Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Wapienna nóżka ("wapniak")

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   krzysiek173

krzysiek173

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1122 postów
  • LokalizacjaKozłów

Napisano 29 wrzesień 2007 - 20:30

Określenia "wapienna nóżka" opisuje opuchnięte i swędzące kończyny ptaka, które maja wygląd jakby zwapniałych czy zrogowaciałych. Jeśli ptak jest nękany przez to schorzenie przez dłuższy czas, łuski na kończynach zaczynają odstawać, zaś pomiędzy nimi tworzą się szarawe strupy składające się z odchodów roztoczy. Pod powierzchnią skóry u ptaka z zawansowaną postacią schorzenia występuje zwykle stan zapalny i często również krwawienia. W dalszych etapach rozwoju choroby ptaki maja kłopoty z poruszaniem się. Wszystkie te obiawy powodowane sią przez świerzbowca nożnego kur (Cnemidocoptes mutans). Ten niewidoczny gołym okiem pasożyt umiejscawia się pomiędzy łuskami pokrywającymi kończyny.

Jeśli ptak jest dotknięty tą chorobą, niezbędne jest podjęcie właściwego leczenia. Najpierw należy usunąć wszystkie strupy i zgrubienia z powierzchni kończyn. Jednakże w celu uniknięcia krwawienia należy uprzednio je zmiękczyć, pokrywając roztworem karbolineum, łagodnego mydła czy gliceryny, po czy pozostawić tak na kilka dni. Następnie delikatnie oczyścić kończyny za pomocą miękiej szczoteczki i letniej wody oraz nanieść specjalny preparat leczniczy. W celi zapobieżenia nawrotom należy również zastosować środek zwalczający świerzbowce w kurniku lub przeprowadzić dezynfekcję.

Świerzbowiec rozprzestrzenia się między ptakami poprzez kontakt pezpośredni, nie zaś przez ludzi czy inne zwierzęta. Jako że pasożyt ten doskonale rozmnaża się w wilgotnym środowisku, oczywiste jest, że właściwa wentylacja kurnika jest środkiem zapobiegawczym. Często do zakażenia ptaków dochodzi w bardzo młodym wieku. Stąd niezbędne jest podanie kurze przed wysiadywaniem jaj odpowiedniego preparatu leczniczego.

ŹRÓDŁO
Encyklopedia kur ozdobnych 
Esther Verhoef
Aad Rijs

Czy ktoś z Was spotkał się już z tym schorzeniem w swojej hodowli i jak się z nim poradził :?:
  • 0

#2 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 29 wrzesień 2007 - 21:22

krzysiek173, typowy świerzb i podejrzewam że każdy z nas się z tym spotkał. Pytanko, jak sobie z tym poradził :mysl
  • 0

#3 OFFLINE   krzysiek173

krzysiek173

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1122 postów
  • LokalizacjaKozłów

Napisano 29 wrzesień 2007 - 21:29

Ja z wapienną nóżka poradziłem się w ten sposób że nogi moczyłem w wodzie w której było szare mydło, gdy łuski były juz dostatecznie namoczone obdubywałem je a dodatkowo nogi smarowałm jeszcze jodyną, i pomogło :tak
  • 0

#4 OFFLINE   keram

keram

Użytkownik

• Użytkownik
  • 22 postów
  • LokalizacjaParczew

Napisano 30 wrzesień 2007 - 14:32

Ja smarowałem nogi maścią Crotamiton, na zmianę z maścią witaminową.
Crotamiton jak i mąśc witaminowa dostępne w aptece. Maść witaminowa rozmiękcza i odżywia, a Crotamiton tłucze świerzb. Mydło napewno jest dobre, ale chyba zbytnio wysusza łuski.
  • 0

#5 OFFLINE   tragopan

tragopan

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 732 postów
  • Telefon:504008332
  • LokalizacjaAleksandria
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 01 październik 2007 - 18:04

Ja kiedyś stosowałem biodylon. Bardzo dobry preparat i pomaga. Dwa razy smarowalem i po kłopocie. I nie trzeba kombinować z moczeniem i smarowaniem.
  • 0

banner4.gif

#6 OFFLINE   Madziola

Madziola

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 119 postów
  • LokalizacjaJedlińsk
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 03 październik 2007 - 20:25

Moim kurkom pomógł płyn o nazwie "Nonoscabin" :tak .
  • 0

#7 OFFLINE   gonzo771

gonzo771

Zaawansowany

• Super Kurnikowiec
  • 1608 postów
  • Telefon:695638294
  • LokalizacjaMyślenice

Napisano 04 październik 2007 - 08:22

A ja ciągle przypominam o profilaktycznym podawaniu ptakom popiołu drzewnego do kąpieli. Zabija świerzbowca i inne roztocza, a poza tym kąpiele sprawiają przyjemność ptakom. Radzę nie parkować samochodem przy takim "kąpielisku".
  • 0

#8 OFFLINE   krzysiek173

krzysiek173

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1122 postów
  • LokalizacjaKozłów

Napisano 24 luty 2008 - 21:46

Jak inni forumowicze radzą sobie z tą chorobą :?:
  • 0

#9 OFFLINE   AL

AL

Moderator

• Administrator
  • 4166 postów
  • Telefon:603872096
  • LokalizacjaKnurów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 25 luty 2008 - 13:31

