Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

nielegalna hodowla zagrożonych gatunków ptaków

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   gonzo771

gonzo771

Zaawansowany

• Super Kurnikowiec
  • 1608 postów
  • Telefon:695638294
  • LokalizacjaMyślenice

Napisano 12 październik 2007 - 16:25

Przed chwilą w Teleexpresie nadali materiał o wykryciu "nielegalnej hodowli zagrożonych gatunków ptaków". Hodowla składała się z kilkunastu szt. ptaków. Zauważyłem nimfy, rozelle białolice, kozy i chyba amazonki, ale co do nich nie jestem pewny. Tak czy siak nie wiem czy wszyscy mamy w swoim posiadaniu wyłącznie zarejestrowane ptaki... :/
  • 0

#2 OFFLINE   JC

JC

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 883 postów
  • Telefon:502108250
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 12 październik 2007 - 18:41

No właśnie. Nasi koledzy hodowcy uważają "moja chata z kraja". Płacz się zaczyna dopiero jak się okazuje "że chata jest jednak w centrum". Ale wtedy za późno na zapisywanie się do związków, wysyłanie listów do ministerstwa, monitowanie lokalnych posłów i senatorów, czy czytanie odpowiedniej prasy.
Własnie też z tego powodu nie napisałem w Nowej Exocie "nie rejestrujcie przepiurów - bo nie macie tego podgatunku".
  • 0

#3 OFFLINE   aga1975

aga1975

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2286 postów
  • Telefon:694310917
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 12 październik 2007 - 20:36

I dlatego też pisałam o mojej niewiedzy związanej z legalnością posiadanych ptaków? Jako laik i osoba która nie ma pojęcia o tym które ptaki, lub zwierzęta można posiadać legalnie! Teraz jestem mądrzejsza o wykaz komisji (WE) tylko dlatego, że musiałam sama zarejestrować ptaki, które podlegają takiej rejestracji :tak .(i dlatego że hodowca który nam je sprzedawał poinformował nas o tym i wystawił papiery). Ileż jest takich ludzi jak ja którzy nawet nie zdają sobie sprawy z tego że łamią prawo, a nawet niekiedy bez wiedzy kupują ptaki od przemytników.
Dlatego teraz zanim kupię jakiś gatunek pięknych ptaków najpierw sprawdzę czy trzeba je rejestrować, i czy sprzedawca posiada na nie papiery. Ale cóż człowiek uczy się na swych błędach.
  • 0

#4 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 12 październik 2007 - 21:10

Jak już wspominałem, taka rejestracja ma swoje dobre i złe strony. Ja jednak popieram w pewnym sęsie rejestrowani eptaków. Nawet wymagał bym obrączkowania wszystkich i wtedy dopiero było by OK.
Sprzedający powinien nie tylko, przedstawić odpowiedni papier na ptaki, al ei odpowiednie dokumenty do nich należące stwierdzające że to te ptaki, co można wprowadzić w ten sam sposób co u gołębi pocztowych karty z numerami obrączek na poszczególnego ptaka z daną obrączką. Wtedy to byśmy dokładni ebyli pewni danych ptaków, chyba że ..... (ale o tym jak ktoś będzi edalej ciekaw).
Karty takie były by dowodem własności ptaka, a tak to dzieje się co chce. Pełno było już donosów o kradzieży ptaków i tu bez kart było by wiadomo co jest grane. W sklepach też być tak powinno.
Odnośni ezaś rejestracji ptaków i zakupu ich , to ja osobiście wolę wydać więcej za ptaka z papierami niż mieć pózniej kłopoty, a te nachodzą już co raz to częściej.
Głośno bowiem było już na kilku giełdach o tym, wystawach, bazarach. Na śląsku częściej to się dzieje, ale już i u nas na Pomorzu zaczęli sprawdzać wyrywkowo różne imprezy i bazary, czy ktoś posiada na dane ptaki papiery.

Polak zawsze mądry po szkodzie i szuka wtedy deski ratunku.
  • 0

#5 OFFLINE   krzychuw1

krzychuw1

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 237 postów
  • LokalizacjaPrzemyśl

Napisano 14 październik 2007 - 20:02

Ja chciałem nabyć ptaki w sklepie zoologicznym,gdy zapytałem o świadectwo pochodzenia to sprzedawca zrobił na mnie takie oczy jakby nic o tym nigdy nie słyszał.
Innym razem chciałem kupić papugi od znanego"hodowcy",na pytanie czy wystawi mi papiery na te ptaki,powiedział,że na niektóre może mi dać papiery,ale za dodatkową opłatą.
A ja głupi myślałem,że to obowiązek dać takie dokumenty za darmo.
Jeśli do ceny ptaków trzeba będzie jeszcze doliczać koszty papierów,to sporo ludzi będzie się decydować na kupno ptaków nierejestrowanych.Co myślicie o płaceniu za papiery?,bo mnie to wkurza,tym bardziej,że potem gostek rozpisuje się po forach o legalności hodowli,i o potrzebie rejestracji ptaków,a sam jak rozumiem nie wszystkie ma rejestrowane!.
  • 0

#6 OFFLINE   aga1975

aga1975

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2286 postów
  • Telefon:694310917
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 14 październik 2007 - 20:20

krzychuw1, ja nie miałam żadnych problemów jeżeli chodzi o papiery na olśniaki-wręcz przeciwnie to hodowca poinformował nas o tym że takież trzeba mieć i dał nam je bez żadnych dodatkowych kosztów. Być może nie jest to obowiązkiem hodowcy, ale napewno uczciwością :!:
  • 0

#7 OFFLINE   JC

JC

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 883 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 14 październik 2007 - 20:38

Krzychuw1 - to hodowca ma płacić weterynarzowi [ok 50 zł], urzędowi [co najmniej 26 zł] a następnie sprzedawać np. ryżowce z "papierami" po 20 zł:)? W ceny drożych ptaków to można wliczyć bez problemu,ale tych tańszych??? Jak amazonkę czy żako ktoś sprzedaje bez papierów, to jest co najmniej nieładnie, ale rozellę. Przecierz lepiej je wywieść do Czech czy Niemiec gdzie nie potrzeba na nie żadnych dokumentów czy sprzedać handlarzom z Ukrainy płacących hurtem 110 zł za szt. Jak jesteś z Przemyśla to powinieneś to dobrze wiedzieć.
Ja osobiście przy większych zakupach nie biorę dodatkowych pieniędzy, ale jak ktoś kupuje za niezbyt dużą sumę to te 20-30 zł muszę zażądać. Nie stać mnie na duże dokładanie, mam rodzinę na utrzymaniu i na hobby nie mogę zbyt dużo przeznaczać. Myślę że inni hodowcy robią podobnie, chyba że nie wyrejestrowują ptaków i wszystkim dają te same dokumenty, czyli jednego ptaka "sprzedają wielokrotnie".
  • 0

#8 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 14 październik 2007 - 20:41

Słuchajcie, napewno będą sytuacje kiedyż, ze dany ptak z pewnego gatunku będzie np:
olśniak him. z papierem kosztował 400-450 zł/szt
olśniak bez papierów 300-350zł/szt.

Tak być moze i to już w najbliższym czasie.

Oglądałem ten kawałek konfiskaty papu z ok. Opola co było pokazane w Teleexpresie. Ale z robili z ludzi wariatów, jakby to oni byli wielkimi przestępcami :mysl
  • 0

#9 OFFLINE   AL

AL

Moderator

• Administrator
  • 4177 postów
  • Telefon:603872096
  • LokalizacjaKnurów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 15 październik 2007 - 13:24

Rozmawiałam z znajomym,który ma sklep ZOO,powiedział mi,że sklepy ptaków nie rejestrują i nie mają papierów,wydają tylko paragon stwierdzający zakup ptaka,i oświadczenie,że ptak jest kupiony przez sklep od hodowcy.Podobno takie zaświadczenie i paragon/rachunek/wystarczą aby ptaka zarejestrować :co
  • 0

#10 OFFLINE   JC

JC

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 883 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 15 październik 2007 - 14:42

Jest to niezgodne z prawem, gdyż firmy mogą handlować wyłacznie ptakami mającymi świadectwo urodzenia lub CITES. Natomiast Urząd może zarejestrować na paragon ptaka bez świadectwa urodzenia lub CITESu. Prawda że to nie trzyma się kupy :mysl
  • 0

#11 OFFLINE   krzysiek173

krzysiek173

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1122 postów
  • LokalizacjaKozłów

