Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Sztuczna inkubacji jaj - temperatura

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
51 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2558 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza

Napisano 18 maj 2009 - 06:15

alus94, Obejrzałem ten inkubator ale za wiele to się o nim nie dowiedziałem. Musisz sprawdzić czy w każdym miejscu inkubatora masz jednakową temp. ale kwestia różnicy o,1C +- nie odgrywa większej roli.W inkubatorze z wymuszonym obiegiem powietrza powinna praktycznie być wszędzie jednakowa temp. ale czy taka jest to musisz Ty sprawdzić i wiedzieć. Ustawienie w inkubatorze temp. 36,7 C to w każdym inkubatorze za nisko dla jajek gęsich bo temp.powinna być co najmniej o 1 C wyższa, ponadto jaja gęsie inaczej muszą być chłodzone, tak jak mówiłem wcześniej również skrapiane ciepłą wodą a w ostatnich 2 dniach nawet pławione w wodzie.
O sztucznym wylęgu jaj gęsich było na forum parę razy pisane i proszę się jeszcze z tymi tematami zapoznać.( sam zresztą parę razy o tym pisałem)
  • 0
http://andrzejko.dbv.pl/photogallery.php

Kowina Andrzej

#42 OFFLINE   damickp

damickp

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 42 postów
  • LokalizacjaGliwice

Napisano 18 maj 2009 - 09:31

Witam mam takie pytanie w tym temacie - z racji tego iż moja bażanty i przepiórki niosą jajka chciałbym spróbować swoich sił w inkubacji - zamierzam kupić taki inkubator
http://www.hodowlany... ... yczny.html
Czy mogę w nim jednocześnie umieścić jajeczka przepiórek i bażantów bo różnią się czasem wylęgu? Z tego co też tutaj czytałem temperatury są zbliżone? Pozdrawiam
  • 0

#43 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2558 postów

Napisano 18 maj 2009 - 11:01

damickp, Na temat tego inkubatora nie będę się wypowiadał ponieważ takiego nie używałem i byłoby dobrze aby wypowiedział się ktoś kto go ma i używa.
Można w każdym inkubatorze lęgnąć jednocześnie różne gatunki czy rasy i o różnym czasie inkubacji. Najlepiej robić to w ten sposób ,że najpierw wkładamy np. jajka ,które trzeba inkubować najdłużej powiedzmy np. pawie 28 dni. Jeżeli z nimi chcielibyśmy wylęgać np. jajka kurze to wkładamy je do inkubatora tydzień później, ponieważ kurczęta lęgną się w 21 dniu. Jeżeli wkładać będziemy np. jajka bażantów to też musimy wiedzieć jaki jest okres ich inkubacji bo u każdego gatunku prawie jest inny jeżeli uszaki to razem bo okres inkubacji też 28 dni , jeżeli złociste to około 4 dni później itd. Ważne jest by lęgło się wszystko jednocześnie.
  • 0

Kowina Andrzej

#44 OFFLINE   damickp

damickp

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 42 postów
  • LokalizacjaGliwice

Napisano 18 maj 2009 - 18:59

andrzej-ko, Mam pewien dylemat bo na którymś forum wyczytałem iż nie powinno sie w trakcie inkubacji dokładać zimnych jajek aby nie obniżyły temperatury pozostałych więc nie wiem czy nie włożyć razem te jaja i po ewentualnych kluciu przepiórki przekwaterować do jakiegoś klujnika?
  • 0

#45 OFFLINE   Rafcio

Rafcio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1197 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 18 maj 2009 - 19:35

damickp, obniżenie temperatury jaj wcześniej inkubowanych nie wpłynie negatywnie, będzie to swego rodzaju przerwa. Kiedy wysiaduje Kwoka to również schodzi pojeść i czasem śmiga po wybiegu dość chwilę. Tak więc jeszcze raz nie będzie to miało negatywnego wpływu na jajka włożone wcześniej.
  • 0

