Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Szczygieł Syberyjski

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Józek

Józek

Zaawansowany

• Redaktor
  • 3310 postów
  • LokalizacjaBudziska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 17 grudzień 2011 - 18:37

Miałem przyjemność oglądać te ptaki w realu, to widok nie do opisania ptaki bardzo ładne i śmiałe, skrywają w sobie tajemnicę i są nieprzewidywalne, potrafią zaskoczyć. Mam zamiar przywieść sobie parę na początek, tylko obawiam się naszych władz i prawa które jest w ciągłym ruchu.
Wie ktoś jak wygląda hodowla od strony prawnej tych ptaków, w naszym kraju.

Szczygieł syberyjski w formie , rasie odmianie hodowlanej jak i w odmianie barwnej tego gatunku nie jest obwarowane koniecznością posiadania zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska

Departament Ochrony Środowiska informuje , że gatunek szczygła syberyjskiego nie podlega przepisom Unii Europejskiej dotyczącym Konwencji Waszyngtońskiej ( CITES ), w związku z czym nie ma konieczności uzyskiwania zezwolenia importowego CITES na przywóz okazów tych ptaków do kraju.

Zezwolenie jest wymagane w przypadku wykonywania czynności zakazanych wymienionych w art ust. 52 nr 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody w tym wwożenia z zagranicy państwa , przetrzymywania i posiadania w stosunku do osobników należących do formy dzikiej szczygła syberyjskiego tj." czystego " podgatunku lub jego mieszańców do 2 pokolenia włącznie

GENERALNY DYREKTOR OCHRONY ŚRODOWISKA
Michał Kiełsznia

Kilka ciekawych stron i filmików tego ptaka
http://www.mojekoty-...._from=&ucat=12

http://carduelis.eu/...o_zobaczyc.html

http://www.youtube.com/watch?v=toVYDlnm2TU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=U4vdz4IF6So&feature=related

Użytkownik Józek edytował ten post 17 grudzień 2011 - 18:50

• 0

#2 OFFLINE   JC

JC

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 882 postów
  • Telefon:502108250
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 17 grudzień 2011 - 19:14

Skąd masz ten "cytat", jest to zamieszczone gdzieś na stronie ministrestwa czy co??? Bo z tego by wynikało, że jest szansa na hodowlę "czystych" szczygłów majorów, niezaleznie od pojęcia "forma hodowlana" co jest nie całkiem jeszcze jednoznaczne, ale juz postępowe :em3600
  • 0

#3 OFFLINE   Józek

Józek

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Redaktor
  • 3310 postów
  • LokalizacjaBudziska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 17 grudzień 2011 - 19:22

Tak z strony, nie wiem czy czytałeś co pisał Marek
http://www.faunaflor...eraz/teraz2.php

W marcu mam zamiar przywieść ptaki, więc muszę zdobyć wszystkie informacje, chyba napiszę gdzieś wyżej by czegoś się dowiedzieć

Użytkownik Józek edytował ten post 17 grudzień 2011 - 19:22

• 0

#4 OFFLINE   mirek1

mirek1

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 72 postów
  • Lokalizacjalubomia

Napisano 17 grudzień 2011 - 22:32

Witam nie ma się czego bać ptaki można bez problemu sprowadzić i hodować , mało tego można hodować każdy gatunek łuszczaków europejskich.W Polsce przepisy są takie same jak w całej UE nie jest tak wcale źle jak by się mogło wydawać .
pozdrawiam
http://www.carduelis.eu/
Jest tam zakładka WARTO ZOBACZYĆ tam jest wszystko wyjaśnione.
ptak fajny, ale cena też fajna.
  • 1

#5 OFFLINE   JC

JC

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 882 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 18 grudzień 2011 - 00:04

Wcale nie jest "wszystko wyjasnione". Ptak musi się wyraźnie różnić od formy występującej w naturze lub musisz mieć papiery, że jest to 3 pokolenia ptaków hodowlanych. Co zrobisz jak "ekolodzy" lub "zyczliwi" doniosą, że przetrzymujesz ptaki chronione w Polsce? Organa uwierzą ci na słowo?
  • 0

#6 OFFLINE   Józek

Józek

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Redaktor
  • 3310 postów
  • LokalizacjaBudziska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 18 grudzień 2011 - 08:12

Są różnice pomiędzy tymi ptakami, tylko trzeba się trochę znać, tylko czy znają się wszyscy co robią takie kontrole.
Różnice są niewielkie pod względem wielkości i długości, minimalne też są różnice w ubarwieniu, najlepszym rozwiązaniem to mutacja barwna.

http://www.carduelis..._respondek.html

Użytkownik Józek edytował ten post 18 grudzień 2011 - 08:13

• 0

#7 OFFLINE   barthav

barthav

WebMaster

• Administrator
  • 1184 postów
  • LokalizacjaBratkówka
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 18 grudzień 2011 - 08:40

Józek, właśnie mnie ubiegłeś :em3600 . Jakiś czas temu miałem okazję oglądać w telewizji program , w którym przedstawiano hobby znanych celebrytów. Akurat miałem szczęście, że trafiłem na odcinek z Krzysztofem Respondkiem. Opowiadał on o Swoim zamiłowaniu do tych ptaków oraz przedstawił kolekcję hodowlaną składającą się z kilkunastu par tych ptaków. Ptaki same w Sobie emanowały pięknem i energią, którą można było zaobserwować w wolierze. Woliera zewnętrzna, odpowiedniej długości aby miały swobodę. Nie zaobserwowałem specjalnych udogodnień dla tego gatunku w wolierze Pana Krzysztofa - była prosta, schludna a przede wszystkim funkcjonalna.

