Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Papużka falista "Melopsittacus undulatus"

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
234 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   mirass

mirass

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2217 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 10 kwiecień 2007 - 15:16

Papużka falista "Melopsittacus undulatus"

Jest to jedyny gatunek z rodzaju Melopsittacus. Zamieszkuje prawie cały kontynent Australijski. Papużka falista jest bardzo towarzyskim ptakiem i na wolności formuje się w ogromne stada liczące nawet po kilkaset tysięcy osobników. Do Europy po raz pierwszy przywiózł je w XIX w. John Gould. Już na początku stały się bardzo popularne i z łatwością się rozmnażały nawet w niewielkich klatkach. Aktualnie już się nie importuje tych ptaków z Australii gdyż tamtejsze prawo tego zabrania, nie jest to także potrzebne gdyż osobników tego gatunku można znaleźć w Europie naprawdę ogromnie dużo. Biotopem tego gatunku są głównie stepy, co jakiś czas stado przenosi się w inne miejsce, jeżeli w poprzednim brakuje pokarmu (nasion traw, owadów, owoców).
Papuga ta dorasta do 18cm długości. Papugi faliste występujące w przyrodzie są zielone z kreskowaniem na wierzchu ciała. Głowa jest żółta – u dorosłych, a żółta z prążkowaniem – u młodych. Na policzkach można zauważyć ciemne plamki, podobnie jak i na podgardlu. Ogon rozkładany wachlarzowato, z długimi sterówkami na środku – zielonawy. Skrzydła ciemno prążkowane. Nogi szarawe, dziób brązowawy, a woskówka zależnie od płci, u samców niebieska, u samic beżowa, u młodych fioletowa.
Hodowla: nie jest ona trudna, ptaszki te mogą przebywać tak w klatkach jak i wolierach, jednak pamiętajmy, że im większa klatka tym lepsza. Jeżeli decydujemy się na małą klatkę, należy często z niej wypuszczać naszego pupila na loty po pokoju. W dużej klatce lub wolierze możemy trzymać dużo ptaszków, które w stadzie czują się raźniej. Są to papugi, które bardzo łatwo się oswajają. Potrafią naśladować dźwięki, a nawet mowę ludzką. Nie powinno się trzymać ptaków pojedynczo. Są to bardzo żywotne ptaki i lubią się bawić. Muszą poznać wszystko, co się znajduje w pomieszczeniu, dlatego co jakiś czas powinno im się wymieniać „zabawki”.
Z czasem wyhodowano wiele odmian barwnych, w tym:
- Naturalna (Standardowa),
- Lutino,
- Opalowa zielona,
- Niebieska,
- Opalowa niebieska,
- Paraniebieska,
- Fioletowa,
- Płowa,
- Albinos,
- Szek (Arlekin) i wiele innych od nich pochodzących.
W żywieniu papużek falistych stosuje się rożne ziarna: kanar, proso, owies łuskany, a także różnego rodzaju owoce, warzywa, zieleninę i skiełkowane ziarno. Przed podaniem pokarmów należy je wymyć. Nie wolno podawać pokarmów skażonych, czyli takich, które rosną w okolicach ścieków, dróg itd. Aktualnie w sklepach zoologicznych można zakupić wiele preparatów i pokarmów dla papug, które zaspokajają ich zapotrzebowanie żywieniowe, jednak nie należy zapominać o świeżych zielonkach, czy owocach.
Rozmnażanie: potrzebujemy parki i budki lęgowej, która umieszczamy w klatce lub poza nią. Budka powinna być z drewna, a wewnątrz powinny znajdować się wióry z torfem. Podajemy owoce, warzywa, zieleninę, które powinny pobudzić nasze ptaki do lęgów. Z czasem samiczka powinna interesować się budką i coraz częściej w niej przesiadywać, aż z czasem pozostać w niej po zniesieniu 4 – 7 jaj, w dwudniowych odstępach. Po około 18 dniach wykluwają się młode. Są nagie i ślepe i dopiero po ponad 30 dniach młode opuszczają budkę. Zaraz po wykluciu powinny do klatki wrócić wszystkie pokarmy stymulujące do lęgów, odstawione po zniesieniu 3-4 jajka. Młode po opuszczeniu budki powinny pozostać jeszcze około 2 tygodnie z rodzicami. Potem, jeśli już same jędzą możemy je od nich oddzielić.

