Skocz do zawartości

Forum Polski Kurnik używa cookie. Przeczytaj Polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej. Aby usunąć tą wiadomość, proszę kliknąć w przycisk po prawej: Akceptuje użycie cookie
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   

Zdjęcie

Sztuczna inkubacji jaj - temperatura

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
51 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   gege

gege

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 867 postów
  • LokalizacjaZimnowoda K.Staszowa
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 30 kwiecień 2009 - 20:13

Grzegorz1,tak i to bardzo.Dziękuje masz ode mnie jajeczko.
  • 0

#22 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2558 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza

Napisano 30 kwiecień 2009 - 22:37

Prosiłem by poprawić tytuł tematu . to ktoś wyrzucił mój post a nie poprawił

JAka temperatura musi być przy inkubacji jajek?

• 0
http://andrzejko.dbv.pl/photogallery.php

Kowina Andrzej

#23 OFFLINE   Rafcio

Rafcio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1197 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 30 kwiecień 2009 - 22:45

Tabelka z niektórymi gatunkami ptaków.
Dołączona grafika
źródło http://www.ecofarmin...i inkubacji.htm
  • 0

#24 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2558 postów

Napisano 30 kwiecień 2009 - 23:12

Rafcio, Ja tu nie widzę podanych temperatur . Poprzednik nie zaznaczył również w jakich inkubatorach takie parametry mają być zachowane. Proszę nie stosować tych parametrów w inkubatorach płaskich w , których nie ma wymuszonego obiegu powietrza czyli temp. nie jest wyrównana w całym inkubatorze we wszystkich jego miejscach.
  • 0

Kowina Andrzej

#25 OFFLINE   Dadzio

Dadzio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 862 postów
  • LokalizacjaPaterek
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 01 maj 2009 - 07:06

andrzej-ko, jakie parametry powinny być w inkubatorach płaskich?
Jedni piszą, że podczas klucia obniża się temperaturę, inni, że podwyższa się ją do 38,5 to jak właściwie robić?
  • 0

#26 OFFLINE   Grzegorz1

Grzegorz1

Użytkownik

• Użytkownik
  • 11 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 01 maj 2009 - 07:40

W inkubatorach płaskich zawsze można zastosować wentylatorek taki z komputera i temperatura w całym inkubatorze będzie taka sama.
  • 0

#27 OFFLINE   gonzo771

gonzo771

Zaawansowany

• Super Kurnikowiec
  • 1608 postów
  • Telefon:695638294
  • LokalizacjaMyślenice

Napisano 01 maj 2009 - 07:44

W tabelce, którą przywołał powyżej Rafcio ze strony http://www.ecofarmin...i inkubacji.htm zaproponowane poziomy wilgotności są conajmniej wątpliwe. Była o tym mowa już w innym temacie.

Poza tym ten temat dotyczy temperatury :mrgreen:
  • 0

#28 OFFLINE   Rafcio

Rafcio

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 1197 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 01 maj 2009 - 08:00

Przyznaje się bez bicia ?? ale nie wiem czemu ja tam wyczytałem temperaturę {SMILIES_PATH}/lol.gif" title="" /> Ja dodam jeszcze, że kierowanie się na literaturze i na stronach internetowych to błąd. Nie podają oni często o jakie inkubatory chodzi, a i same temperatury na każdej stronie są trochę inne.
  • 0

#29 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2558 postów

Napisano 01 maj 2009 - 08:04

Grzegorz1, Tak można zastosować takie rozwiązanie o , którym mówisz ale w dalszym ciągu jest jeszcze w użyciu masa inkubatorów w , których nie ma wymuszonego obiegu powietrza. Ja sam mam trzy takie inkubatory w tym jeden niemiecki automat i dwa polskie z Apatora .Stosując w nich takie temperatury wyległy by się same kaleki lub wcale.
Dlatego podając temperatury inkubacji należy wyraźnie to zaznaczyć .

Dadzio ,w inkubatorach płaskich bez wymuszonego obiegu powietrza właściwie im bliżej klucia to temp. się podwyższa i przykładowo jeżeli w pierwszej fazie masz 38 C to powiedzmy w środku cyklu będziesz miał 38,5 C a w końcowej fazie czyli już w czasie klucia 39 C . Dzieje się tak w tych inkubatorach samoczynnie przy nie regulowaniu termostatu . Im jajka w bardziej zaawansowanej fazie inkubacji temp. rośnie.Jajka bardziej trzymają wtedy temp nie stygną tak szybko itd.
  • 0

Kowina Andrzej

#30 OFFLINE   niebieski-n2

niebieski-n2

Początkujący

• Użytkownik
  • 3 postów
  • Lokalizacjawarszawa

Napisano 01 maj 2009 - 08:39

Witam.
Zbudowałem swój pierwszy inkubator. Kształtem przypomina szufladę, ma 20 cm wysokości, taca z jajkami (kratka tzn. półka z lodówki) jest po środku na 10 cm od pokrywy. Całość jest zrobiona z płyty meblowej tylko podłoga z pilśni - wymiary ok 50cmx60cm.
Pod tacą postawię naczynie z wodą żeby zapewnić wilgotność, w pokrywie zastosowałem kabel grzewczy od terrarium 80W sterowany elektronicznym termoregelatorem.
Nie zainstalowałem wiatraka tylko nawierciłem w bocznych i tylnej ściance po 3 otwory 12mm. Zamierzam ręcznie przekręcać jajka raz dziennie.
Jaką temperaturę ustawić w tym urządzeniu?? Myślałem, że 38 stopni??
Inkubować chcę jajka bażanta złotego, ewentualnie kury zielononóżki.
Można to zrobić razem??
Czy można dokładać jajka np. po tygodniu do inkubatora??
Czy wogóle w takim urządzeniu mam szansę na powodzenie???
Dopiero zaczynam przygodę z inkubacją i proszę o wsparcie praktyków.
Pozdrawiam.
  • 0

