wiedzy, którą zdobyłem ucząc się w Technikum Weterynaryjnym i nie tylko, postanowiłem wszystkim dokładnie opisać budowę anatomiczną i fizjologiczną ptaka. Będę opisywał wg układów narządów, a także zamieszczał odpowiednie zdjęcia. Jednak na początek napiszę ogólne info o ptakach.

Ptaki podobnie jak ssaki zalicza się do zwierząt stałocieplnych, a to znaczy, że ich wewnętrzna ciepłota ciała nie zależy od temperatury otoczenia. Również budowa serca ptaków jest podobna do budowy serca ssaków. Są to cechy wspólne, ale w budowie ptaka i ssaka są także znaczące różnice. Różnice te wynikają głównie z przystosowania ptaków do latania.
Pierwszą różnicą jest to, że kończyna piersiowa zamieniła się w skrzydło, a co za tym idzie, nastąpiły znaczne zmiany w budowie kośćca.
Pokarm pobierany jest przez przetworzone w dziób kości żuchwowe i szczękowe.
Oko ptaków, które służy im do orientacji w przestrzeni podczas lotu i na ziemi, ma dużą, lecz mało ruchliwą gałkę oczną. Ta wada jest w dużym stopniu zakrywana poprzez dużą ruchliwość szyi.
Jednym z głównych przystosowań ptaków do latania jest obniżenie masy ciała. Spowodowane jest to m.in. przez to, że kości ptaków nie mają szpiku kostnego, zastępuje go powietrze. Takie zjawisko nazywamy pneumatyzacją, a więc kości ptaków są spneumatyzowane. Kolejną cechą pozwalającą obniżyć wagę ciała ptaka są płuca, które wykazują swoistą budowę. Do wymiany gazowej oprócz nich są włączone także worki powietrzne. Ciało ptaków pokryte jest piórami, które są bardzo dobrym izolatorem ciepła i chronią przed wilgocią. Mocz u ptaków jest wydalany razem z kałem, więc nie jest przetrzymywany w pęcherzu moczowym, którego ptaki nie posiadają. Ostatnim czynnikiem obniżającym masę ciała jest to, że ptaki znoszą jajka, a co za tym idzie nie noszą swojego potomstwa w sobie.
Cały ciężar ciała przy poruszaniu się po ziemi przypada wyłącznie na kończyny miedniczne. Ostatnie kręgi piersiowe oraz lędźwiowe i krzyżowe zrastają sie w jedną kość.
Ciężar głowy w stosunku do całego ciała jest bardzo mały, co ułatwia jej silną ruchliwość.


UKŁAD KOSTNY

Kości ptaków są bardzo lekkie, ponieważ są spneumatyzowane. Kościec dzieli się na następujące części:
a) czaszka
Czaszka ptaków jest niewielka, ponieważ mózgowie jest małe. Szwy czaszki zacierają się szybko( częściowo u piskląt). Kość potyliczna zestawia się z kręgosłupem za pomocą pojedynczego kłykcia, tzw. kłykcia potylicznego. Zrąb dzioba tworzą kości szczękowe i między szczękowe u góry oraz żuchwa u dołu. Z czaszką zestawia się ona za pośrednictwem kości czworobocznych. Połączenia takie jest ruchome i przy opuszczaniu dolnej części dzioba jednocześnie unosi się część górna.
:) kręgosłup
Kręgosłup ptaków składa się z odcinka szyjnego, piersiowego, lędźwiowo-krzyżowego oraz ogonowego. Odcinek szyjny jest długi i jego długość zależy od gatunku. Odcinek ten jest ruchomy. Odcinek piersiowy jest krótszy od w/w odcinka. Kręgi piersiowe łączą się z żebrami. Żebra nie mają części chrząstkowej i łączą się z mostkiem z wyjątkiem dwóch pierwszych. Mostek jest bardzo dobrze rozwinięty, a na brzusznej jego części znajduje się tzw. grzebień, który jest miejscem przyczepu silnych mięśni piersiowych. Kręgi odcinków lędźwiowego i krzyżowego są zrośnięte ze sobą. Kręgi ogonowe są częściowo wolne. Ostatnie z nich zrastają się w kość ogonową tzw. pygostyl.

Tabela przedstawiająca liczbę kręgów w poszczególnych odcinkach kręgosłupa
Dołączona grafika

Kościec kury
Dołączona grafika
1. Kość siekaczowa;2. Otwór nosowy;3. Kość nosowa;4. Kość łzowa;5. Przegroda oczodołowa;6. Żuchwa;7. Kość podniebienna;8. Kość czworobocznojarzmowa;9. Kość skrzydłowa;10. Kość czworoboczna;11. Kość stawowa żuchwy;12. Jama bębenkowa;13. Kręg szczytowy;14. Zrośnięte kręgi piersiowe;15. Wolne kręgi ogonowe;16. Zrośnięte kręgi ogonowe;17. Obojczyk;18. Kość krucza;19. Mostek;20. Grzebień mostkowy;21. Wyrostek trzewny grzebienia mostkowego;22. Wyrostek boczny mostka;23. Wyrostek żebrowy mostka;24. Odcinek mostkowy żebra;25. Odcinek kręgowy żebra;26. Wyrostek haczykowaty żebra;27. Łopatka;28. Przednia część kości biodrowej;29. Kość kulszowa;30. Tylny koniec kości łonowej;31. Otwór kulszowy;32. Otwór zasłonowy;33. Kość ramienna;34. Kość promieniowa;35. Kość łokciowa;36-41. Kości ręki;42. Kość udowa;43. Rzepka;44. Kość strzałkowa;45. Kość piszczelowa;46. Kość skoku;47. Kość śródstopia pierwsza;48-51. Kości palców.

