Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Witaminy w owocach i warzywach?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   kopi

kopi

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 246 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 21 listopad 2007 - 15:01

Na wielu forach spotykam się bardzo często z radami aby podawać papugom i to koniecznie owoce i warzywa jako źródła witamin. Na pewno jest to racja do pewnych gatunków papug ale czy wszystkie gatunki „potrafią” wychwytywać witaminy z warzyw i owoców.
Moje niektóre papugi za Chiny Ludowe nie chcą nawet próbować owoców a żyją, nie chorują już kilka lat. Czyli wystarczą im witaminki w ziarnach.
  • 0
Bogdan (mbk)

#2 OFFLINE   AL

AL

Moderator

• Administrator
  • 4165 postów
  • Telefon:603872096
  • LokalizacjaKnurów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 21 listopad 2007 - 16:29

Wszystkie ptaki przyswajają wit,zawarte w owocach i warzywach.
Ale czego Jaś się nie nauczył tego Jan nie będzie umiał.Jeżeli ptak od pisklęcia nie ma styczności z zieleniną,to jako dorosły też jej nie tknie.Sama dieta oparta o ziarnach suchych i skiełkowanych jest wystarczająca ale urozmaicenie jest wskazane.
  • 0

#3 OFFLINE   mirass

mirass

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2217 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 21 listopad 2007 - 17:11

Ale czego Jaś się nie nauczył tego Jan nie będzie umiał.

Ale ptaki można nauczyc spożywania nieznanych pokarmów tylko czasem to bardzo długo trwa.
  • 0
Dołączona grafika

#4 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 21 listopad 2007 - 17:45

kopi, bez obawy. U mnie nawet jedna z rozell białolicych nie tyka owoców i warzyw pod róznymi postaciami. Zieleninę zaś szatkuje dziobem jak szalona (trawy, mlecze, itp). Uwielbia też ser i twaróg.
  • 0

#5 OFFLINE   AL

AL

Moderator

• Administrator
  • 4165 postów
  • Telefon:603872096
  • LokalizacjaKnurów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 21 listopad 2007 - 17:45

mirass, Nie zawsze,,mam parę nimf które nie jedzą nic innego tylko ziarno, widzą co jedzą inne ptaki a nawet nie spróbują
  • 0

#6 OFFLINE   kopi

kopi

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 246 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 22 listopad 2007 - 08:00

No właśnie i tu mi się nie zgadza twoja teoria. Bo.
Jeżeli by natura chciał, żeby źródłem witamin dla papug były owoce i warzywa to na pewno w jakiś sposób zachęciłaby papugi do ich spożywania. Np. do prosa senegalskiego wcale nie trzeba ptaki przyzwyczajać czy uczyć od małego. Papuga, która nigdy w życiu nie widziała a zapewne i nie słyszała o prosie senegalskim albo o kolbie jak tylko wystawię do klatki to natychmiast je zjada. Zatem naturze wcale nie zależało na tym aby papugi (niektóre gatunki ).
Oczywiście zgadzam się, że wskazane jest urozmaicenie diety. Mi chodzi o to czy organizm papugi jest przystosowany do wchłaniania witamin z owoców.
Wydaje mi się AL ,że jest odwrotnie tzn. dlatego Jan umie, bo ktoś Jasia nauczył. Ale czy mu ta wiedza jest niezbędna do życia?
  • 0
Bogdan (mbk)

#7 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 22 listopad 2007 - 08:10

Wiele jest róznych gatunków papug. Jedne bardziej, drugie mniej sporzywają owoców a zależy to od układu pokarmowego, od sposobu bytu i życia ptaków. Jedne jedzą przeważnie owoce, nektar inne zaś same ziarna.
Napewno witaminy zawarte w owocach i warzywach są przyswajalne dla papug, ale wjakich ilosciach tego nie określę. Napewno owoce i warzywa są potrzebne większości ptaków dla urozmaicenia diety ale i nie tylko, zapewniają też w pewnym sensie ptakom płyn (wodę).
  • 0

#8 OFFLINE   Jacky

Jacky

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 217 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 22 listopad 2007 - 09:15

Ja mam kanarka, który wychowywał się u mnie z innymi kanarkami. Od początku, kiedy je odstawiłem od rodziców wszystkie miały dostęp do owoców i warzyw. Podczas, kiedy inne ptaki jedły, ten tylko przyglądał się. Z zielonką też tak sobie, specjalnie nie przepada za zieleniną. Kiełki czasem podziobie z nudów, ale czuję, że mógłby się bez tego obyć. Odnoszę wrażenie, że jak by nie otrzymywał zielonek, owoców i warzyw to wyglądałby tak samo. Podejrzewam, że jego genetyka jest taka, że ma bardzo znikome zapotrzebowanie na witaminy. Obserwuję go stale i bardzo się dziwię. Zupełnie jak nie żywe stworzenie, tylko jakiś robocik. No niby wcina te ziarenka, sepię i różne inne minerały (np. uwielbia korę z gałązek i żerdek, a nawet zjada papier), ale witamin praktycznie wcale nie je. Taka nietypowa istota o niezwykłej naturze!
  • 0
www.kanarki.eu - pierwszy specjalistyczny wortal o profesjonalnej hodowli kanarków i ptaków egzotycznych.

#9 OFFLINE   kopi

kopi

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 246 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 22 listopad 2007 - 12:47

że ma bardzo znikome zapotrzebowanie na witaminy

Albo pobiera witaminy z ziaren. :mysl :czesc
  • 0
Bogdan (mbk)

#10 OFFLINE   syju

syju

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 979 postów
  • LokalizacjaŚwiętokrzyskie

Napisano 22 listopad 2007 - 17:23

Witaminy sa potrzebne i basta, niedobory witaminowe to cała masa chorób, witaminy są także w nasionach a nie tylko w zielonkach i owocach, poza tym niektóre witaminy mogą być syntezowane w organiźmie zwierząt.
Nie traktujcie witamin jako coś co ,,wzmacnia" organizm one po prostu są niezbędne dla organizmu
  • 0

#11 OFFLINE   kopi

kopi

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 246 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 23 listopad 2007 - 08:08

Nie ulega wątpliwości, że witaminy są potrzebne każdemu organizmowi. Ale krowa wydobywa je z trawy, lew z mięsa mucha z (wiadomo z czego) a papuga, czy musi jeść owoce i warzywa. Czy to jest dla niej źródło witamin?
  • 0
Bogdan (mbk)

#12 OFFLINE   syju

syju

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 979 postów
  • LokalizacjaŚwiętokrzyskie

Napisano 23 listopad 2007 - 18:12

Hey, nie możesz traktować żywienia papug ogólnie
  • 0

#13 OFFLINE   mirass

mirass

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2217 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 23 listopad 2007 - 20:51

Ptaki żywione tylko i wyłącznie ziarnem powinny przeżyć. Jednak zależy to od tego jaki to gatunek, gdzie występuje i czym się żywi. Np. w drobnej egzotyce amadyny wspaniałe niejednokrotnie odchowywały młode żywiąc się tylko i wyłącznie ziarnem, jednak mieszanka ziaren powinna być odpowiednio dobrana.
  • 0
Dołączona grafika