Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

wylęgalność i chęć siadania na jajach przez perlice.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
119 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   przemek89

przemek89

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 365 postów
  • LokalizacjaKoło / Lublin

Napisano 10 maj 2007 - 17:39

mam takie pytanie do włascicieli tych ptakow czy u nich perlice siadają na jajach bo u mnie jedna nanosi sobie jaja do dziupli i nie wiem czy warto zostawiac czy wogóle usiadzie. I druga sprawa jak jest u was z kluciem sie pisklaków w jakim stosunku do nie zalęzonych jaj. Z góry dziekuje za odp. pozdrawiam przemek89
  • 0

#2 Guest_fejsjan_*

Guest_fejsjan_*
  • Gość

Napisano 10 maj 2007 - 18:55

Umnie perliczka w zeszłym roku znosiła sobie jajka do dołków wygrzebanych w ziemi. Nie zbierałem ich bo myślałem ze sobie siadzie. A ona gdy jajka już sie nie miesciły zmieniał sobie lokum i znosiła dalej. I od tej pory juz je normalnie zbierałem i dawaliśmy je do spożycia. Gdześ tak w sierni umysliło jej sie siedzeć. Twardo chciała siedzieć tak przez półtorej tygodnia, a póżniej dała sobie spokuj. Niestety nie zostawialiśmy dla niej zadnych jajek bo kto sie mógł spodziewać ze umysli jej sie siedzieć o tak póżnej poże.( Jak póżniej przeczytałem na PK jest to normalne). Wylęgliwość miałem dość zróżnicowanom. Gdy siedziała silka na 10 jaj wylęgło sie psiem małych, a gdy póżniej siedziała na 10 jajkach zwykła nioska wylęgły sie tylko trzy. Gdzieś czytałem(chyba na PK ale nie jestem pewien), ze im jajka perliczek dłużej poleża tym jest wieksza wylęgliwość. pozdrawiam
  • 0

#3 OFFLINE   krzysiek173

krzysiek173

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1122 postów
  • LokalizacjaKozłów

Napisano 10 maj 2007 - 19:21

z wylęgami perliczek u mnie w zeszłym roku było różnie jajka kupiłem od kolegi i dałem do inkubatora pierwszy raz z 10 jajek wylęgły się 3 pisklaki a drugi raz też z 10 tylko 2. Ale teraz mam juz ładna parke ale jaszcze jest młoda i jajka będą chyba czyste
  • 0

#4 OFFLINE   tytus

tytus

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 49 postów
  • LokalizacjaKrasnystaw

Napisano 10 maj 2007 - 21:53

Dwa lata temu dostałem 10 jajek, zalężone było 1, z którego wylęgła się perlica. Później z 15 jajek z innego źródła wylęgło się 6 piskląt. W ubiegłym roku perlica naniosła się w stodole, lecz coś wyjadło jajka, później zaczęła się nieść w kurniku aż do jesieni. Z pierwszego lęgu, który włożyłem do inkubatora żadne z jajek nie było zalężone. W drugim lęgu z 10 jajek od moich perlic zalężonych było 4, a z 15 jajek od znajomego 10. W sumie wykluło mi się z nich 10 piskląt. W tym roku z 24 jajek zalężonych było 10, z których właśnie wykluwają się pisklęta. Aktualnie jest ich 5. Poza tym jedna perlica naniosła jajek w kurniku, ale nie chce na nich siadać, a dwie naniosły się u sąsiada obok stodoły ale też nie siadają.
  • 0

#5 OFFLINE   przemek89

przemek89

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 365 postów
  • LokalizacjaKoło / Lublin

Napisano 10 maj 2007 - 22:18

no i sam nie wiem co zrobić bo naniosła sama juz 20 jajek. u mnie własnie sie lęgną perlice podłożyłem 19 jaj nawet te 1 zniesione i tylko one byly czyste 11 bylo zalęzonych a ile wyjdzie to nie wiem. zobacze jutro ewentualnie pojótrze i sie podziele tą informacją:)
  • 0

#6 Guest_fejsjan_*

Guest_fejsjan_*
  • Gość

Napisano 11 maj 2007 - 07:43

U mnie aktualnie także kwoka siedzi na 15 jakach perliczek i w niedługim czasie powinny sie lęgnąć, wiec zobaczymy.
  • 0

#7 OFFLINE   jacek

jacek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 853 postów
  • Telefon:501-649-316
  • LokalizacjaCzerna
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 11 maj 2007 - 13:35

