Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

OCHRONA BOCIANA CZARNEGO

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 29 maj 2007 - 18:16

OCHRONA BOCIANA CZARNEGO

Bocian czarny to gatunek niezmiernie ciekawy, a przy tym mało znany, bo jest nieliczny i stroni od ludzi, żyjąc w większych lasach. Polskie prawo przewiduje specjalną ochronę miejsc lęgów. Pięć stref ochronnych wokół gniazd powołano 15 XII 2003 w Nadleśnictwie Antonin. Program badań i ochrony tych ptaków prowadzi Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Bocian oznakowany pod Ostrowem został stwierdzony w Szwajcarii, co dokumentuje mało znaną trasę wędrówki do Afryki.

Niezupełnie czarny bocian
Nazwa gatunkowa jest o tyle słuszna, że w upierzeniu przeważa kolor czarny, u dorosłych z pięknym, metalicznym, zielonkawo-purpurowym połyskiem. Tego koloru jest głowa i szyja, grzbiet oraz skrzydła. Ale ptak ten ma też biały brzuch i podogonie oraz czerwony dziób i nogi. Także małe pisklęta pokryte są zupełnie białym puchem, a dziób i nogi mają żółte. Dopiero z czasem pokrywa je czarne, jeszcze matowe upierzenie, a dziób i nogi stają się zielonkawe.
Bociany te, znane też pod ludową nazwą hajstra, trudno jest zobaczyć na otwartej przestrzeni. Pokarm - z reguły nieduże ryby - zdobywają głównie w śródleśnych bajorkach, rzeczkach i rowach.

żródło:
http://www.otop.org.... ... ial=bocian

Dołączona grafika
http://www.oiseaux.n... ... amo.2g.jpg
Dołączona grafika
http://www.cnwildlif... ... 529577.jpg
Dołączona grafika
http://www.naturfoto... ... h-2578.jpg

Jest to niezwykle rzadki ptak na naszych terenach i jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Czasem jak mi się uda, mam możliwośc podziwiania tych pięknych ptaków.
  • 0

#2 OFFLINE   krzysiek173

krzysiek173

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1122 postów
  • LokalizacjaKozłów

Napisano 29 maj 2007 - 18:30

Też mam taka mozliwość ale tylko w locie na ziemi jeszcze nigdy go nie widziałem, wiem że są gdzieś w lesie, mam też nadzieje że sie rozmnazają szczęśliwie
  • 0

#3 OFFLINE   Gerd

Gerd

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1133 postów
  • LokalizacjaMysłowice

Napisano 29 maj 2007 - 18:48

Na wolności nigdy go nie widziałem, ale spotkałem go na wybiegu dla bocianów w Krakowskim zoo. Jest chyba kontuzjowany, to skrzydło ma takie dziwne.

Załączone pliki

• Załączony plik  Boćki.jpg   73,62 KB   430 Ilość pobrań

• 0

#4 OFFLINE   gonzo771

gonzo771

Zaawansowany

• Super Kurnikowiec
  • 1608 postów
  • Telefon:695638294
  • LokalizacjaMyślenice

Napisano 29 maj 2007 - 19:25

Bociana czarnego często i od kilku lat zobaczyć można jak brodzi wzdłuż rzeki Raby pomiędzy Myślenicami a Mszaną Dolną, kilkadziesiąt metrów od "Zakopianki". Nie widziałem nigdy dwóch, tylko zawsze jednego. W tym roku jeszcze nie miałem okazji go zobaczyć. Mam nadzieję, że wrócił z zimowiska. A może znalazł partnera i się przeniósł?
Parę lat temu widziałem też jednego przelatującego w okolicach Suchej Beskidzkiej.
Para bocianów czarnych zajmuje bardzo duże teryrorium.
  • 0

#5 OFFLINE   Mateusz

Mateusz

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 578 postów
  • LokalizacjaNiedrzwica Kościelna

Napisano 29 maj 2007 - 20:04

Czarne bociany są w Janowie lubelskim i w Rudkach kilka gniazd :!: :!:
  • 0
gallus in suo sterquilinio plurimum potest !! ;)