Jeżeli zwapnione łuski to robota swierzbowca a w pobliżu nie ma wet.to wystarczy zwykła wazelina,smarujemy nią nogi ptaka,aby rozmiękczyć łuski a dodatkowo wazelina pokrywając skórę odcina powietrze świerzbowcowi.Podobnie postępuje się u falistych,gdzie świerzbowiec atakuje nosówkę,tworzą się na niej gąbczaste wapniaki,tu też wystarczy wazelina.Jest to pomoc dorażna.
Potem lepiej iść do wet.po lekarstwo. Ogólnie mowiąc jest to choroba brudnych,wilgotnych pomieszczeń,gdzie warstwa ściółki jest mokra.Nasze ptaki mogą być zdrowe ale jeżeli mają kontakt z ptakami dzikimi to też może dojść do zarażenia.Zdarza się nawet najlepszym hodowcą,kupując ptaka przecież nie żądamy świadectwa lekarskiego - że nie ma świerzbu.Jeżeli jest w stadimu początkowym to nie ma oznak choroby a zainfekować może całe stado.
  • 0

#10 OFFLINE   Jacky

Jacky

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 217 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 27 luty 2008 - 14:50

Wapniaki mozna myć też wodą z szarym mydłem, a następnie smarować ivomecem.
  • 0
www.kanarki.eu - pierwszy specjalistyczny wortal o profesjonalnej hodowli kanarków i ptaków egzotycznych.

#11 OFFLINE   krzysiek173

krzysiek173

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 1122 postów
  • LokalizacjaKozłów

Napisano 15 marzec 2008 - 19:54

Gdyby ktoś nie wiedział jak rozpoznac tę dolegliwość u ptaków, załączak fotki:
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
  • 0

#12 OFFLINE   FlyArek

FlyArek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1043 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 16 marzec 2008 - 09:44

Jak odróżnić wapienną nóżkę od zwykłej zrogowaciałej nogi u starszych ptaków.Moja jedną kura ma 4 lata i jak wiele innych w tym wielu ma stwardniałe nogi.I nie wiem czy to jest ten wapniak czy po prostu cechą większości starszych ptaków.
  • 0

pozdro...

#13 OFFLINE   AL

AL

Moderator

• Administrator
  • 4166 postów
  • Telefon:603872096
  • LokalizacjaKnurów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 16 marzec 2008 - 10:41

arek-miłośnik, Ja mam kurki w wieku ok.10 lat i mają gładkie nóżki,może trochę łuska na nogach jest grubsza,ale nogi są gładkie .
  • 0

#14 OFFLINE   Rafcio

Rafcio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1197 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 11 lipiec 2008 - 13:12

Mnie się to przydarzyło jakiś rok temu... Mój feniks to miał.... miał dosyć spore i krwawiło mu to.. pojechałem do weterynarza z nim.... podał mi glicerynę i kazał raz dziennie smarować.... po kilku dniach te strupki zaczynały odpadać i poruszał sie coraz swobodniej....Weterynarz mi jeszcze powiedział coś takiego żeby grzędy były okorowane (bez kory) i od tamtej chwili mam grzędy bez kory i już nie miałem takiego przypadku....
  • 0

#15 OFFLINE   ali

ali

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 55 postów
  • Lokalizacjastarogard

Napisano 11 lipiec 2008 - 20:47

dobrze że ten temat wypłynął
właśnie chciałem szukać co z tym zrobić
bo moje 2 kury dostały to świństwo na nogach jak siedziały na jajach
dzięki
  • 0
ali

#16 OFFLINE   aves

aves

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 288 postów
  • LokalizacjaZręcin

Napisano 11 lipiec 2008 - 21:12

Ja posmarowałem grubo nogi wazeliną, potem jak odpadły przy mojej małej pomocy,
to posmarowałem kolagenem "silver", a potem wykąpałem ptaka z szarym mydłem
i odrobaczyłem. Zauważyłem, że ptaki z obrośniętymi skokami najczęściej poddają się temu okropnemu pasożytowi, a wręcz maja taką tendencję, dlatego z nimi ostrożnie.
  • 0

#17 OFFLINE   karas

karas

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 474 postów
  • LokalizacjaLubochnia

Napisano 11 lipiec 2008 - 21:20

Kiedyś miał to mój kogut brahma, ale smarowałem ivomecem. i za jakiś czas zeszło.
  • 0

#18 OFFLINE   gonzo771

gonzo771

Zaawansowany

• Super Kurnikowiec
  • 1608 postów
  • Telefon:695638294
  • LokalizacjaMyślenice

Napisano 12 lipiec 2008 - 09:10

Jak odróżnić wapienną nóżkę od zwykłej zrogowaciałej nogi u starszych ptaków

Ta zrogowaciala skóra to zwykle właśnie świerzbowiec :/ . Atakuje on i młode ptaki, ale choroba rozwija się dość długo i zanim dojdzie to zaawansowanego stadium to i kura się posunie w wieku. Po skutecznym leczeniu skóra na skokach powinna być na powrót gładka. :czesc
Trzeba też pamiętać o 2 - 3 zabiegach przypominających co 2 tygodnie jeśli chcemy pozbyć się pasożyta z kurnika na dłużej. Przez nie do końca wygojoną skórę pajęczak łatwo się przebije, a na pewno sporo go jest w kurniku.
  • 0

#19 OFFLINE   FlyArek

FlyArek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1043 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 30 lipiec 2008 - 14:31

A np jak te łuski odpadną po przeprowadzeniu zabiegu to czy one odrosną ptakowi?czy będzie chodził "bez łusek"na nogach tylko z gołą skórą. :?: :?:
  • 0

pozdro...

#20 OFFLINE   Rafcio

Rafcio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1197 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 30 lipiec 2008 - 14:33

mój feniks to miał ... po zakończeniu leczenia te łuski mu odrosły tylko oczywiście trochę czasu na to potrzeba i teraz ma normalne łuski... :tak
  • 0