UKŁAD MIĘŚNIOWY

Mięśnie ptaków cechują się dwojakim zabarwieniem. Część ma barwę jasną, a po ugotowaniu nabiera właściwości mięsa białego. Część jest ciemnoczerwona, a po ugotowaniu ma kolor brązowoszary. Mięśnie jasne, które są lepiej rozwinięte kurczą się szybciej i wydajniej, ale szybko się męczą podczas pracy. Mięśnie ciemne są wolniejsze, ale za to bardzie wytrzymałe niż jasne. Mięśnie szyi i mięśnie ogonowe są silnie rozwinięte.
Mięśnie brzucha są słabo rozwinięte, a mięśnie klatki piersiowej bardziej rozwinięte, ponieważ biorą udział w oddychaniu i poruszaniu skrzydłami. Ptaki śpią w pozycji siedzącej, a mimo tego ich mięśnie nie ulegają znużeniu.

Dołączona grafika


CDN


 • 0
BIRDS-FANCIER

POWODZENIA W HODOWLI!!!!!

#2 OFFLINE   yotan

yotan

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 79 postów
 • Lokalizacjapolska

Napisano 01 marzec 2008 - 21:26

Mięśnie brzucha są słabo rozwinięte, a mięśnie klatki piersiowe trochę lepiej, ponieważ biorą udział w oddychaniu

A nie jest tak, że mięśnie klatki piersiowej (a dokładnie mięśnie piersiowe - czyli "białe mięso po ugotowaniu", "delikatnia pierś") są silnie rozwinięte, bo są w głównej mierze odpowiedzialne za ruch skrzydłami? Chyba że chodzi o mięśnie międzyżebrowe - te faktycznie nie imponują wielkością.
 • 0

#3 OFFLINE   bażant

bażant

  Zaawansowany

 • Autor tematu
 • Użytkownik
 • 481 postów
 • LokalizacjaRozprza
 • Specjalizacja hodowli:

Napisano 01 marzec 2008 - 21:38

Tak było napisane, że są lepiej rozwinięte bo biorą udział w oddychaniu i poruszaniu skrzydłami(to dopisałem).

[ Dodano: 2008-03-02, 09:39 ]

UKŁAD POWŁOKOWY
Skóra ptaków jest łatwo przesuwalna, dzięki dobrze rozwiniętej tkance podskórnej. Brak gruczołów potowych i łojowych, jedynie w okolicy gdzie wyrastają sterówki ogona mieści się gruczoł kuprowy. Wydzielina z tego gruczołu służy ptakom do namaszczania piór za pomocą dzioba. Dziób ptaków grzebiących jest pokryty powłoką rogową, a u ptaków wodnych woskówką. Występują także zgrubienia naskórka w postaci dzwonków i grzebienia. Skoki pokryte są łuskami, a ostanie człony palców kończą się pazurami.
U kogutów występują tzw. ostrogi, które są zbudowane z rogowej pochwy osadzonej na wyrostku skoku. Między palcami ptaków wodnych znajdują się błony pławne, które są zdwojeniem skóry. Są silnie unaczynione, co chroni je przed przemrożeniami.

Cechą charakterystyczną dla ptaków są wyrastające na powierzchni powłoki skórnej pióra. Pióra dzielimy na pokrywowe, puchowe i nitkowate. Podział ten jest uzależniony od budowy i wykonywanej roli.

Pióra pokrywowe inaczej nazywane konturowymi rozwijają się na miejscach skóry zwanych opierzkami. Zaliczamy tu także lotki skrzydeł i sterówki ogona. Pojedyncze pióro pokrywowe składa się z osi i chorągiewki. Oś natomiast zbudowana jest z dudki, która tkwi na brodawce skórnej oraz ze stosiny do której przymocowana jest chorągiewka.
Dudka ma przezroczyste ściany i jest wydrążona wewnątrz, stosina natomiast jest wielokanciasta i zwykle biała.
Chorągiewka składa się z promieni, które odchodzą na boki po obu stronach stosiny. Od promieni z kolei odchodzą tzw. promyki, ułożone w dwa rzędy i zakończone haczykami- wzmacnia to powierzchnię nośną piór.
Pióra puchowe są mniejsze i leżą pod piórami pokrywowymi. Mają krótką i miękką stosinę oraz brak haczyków w promykach. Ich głównym zadaniem jest pełnienie funkcji izolatora cieplnego.
Pióra nitkowate są rozmieszczone pojedynczo po całym ciele. Najliczniej zgromadzone są w okolicy nasady dzioba. Budową przypominają włos.
Rysunek przedstawiający pióra pokrywowe ptaka

Dołączona grafika

1. Chorągiewka; 2. Dudka; 3. Stosina; 4. Promień; 5. Promyk; 6. Haczyk; 7. Promyk łukowaty; A- Budowa makroskopowa; B- Budowa mikroskopowa


 • 0
BIRDS-FANCIER

POWODZENIA W HODOWLI!!!!!

Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych