Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Gniazda gęsi, łabędzi itp ptaków

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   krzysiek173

krzysiek173

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1122 postów
  • LokalizacjaKozłów

Napisano 10 październik 2007 - 14:37

Interesuje mnie jakie miejsca na gniazda najchętniej wybieraja te ptaki, lub jakie typy budek lęgowych sa do nich najlepiej przyswajalne.
  • 0

#2 OFFLINE   slaby1986

slaby1986

Zaawansowany

• Moderator
  • 1054 postów
  • Telefon:500019091
  • LokalizacjaPyrzyce
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 10 październik 2007 - 15:49

krzysiek173, wydaje mi sie ze labedzie wybieraja miejsca raczej nie dostepne dla nas ludzi jak i innych zwierzat z tego co widzialem nieraz jak bylem z dziadkiem na lodce na rybach to ptaki te gnizaduje w trzcinach, gnizada buduja z roslinnosci wodnej wygladem przypominaj duze kretowiska, co do gesi chyba jest podobnie (chodzi mi o te dziko zyjace) zyja na wolnosci i pewnie tez wybieraja miejsca trudno dostepne aby nikt nie przeszkadzal im np. w czasie legow czy odchowu mlodych. Co do budek to niewiem ale mysle ze takie ptaki jak labedzie ich nie potrzebuja, gesi za to w prywatnych hodowlach jajka inkubuja w kurnikach, tak mi sie wydaje, ale gesi (jeszcze :mrgreen: ) niemam a tym bardziej labedzi wiec moge sie myslic, niech wypowioe sie ktos kto ma te piekne i dostojne ptaki jak to z nimi jest ??
  • 0

#3 OFFLINE   krzysiek173

krzysiek173

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1122 postów
  • LokalizacjaKozłów

Napisano 10 październik 2007 - 17:45

Ale łabędzie są też w prywatnych hodwlach w których sie nie ukryja przed człowiekiem
  • 0

#4 OFFLINE   lobo

lobo

Administrator

• Założyciel
  • 3487 postów
  • Telefon:503590429
  • LokalizacjaBełchatów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 10 październik 2007 - 18:01

"Samica gniazdo zakłada zazwyczaj w ustronnym miejscu wybiegu, pod krzewem. Jeśli wybieg nie dostarcza naturalnych miejsc do gniazdowania, powinno się ustawić się na nim kilka daszków, pod którymi ptaki mogłyby założyć gniazdo. Rzadko, ale zdarza się, że ptaki zakładają gniazdo w pomieszczeniu, w którym zimowały, jeśli to bezpośrednio przylega do ich wybiegu.
Tuż przed założeniem gniazda należy ptakom dostarczyć materiał roślinny, który posłuży do jego budowy. Może to być trzcina, słoma, cienkie gałązki wierzbowe i brzozowe."
"Gęgawy" - Woliery 2/2007
To co napisałem o gęgawach można odnieść do wszystkich gęsi. Łabędzie postępują podobnie, z tym , że gniazda zakładaja tuż nad brzegiem lub na pływającej platformie, jeśli takową im się udostępni. Im bardziej naturalne warunki zapewni się ptakom, tym bardziej naturalne jest ich zachowanie.
  • 0
"Nie ma, że łatwo." Chev Chelios :)

#5 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2558 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza

Napisano 10 październik 2007 - 19:13

Krzysiek 173,Gęsi mam już od kilkunastu lat (bernikle białolice,gęsi tybetańskie ) miałem jeszcze inne gatunki ale obecnie te ,które wymieniłem na początku.U mnie gęsi gniazdują zawsze w wolierce gdzie zamykane są również na noc.W czasie ostrej zimy tam również przebywają.Woliery są małe 2na 3m.,w rogu oparty kawałek płyty i za nim zrobione gniazdo.Do tych wolier przylega wybieg.Każdą parę gęsi obowiązkowo trzeba trzymać osobno.Gęsi obydwoje biorą udział w wychowaniu młodych tak ,że nie można łączyć np. gąsiora z dwoma samicami.W tych warunkach jakie podałem u mnie co roku gęsi przystępują do lęgów a bernikla białolica po odchowaniu pierwszego lęgu co rok w sierpniu składa ponownie jajka.
  • 0
http://andrzejko.dbv.pl/photogallery.php

Kowina Andrzej

#6 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 10 październik 2007 - 20:14

U mnie kapodzioby już każdy widział jak i gdzi egniazdowały, tak samo bernikle białolice (są o tym tematy n aforum).
Jeśli zaś chodzi o indyjskie, to te założyły raz gniazdo za kurnikiem, między nim a ściana woliery z kaczkami. Z góry ni ebyło niczym osłonięte, gęsi natargały tylko sobie same słomę i siano i zasiadły n ajajach (2006r). W tym roku zaś samica założyła gniazdo w zbudowanym przeze mnie szałasiku, na fotce taki sam ale z berniklą białolicą.
[img]http://www.kurnik.i365.pl/:)!/album_pic.htm?pic_id=1996[/img]
a one właśnie miały w tym, wyszło 1 młode w lęgu.
[img]http://www.kurnik.i365.pl/:D!/album_pic.htm?pic_id=1995[/img]
  • 0

#7 OFFLINE   Katharsis27

Katharsis27

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 203 postów
  • LokalizacjaOpole/Kluczbork

Napisano 11 listopad 2009 - 13:35

Tak wyglądały moje budki lęgowe dla bernikli białolicych:
Dołączona grafika
Dołączona grafika