Mateusz ,, Mateusz " Dec :D

#6 OFFLINE   daro_li

daro_li

Użytkownik

• Użytkownik
  • 12 postów
  • LokalizacjaNiedźwiada

Napisano 29 maj 2007 - 21:55

hehe bocian czarny prawie codziennie łowi ryby w rzece koło mnie wiec go widze często wiem nawet gdzie ma gniazdo ale wole nie zaglądac tam bo są chronione:P co roku są w niedźwiadzie odkąd tylko pamiętam było 4 gniazda ale jedno teraz już z tego co wiem jest puste:(
  • 0

#7 OFFLINE   jacek

jacek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 853 postów
  • Telefon:501-649-316
  • LokalizacjaCzerna
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 31 maj 2007 - 01:57

Ja mialem przyjemnosc go widziec na zywo, brodzacego w gliniance lapiac zaby kolomnie kolo domu, piekny widok :mrgreen: I to byl tylko ten jeden raz, wiecej go tam nie widzialem :/
  • 0
Dołączona grafika

#8 Guest_barcelonka12_*

Guest_barcelonka12_*
  • Gość

Napisano 31 maj 2007 - 11:07

W moich okolicach jest czesto widywany na łakach. Rok temu w pobliskiej okolicy w lesie miały gniazdo i wyprowadziły 3 młode :tak
  • 0

#9 OFFLINE   kaliszaneczka-x

kaliszaneczka-x

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 289 postów
  • LokalizacjaKoźminek

Napisano 27 luty 2008 - 11:58

W zeszłym roku kilka kilka razy widywałam rodzinkę bociana czarnego 2+3. Ale nie wiem gdzie mają gniazdo. To naprawdę piękne ptaki.
  • 0

#10 OFFLINE   Rafcio

Rafcio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1197 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 02 lipiec 2008 - 19:35

Ja również miałem przyjemność spotkać tego pięknego ptaka ;)
  • 0

#11 OFFLINE   mati

mati

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 175 postów
  • LokalizacjaPionki

Napisano 02 lipiec 2008 - 19:52

Moje miasto położone jest w środku Puszczy Kozienickiej , a żyją tam i to licznie bociany czarne.
  • 0

#12 OFFLINE   Matek

Matek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 266 postów
  • LokalizacjaRuszów

Napisano 09 styczeń 2009 - 21:01

Ja zaobserwowałem dwa bociany czarne na stawie jak się jedzie do Żagania ;-)
  • 0

#13 OFFLINE   Wojteczek

Wojteczek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 500 postów
  • LokalizacjaŁódzkie

Napisano 09 styczeń 2009 - 21:40

Matek, To gratulacje, bo bocian ten jest bardzo rzadki :co
Znalazłem ciekawy i krótki opis tego ptaka: http://www.przyrodap...en03/bocian.htm
  • 0

#14 OFFLINE   Matek

Matek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 266 postów
  • LokalizacjaRuszów

Napisano 11 styczeń 2009 - 19:51

Musimy ratować tego ptaka :!: Populacja z tego co wiem rozmieszczona nieregularnie
i ochrona miejscami mało skuteczna przynajmniej w mojej okolicy,a jak tam z ochroną bociana czarnego w waszych miejscowościach :?:
  • 0

#15 OFFLINE   Wojteczek

Wojteczek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 500 postów
  • LokalizacjaŁódzkie

Napisano 11 styczeń 2009 - 21:31

Matek, U mnie on nie występuje. Ratować trzeba! Jak na razie mamy jedynie słowa nic poza tym :| Trzeba było by włożyć w to wiele pracy i zaangażować wielu ludzi, żeby pomóc tym ptakom. :mysl
  • 0

#16 OFFLINE   Gerd

Gerd

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1133 postów
  • LokalizacjaMysłowice

Napisano 12 styczeń 2009 - 18:24

Jak to się wszystko zmienia a życie leci dalej. W maju 2007 roku pisałem, że nigdy nie spotkałem bociana czarnego na wolności. Po roku (VIII 2008) moje słowa już są nieaktualne. Widziałem bociana czarnego jak fruwał nad drogą prowadzącą do granicy w Kudowie Zdroju. Dokładnie pomiędzy Lewinem Kłodzkim a Kudową.
  • 0

#17 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2558 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza

Napisano 12 styczeń 2009 - 18:48

Gerd, Czyli jeszcze raz to się sprawdziło nigdy nie mów nigdy,bo życie potrafi czasami płatać różne niespodzianki i to w jak najmniej spodziewanym momencie.
  • 0
http://andrzejko.dbv.pl/photogallery.php

Kowina Andrzej