#46 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2558 postów

Napisano 18 maj 2009 - 19:40

damickp,

wyczytałem iż nie powinno sie w trakcie inkubacji dokładać zimnych

To ja pisałem na naszym forum ,że do inkubatorów płaskich nie powinno się dokładać jajek ale dotyczyło to tych bez wymuszonego obiegu powietrza bo troszkę to pogarsza % wylęgu. Przeglądałem ten inkubator co Ty masz zamiar kupić i on posiada wymuszony obieg powietrza a w takich bardzo szybko wyrównuje się temperatura i do nich można wkładać jajka np. co tydzień.
Jeżeli posiadał będziesz odrębny klujnik to oczywiście ,że można tak zrobić
  • 0

Kowina Andrzej

#47 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2558 postów

Napisano 21 maj 2009 - 09:07

Może dodam jeszcze ,że ważne jest przy dokładaniu jaj do inkubatora by nie dokładać jajek bardzo zimnych przyniesionych bezpośrednio z pomieszczenia w, którym są przetrzymywane przed właściwą inkubacją ( w pomieszczeniu tym ,powinna panować temp.około +10-12 C) tak by miały przynajmniej temp. pokojową. Ja praktykuję to w ten sposób ,że załączam drugi inkubator i przez kilka godzin przebywają w nim a następnie przenoszę je dopiero do innego.
  • 0

Kowina Andrzej

#48 OFFLINE   damickp

damickp

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 42 postów
  • LokalizacjaGliwice

Napisano 21 maj 2009 - 11:23

Witam Już odpaliłem ten inkubator - pół dnia pracował aby się ustabilizował i załadowałem do niego 9 jajek od bażantów złocistych i łownych, 16 jajek przepiórek i 9 jajek mixu kurek ozdobnych - zobaczymy co mi z tego wyjdzie. Pozdrawiam
  • 0

#49 OFFLINE   Flatron

Flatron

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 82 postów
  • LokalizacjaPaterek

Napisano 16 maj 2010 - 13:21

W moim inkubatorze jest za niska wilgotność,czy na jajka można położyć tackę z wodą?
  • 0

#50 OFFLINE   Indyczka

Indyczka

Użytkownik

• Użytkownik
  • 25 postów
  • LokalizacjaGdów - małopolska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 23 marzec 2016 - 09:30

Grzegorz 1 A wilgotność jest podana dla danych gatunków ? :)

• 0

#51 OFFLINE   leszek998

leszek998

Użytkownik

• Użytkownik
  • 18 postów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 25 styczeń 2017 - 10:25

Na jajka nie jest zalecane żeby kłaść jakiś pojemnik, najlepiej gdzies z boku postawic jak cos.

Ja zakupilem inku z pompma wilgotności juz wbudowana, troche kosztuje, ale jak ktos pracuje i nie ma czasu tego dopilnowac to super sprawa, przynajmniej jajka sie nie zmarnuja jak o czyms sie zapomni. ponizej podaje dokladny model, ktory mam:

• 0

#52 OFFLINE   JanekR

JanekR

Użytkownik

• Użytkownik
  • 16 postów
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 24 marzec 2017 - 10:14

Nie inkubuję tych gatunków, ale z tego co słyszałem to dla jaj egzotycznych, kaczek i gęsi musi być inna wilgotności. Reszta podobnie jak kury ok. 60%, a na początku i przed kluciem ok. 80%. Nie mam modelu z pompą wilgoci, ale pojemnik jak już to powinien być gdzieś obok wstawiony, a nie bezpośrednio na jajka. Ogólnie nie sugeruje się pojemnością w zbiorniku w inkubatorze, tylko kupiłem sobie wilgotnościomierz, www.hodowlany.pl/i399_Higrometr_do_pomiaru_wilgotnosci_w_komorze_legowej.html . Ostatnio mój znajomy miał problem z ustawieniem wilgotności, ciągle na wyświetlaczu mu pokazywało 45%, mimo, że kanały były pełne. Mówił, ze włożył do inkubatora zamoczoną bibułkę i pomogło. Szybciej się podobno się skraplało. Ale ja tam bardziej się sugeruje moim wilgotnościomierzem i na lęgi nie narzekam. Nie ufam za bardzo zbyt wielu funkcjom jak ma inkubator. Ja mam taki najprostszy, nawet bez wyświetlacza. 

• 0