Ja nigdy nie widzialem zeby mi perliczka siadla na jajkach, zawsze podkladam jajka pod kury lub pizmowki, ktore u mnie sa chadzacymi inkubatorami. Co do wylegowosci to nigdy nie mialem gorzej niz z 14 jajek wyleglo sie 10 nigdy mniej, a hoduje perliczki od 4 lat, stadko podstawowe to zawsze 2 perliki i 6-8 perliczek.
  • 0
Dołączona grafika

#8 Guest_Łukasz_*

Guest_Łukasz_*
  • Gość

Napisano 11 maj 2007 - 14:54

Ale teraz mam juz ładna parke ale jaszcze jest młoda i jajka będą chyba czyste

To nie jest tak do końca prawda że od młodych perliczek jest mniejsza wylęgalność.Ja w tamtym roku miałem dwie kurki i koguta (były roczne),a młodych miałem sporo.Na 15 jajek wylęgało sie 12 młodych.Jeśli chodzi o siadanie na jajkach to też bywa różnie.U mnie kiedyś perliczka zasiadła sobie na jajkach,tylko że tyle ile ich miała tyle zmarnowała.Od tamtej pory podkładam jajka pod kury,nawet jeśli perliczka chce siedzieć to jej na to nie pozwalam zabierając jajka.
  • 0

#9 OFFLINE   krzysztof

krzysztof

Użytkownik

• Użytkownik
  • 14 postów
  • LokalizacjaKołobrzeg

Napisano 12 maj 2007 - 06:59

u mnie perliczka jak ma zamiar siedzieć to zawsze w lipcu i to gdzieś poza kurnikiem ja zawsze zostawiam perliczki zawsze 3 samice i 3 samce
  • 0

#10 OFFLINE   daro_li

daro_li

Użytkownik

• Użytkownik
  • 12 postów
  • LokalizacjaNiedźwiada

Napisano 14 maj 2007 - 19:09

od kolegi w tamtym roku miałem 9 jaj wykluło sie 5 młodych z czego 2 zdechły. narazie obydwie perlice niosą w jednym gnieżdzie ale nie siadają:/ ale 2 kwoki siedzą na jajach jedna na 28 bo jest duża dryga malutka siedz na 9 i 6 kurzych. Pod koniec tygodnia u tej co ma 28 jajek maja sie kluć. u kolegi wczoraj jedna siadła w dołku na dworze na 20 jajach i u niego zawsze siedzą tylko perliczki na jajach nie kwoki:)
  • 0

#11 OFFLINE   marekm

marekm

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 35 postów
  • LokalizacjaNasielsk

Napisano 15 maj 2007 - 10:01

u mnie jaja perlicze wysiaduje nasiadka orpingtona, siedzi na 27 jajkach już 10 dni, więc chyba powinienem dokonać prześwietlenia jaj. mam pewne wątpliwości że procent jaj zalężonych będzie bardzo niski bo niosą się trzy samice ale tylko z jedną trzyma się samiec; coś mi się wydaje że mój drugi sezon z perliczkami zakończy się niepowodzeniem
  • 0

#12 OFFLINE   Pawi Król

Pawi Król

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 731 postów
  • LokalizacjaNowa Wieś Lęborska

Napisano 15 maj 2007 - 11:22

Podobno jaja perliczek nadają się do wylęgu przez bardzo długi okres czasu ? Ktoś słyszał coś o tym ?
  • 0
Zmierzając w konkretnym kierunku,........nie patrzeć na przeciwności.

#13 OFFLINE   marekm

marekm

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 35 postów
  • LokalizacjaNasielsk

Napisano 15 maj 2007 - 11:38

w ubiegłym roku podkładałem pod cochinkę jajka perlicze, które przechowywałem trzy tygodnie. Z dwunastu jaj wykluło się 10, a 2 były nie zalężone. przechowywałem je w pomieszczeniu, gdzie temperatura wahała się między 10 a 15 stopni i co dwa dni przekładałem je w foremce - raz ostrym czubkiem do dołu, raz do góry. jako jaja spożywcze mogą leżeć długo (czasem nawet rok) ale jako jaja wylęgowe nie wiem dokładnie jak długo i w jakich warunkach mogą być przechowywane.
  • 0

#14 OFFLINE   ryszard

ryszard

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 87 postów
  • LokalizacjaŁopuszno