Zapraszam do dzielenia się doświadczeniami z hodowli tych ptaków, a także do zamieszczenia ich zdjęć.
  • 0
Dołączona grafika

#2 OFFLINE   arkadio

arkadio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 481 postów
  • LokalizacjaŻuromin

Napisano 10 kwiecień 2007 - 19:18

Bardzo ciekawy artykuł. Ja mogę jeszcze dodać, że swoim papużką podaję jeszcze gotowane jajko, to też bardzo stymuluje je do lęgów. Podaję je aż samiczka zniesie dwa, trzy jajka, a nie jak zaczyna się nieść. To pomaga uzyskać odrobinę więcej potomstwa. Podawanie dłużej jajka może doprowadzić do zniesienia nawet kilkunastu jaj. Jeśli samica jest bardzo „uparta” to wychowa wszystkie młode, ale po dwóch lęgach nic już z niej nie zostanie.
  • 0
"daleko zajdziesz z uśmiechem na twarzy, jeszcze dalej zajdziesz z uśmiechem i z bronią" - Al Capone

#3 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 11 kwiecień 2007 - 06:40

Młode faliste podczas swojego wzrostu i okresu usamodzielniania się, powinny być w większości odchowywane na pokarmie jajecznym. Pózniej podajemy też namoczone i lekko skiełkowane nasiona zbóż, by ptaki wkońcu mogły się usamodzielnić.

Nie wiem, czy każdy z was to wie, ale młode papużki faliste w pierwszej fazie ich życia, są w budce lęgowej karmione przez rodziców leżąc na plecach. Póżniej dopiero jak są troszkę większe i domagają się same pokarmu, to są karmione w pozycji stojąco-siedzącej.
  • 0

#4 OFFLINE   Raffy

Raffy

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 225 postów
  • Lokalizacjagdańsk

Napisano 12 kwiecień 2007 - 11:51

Zawsze miałem faliste, mam i zawsze je bedę miał. Są to niesamowicie wesołe ptaki, ruchliwe i latanie u nich to obowiązkowa czynność poza jedzeniem i piciem. Najlepiej się czują, jak jest ich więcej - czyli koło 6-8, wtedy można poobserwować naturalne ich zachowania, gody. W niewoli wyhodowano bardzo dużo odmian, więcej niż podał mirass, i pojawiają się nowe odmiany. Każda falista ma inny charakter :) Ale teraz trudniej coraz o zdrowe osobniki, ludzie czasami kupują faliste do rozmnażania w jednym sklepie, nie zwazając na chów wsobny, i potem mamy podatniejsze na chorobę papugi. U mnie już kilka padło z nowotworów itd. Faliste dużo jedzą, to takie małe zarłoczki :D Moje codziennie dostają oprócz mieszanki ziaren z firmy Versele-Laga, zieleninki - kilka rodzajów, kwiaty, warzywa (zwłaszcza marchewki, brokuły i ogórki - lubią pestki), owoce i co jakiś czas dostają brązowy ryż i co tydzień jajko na twardo (w okresie pierzenia 2x w tygodniu). Codziennie albo raz na 2dni daję im prosa w kłosach, uwielbają to ale muszę organiczyć troszkę tego, żeby zjadły bardziej wartrościowe pokarmy takie jak np. warzywa. Dostają też codziennie gałązki z liścmi, głównie wierzby i często kiełki, co kilka dni.

Mam 8 par falistych, są naj naj :mrgreen:
  • 0
Pozdrawiam,
Raf :)

#5 OFFLINE   Wanted

Wanted

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 4839 postów
  • LokalizacjaWłaśnie tam

Napisano 12 kwiecień 2007 - 19:30

Raffy, falistych jest wiele mutacji barwnych jak i ich kombinacji. Są to chyba jedyne papugi z tak obszerną ilością kolorów. Są to bardzo ciekawe ptaki i zaczepne oczywiście. Małe faliste niejednokrotnie startowały do większych od siebie papug. Ptaki te jak już sobie upodobają jakieś miejsce gniazdowe, a jest ono zajęte przez inne ptaki, potrafią je stamtąd wygonić a nawet zabić w ostateczności ich młode by tylko zdobyć daną budkę lęgową.
Miewałem już lęgi falistych w budkach przeznaczonych dla baraband lub innych większych gatunków papug. Wyglądało to bardzo śmiesznie, jak taka mała papuga gniazdowała w wielkiej budce. Nie było jej wręcz tam widać.
Z moich długoletnich też obserwacji wynika, że papugi te wolą bardziej naturalne pnie drzew o które także zaciekle walczą między sobą, lepiej jest zatem jak u tego gatunku papug wszystkie budki będą identyczne.
  • 0

