Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Twaróg-ser biały

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   krzysztof w

krzysztof w

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 439 postów
  • LokalizacjaHrubieszów

Napisano 08 listopad 2007 - 19:50

Przeszukałem "szukaczem" posty na temat twarogu i powiem że jest to pokarm dość często używany prawie przez wszystkich hodowców i lubiany przez ptaki.( a niema swego tematu w tym dziale).
Czy są jakieś przeciw wskazania w podawaniu twarogu i czy wykorzystujecie ten przysmak do podawania pokarmów nie lubianych przez ptaki (mieszanki) ?
Czy i jak często podajecie twaróg dla papug i kaczek ?
  • 0

#2 OFFLINE   aga1975

aga1975

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2278 postów
  • Telefon:694310917
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 08 listopad 2007 - 19:55

krzysztof w, my podajemy twaróg przepiórką japońskim, podobno dzięki temu mają się lepiej nieść ( tak przynajmniej poinformował nas hodowca ), a ponieważ są one w wolierze z bażantami to one też sie nim zajadają.
  • 0
Dołączona grafika

#3 OFFLINE   ajrak

ajrak

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 620 postów
  • LokalizacjaKraków/Tuszyma
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 08 listopad 2007 - 20:03

Ja podaje twaróg po odrobaczaniu ptaków, bądź po kuracji antybiotykowej jako probiotyk. :tak
  • 0

#4 OFFLINE   Dadzio

Dadzio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 862 postów
  • LokalizacjaPaterek
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 08 listopad 2007 - 20:17

Ja podaje twaróg perlicą w okresie przedwiośnia.Pomaga im to zebrać siły do nieśności.Podaje tylko twaróg chudy.Nie podaje tłustego.Latem nie podaje go,ponieważ ptaki zbieraja same to co znajda na podwórku.Wiec nie jest im to potrzebne.
  • 0

#5 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2558 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza

Napisano 08 listopad 2007 - 20:35

krzysztof w, Specjalnych przeciw wskazań do podawania sera białego nie ma,chyba ,ze cena.Ja kiedyś podawałem go małym pawiom,bażantom,kuropatwom a nawet kurczętom.Jest jednak bardzo kłopotliwe ponieważ ser bardzo szybko kiśnie a jak miałby jeść taki to lepiej nie podawać,Nie dojedzone resztki trzeba natychmiast usuwać bo inaczej biegunka murowana.Poza tym cena,jeżeli się ma niedużo ptaków to jeszcze kieszeń może wytrzyma ale jak tego jest sporo to co jednym dać a drugie niech patrzą?Poza tym są teraz inne pokarmy zawierające białko zwierzęce co prawda trzeba trochę się natrudzić i to im w zupełności wystarcza.Reasumując przeciw wskazań żadnych nie ma i ptaki praktycznie wszystkie chętnie go pobierają jednak trzeba zachować warunki jak wyżej,szczególnie przy wysokich temp. jak i mieszaniu z zielonką (wiadomo że małym podaje się w wysokich temp.)
  • 0
http://andrzejko.dbv.pl/photogallery.php

Kowina Andrzej

#6 OFFLINE   Mateusz

Mateusz

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 578 postów
  • LokalizacjaNiedrzwica Kościelna

Napisano 08 listopad 2007 - 20:36

Nie powinno sie podawać twarogu i jajka kurczakom w pierwszych dniach życia bo są świetna pożywka dla bakterii i mogą mieć biegunkę i choroby przewodu pokarmowego ;)!
  • 0
gallus in suo sterquilinio plurimum potest !! ;)

Mateusz ,, Mateusz " Dec :D

#7 OFFLINE   Bonzaj

Bonzaj

Zaawansowany

• Założyciel
  • 1563 postów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 08 listopad 2007 - 20:38

Ja twaróg podaję kurczętom , młodym bażantom i kaczkom. Jest to ulubiony pokarm moich ptaków.
  • 0

#8 OFFLINE   Dadzio

Dadzio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 862 postów
  • LokalizacjaPaterek
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 08 listopad 2007 - 20:54

Mateuszy,oczywiście że jajko i twaróg mogą wywołać biegunkę u piskląt.Ale lepiej podawać ptaką młoym taki pokarm niż je głodzić.Nie raz ciężko jest dostać pasze.Ja muszę po nią jechać około 10km.Niestety o pasze nie wszędzie jest łatwo.Poza tym nie warto kupować worka 25 kg na jedną czy 2 sztuki.Lepiej podawać im właśnie twaróg.Czy jajka.Uważam
,że lepiej jajko.Można wymieszać je z kaszą aby była jego mała zawartość w paszy.I trzymać to w loduwce.Wtedy mniejsze ryzyko szybkiego zepsucia.Podawanie twarogu nie musi spowodaować biegunki,lecz jest ryzykowne.Ja perliczki dość długo trzymałem na jajku i nie chorowały.Ważne są warunki przetrzymywania i częte wymienienie takiej karmy.(co kilka godzin)
Ja przeważnie na początku podaje jajka lub twaróg,lecz nie zapominam,że to ryzyko.Babcia nauczyła mnie dawania jajka i tk mi to weszło w nawyk.
Ptaki karmione jajkiem można nazwać ekologicznymi.Ptakom dorosłym można bez obaw podawać twaróg,ale nie może on być aepsuty.Ludzie nie zbyt znjący się na ptakach
mówią ,,twaróg się zepsuł,daj go tym swoim ptakom"Nigdy tego nie róbmy.Twaróg dla ptaków musi być świeży.!!!
  • 0

