Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
 • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   
 • Rejestracja
facebook

Zdjęcie

Czubacze


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   tomek_H

tomek_H

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 114 postów
 • Telefon:508652600
 • LokalizacjaDortmund-Roszowice

Napisano 21 lipiec 2007 - 20:17

CZUBACE-Crax

Czubacz zmienny-Crax rubra zamieszkuje Meksyk,Ameryke Srodkowa,Kolumbie,Ekwador.Wyroznia sie dwa podgatunki:Crax rubra griscomi,Crax rubra rubra.Dlugosc koguta od 77-92cm,masa od 4600-4800g.Dlugosc kury od 76-92cm,waga do 5000g.Ubarwienie kury dzieli sie na dwie fazy:faze czerwona oraz faze ciemna(tak samo jak u kur Pauxi pauxi ).Samce w okresie godowym wydaja niski ton przypominajacy trabienie.Wychowywaniem mlodych zajmuja sie oboje rodzice(mlode pozostaja z rodzicami do nastepnych godow). center]

http://www.riorvpark.com/Images/TamaulipasAug06/Great-Curassow-female.jpg

http://static.flickr.com/28/59216080_e3a6952a4f.jpg

Czubacz gololicy-Crax fasciolata zamieszkuje wschodnia i srodkowa Brazylie,Paragwaj,polnocno-wschodnia Argetyne.Wystepuja trzy podgatunki tego czubacza:Crax fasciolata, Crax pinima, Crax greyi.Ktore roznia sie od siebie ubarwieniem(rysunkiem) kur.Dlugosc koguta od 82-92cm,waga do 2750g.Kura osiaga wage do 2200g.Czubacz gololicy jest dosc czesto spotykany w prywatnych hodowlach.Podobnie jak czubacz kędzierzawy nie posiada koralikow na dolnej i gornej czesci dzioba.

http://www.ribeiraopreto.sp.gov.br/turismo/animais/images/f-mutum.jpg

http://www.arthurgro... ... s14587.jpg

Czubacz koralowy-Crax globulosa zamieszkuje poludniowo-wschodnia Kolumbie,wschodnie Peru,polnocna Boliwie oraz Brazylie.Nie ma podgatunkow.Dlugosc koguta od85-95cm,waga 2500g.Samce i samice roznia sie od siebie ubarwieniem(piora,ktore u samca sa biale u samicy sa koloru rdzawo-czerwonego).U samicy narosl na dziobie(nosowka)jest mniejsza niz u samca i nie ma tzw.korakikow,ktore wystepuja u samcow(samce czubaczy kolarowych maja najwiekrza nosowke ze wszystkich czubaczy).

http://www.wocenter.org/wocc/images/watcurassowsmall.jpg

http://www.ec.gc.ca/Birdsguide/images/Birds/Thumbnails/B42_4.gif

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/07/Wattled_Curassow_Crax_globulosa_Bird_1400px.jpg/442px-Wattled_Curassow_Crax_globulosa_Bird_1400px.jpg

Czubacz czerwonodzioby-Crax blumenbachii zamieszkuje poludniowa Brazylie.Nie tworzy podgatunkow.Dlugosc koguta od 82-92cm,waga ok.3500g.Roznica w ubarwieniu u obu plci jest dosc wyrazna.Dolna partja ciala u samca jest koloru bialego,natomiast u samicy od czerwono-pomaranczowego do blado-pomaranczowego.Piora na glowie (czub) u samca sa czarne,u samicy moga tez wystepowac biale.Ptak ten jest niezmiernie zadko spotykany w hodowli.

http://www.savebrasil.org.br/imagens/8.gif

http://www.nigelhughes.com/Images/blum.jpg

Czubacz niebieskodzioby-Crax alberti zamieszkuje Kolumbie.Nie tworzy podgatunkow.Dlugosc koguta: od 82-92cm.W hodowlach spotykany niezmiernie zadko.Jak reszta czubaczy zima musi byc utrzymywany w suchym i ogrzewanym pomieszczeniu.

http://www.proaves.org/IMG/jpg/23.Crax_alberti.Quinchas.AQG._4_.jpg

http://www.proaves.org/IMG/jpg/Crax_alberti-Paujil-1.jpg

Czubacz kędzierzawy-Crac alector zamieszkuje delte Orinoko,poludniowo-wschodnia Kolumbie oraz poludniowa Brazylie.Nie tworzy podgatunkow.Dlugosc koguta od 85 do95cm,waga2800-3700g.Kura wazy od 2400-3400g.Samiec i samica jednakowo ubarwione(czarne).Narosl na dziobie(nosowka) moze byc koloru jasno-zoltego do pomaranczowo-czerwonego.

http://www1.nhl.nl/~...pg4/cral111.jpg

http://www1.nhl.nl/~ribot/jpg2/cral5.jpg

Czubacz żółtoguzy-Crax daubentoni wystepuje w poludniowo-wschodniej Kolumbii oraz Wenezueli.Nie tworzy podgatunkow.Dlugosc koguta od 85-95cm,waga od 1600-3200g.Waga kury 2300g.Okrzyk rewirowy u samcow czubacza zoltoguzego to wysoki gwizd(tym rozni sie od pozostalych czubaczy).

