Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Dezynfekcja poideł.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Dadzio

Dadzio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 862 postów
  • LokalizacjaPaterek
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 07 październik 2007 - 09:59

Czym dezynfekujecie poidła dla drobiu?Ja do tego celu używam płynu do mycia naczyń.Po czym wszystko płukam kilka razy,żeby nie została ani odrobina tego środka w poidle.A wy jakich używacie do tego środków?Jak często dezynfekujecie poidła?Czy w ogóle to robicie.
  • 0

#2 OFFLINE   krzysztof w

krzysztof w

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 439 postów
  • LokalizacjaHrubieszów

Napisano 07 październik 2007 - 10:10

Ja do tego celu używam VIRKONU, oczywiście nie co dziennie, na co dzień po prostu myje czystą wodą.
  • 0

#3 OFFLINE   mirass

mirass

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2217 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 07 październik 2007 - 10:20

Ja do tego celu używam VIRKONU

Ja tak samo. Nie robię tego zbyt często tylko przeczyszczam poidło, żeby nic na nim nie zostawało bo po jakimś czasie zostaje zielony osad. Staram się, żeby poidło zawsze było czyste, a co jakiś czas używam Virkonu lub gorącej wody.
  • 0
Dołączona grafika

#4 OFFLINE   inspektor

inspektor

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 147 postów
  • LokalizacjaLeżajsk
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 07 październik 2007 - 11:55

Do mycia poideł nie używam żadnych środków chemicznych, codziennie wypłukuję osady, gdy pojawią się glony używam szczotki do mycia butelek. Raz na dwa tygodnie sparzam wrzątkiem. Myślę, że to powinno wystarczyć.
  • 0

#5 OFFLINE   bażant

bażant

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 481 postów
  • LokalizacjaRozprza
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 07 październik 2007 - 11:59

ja czasami używam Virkonu do odkażania poideł a na codzień myję je czystą wodą a co tydzień parzę wrzątkiem
  • 0
BIRDS-FANCIER

POWODZENIA W HODOWLI!!!!!

#6 OFFLINE   krzysiek173

krzysiek173

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1122 postów
  • LokalizacjaKozłów

Napisano 07 październik 2007 - 15:30

Robię tak jak dwóch moich poprzedników. Codziennie myję je dokładnie czysta wodą a raz w tygodniu wszystkie wyparzam wrzątkiem, dzięki czemu wszystkie bakterie są zabite :mrgreen: :tak
  • 0

#7 OFFLINE   kaligula9

kaligula9

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 36 postów
  • LokalizacjaŁapy

Napisano 05 październik 2008 - 08:55

JA jak moi poprzednicy myję codziennie czystą wodą i raz w miesiącu myję wszystkie poidła w sodzie kaustycznej zalanej wrzątkiem (uwaga: żrące) potem wszystko dokładnie płuczę, nie zostaje żadna bakteria !
  • 0
Polaku pisz i mów poprawnie po Polsku!

#8 OFFLINE   aga1975

aga1975

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2286 postów
  • Telefon:694310917
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 05 październik 2008 - 15:15

Więc mnie może ktoś uzna za brudasa, bo nie myję dziennie poideł, ani nie parzę wrzątkiem, żadnej chemii, czyszczę tylko raz na jakiś czas (gdy już faktycznie są zabrudzone), a na co dzień tylko opłukuję. Używam do mycia szczotki do butelek, jedynie częściej jej używam latem ;-)
  • 0

#9 OFFLINE   Wojteczek

Wojteczek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 500 postów
  • LokalizacjaŁódzkie

Napisano 05 październik 2008 - 19:06

Nalewając co dzień ptakom wodę opłukuję poidełka tak jak aga1975, Natomiast dokładnie czyszczę je co tydzień, w przypadku ptaków młodych wolę codziennie wyparzyć poidełka...
  • 0

#10 OFFLINE   sajga

sajga

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 258 postów
  • Lokalizacjawielkopolskie

Napisano 30 marzec 2009 - 17:30

Niektórzy z was przesadzają z tą czystością poideł. Przecież ptaki żyją w określonym środowisku [wolierze czy klatce] i aby zabieg higieny poideł zdał egzamin to całą wolierę należało by w ten sam sposób odkażać. W przeciwnym razie wszystkie przesadne zabiegi są nieskuteczne. Wystarczy ze codziennie wymienimy wodę na świeżą, uprzednio opłukując poidełka. i to moim zdaniem wystarczy. Natomiast co kilka dni trzeba poidło umyć dokładniej aby usunąć z niego śluzowaty nalot. I to wszystko.
  • 0
sajga

#11 OFFLINE   Dadzio

Dadzio

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 862 postów
  • LokalizacjaPaterek
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 01 kwiecień 2009 - 20:12

sajga, chodzi nam głównie o to, że w wodzie najłatwiej lęgną się bakterie, zwłaszcza w poidłach dla kaczek, gdzie jest praktycznie wszystko nawet pokarm. I dlatego właśnie dezynfekuje się poidełka. Wiadomo, zimą nie ejst to potrzebne aż tak często. Latem jednak dobrze jest często myć poidła, bo w przeciwnym razie zachodzą zielenią, z po za tym, bakterie osadzają się na ściankach naczyń i wlewając świeżą wodę jest ona od razu skażona, choć oczywiście w niewielkim stopniu. Z czasem tych bakterii przybywa. Dlatego właśnie myjemy poidła tak dokładnie. Wiadomo, że nie nie robi się tego codziennie, ale np. raz w tygodniu.
  • 0

#12 OFFLINE   gonzo771

gonzo771

Zaawansowany

• Super Kurnikowiec
  • 1608 postów
  • Telefon:695638294
  • LokalizacjaMyślenice

Napisano 02 kwiecień 2009 - 09:02

Dwa razy w tygodniu podaję ptakom wodę zakwaszoną. Zauważyłem, że poidła dłużej zachowują czystość. Kwaśny odczyn ogranicza rozwój większości drobnoustrojów chorobotwórczych, a inne niech sobie żyją - i tak nie można ich uniknąć, są wręcz potrzebne.
  • 0

#13 OFFLINE   KrysSz

KrysSz

KrysSz

• Użytkownik
  • 2739 postów
  • LokalizacjaKorzenna
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 21 październik 2010 - 21:14

Dwa razy w tygodniu podaję ptakom wodę zakwaszoną

Czym zakwaszasz wodę?
  • 0
"Jeśli możesz coś zrobić dobrze, możesz też przedobrzyć"
KrysSz

#14 OFFLINE   Alan1980

Alan1980

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 690 postów
  • LokalizacjaPłońsk
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 22 październik 2010 - 04:30

Ja robię podobnie jak gonzo771, a stosuje ACIDOMID H
  • 0
www.ozdobneptaki.pl

#15 OFFLINE   papusny998

papusny998

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 102 postów
  • LokalizacjaKrzepice
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 10 listopad 2010 - 20:33

Celem dezynfekcji naczyń, w których podaje się wodę dla ptaków jest eliminacja pod każdym względem, bakterii.

Umycie samą wodą czy nawet płynem nie pomoże jeśli poidło nie będzie wysuszone, w dzisiejszych czasach są takie bakterie, których nawet ciężko wyeliminować środkami specjalnie do tego przeznaczonych, a jeśli poidło będzie mokre w środku to bakteria dalej w nim pozostaje mimo porządnemu wypłukaniu.

Ja stosuje taki sposób:
Ptaki dostają wodę w 1L(w zależności od ilości sztuk) poidłach i co dzień na wieczór są zabierane, myte, przez cała noc schnął i rano wlewam wodę i tak wkoło.
Przekonany jestem, że w taki sposób 99% bakterii jest wyeliminowane.
  • 0

#16 OFFLINE   leszek998

leszek998

Użytkownik

• Użytkownik
  • 28 postów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 03 listopad 2017 - 12:12

ja raz w tygodniu staram się regularnie dezynfekować poidła roztworem wodny virkonu S, w stężeniu 0,5% czyli 5g srodka na 1l wody, to w zupełności wystarczy do profilaktycznego i regularnego mycia :) 

• 0