#6 OFFLINE   Raffy

Raffy

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 225 postów
  • Lokalizacjagdańsk

Napisano 12 kwiecień 2007 - 21:27

Budki też musza być równej wysokości, bo ptaki lubią wyżej położone budki. No i więcej budek niż par, żeby uniknąć kłótni itd.
  • 0
Pozdrawiam,
Raf :)

#7 OFFLINE   arkadio

arkadio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 481 postów
  • LokalizacjaŻuromin

Napisano 12 kwiecień 2007 - 22:23

ja w wolierce o wymiarach 2metry na mertr i wys 2 metry trzymałem 5 par falistych, było 5 budek lęgowych i każda na innej wysokości. I o dziwo nie było żadnych kłutni, nie mam pojęcia dlaczego, czy może dobrze się dogadywały czy może coś innego, ale zdażyło to mi się tylko w jednym sezonie. I pod względem falistych był to chyba najlepszy sezon. W zimę (po tamtym sezonie) "fiknął" mi jeden samczyk i musiałem dobrać innego. Wszystko było ok dopuki nie zaczął się sezon lęgowy. Wtedy sytuacja diametralnie się zmieniła. Nie było już żadnej zgody miedzy ptaszkami, ciągłe kłutnie i walki. Czy to możliwe, żeby jeden samczyk tyle namieszał? Czy mógłbyć jakiś inny powód, na który nie zwróciłem uwagi? Zmiana pokarmu, albo coś? Taka sytuacja już nigdy się nie powtórzyła, musiałem dowiesić budek, bo nie zapanowałby tam spokuj.
  • 0
"daleko zajdziesz z uśmiechem na twarzy, jeszcze dalej zajdziesz z uśmiechem i z bronią" - Al Capone

#8 OFFLINE   Rocki

Rocki

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 248 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 12 kwiecień 2007 - 22:40

Możliwe, że twoje papugi gdy były wpuszczone w podobnym czasie do woliery ustaliły hierarchię i wyżej postawione pary zajmowały lepsze, wyżej powieszone budki. Jednak gdy jeden z samców padł i ty wprowadziłeś nowego, hierarchia została naruszona i nastała samowolka i każdy musiał walczyć o swoje... Jeśli ten samiec co padł zajmował wyższą budkę to inne pary chciały wykołysać wolne miejsce i tak zaczęły się kłótnie, kto je weźmie, a jeśli padły samiec miał budkę zawieszoną niżej to ten nowy wcale nie chciał tego zaakceptować i mieszkać tak nisko, a wiec postanowił postawić się parą mieszkającym wyżej w celu uzyskania lepszej budki, a nikt nei chciał zrezygnowac z lepszych miejsc... i tak masz wojne gotową...
Dlatego lepiej jest wieszać wszystkie budki an równym poziomie w większej liczbie niż jest par...
  • 0

#9 OFFLINE   Kariok

Kariok

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 474 postów
  • LokalizacjaOstrów Wlkp

Napisano 20 kwiecień 2007 - 13:48

Hoduję wystawowe papużki faliste, część ptaków mam w parami w klatkach, pozostałe wypuszczone są na wolierę, trzeba pamiętać żeby ptaki były wpuszczame jednocześnie z przewagą 1-2 samców (przewaga samic powoduje zamieszanie w stadzie, bójki i utarczki). Budek należy powiesić więcej niż par, na równej wysokości i w pewnych odstępach od siebie. Papużka falista w toważystwie własnym jest ptakiem zgodnym, w toważystwie innych ptaków jest dla mich bardzo uciążliwa (tam gdzię się wciśnie), zniszczy innym ptaką całe lęgi. Hodowałęm je kiedyś z ryżowcami i nimfami i lęgi tych ptaków ulegały zniszczeniu
  • 0

