Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
 • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   
 • Rejestracja
facebook

Zdjęcie

kościec ptaków


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Iga

Iga

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 218 postów
 • LokalizacjaŁomża

Napisano 11 grudzień 2006 - 17:34

Kości ptaków domowych różnią się od kości ssaków większą twardością i odpornością na urazy mechaniczne, przede wszystkim są bardzo lekkie, gdyż większość z nich jest spneumatyzowana przez komory powietrzne.
Kościec ptaków podzielić można na podobne części jak u ssaków.
Czaszka – jest niewielka, z racji niewielkiego rozwoju mózgowia. Kość potyliczna zestawia się z kręgosłupem za pomocą pojedynczego kłykcia. Zrąb kostny dzioba tworzą: u góry kości szczękowe i międzyszczękowe, u dołu – żuchwa powstała ze zrośnięcia wielu drobnych kości. Z czaszką zestawia się ona za pośrednictwem kości czworobocznych. Połączenie to jest ruchome, przy opuszczaniu dolnej części dzioba jednocześnie unosi się część górna.
Kręgosłup – składa się z odcinków: szyjnego, piersiowego, lędźwiowo-krzyżowego (czyli miednicznego) i ogonowego.
Odcinek szyjny jest długi, o różnej liczbie kręgów, zależnej od gatunku (kura i indyk-14, gęś-17-18, kaczka-14-15) i cechuje go doskonała ruchomość. Odcinek piersiowy jest krótszy; kręgi od 2 do 5 zrosły się, pozostałe są wolne. Kręgi piersiowe (kura i indyk-7, gęś i kaczka-9) łączą się z żebrami, które nie mają części chrząstkowej i z wyjątkiem dwóch pierwszych łączą się bezpośrednio z mostkiem. Mostek ptaków jest bardzo dobrze rozwinięty, a na jego brzusznej powierzchni znajduje się wysoki grzebień, miejsce przyczepu mięśni piersiowych. Kręgi odcinków lędźwiowego i krzyżowego (kura i indyk-14-16, gęś i kaczka-14-16) zrosły się ze sobą, tworząc kość lędźwiowo-krzyżową. Ta z kolei zrasta się z kośćmi biodrowymi miednicy. Kręgi ogonowe (kura i indyk-5-4-6, gęś i kaczka-6-4-6) są częściowo wolne, ostatnie zaś zrastają się w kość ogonową – pygostyl.
Kościec kończyn piersiowych – przyjął postać skrzydeł, łącząc się z tułowiem w pełni rozwiniętej obręczy barkowej. Obręcz ta składa się z trzech kości: łopatki, kości kruczej oraz obojczyka. Część wolna kończyny piersiowej ma te same elementy budowy co u ssaków, tzn. kość ramienna, dwie kości podramienia (promieniowa, łokciowa), nadgarstek składający się z dwóch kości, śródręcze z trzech kości zrośniętych na kształt agrafki, oraz silnie uwstecznione kości palców.
Kościec kończyn miedniczych – przystosowany jest do poruszania się po ziemi albo do pływania. Obręcz miednicza nie tworzy spojenia miednicznego, co związane jest oczywiście ze znoszeniem jaj w twardej skorupie. Miednica zrasta się nieruchomo z kością lędźwiowo-krzyżową. Część kończyn miednicznych nie odbiega swymi zasadami budowy od kończyn ssaków. Jest, więc kość udowa i dwie kości podudzia (piszczelowa i strzałkowa). Jeszcze u pisklęcia część z nich zrasta się z kością piszczelową, część zaś ze śródstopiem, tworząc kość, zwaną skokiem. Zachowały się na ogół cztery palce, przy czym u ptaków domowych pierwszy kieruje się ku tyłowi.
 • 0
>*>*>*Przyroda jest piękna. Nawet ta pierzasta:)*<*<*<

#2 OFFLINE   Wanted

Wanted

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 4839 postów
 • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 25 kwiecień 2007 - 06:17

Kościec, czyli szkielet ptaka w pierwszej fazie wzrosatu ptaka jak i pózniej, do prawidłowego rozwoju potrzebuje sporej ilosci wapnia, by w razie jego braku nie dochodziło do deformacji kości, i łamliwości ich. Często się bowiem trafia, że podczas złej opieki i karmieniem ptaki- miewają powykręcane kości u nóg (widoczne gołym okiem), krzywe mostki.
 • 0

#3 OFFLINE   Wanted

Wanted

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 4839 postów
 • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 17 sierpień 2007 - 23:40

Budowa szkieletów kilku z blaszkodziobych.
Drzewica wdówka.
Dołączona grafika
Kapodziób.
Dołączona grafika
Sterniczka jam.
Dołączona grafika
Tracz kapturnik.
Dołączona grafika
http://img299.images...raczkaptmg0.jpg
 • 0

Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych