Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

wszystko o inkubacji jaj gęsi

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   matias

matias

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 265 postów
  • LokalizacjaKonstancin-Jeziorna

Napisano 04 maj 2007 - 22:12

Zakładam ten temat aby wszyscy którzy przeprowadzali lęgi gęsi zarówno naturalne jak i sztuczne aby opisywali swoje spostrzezenia.

Gęsi najcześciej chętnie wysiadują swoje jaja ,oznaką chęci wysiadywania jest wyskubywanie puchu i wyścielanie nim gniazda .

Dla wypróbowania gęsi podkłada się jej 2 jajka, jeśli siedzi wytrawle przez 3 dni można podłożyć jej jej więcej jaj.

Zasada jest taka pod gęś podkłada się tyle jaj ile sie zmieści pod nią tak aby je okryła wszystkie .Najczęściej liczbą podkładanych jaj jest 10-14.

Ważnym zabiegiem jest kontrola przebiegu lęgu .

kontroli dokonuje się dnia 7-14-26 lęgu .
Pierwszego prześwietlania dokonujemy 7 dnia wtedy w jajkach powinień być dobrze widocznych pajączek ,tzw zarodek z sytemem naczyń krwionośnych mniej sprawnym hodowcom radziłbym aby prześwietalnia dokonywali 8 ewntualnie 9 dnia .14 dnia około 2 % jaj zostaje odrzucone ze względu na niezapłodnienie jaj
widoczne w 7 dniu w jajkach naczynka krwionośne wcale nie oznaczaja że jajko bedzie się prawidłowo rozwijać .Jak wspomniałem 2 % to jaj w których stwierdza się że w tych jajach wskazyawło na rozwój lecz nie były to początki zarodka lecz rozlane naczynia krwionośne dające złudne wrażenia .niektórzy hodowcy amatorzy stosują inna metodę prześwietlania jakbym to określił w 14 dniu przykładając jajko do nosa i wyczuwaja początki wydzielającego się siarkowodoru.

Jesli nic nie zakłóciło przebiegu lęgu to wyląg następuje 30-31 dnia

parametry lęgów sztucznych

obracanie jaj 3 razy na dobę
tempertura 37,2-37,5

wilogotność 65 %
schładzanie jaj
skrapianie jaj niezbędny element całego procesu inkubowanych jaj
  • 0
SIEMKA RAFCIO

#2 OFFLINE   matias

matias

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 265 postów

Napisano 06 maj 2007 - 20:20

Odnośnie do lęgów sztucznych to jaja gęsi podaje się schłodzeniu zaczynając od
8 dnia do 15 raz dziennie a od 15-26 dwa razy

Bardzo ważnym elementem jest skrapianie jaj ciepłą wodą najlepiej za pomocą jakiegoś spryskiwcza ,jakie oferuje rynek .

Natomiast odnośnie co do schładznia jajek gęsi to w tym roku przeprowadzam lęgi gęsi włoskich pod kaczka piżmową i zauważyłem że oprócz schładzania jajek które nastepuję podczas nieobecności ptaka podczas żerowania to kaczka podaje jaj dodatkowemu schłodzeniu po upływie około 3 h od wysiadywania unosząc swój korpus do góry lub niektóre nie okrywa nie ma mowy tu o nie okryciu wszystkich aj gdyż tych jajek jest 6 . po 15 min następuje ponowne okrycie wszystkich

moje spostrzeżenie wniosek
jeśli przeprowadzamy lęgi sztuczne i z jakich przyczyn przez jakiś czas nie będzie ogrzewania nie powinno nic stać zarodkom

[ Dodano: 2007-10-05, 21:14 ]
Czy ktoś przeprowadzał lęgi naturalne pod gęsiami tulskimi podobno cechuje ich niezawodność w wysiadywaniu.
  • 0
SIEMKA RAFCIO

#3 OFFLINE   matias

matias

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 265 postów

Napisano 08 lipiec 2009 - 20:16

gęś włoska wysiadująca jaja
  • 0
SIEMKA RAFCIO

#4 OFFLINE   FlyArek

FlyArek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1043 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 08 lipiec 2009 - 20:32

matias, ale ona ma wielki dziób :mrgreen:
Gratulacje.
Czy gęś ta sama usiadła w wybranym przez siebie miejscu czy w jakiś sposób trzeba było ingerować by zasiadła?
  • 0

pozdro...

#5 OFFLINE   Rafcio

Rafcio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1197 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 08 lipiec 2009 - 20:57

matias, no pięknie ??
Kiedy wylęg? :D
  • 0

#6 OFFLINE   matias

matias

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 265 postów

Napisano 10 lipiec 2009 - 20:51

To było tak ponieważ gęś która jest na zdjęciu wysiedziała ją piżmówka jak na wiosnę kaczka zaczeła się nieść a budka dla niej jest tak przygotowana aby tylko mogła się przecisnąć by kury do niej niw chodziły i jajek nie składały .
W marcu gęś zrobiła sobie gniazdo w miejscu wchodzenia kaczki kradnąc jej materiał na swoje gniazdo budując swoję żądne próby niszczenia przenoszenia nie dwawały rady i zbudowałem budkę dla niej i po problemie .

[ Dodano: 2009-07-10, 20:55 ]
Gęś zasiadłą stosunkowo bardzo pożno bo dopiero 1 lipca gęsior stoi na straży siedzi na 16 jajach które sama sobie na niosła.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt że jest to typowa rasa nieśna ukierukowana na produkcję jaj .
jaja gęsi włoskich są zdecydowanie większe i cięższe od innych ras , w tym roku zakupiłem jaja rasy kartuskiej i były o wiele mniejsze od włoskiej, kaczka na zdjęciu bez trudu obsiadała 11 kartuskich natomiast włoskich 7 i to było maksymalnie .
jest to mój inkubator dla gęśi swoich piskląt nie miał tylko gęsi.
  • 0
SIEMKA RAFCIO

#7 OFFLINE   matias

matias

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 265 postów

Napisano 25 wrzesień 2009 - 18:31

Gęsi każdej rasy będą wysiadywać jaja jeśli będą pochodzić wyłącznie z lęgów naturalnych, otóż moje - zakupiony materiał gęsi w/w na zdjęciu jest rasą czysto nośną i ukierunkowana w tym kierunku . Ja zakupując jaj i podkładając pod kaczkę i,otrzymałem młode które nie wykazywały instynktu wysiadywania i wodzenia, natomiast drugie pokolenie otrzymane z naturalnych lęgów też gęś długo niosła jaja ale za to wysiadywała jaja bardzo cierpliwie i dość długo bo aż 35 dni
  • 0
SIEMKA RAFCIO

#8 OFFLINE   leszek998

leszek998

Użytkownik

• Użytkownik
  • 28 postów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 28 marzec 2017 - 13:50

Ja inkubuję jaja gęsie sztucznie (w inkubatorze), nie jest to jakaś wielka ilość, zaledwie 15 sztuk, tyle miesci który posiadam. Kolega zawsze mi daje jaja a ja mu zawsze 5 pisklaków taki mamy układ. Więc po wylęgu mam dla siebie ok 7 - 10 sztuk :) takze jak na taka ilośc sztuk (bardzo mało) to procent wylęgu jest dość duży. Nie używam prześwietlarki - zostawiam wszystkie jaja do ostatniego dnia inkubacji wewnątrz. 

• 0

#9 OFFLINE   janek00

janek00

Początkujący

• Użytkownik
  • 1 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 30 lipiec 2018 - 16:22

Witam

Mam takie pytanie czy gąsior musi zapładniać każde jajko czy wystarczy raz tak  jak u indyków.

• 0