#10 OFFLINE   Raffy

Raffy

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 225 postów
  • Lokalizacjagdańsk

Napisano 31 maj 2007 - 14:35

Może dawajcie tu fotki swoich falistych ? :foto: Małe są piękne, a faliste są najpiękniejsze :)

Oto moje stadko (nie wszystkie) :
  • 0

#11 OFFLINE   madzia76

madzia76

Użytkownik

• Użytkownik
  • 16 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 05 maj 2008 - 21:12

Mam 8-miesięczne papuzki faliste i nie potrafię odróżnić płci u nich czy jest jakis pewny sposób?
  • 0

#12 OFFLINE   Kariok

Kariok

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 474 postów
  • LokalizacjaOstrów Wlkp

Napisano 06 maj 2008 - 08:22

madzia76, W tym wieku to nie ma problemu z odróżnieniem płci, Określ kolor woskówki wokół dzioba, albo wstaw fotki a na pewno pomożemy
  • 0

#13 OFFLINE   madzia76

madzia76

Użytkownik

• Użytkownik
  • 16 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 09 maj 2008 - 23:20

a jaki kolor woskówki powienien miec samiec ,a jaki samiczka?
  • 0

#14 OFFLINE   B.A.T.E.K

B.A.T.E.K

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 49 postów
  • LokalizacjaTOMASZOW

Napisano 10 maj 2008 - 14:14

samiec ma kolor niebieski a samiczka brązowy ;-) jedynie u młodych samiczek nie jest to kolor brązowy tylko bardzo jasny niebieski który z czasem blednie i przechodzi w brązowy natomiast u samców ciemnieje i robi sie intensywnie niebieskim.
  • 0

#15 OFFLINE   Kariok

Kariok

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 474 postów
  • LokalizacjaOstrów Wlkp

Napisano 12 maj 2008 - 07:51

Normalnie samiczka ma woskowkę białą, gdy jest w okresie lęgowym robi się brązowa, spotkałem bardzo stare samiczki co miały niebieskie woskówki. Samczyki już po dwóch trzech miesiącach dostają woskowkę niebieską.
  • 0

#16 OFFLINE   FlyArek

FlyArek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1043 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 01 marzec 2009 - 13:28

Biedny ptak :/ Chyba każde pióra jest tak zmodyfikowane, bez wyjątku :/

[ Dodano: 2009-03-01, 13:44 ]
Kiedyś była mowa o różowych bądź czerwonych papużkach falistych, że są ona zabarwione jakimś barwnikiem itp. A co byście powiedzieli o tej falistej? Też jest "pomalowana"? ;-)

http://forums.budgie... ... opic=19608
  • 0

pozdro...

#17 OFFLINE   Poll2

Poll2

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 33 postów
  • LokalizacjaNieciecza

Napisano 01 marzec 2009 - 17:17

Co do falistych z odstającymi piórkami na plecach to też miałem kiedyś taki przypadek.Niestety pod moją nieobecność w domu, mój tata sprzedał ją. Niedawno dowiedziałem się o jej śmierci ??
  • 0
"Byliście mi wierni - choć grzmiały dokoła Was działa - i Ja wam wierną zostałam"

#18 OFFLINE   JC

JC

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 883 postów
  • Telefon:502108250
  • LokalizacjaTarnów

Napisano 01 marzec 2009 - 18:14

Takie odstające pióra powstają gdy ptak się skubie lub inne go skubią. Nie ma to nic wspólnego z mutacją crested, która musi mieć przede wszystkim "odstające" pióra na głowie.
  • 0

#19 OFFLINE   Poll2

Poll2

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 33 postów
  • LokalizacjaNieciecza

Napisano 02 marzec 2009 - 08:51

Ona się nie skubała, miała 2-3 takie piórka odstające. Inne ptaki jej nie skubały, bo nie miały możliwości. Jak uruchomię drugi komputer lub znajdę jej zdjęcie gdzies w internecie, to wkleję tutaj :)
  • 0
"Byliście mi wierni - choć grzmiały dokoła Was działa - i Ja wam wierną zostałam"

#20 OFFLINE   FlyArek

FlyArek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1043 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 18 marzec 2009 - 20:35

Falki ;-)
Dołączona grafika
Michał Sz :mrgreen:
  • 0

pozdro...