Napisano 15 maj 2007 - 19:46

Jeśli chodzi o wiek to starsze zaczynają nosić wcześniej inż pierwszolatki, Ja zrezygnowałem z lęgów pod perliczką ,gdyż to jest niepewne ta sama perliczka jednego roku wysiedziała a drugiego zeszła przed samym kluciem teraz władam pod kury albo inkubator co do wieku jaj to trudno mi powiedzieć ja staram wkładać nawyżej tygodniowe max dwutygodniowe ale mam 10 perliczek i 4koguty więc nie mam problemu z jajkami .które są bardzo smaczne i w sezonie jem tylko te jajka.
  • 0

#15 OFFLINE   krzysztof

krzysztof

Użytkownik

• Użytkownik
  • 14 postów
  • LokalizacjaKołobrzeg

Napisano 18 maj 2007 - 20:22

ja mam perliczki kilka lat i jeszcze na ich jajka sie nie skusiłem
  • 0

#16 OFFLINE   jacek

jacek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 853 postów
  • Telefon:501-649-316
  • LokalizacjaCzerna
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 19 maj 2007 - 01:27

krzysztof, ja jajak perliczek uwielbiam, tak samo jak rosol-rewelacja :!:
  • 0
Dołączona grafika

#17 OFFLINE   tytus

tytus

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 49 postów
  • LokalizacjaKrasnystaw

Napisano 19 maj 2007 - 14:14

Wczoraj jedna z moich perlic zasiadła na jajkach. W tym roku naniosła ich ok 60 szt, najpierw w kurniku a później zrobiła sobie gniazdo w oborze. W ubiegłym roku tylko się niosła i nie chciała siąść na jajkach.
Poza tym zgadzam się z Jackiem. Jajecznica z perliczych jaj jest rewelacyjna, lepsza niż z kurzych. Rosół też. Polecam.
  • 0

#18 OFFLINE   krzysztof

krzysztof

Użytkownik

• Użytkownik
  • 14 postów
  • LokalizacjaKołobrzeg

Napisano 20 maj 2007 - 13:58

spróbuje zrobić jajecznice z jajek perliczych musze je tylko poszukać bo niosą sie gdzie poza kurnikiem
  • 0

#19 OFFLINE   kaliszaneczka-x

kaliszaneczka-x

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 289 postów
  • LokalizacjaKoźminek

Napisano 24 maj 2007 - 09:18

Jak niosą poza kurnikiem to należy je przymknąć na jakiś czas (przynajmniej od rana), żeby musiały jednak tam nieść. W tym czasie nienależy im zabierać jaj, muszą mieć przynajmniej po kilka podkładków inaczej szukają innego miejsca do niesienia. I najlepiej, żeby niewidziały jak im potem się zabiera jaja. Ja na jesieni kupiłam młode perliczki. w tym roku jak zaczęły nieść zabierałam im jaja, w końcu zaczęły nieść gdzie indziej, do tej pory nieudało mi się tamtych jaj znaleźć. Ale w ten sposób udało mi się to naprawić i już teraz od 2 tygodni niosą u siebie, zostawiam im po 6 podkładków i po problemie. Aha moje pereliczki są mądre i nie dały się nabrać na sztuczne podkładki. Pozdrawiam wszystkich.
  • 0

#20 OFFLINE   michalpk

michalpk

Użytkownik

• Użytkownik
  • 10 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 29 maj 2007 - 15:04

Witam!
Co do jaj perliczych, moga one lezec kolo roku i nadaja sie do wylagu. Atutem tego jest to, iz musza znajdowac sie w odp temperaturze nie przekaraczajacej 20 stop C, oczywiscie ostra czescia skierowqna ku dolowi, poniewaz na plaskiej stronie jest pecherzyk powietrza, ktory nie moze byc naruszony. Kazdy rodzaj jaj wymaga odpowiedniej wilgotnosci. jezeli perliczka lub inna matka wysiaduje jaja na ziemi sama sobie regulije wilgotnosc. Jezeli jaja sa wysiadywane na suchych gniazdach nalezy ta wilgotnosc samemu reguliwac. Ja proponuje co 2 dnin spryskiwaczem do kwiatow leciutko zrosic jaja, taka wilgotnosc jest kolo 2 dni zachwana. Jezeli jest jajo zalozone nie mam mozliwosci, aby sie z niego nic nie wyklulo! Jezeli jest duzo jaj w gniezdzie nalezy jaja kazdego dnia przemieszac. W stadzie najlepiej jest gdy zachowany stosunek samcow do samic 1x1 lub 1x2. W innym przypadku duza czesc jaj niedzie niezalozona. Hoduje drob kolo 20 lat, czas doswiadczenia uczy.
Pozdrawiam
Michal
  • 0