Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

SHAMO

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   k06@vp.pl

k06@vp.pl

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 89 postów
  • Lokalizacjalódz

Napisano 11 styczeń 2006 - 20:26

Ojczyzną tych bojowców jest Indomalezja ,Syjam skąd trafiły do Japonii gdzie rasę uszlachetniono.Wyodrębniono dwie grupy tj.CHU-SHAMO waga kur od 2,5 do 3 kg, koguty 3-4 kg oraz O-SHAMO koguty powyżej 4kg. ( do 6 kg. i 80 cm.wysokości) kurki3-4 kg.w ojczyźnie koguty były gotowe do walk pomiędzy 12-16 m-cem życia.Z agresywnością bywa u nich różnie jednak są bardzo waleczne( upartość tych kur przejawia się w codzinnych zachowaniach)Znoszą ok 70 jaj w ciągu roku. Jaja nasadowe ważą odpowiednio 45 i 65 g.Rasa ta charakteryzuje się min. bardzo wyprostowaną sylwetką ,groszkowym grzebieniem oraz tzw.różami wolnymi miejscami od pór na stawach,piersiach.Kury te nie posiadają okrywy puchowej,tylko twarde pióra wierzchnie.Do Europy dotarły dopiero na przełomie XIX i XX wieku.Ze względu na swą masę przyczyniły się do powstanie wielu ras kur mięsnych(w spadku po bojowcach rasy mięsne posiadają także żółty kolor nóg)Osobiście przyłączam się do grona osób ,które uważają że jeżeli można mówić o inteligencji wsród kur to Shamo niewątpliwie ją posiadają.
p.s. wyższe zdarzały się jedynie bojowce Malayskie,które w ojczyźnie osiągały wysokość nawet 90cm.
Krzysiek.
  • 0

#2 OFFLINE   keram

keram

Użytkownik

• Użytkownik
  • 22 postów
  • LokalizacjaParczew

Napisano 16 styczeń 2006 - 22:12

Ja widziałem wczoraj w Lublinie na wystawie ko-shamo i też zostałem zauroczony. Mam już zamówione kurczęta. Jednym słowem te to małe ale z charakterem.
Pozdrawiam.
  • 0

#3 OFFLINE   k06@vp.pl

k06@vp.pl

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • Lokalizacjalódz

Napisano 18 styczeń 2006 - 07:03

także tam byłem- z ras mini bardziej ''charakterne'' są Chibi ( najmniejsze bojowce świata- określane czasem - mini Yamato)
Krzysiek
  • 0

#4 OFFLINE   keram

keram

Użytkownik

• Użytkownik
  • 22 postów
  • LokalizacjaParczew

Napisano 19 styczeń 2006 - 23:04

Gdzie można zobaczyć ich zdjęcia i poczytać cos. Z góry dziękuję.

[ Dodano: 2006-01-19, 23:10 ]
Aha jeszcze jeśli chodzi o inteligencję wśród kur. To mam koguta bramę. I na moją ocenę to jest głupek. Chodzi jak ciapa, wszystko po drodze przewraca, po karmnikach depcze, kilka razy uderzy dziobem w okolice karmy zanim trafi. Powiesiłem mu już na ścianie , skośnie wiaderka, żeby wsadził głowę i spokojnie jadł. Myślałem, że ma problemy ze wzrokiem, ale nie. I sobie tak myślę pomimo że gapa i głupek to mi się bardzo podoba. Pozdrawiam
  • 0

#5 OFFLINE   k06@vp.pl

k06@vp.pl

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • Lokalizacjalódz

Napisano 21 styczeń 2006 - 07:28

keram a czego się spodziewałeś po brahmie i nawiasem mówiąc to z opisu wynika jednak że ma problemy ze wzrokiem lub inne zaburzenia po przebytej chorobie bo są to ciaptaki ale nie do tego stopnia.( pisząc o inteligencji miałem na myśli odnośnik do innych kur i w tym wypadku tyczy się to tylko kur- przyrównywanie tego stwierdzenia do zasadniczego znaczenia słowa nie ma sensu) dlatego nawet jak na kury, brahmy ogólnie są o.k. bo przecież niezdarność to nie głupkowatość.Do Shamo im jednak daleko.To nie opis Brahmy ale hodowcy uważają żę rasa to powinna się także charakteryzować tzw.krokiem defiladowym( idąc jakby wyrzuca łapy przed siebie)
Krzysiek
  • 0

#6 OFFLINE   aga1975

aga1975

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2285 postów
  • Telefon:694310917
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 19 październik 2008 - 18:04

Zdjęcia autorstwa woliera z działu konkursy (temat-zagadka został usunięty)
Kogut shamo i kurki nankin shamo
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
  • 0

#7 OFFLINE   Józek

Józek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 3310 postów
  • LokalizacjaBudziska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 20 listopad 2010 - 20:22

Kogut 8 miesięczny, wysokość 75 cm, zapowiada się na dobrego rozpłodowa :lol:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika
  • 0

#8 OFFLINE   Józek

Józek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 3310 postów
  • LokalizacjaBudziska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 21 listopad 2010 - 15:22

Jeszcze kurka do pary

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika
  • 0

#9 OFFLINE   k06@vp.pl

k06@vp.pl

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • Lokalizacjalódz

Napisano 23 listopad 2010 - 23:27

A czemu on ma takie duże dzwonki?
  • 0

#10 OFFLINE   Józek

Józek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 3310 postów
  • LokalizacjaBudziska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 23 listopad 2010 - 23:51

Znowuż aż takich dużych niema, ten akurat takie ma , mi to nie przeszkadza bo wiem co mam i skąd i po czym
  • 0

#11 OFFLINE   k06@vp.pl

k06@vp.pl

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • Lokalizacjalódz

Napisano 24 listopad 2010 - 00:46

No właśnie. Shamo i dzwonki to sprzeczność. Ja obstawiam tureckiego asila X shamo. Na zachodzie często także znajdziemy mieszankę shamo z brazylijskim shamo. To co pionowe niekoniecznie musi być shamo jeśli ma pióra na mostku , dzwonki i szeroki ogon. U nas natomiast zazwyczaj nie odróżniają kur malaja od shamo stąd wadliwe grzebienie i wysoko noszone ogony u tzw. shamo. Spotkałem się także u naszych sąsiadów ze świadomymi krzyżówkami dużych asili z shamo.Kurka na zdjęciu jest w typie malayoida.
  • 1

#12 OFFLINE   k06@vp.pl

k06@vp.pl

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • Lokalizacjalódz

Napisano 24 listopad 2010 - 22:54

2063 JOZEK , co sądzisz o tym kogucie?
  • 0

#13 OFFLINE   Józek

Józek

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 3310 postów
  • LokalizacjaBudziska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 25 listopad 2010 - 00:35

k06@vp.pl z pewnością dobrze wiesz jak jest z shamo, wiesz ile jest potocznych odmian shamo i wiesz skąd są
można by tu dyskutować w nieskończoność i każdy będzie miał rację.Jedne noszą ogony niżej jedne wyżej, jedne ważą 4kg inne 8 kg , jedne maja 50 cm wzrostu inne 80 i można tak wymieniać jeszcze dalej.Każdy wie do czego one były głównie hodowane i każda wioska chciała mieć jak najsilniejszego koguta, można postawić sobie pytanie czy prawdziwe czyste shamo istnieje.

Co do twojego koguta trudno co kowliek powiedzieć, trochę zły profil fotki i nie widać dokładnie, ale też ogon trochę za wysoko dzwonki też są wyraźne, bardziej na palatyńskiego bojowca, poza tym łady i ładne ubarwienie

Zobacz jeszcze jak ten kogut nosi ogon,
Dołączona grafika
  • 0

#14 OFFLINE   k06@vp.pl

k06@vp.pl

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • Lokalizacjalódz

Napisano 25 listopad 2010 - 01:08

Dziękuję. Miło z kimś podyskutować na temat bojowych. Ogon Twojego koguta to satsumadori ( co ciekawe ogony kogutów bez sierpówek wystepują u Asila Madaroo, bardzo rzadkiego i cenionego ptaka w swej ojczyźnie tak jak ceniony jest Asil z pojedynczym grzebieniem ze szczepu Biningham , mimo takiego grzebienia nie jest to ptak w typie Bankiva) ale to nie wyjaśnia braku róż i obecności dzwonków . Jako ,że satsumadori jest w typie shamo ,łącząc je z mocnej budowy asilem tureckim mógł powstać taki efekt jednak ten ptak ma także obecną wamę. Potoczne odmiany - typy shamo raczej spotykamy w Japonii. U nas ptaki są wpasowane we wzorzec i tak na zachodzie je hoduja wszyscy ,oprócz dwóch , może trzech osób. Jednak róże i gołe mostki są obowiązkowe nawet w Japonii . Kogut ze zdjęcia to Asil madras nie Shamo ani pallatyński. Z tego ujęcia ptaka na zdjęciu dobrze widoczne są skrzydła , które shamo noszą zupełnie inaczej , oraz brak wamy.Pallatyński ma długą szyję podobnie jak rasa której krew w nich płynie czyli malay a zbyt krótka to duża wada tej rasy . U ptakó bojowych liczyła się oprócz siły wytrzymałość i zdolność taktycznego myślenia. Dlatego wszystkie pochodne europejskie to głownie asile . Japonia była zbyt hermetycznym krajem by poza nią rozpowszechnił się typ bojowych shamo jak i ich poprzedników Ainoku. Wyjatkiem tu może być bojowiec z Tajwanu.
  • 0

#15 OFFLINE   k06@vp.pl

k06@vp.pl

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • Lokalizacjalódz

Napisano 25 listopad 2010 - 01:15

2064

Na tym zdjęciu są madrasy i kura shamo . różnica bardzo wyraźna nawet jeśli chodzi o głowę .Są to tegoroczne ptaki w podobnym wieku.
  • 0

#16 OFFLINE   k06@vp.pl

k06@vp.pl

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • Lokalizacjalódz

Napisano 25 listopad 2010 - 03:44

2065 Jeszcze ciekawostka w postaci tej pary. Myślę ,że prezentuje się dobrze.
  • 0

#17 OFFLINE   k06@vp.pl

k06@vp.pl

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • Lokalizacjalódz

Napisano 25 listopad 2010 - 23:54

Na tym zdjęciu różnica między shamo a asilem jest jeszcze bardziej widoczna2068 jest to mlodzież tegoroczna gdyż raczej dorosłych obok siebie ustawić się nie da.
  • 0

#18 OFFLINE   k06@vp.pl

k06@vp.pl

Zaawansowany

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • Lokalizacjalódz

Napisano 26 listopad 2010 - 18:56

Kurcze , myślałem ,że ktoś odgadnie jaką rasę przedstawiłęm dwa tematy wyżej ( ta srebrzysta parka)? W 50 % jest to shamo. Podpowiem ,że Administrator nie umieścił w spsie tego typu kur. Właściwie hoduję bojowe i kochina olbrzyma , lecz ta rasa jest dość rzadka i chcę ją rozmnożyć w Polsce. Niżej przedstawiam właściwe shamo.
20762077
  • 0

#19 OFFLINE   lobo

lobo

Administrator

• Założyciel
  • 3495 postów
  • Telefon:503590429
  • LokalizacjaBełchatów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 26 listopad 2010 - 18:57

k06@vp.pl