Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Żółtonóżka kuropatwiana

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Stach12

Stach12

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 59 postów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 16 październik 2011 - 11:31

Żółtonóżka kuropatwiana - krótki opis rasy.

Rasa ta została wytworzona w Polsce w wyniku krzyżowania kur rasy zielononóżka kuropatwiana z kogutami rasy new hampshire.

Ubarwienie piór kogutów różni się od kuropatwianego kur:
-koguty mają czarne pióra o zielonym, metalicznym połysku na piersi, brzuchu i udach,
-grzywa i siodło pokryte są piórami o barwie jaskrawej - czerwonozłocistej,
-pióra pokrywowe skrzydeł mają zielony połysk, a lotki są czarne,
-długie sterówki oraz sierpówki ogona mają kolor czarny z zielonym połyskiem,
-skoki ptaków są nieopierzone, barwy żółtej,
-koguty i kury mają czerwony pojedynczy grzebień oraz czerwone policzki i zausznice.

Dojrzałość płciową ptaki tej rasy osiągają w wieku: 170-180 dni. W wieku 20 tygodni koguty ważą średnio: 2,4 kg, a kury - 1,9 kg.
Nieśność roczna: wynosi 170-180 jaj, o średniej masie jaja 60 g i kremowym zabarwieniu skorupy.
  • 0
"Doradzać każdy może, jeden lepiej, drugi..."
Stach12
Serdecznie Zapraszam: www.naszezwierzeta.jun.pl

#2 OFFLINE   tancerz2005

tancerz2005

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 513 postów
  • LokalizacjaGrójec

Napisano 19 grudzień 2011 - 10:09

Wystawiłem do sprzedania moje trzy zielononóżki. Jajka z których wykluły się te kury, pochodzą od hodowcy którego uważam za znającego się na rzeczy, i który hoduje zielononóżki od wielu lat.
Dziś, pewien potencjalny kupiec napisał mi po obejrzeniu zdjęć że moje zielononóżki to nie zielononóżki tylko ŻóŁTONóŻKI. Teraz pytanie - czy moje kury to faktycznie żółtonóżki i czy w ogóle taka rasa istnieje?
Pomijam już fakt, że facet po jednej fotce stwierdził że moje kury mają rzekomo świerzba i poinstruował mnie jak mam go leczyć.... :]
Poniżej foty rzekomych ŻóŁTONóŻEK.
Dołączona grafika

Dołączona grafika
  • 0
Dołączona grafika
Zapraszam!

#3 OFFLINE   KrysSz

KrysSz

KrysSz

• Moderator
  • 2739 postów
  • LokalizacjaKorzenna
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 19 grudzień 2011 - 11:20

Istnieje taka rasa jak żółtonóżki, są bardzo podobne do zielononóżek tylko różnią się barwą nóg. Te na zdjęciach faktycznie wyglądają na żółtonóżki.
Co do świerzba to po fotkach faktycznie widać że mają z tym problem.
Nawet upierzenie troszkę ciemniejsze. Tak że ten potencjalny kupiec się nie mylił ani co do rasy, ani co do świerzbowca.

Mówisz że są od hodowcy który hoduje zielononóżki, ale może jego kury mają w genach żółtonóżki. Te 2 rasy można ze sobą krzyżować, i potomstwo będzie żółtonogie i zielononogie, ale w późniejszym pokoleniu po samych zielononóżkach moze wyskoczyć żółtonóżka.
  • 0
"Jeśli możesz coś zrobić dobrze, możesz też przedobrzyć"
KrysSz

#4 OFFLINE   Józek

Józek

Zaawansowany

• Redaktor
  • 3310 postów
  • LokalizacjaBudziska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 19 grudzień 2011 - 13:13

Zgadzam się z tym co napisał KrysSz, kupiec miał zupełną rację w wszystkim
  • 0

#5 OFFLINE   tancerz2005

tancerz2005

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 513 postów
  • LokalizacjaGrójec

Napisano 20 grudzień 2011 - 10:59

Co do świerzba to wiem że na fotkach wygląda to faktycznie jak by mialy świerzbowca, ale łapy mają czyste - dziś postaram się zrobić foty samych łap z bliska żebyście ocenili.
A o co chodzi z tym ciemniejszym upierzeniem o którym napisał Kryssz? One mają taką barwę od małego.

Użytkownik tancerz2005 edytował ten post 20 grudzień 2011 - 10:59

• 0
Dołączona grafika
Zapraszam!

#6 OFFLINE   KrysSz

KrysSz

KrysSz

• Moderator
  • 2739 postów
  • LokalizacjaKorzenna
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 20 grudzień 2011 - 11:18

Żółtonóżka może mieć nieco ciemniejsze upierzenie niż zielononóżka. Dobrze to widać na przykładzie kurki z 1 zdjęcia.
  • 1
KrysSz

#7 OFFLINE   tancerz2005

tancerz2005

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 513 postów
  • LokalizacjaGrójec

Napisano 20 grudzień 2011 - 11:31

Aha, no to super - kupiłem jajka zielononóżek z których wykluły się żółtonóżki.... :12: Dobrze że wykluły się żółtonóżki a nie biegusy... :10:

Użytkownik tancerz2005 edytował ten post 20 grudzień 2011 - 11:31

• 0
Dołączona grafika
Zapraszam!

#8 OFFLINE   KrysSz

KrysSz

KrysSz

• Moderator
  • 2739 postów
  • LokalizacjaKorzenna
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 20 grudzień 2011 - 11:40

Być może hodowca od którego kupiłeś jajka, miał same zielononóżki. Tylko że te jego kurki mogły mieć w genach żółtonóżki i teraz to wyszło. To jak by np. u wspomnianych przez Ciebie biegusach, po parce czarnych mieć białego młodego. Skąd? No widocznie w genach tych biegusów przewinął się biały osobnik.
Między żółtonóżką i zielononóżką praktycznie nie ma innych różnic jak kolor nóg, więc nawet nie świadomie niektórzy mogą je mieszać.
Powiedzmy że zostawił byś sobie te kurki i dokupił kogutka zielononóżki, bo miał byś pewność że Twoje kurki to zielononóżki. Młody By Ci wyszły taki i takie. Ktoś by od Ciebie kupił te młode zielononóżki, a młode po nich dostał by żółtonogie. No i zadawał by sobie pytanie dlaczego po zielononóżkach ma młode żółtonóżki.
  • 0
KrysSz