Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Katar u kur.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   tomek_H

tomek_H

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 114 postów
  • Telefon:508652600
  • LokalizacjaDortmund-Roszowice

Napisano 05 październik 2011 - 12:00

Witam Wszystkich.
Ostatnio zakupiłem 5 kurek leghorna na giełdzie w Pszczynie i teraz dwie sztuki maja katar.W kurniku jest obecnie 5 kur i 4 perlice. Pytanie jest czy warto leczyć i jakie lekarstwa podawać.

Będę wdzięczny za szybką odpowiedź, ponieważ wkrótce maja do kurnika(tymczasowo)dołączyć bernikle rdzawoszyje,a nie chce zbytnio ryzykować.
  • 0
życie jest piekne zawsze, w soboty wieczorem !!!

#2 OFFLINE   KrysSz

KrysSz

KrysSz

• Moderator
  • 2739 postów
  • LokalizacjaKorzenna
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 05 październik 2011 - 14:31

Najlepiej je oddzielić od reszty stada. Na mokry katar pomaga Enflocyna sol. Ja tak leczyłem gołębie ale wet powiedział że i kury i kaczki można tym leczyć na mokry katar.
  • 1
"Jeśli możesz coś zrobić dobrze, możesz też przedobrzyć"
KrysSz

#3 OFFLINE   lobo

lobo

Administrator

• Założyciel
  • 3491 postów
  • Telefon:503590429
  • LokalizacjaBełchatów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 05 październik 2011 - 19:15

Nie warto, bo nie wiadomo co to za cholerstwo. Jest co najmniej kilka możliwości, co jedna to gorsza od drugiej. Kury na rosół, albo na karmę dla psa, bo koszty leków przewyższa wartość kur, a nietrafione leczenie tylko zaszkodzi. Bernikle mogą się zarazić i wtedy to będzie większego kalibru problem, bo ptaki wodne są bardzo trudne do leczenia.
Jeśli chcesz mieć zdrowe kury to musisz sobie je wyhodować od jajka. Niestety na giełdach 80% sprzedawanych kur jest na coś chora. Nie wiem od czego jest lekarz giełdowy, skoro pozwala na handel takim ptactwem.
U mnie problem chorób kur rozwiązał Bruno. Jedno wtargnięcie na wybieg i nie miałem więcej problemów z chorobami, ani z kurami.
  • 1
"Nie ma, że łatwo." Chev Chelios :)

#4 OFFLINE   tomek_H

tomek_H

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 114 postów
  • Telefon:508652600
  • LokalizacjaDortmund-Roszowice

Napisano 05 październik 2011 - 20:08

Dziękuję za odpowiedzi. Perlic mi szkoda bo są dwie czarne ,jedna czekoladowa i jedna żółta.Dlatego zostaną przeniesione do starej woliery po mandarynkach,która znajduje się na naszej byłej działce.Jak okaże się ,ze są zdrowe to wrócą a jak nie to podziela los kurek. I teraz mam nauczkę co do ptaków z giełdy.
  • 0
życie jest piekne zawsze, w soboty wieczorem !!!

#5 OFFLINE   Kurka

Kurka

Początkujący

• Użytkownik
  • 1 postów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 08 wrzesień 2012 - 09:50

Moje kury też dostały kataru. Kogut dzisiaj kichnął, a z nozdrzy poleciał mu wodnisty katar. Po za tym, nie widać żadnych innych objawów. Czy ktoś może mi powiedzieć co jest przyczyną kataru i jak go leczyć? Ile mogą kosztować takie lekarstwa? Nie jestem jakimś zaawansowanym hodowcą, ale posiadam stadko 17 kur dla siebie - w celach ozdobnych (bantamki i brahma), oraz na jajka od niosek (i tylko one - ale nie wszystkie - mają katar).
  • 0

#6 OFFLINE   AL

AL

Moderator

• Moderator
  • 3805 postów
  • Telefon:603872096
  • LokalizacjaKnurów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 08 wrzesień 2012 - 14:25

Nie ma lekarstw- antybiotyków dla kur niosek
  • 0

#7 OFFLINE   Tomassz

Tomassz

Początkujący

• Użytkownik
  • 1 postów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 08 wrzesień 2012 - 22:48

Mam problem z katarem u młodych tegorocznych kur. Kilkanaście pochodzi z własnych lęgów naturalnych, kilka sztuk pochodzi z innych źródeł. Kurczaki mają teraz ok 4-5 miesięcy, od mniej więcej miesiąca przebywają w kurniku wraz z dorosłymi ptakami. I tu pojawia się problem, bo od około 2 tygodni systematycznie coraz więcej młodzieży zaczyna kichać, "parskać", mieć problemy z oddychaniem, z nosa wycieka kleista wydzielina, która ma swoisty nieciekawy zapach. Podaję im sok czosnkowy do wody na zmainę z witaminami i wyciągiem ziołowym, dodatkowo krojoną cebulę, ale wiadomo, że takimi domowymi sposobami trudno o wyleczenie. Na weterynarza z moich okolic nie mogę zupełnie liczyć, bo kury, nawet te rasowe, są do garnka, a nie do leczenia. Jeśli ktoś mógłby pomóc mi w identyfikacji choroby (mogę wysłać zdjęcia lub nagrany filmik, jak wygląda takie kichanie i rzężenie), byłbym bardzo wdzięczny. Dodatkowo myślałem o zrobieniu badań kału czy tej wydzieliny z nosa, ale nie mam pojęcia, do kogo się z tym zwrócić. Może ktoś ma namiary na weterynarza, zajmującego się ptakami, nie tylko tymi egzotycznymi, z Łodzi i okolic? Albo ktoś wie, gdzie można w Łodzi wykonać takie badania? Proszę o kontakt w temacie lub na PW.
  • 0

#8 OFFLINE   AL

AL

Moderator

• Moderator
  • 3805 postów
  • Telefon:603872096
  • LokalizacjaKnurów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 09 wrzesień 2012 - 09:05

Polączyłam Twój temat z już istniejącym, przeczytaj to co napisali poprzednicy
  • 0