#9 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 08 listopad 2007 - 22:03

Ja podaję twaróg bażantom i papugom. Ser podaję takze bażantom i papugom, ptaki uwielbiają go, nie wszystkie jednak równo. Za serem to szaleją kiśćce.
  • 0

#10 OFFLINE   roberth82

roberth82

www.silverducks.pl

• Super Kurnikowiec
  • 1441 postów
  • Telefon:511542730
  • LokalizacjaDziekanowice
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 09 listopad 2007 - 08:57

U mnie jak chyba u wszystkich hodowców ser uwielbiają wszystkie ptaki, począwszy od bażantów, kur, pawi a skończywszy na kaczkach. Największymi żarłokami są uszaki.
  • 0

www.silverducks.pl

#11 OFFLINE   Mateusz

Mateusz

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 578 postów
  • LokalizacjaNiedrzwica Kościelna

Napisano 09 listopad 2007 - 11:33

Dadzio, lepiej pojechać po ta pasze niż stracić cały lęg z powodu złego żywienia!!! Raz tak zrobiłem i straciłem 10 bażantów !! ja podaje paszę i krwawnik, gwiezdnicę i pokrzywy drobniutko posiekane!:D Biegunka u tak młodych ptaków może powodować śmierć gdyż młode bardzo szybko się odwadniają i tracą siły :!: :nono :neutral:
  • 0
gallus in suo sterquilinio plurimum potest !! ;)

Mateusz ,, Mateusz " Dec :D

#12 OFFLINE   Dadzio

Dadzio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 862 postów
  • LokalizacjaPaterek
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 09 listopad 2007 - 13:13

Ja też pojechałem po pasze.Podałem tylko taki przykład. Nie wszystkie gatunki są równo wrażliwe na twaróg. Podobneo czubatki przwie zawsze zdychają,nioski zaś jeszcze u mnie nigdy nie padły po żywieniu jajkiem. Podobnie liliputy niektóre. Wszystko zależy od gatunku. Jak jest u bażantów nie wiem.Ale skoro ty tak mówisz to nie wątpie, że bażantom nie wolno podawać sera białego ani jajka.
  • 0

#13 OFFLINE   gonzo771

gonzo771

Zaawansowany

• Super Kurnikowiec
  • 1608 postów
  • Telefon:695638294
  • LokalizacjaMyślenice

Napisano 29 czerwiec 2008 - 17:11

W przeciwieństwie do jaj, twaróg jest zbyt mało energetyczny w stosunku do zawartości w nim bialka aby mógł stanowić podstawowy pokarm piskląt. Stąd mogą (ale nie muszą) wynikać problemy wynikłe z jego stosowania. Jest natomiast doskonałym dodatkiem do pasz energetycznych. Dzięki zastosowaniu twarogu można wzbogacić w białko (zwierzęce) takie produkty jak: kasza manna, kukurydza mielona, płatki owsiane. Można w ten sposób uzyskać w miarę zbilansowaną paszę.

Nie powinno sie podawać twarogu i jajka kurczakom w pierwszych dniach życia bo są świetna pożywka dla bakterii i mogą mieć biegunkę i choroby przewodu pokarmowego

Dobrej jakości twaróg (z zsiadłego mleka!!!) zabezpiecza przed wystąpieniem biegunek i innych infekcji jelitowych. Zawiera kwas mlekowy, który hamuje rozwój bakterii chorobotwórczych, a sprzyja bakteriom symbiotycznym. Poza tym są w nim pożyteczne szczepy bakterii kwasu mlekowego (lactobacillus acidophilus). Niestety, twaróg "sklepowy" robiony jest z mleka słodkiego z użyciem podpuszczki i nie nadaje się do karmienia ptaków, zwłaszcza piskląt. Kazeina mleka słodkiego nie jest przyswajalna przez przewód pokarmowy ptaków. W mleku kwaśnym zamienia się w kazeinian wapnia, który ptaki już mogą strawić. Poza tym słodki twaróg łatwo się psuje i pleśnieje.
  • 0

#14 OFFLINE   lobo

lobo

Administrator

• Założyciel
  • 3491 postów
  • Telefon:503590429
  • LokalizacjaBełchatów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 29 czerwiec 2008 - 17:14

twaróg "sklepowy" robiony jest z mleka słodkiego z użyciem podpuszczki i nie nadaje się do karmienia ptaków

Kurka nie wiedziałem tego :neutral: , dzięki za uświadomienie.
  • 0
"Nie ma, że łatwo." Chev Chelios :)

#15 OFFLINE   barthav

barthav

WebMaster

• Administrator
  • 1184 postów
  • LokalizacjaBratkówka
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 29 czerwiec 2008 - 17:25

Niestety, twaróg "sklepowy" robiony jest z mleka słodkiego z użyciem podpuszczki i nie nadaje się do karmienia ptaków, zwłaszcza piskląt.

Dokładnie tak jak gonzo napisał do słodkiego mleka dolewa się podpuszczkę ( która momentalnie ścina mleko ) potem jedynie odcedzają od serwatki i gotowe. Dobrze że ja mam dostęp do twarogu robionego z zsiadłego mleka :mrgreen:
  • 0

Galliformes, Phasianidae, Tetraonidae