http://www.papegaai.org/albums/dieren_overig/thumbs/crax_daubentoni.jpg

http://filin.vn.ua/birds/image/kury/c_daubentoni.jpg

Czubacz hełmiasty-Pauxi pauxi zamieszkuje Wenezuele oraz Polnocno-wschodnia Kolumbie.Tworzy dwa podgatunki:Pauxi Pauxi, Pauxi p. gilliardi.Dlugosc koguta od 80-100cm.wago od 3500-3650g.U kury wystepuja dwie fazy ubarwienia(czerwona i czarna).Pozniej kura i kogut sa jednakowo ubarwione.Czubacze helmiaste mimo swoich rozmiarow doskonale wspinaja sie po drzewach,przemieszczaja sie niezmiernie szybko z drzewa na drzewo.Cecha charakterystyczna dla tego gatunku,jest wielkosci golebiego jajka rog na gornej czesci dzioba.Podczas godow samiec wydaje bardzo niskie jedno tonowe glosy.Ptaki te zima nalezy utrzymywac w ogrzewanych pomieszczeniach.

http://www.aviornis.nl/foto/2006-apr.jpg

http://www.gbwf.org/cracids/images/helmet_side.jpg

http://gretti.webcindario.com/Vzla/Ani.33.Pauji.jpg

Czubacz rogaty-Pauxi unicornes zamieszkuje Boliwie oraz Peru.Tworzy dwa podgatunki:Pauxi unicornes, Pauxi koepckeae.Dlugosc koguta od 85-95cm.waga jaka osiaga to ok.4200g.Kura do 4000g.Podgatunki te roznia sie od siebie wielkoscia oraz forma jasno-niebieskiego rogu,ktory znajduje sie na gornej czesci dzioba.

http://www.birdlife.info/wbdbweb/images/speciespicture/102.gif

Czubacz brzytwodzioby-Mitu mitu tuberosa wystepuje w wschodnim Peru oraz wschodniej Boliwii.Nie tworzy podgatunkow.Grupe tych czubaczy tworza cztery gatunki:M.m. mitu,M.m. tuberosa,M. salvini, M. tomentosa.W prywatnych hodowlach sa nie spotykane.Czubacze te roznia sie od reszty czubaczy forma dzioba,upierzeniem oraz zachowaniem.

http://www.zoo.ufl.edu/gustavo/images/jpg/sa_pic_057.jpg

Jednoróg-Oreophasis derbianuswystepuje w Guatemale oraz poludniowym Meksyku.Nie tworzy podgatunkow.Dlugosc koguta od75-80cm,kura nieco mniejsza.Zamieszkuje mgliste lasy tropikalnej czesci Poludniowej Ameryki(na dlugosci1500 i 3000metrow).Ptaki te mimo swoich rozmiarow(wielkosc indyka)doskonale wspinaja sie po konarach drzew.O ich chowie jest niewiele wiadomo.Vogelpark Walsrode jest w posiadaniu pary,ale jak do tej pory nie udalo sie ich rozmnorzyc.

http://www.cracids.org/horned_guan_1.jpg

http://www.conanp.gob.mx/dcei/entorno/images/agos2/fotos4/n13a.jpg

http://www.conanp.gob.mx/dcei/entorno/images/agos2/fotos4/n13b.jpg


 • 0

#2 Guest__*

Guest__*
 • Gość

Napisano 22 lipiec 2007 - 10:04

Tomczyk69, widze że się napracowałes fajny opis i zdjęcia wypaczyłeś :bravo
 • 0

#3 OFFLINE   turkot79

turkot79

  Początkujący

 • Użytkownik
 • 7 postów
 • LokalizacjaKędzierzyn-Koźle

Napisano 05 sierpień 2007 - 16:22

A w jakim to dokładnie celu miałby być kontakt?
 • 0

#4 OFFLINE   barthav

barthav

  WebMaster

 • Administrator
 • 1184 postów
 • LokalizacjaBratkówka
 • Specjalizacja hodowli:

Napisano 09 listopad 2007 - 18:10

Czubacze


Ameryka Środkowa i Południowa jest ojczyzną najmniej znanych kuraków należących do rodziny czubaczy. Są to 44 gatunki ptaków, które w przeciwieństwie do pozostałych kuraków, prowadzą przede wszystkim nadrzewny tryb życia. Do rodziny czubaczy zalicza sie czubacze, penelopy i czakalaki. Czubacze są dużymi, ciemno ubarwionymi ptakami, które na głowach mają wspaniałe ozdoby utworzone z jaskrawych piór. Ptaki należące do innych rodzajów posiadają ozdoby na głowie w postaci kolorowych fragmentów gołej skóry, która może tworzyć efektywne korale i grzebienie. Ciekawą właściwością wielu gatunków jest to, że ich pisklęta potrafią latać już kilka dni po wykluciu się z jaj. Głosy wydawane przez czubacze są bardzo przenikliwe i doniosłe, dzięki specjalnej konstrukcji tchawicy. Jest to bardzo ważna cecha, dzięki której ptaki mogą odnaleźć sie w lesie po tym, jak ich stado sie rozproszy.

Źródło:

Świat Wiedzy - Kuraki


 • 0

#5 OFFLINE   Matek

Matek

  Zaawansowany

 • Użytkownik
 • 266 postów
 • LokalizacjaRuszów

Napisano 31 styczeń 2009 - 16:54

Gdzieś je widziałem.Chyba w Łebie lub okolicy... :mysl
 • 0

#6 OFFLINE   vasil

vasil

  Początkujący

 • Użytkownik
 • 9 postów
 • Lokalizacjaukraina

Napisano 25 lipiec 2009 - 11:52

Bardzo ciekawe ptaki, może ktoś wie ile kosztuje para
 • 0

Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych