Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Hierarchia w stadzie gołębi.

Hierchia Gołębi Stado Bójki Bitwy Samce Samice Walka

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Happek

Happek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 222 postów
  • Telefon:GG:26066421
  • LokalizacjaOkolice Siedlec
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 19 grudzień 2011 - 19:49

Gołębie należą do zwierząt żyjących stadnie jednak hierarchia w ich stadzie różni się od obserwowanych u innych zwierząt domowych. Nie ma w ich stadzie przewodnika/wodza jest to w części spowodowane łączeniem się w pary (monogamia). Między samcami toczą się jedynie starcia o najlepszą samicę, ich wybrankę, potem ewentualnie o cele lęgową lub siodełko. Starcia są mniej widocznie gdy liczba samic dorównuje liczbie samców lub nawet ją przewyższa, problemy zaczynają się gdy samic jest za mało a samce zaczynają rywalizować o jedną partnerkę, wtedy dochodzi do walki. Ciosy są zadawane dziobem w okolice głowy, szyi czy tułowia. Niekiedy samce ustawiają się do siebie bokiem i okładają się uderzeniami skrzydeł: dają się wówczas słyszeć charakterystyczne klaśnięcia. Może też się zdarzyć, że jeden z nich chwyci przeciwnika dziobem za woskówkę lub okolicę twarzy i "odprowadzi" poza granice zajętego terytorium. Jest to obszar celi lęgowej lub- w razie jej brakuje-obszar w obrębie gniazda; wielkość tego obszaru jest odwrotnie proporcjonalna do zagęszczenia ptaków w gołębniku (im mniej ptaków tym obszar większy, im więcej ptaków tym obszar mniejszy).
Do walki o siodełko dochodzi wtedy gdy jest ich po prostu za mało lub dwa ptaki o podobnych predyspozycjach upatrzą sobie to samo miejsce. Silniejsze gołębie zajmują wyższe siodełka co umożliwia im lepszą obserwacje gołębnika, słabsze lub młode znajdują się niżej lub zostają na podłodze.
Zdarza się bardzo często że silny bujny samiec uniemożliwia innym ptakom wejście do gołębnika lub odgania je od karmidła/poidła. W dalszej hierarchii swoje miejsce zajmują ptaki nie posiadające partnerów, młode i chore.
Samice wysiadujące jaja lub ogrzewające pisklęta atakują z furią obcego samca, który wtargną na ich terytorium, i szybko odnoszą nad nim całkowite zwycięstwo. Co prawda samce po takim przyjęciu z reguły nie stawiają zdecydowanego oporu, lecz ratują się ucieczką.
W stadzie gołębi nie obserwuje się widocznego przewodnictwa co do podejmowania decyzji w stylu "lecimy na żerowisko" lub "wracamy do gołębnika" lecz często pojedyncze gołębie próbują poderwać resztę do lotu, np. ptak głodny który właśnie zmienił się na jajkach z partnerem często z impetem wylatuje z gołębnika licząc na start towarzyszy, powtarza tą czynność do skutku lub odlatuje sam.
Po poderwaniu jednego z ptaków reszta z reguły robi to samo lecz nie koniecznie leci za nim, po spostrzeżeniu że powodem poderwania nie było zagrożenie często rezygnują z dalszego lotu, mimo to każdy gołąb sam obserwuje otoczenie, żaden z osobników nie pełni "warty" tak jak odbywa się to u nie których gatunków zwierząt.

Źródło: Książka "Gołębie-Chów, Hodowla, Rasy"
- Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne Warszawa

Użytkownik Happek edytował ten post 19 grudzień 2011 - 19:53

• 1
"Tak to bywa, pies utonął-łańcuch pływa".

Moja Strona-Zapraszam :)

Happek/Szaleniec

#2 OFFLINE   KrysSz

KrysSz

KrysSz

• Użytkownik
  • 2739 postów
  • LokalizacjaKorzenna
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 19 grudzień 2011 - 20:00

Co do walk gołębi, to zazwyczaj kończy się na lekkich zadrapaniach lub w ogóle bez obrażeń. U mnie jednak raz tak się pobiły, że miały rozwalone obwódki powiekowe, oraz woskówki. Jeden z samców się "wylizał" jednak blizny mu pozostały. Drugi natomiast nie miał tyle szczęścia i padł.

Co prawda samce po takim przyjęciu z reguły nie stawiają zdecydowanego oporu, lecz ratują się ucieczką.

Po prostu nie ma co wkurzać Pań :D
  • 0
"Jeśli możesz coś zrobić dobrze, możesz też przedobrzyć"
KrysSz

#3 OFFLINE   Marius

Marius

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1128 postów
  • LokalizacjaNiecew -woj.Małopolskie
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 19 grudzień 2011 - 20:06

U mnie na szczęście mam spokój z gołębiami, nie dochodzi między nimi do żadnych walk :em3600 Ale jak wpuściłem kingi na gołębnik to coś tam sobie zaczynały, ale się już przyzwyczaiły i jest okej :9:
  • 0
Pozdrawiam Mariusz !

#4 OFFLINE   Happek

Happek

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 222 postów
  • Telefon:GG:26066421
  • LokalizacjaOkolice Siedlec
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 19 grudzień 2011 - 20:44

Obserwowałem wielokrotnie bijatyki moich ptaków zwłaszcza po wpuszczeniu świeżych z izolatki, nie raz naprawdę ciągały się za pióra, nakładamy skrzydłami, po prostu latały w obrębie siebie ciągle się bijąc jak jakaś kula zła nad podłogą :) Szczególnie pamiętam konfrontacje Blauwinder kontra samiec Zakonniczki Niemieckiej, jakieś dwie godziny naparzały się co sekunda po prostu i to nie było żartów lecz nic się nikomu nie stało. Ogółem bijatyk nigdy nie brakowało lecz z obrażeń pamiętam tylko uszkodzone oko.
  • 0
"Tak to bywa, pies utonął-łańcuch pływa".

Moja Strona-Zapraszam :)

Happek/Szaleniec

#5 OFFLINE   KrysSz

KrysSz

KrysSz

• Użytkownik
  • 2739 postów
  • LokalizacjaKorzenna
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 19 grudzień 2011 - 20:47

No tak podczas wpuszczania nowych gołębi do gołębnika samce nie raz potrafią "nowego" przywitać zbyt ostro.
  • 0
"Jeśli możesz coś zrobić dobrze, możesz też przedobrzyć"
KrysSz

#6 OFFLINE   adi152

adi152

Początkujący

• Użytkownik
  • 5 postów
  • LokalizacjaDębe k/Kalisza
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 20 grudzień 2011 - 22:51

Wszystko jest uzależnione od ras hodowanych i jakie się ze sobą łączy. Innym powodem do walk jest ilość gołębi a dostateczna ilość miejsca w gołębniku.
  • 0