Napisano 15 październik 2007 - 16:16

jesli ja nie mam żadnych paragonów czy przy rejestracji nie będe miał problemów :?:
  • 0

#12 OFFLINE   JC

JC

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 883 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 15 październik 2007 - 18:31

Żadnych, od razu poinformują policję, że jest koleś chętny na dołek i podniesiesz im automatycznie wykrywalność :bravo :tak :bravo Tacy "przestępcy" to marzenie każdej plicji ;-) :tak ;-) Może Cię w teleekspresie pokażą :foto:
  • 0

#13 OFFLINE   AL

AL

Moderator

• Administrator
  • 4177 postów
  • Telefon:603872096
  • LokalizacjaKnurów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 15 październik 2007 - 18:57

JC, To co robić,siedzieć cicho i nie pokazywać ptaków ?A co do gęsi i kaczek,to powiedzieć ciekawskim,że to takie zwykłe tylko inny gat.
  • 0

#14 OFFLINE   krzysiek173

krzysiek173

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1122 postów
  • LokalizacjaKozłów

Napisano 15 październik 2007 - 19:55

pewnie sa to taki mięsne na obiadek tylko jeszcze nie utuczone :bleble
  • 0

#15 OFFLINE   hynio

hynio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 251 postów
  • LokalizacjaSkrzyszów -Śląskie

Napisano 15 październik 2007 - 20:27

Krzysiek jak masz papiery na ptaki to paragonu nie potrzebujesz.A przy okazji zeberek nie trzeba rejestrowac?:). W załączniku znalazłem tylko 1 amadyne i 1 amadynke,no bo mewek to chyba napewno nie jako gatunek "sztuczny"?:P
  • 0
HYNIO

#16 OFFLINE   krzysiek173

krzysiek173

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1122 postów
  • LokalizacjaKozłów

Napisano 15 październik 2007 - 20:31

tylko że żadnych papierów nie mam, chce zgłosic hodowle by nie miec żadnych kłopotów, ale jak tak czytam to zaczynam watpic w tą rejestrecje
  • 0

#17 OFFLINE   JC

JC

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 883 postów
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 15 październik 2007 - 20:48

A może nie masz ptaków podlegających rejestracji? bo czytam, że w hodowli masz kury ozdobne? tak naprawdę to rejestracji podlegają papugi, a z innych rzędów tylko nieliczne gatunki

[ Dodano: 2008-05-27, 23:53 ]
Jest projekt zmian w Ustawie o ochronie środowiska http://www.mos.gov.p... ... ndex.shtml
Niestety nic nie zmienia się w zakresie "rejestracji". Dalej będą aresztowania hodowców rozell, nierozłaczek i innych i dalej nie wiadomo co to "granica".
  • 0

#18 OFFLINE   aves

aves

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 288 postów
  • LokalizacjaZręcin

Napisano 24 październik 2008 - 22:23

Napiszcie mi wreszcie, czy trzeba rejestrować ryżowce i nierozłączki czerwonoczelne, bo raz piszą, że nie, raz tak, czasami są w III grupie, raz w II zapisane...Dosłowny misz-masz. Mam już mętlik w głowie. Dobrze, ze trzciniaków i amadyńców wspaniałych
nie trzeba rejestrować. Z niektórymi papugami to głupota, ale nasz kochany rząd nie rozumie hodowców. Teraz juz nikt by nie odławiałby w naturze nierozłączek,
bo są w miarę tanie i łatwo dostęne...Będę zbierał podpisy i wyślę tę petycje do ministra. 50 powinno wystarczyć...
  • 0
W życiu są dwa rodzaje dni: jeden dla Ciebie
i jednen przeciw Tobie. Gdy nastaje dzień dla Ciebie, daj się ponieść szczęściu! Gdy nastaje dzień przeciw Tobie, znieś go cierpliwie..."

#19 OFFLINE   Frayer007

Frayer007

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 40 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 24 październik 2008 - 22:58

Ryżowce podlegają obowiązkowi rejestracji, nierozłączki czerwonoczelne nie.
  • 0

#20 OFFLINE   Gulda

Gulda

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 781 postów
  • LokalizacjaKraków - Nowa Huta
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 26 październik 2008 - 08:09

amadyńców wspaniałych

Następna nowa nazwa takiej jeszcze nie słyszałem?
  • 0

birdboard_supporter_gould.giffirmaforumkq6.jpg