W obecnym numerze "Fauny&Flory" znajduję się artykuł dotyczący hodowli Szczygłów syberyjskich.
  • 0

Galliformes, Phasianidae, Tetraonidae

#8 OFFLINE   JC

JC

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 882 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 18 grudzień 2011 - 12:25

O to chodzi, że "nikt się nie zna", więc będzie "mandat" i przepadek ptaków. Jak się ktoś nie zgodzi, to może próbowac poprzez sąd dochodzić swoich racji. A w sądach na listach ekspertów sądowych są najczęściej wpisani "ekolodzy". Tak więc, ratuje hodowców: udokumentowane pochodzenie lub mutacja. Gdyby w Ustawie było napisane, że mozna hodowac ptaki znakowane beszwowymi obrączkami o srednicy uniemożliwiającej ich zdjęcie, to by było co innego. A tak, ryzyko jakieś jest. Zauwazcie jak piszą urzednicy z ministerstwa - wolno hodować a potem w kolejnych wersach piszą, że jednak nie wolno. Tylko w tym "cytacie" który zamieścił Józek, jest to troche inaczej sformułowane, dlatego tak mnie on zainteresował. Ale to trzeba by miec całe oryginalne pismo lub link gdzie zostało ono opublikowane w całości.
  • 0

#9 OFFLINE   Józek

Józek

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Redaktor
  • 3310 postów
  • LokalizacjaBudziska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 18 grudzień 2011 - 13:48

JC no właśnie tu masz rację że nikt się nie zna, najlepszym rozwiązaniem to mieć taki oryginalny dokument w swojej hodowli, i taki zamierzam pozyskać z ministerstwa.
  • 0

#10 OFFLINE   mirek1

mirek1

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 72 postów
  • Lokalizacjalubomia

Napisano 18 grudzień 2011 - 18:23

Witam
JC już raz poruszałem ten temat z Tobą na innym forum na temat tych samych ptaków chyba że się mylę i nie chce mi się z Tobą wdawać w bezsensowne dyskusje.Tylko że nie można że nie idzie i inne dziwne tak jakby Polska była jakimś zacofanym krajem ale tak nie jest.
Jak ktoś wyłoży 1000 euro za ptaszka to na pewno zakupi go z wszystkimi papierami od hodowcy nawet takimi, które świadczyć będą o tym, że ptaki od trzeciego pokolenia pochodzą z hodowli.Cena jest nie mała ptaki można zakupić od 120 do 1500 euro.
Miałem taki sam problem, który dotyczył ptaków drapieżnych i też myślałem, że nie wolno, że trudno a już od pół roku jestem szczęśliwym posiadaczem.
pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli .
  • 0

#11 OFFLINE   JC

JC

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 882 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 18 grudzień 2011 - 18:32

A gdzie ja npisałem, że nie wolno :13: , ja tylko powtarzam, to co jest napisane w pismach urzedników MS. A dlaczegp?, a dlatego, że część osób przeczyta tylko początek pisma i już mysli, że po sprawie. Tu jest podobna sprawa jak była z rejestracją. Ludzie mysleli, że jak mają ptaki zarejestrowane to mogą nimi handlować i część sie przeliczyła. Swiadczą o tym wyroki sądów.
  • 0

#12 OFFLINE   mirek1

mirek1

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 72 postów
  • Lokalizacjalubomia

Napisano 19 grudzień 2011 - 16:10

Witam
A którymi ptakami można handlować?chyba że mamy firmę i płacimy podatek.
Jeśli Urząd Skarbowy udowodni, że handel ptakami przynosi nam dochód to może być kara.
Ptaków się nie sprzedaje tylko przekazuje do dalszej hodowli .Zawsze można napisać do Ministra Ochrony Środowiska i nam odpisze to samo, że nie trzeba zgody,że odmiany barwne i że od trzech pokoleń w hodowli.
pozdrawiam.
  • 0

#13 OFFLINE   JC

JC

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 882 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 19 grudzień 2011 - 16:28

Czyli nawet jeszcze tego nie wiesz? choć tyle razy było wyjasnianie nawet na tym forum! więc dla Twojej nauki, powtarzam, jakie zasady obowiązują w handlu ptakami:

Ptaki z aneksu A (RK 407/2009):
1. znakowanie /obrączka, czip/
2. unijne świadectwo pochodzenia z zaznaczeniem, że ptak przeznaczony jest do handlu

Ptaki z załacznika X (RK 865/2006):
1. znakowanie /obrączka, czip/
2. dowolne świadectwo pochodzenia z tym, że najbardziej respektowane jest potwierdzenie urzędowego lekarza weterynarii

Ptaki z aneksu B (RK 407/2009):
1. dowolne świadectwo pochodzenia z tym, że najbardziej respektowane jest potwierdzenie urzędowego lekarza weterynarii

Takie są wymogi dla firm a osoby fizyczne muszą mieć dodatkowo potwierdzenie zgłoszenia ptaków z aneksów A i B do rejestrów w Starostwach. Jesli ptaków nie ma w tych aneksach i załącznikach, to możesz nimi obracać bez żadnych dokumentów.

Użytkownik JC edytował ten post 19 grudzień 2011 - 16:31

• 2