#31 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2558 postów

Napisano 01 maj 2009 - 09:06

niebieski-n2, Z tego co piszesz to istnieje szansa na pełne powodzenie wylęgu. Temp. jaką chcesz ustawić jest prawidłowa może być do 38,2C i możesz wylęgać razem bażanty i kury np. zielononóżki.
W tych inkubatorach nie jest dobrym pomysłem dokładanie jajek zimnych np. po tygodniu czasu. Zbyt gwałtownie obniżysz temperaturę w inkubatorze i to trwa dość długo za nim się wyrówna i osiągnie pożądaną .
Mam zastrzeżenia co do otworów wentylacyjnych ,powinny być na spodzie w takim inkubatorze i na górze
Wielkość ich 12 mm w pierwszej fazie wcale nie jest taka potrzebna ,powinny być zrobione przesłony by częściowo je zasłonić w pierwszej fazie. W takim układzie jak podałeś możesz mieć kłopot z właściwą wentylacją , obiegiem i wymianą powietrza.
Będziesz wyjmował jajka do obracania ręcznego to też zawsze się przewietrzą i inkubator również.
Zawsze na próbę przed włożeniem większej ilości jajek należy wcześniej przetestować takie urządzenie i jego działanie na niewielkiej ilości jaj.
  • 0

Kowina Andrzej

#32 OFFLINE   niebieski-n2

niebieski-n2

Początkujący

• Użytkownik
  • 3 postów
  • Lokalizacjawarszawa

Napisano 01 maj 2009 - 12:07

Serdecznie dziękuję.
Jeszcze zastanawiam się ile wstawić podstawek z wodą tzn. jaką zrobić powierzchnię parowania? Wstawić jedną czy może zastawić całą podłogę inkubatora. Niestety nie mam higrometru. Myślę, że w moim przypadku wilgotność nie będzie za mała tylko może być za duża. Co się stanie jeśli wilgotność wynosiłaby np. 75%??
Inkubator napewno będę udoskonalał na podstawie doświadczeń ale teraz muszę działać szybko,bo mam 30 jajek bażanta złotego i nie chcę ich stracić dlatego zbudowałem inkubator. W zeszłym roku miałem parę i kura siedła i wysiedziała, a w tym roku mam 4 kury, nanosiły jajek, ale żadna nie zamierza chyba usiąść.
  • 0

#33 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2558 postów

Napisano 01 maj 2009 - 13:01

niebieski-n2, O wilgotność to się nie obawiaj, że będziesz miał za dużą bo zazwyczaj to są kłopoty z jej uzyskaniem i jest przeważnie za niska do pożądanej. Naczynie niech będzie płytkie ale o sporej powierzchni. Im większa będzie powierzchnia tym większe parowanie. Ja w swoich płaskich inkubatorach mam po 3 naczynia z wodą a w ostatnich dniach przed kluciem wkładam dodatkowo czwarte naczynie by zwiększyć jeszcze wilgotność w czasie klucia.
  • 0

Kowina Andrzej

#34 OFFLINE   tragopan

tragopan

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 732 postów
  • Telefon:504008332
  • LokalizacjaAleksandria
  • Specjalizacja hodowli:

Napisano 01 maj 2009 - 13:17

Temat inkubacji jest co roku jest poruszany.
Temperatura w inkubatorach płaskich z nie wymuszonym przepływem powietrza powinna wynosić 37.8 °C. temperatura możne się wahać o kilka dziesiątych °C, czyli 0.2 w górę i 0.4 w dół. Temperaturę mierzymy w takim inkubatorze tylko na górnej części jajka. Temperatura w środku i jak na zewnątrz ułożonych jaj na tacce. Ta temperatura nie powinna się wahać i nie powinno być różnicy o 0.2°C w obu pomiarach. Temperaturę mierzymy zawsze po dobrze nagrzaniu się inkubatora i wilgotności 50%. Takie inkubatory się wolno nagrzewają i wolno w nich stabilizuje się temperatura.
W inkubatorach z wymuszonym przepływem powietrza (wiatraczek) powinno być też 37.8°C z bardzo małymi różnicami o dwie dziesiąte stopnia.
Ja bazuję na inkubatorach płaskich produkowanych w Krakowskiej Spółdzielni Radiotechnicznej.
Mam tez inkubator styropianowy i automat z Heki. wszystkie są dobre.
Nawet pełny automat nie wylęgnie w 100%. tu też trzeba mieć wiedzę i praktykę.
A wilgotność można regulować ilością naczyń na wodę i na kluciu spryskiwaniem jaj.
http://tragopan.pl/info/inkubacja.html
.
  • 0

banner4.gif

#35 OFFLINE   niebieski-n2

niebieski-n2

Początkujący

• Użytkownik
  • 3 postów
  • Lokalizacjawarszawa

Napisano 02 maj 2009 - 20:07

Dzięki za rady, włożyłem jajka i zobaczymy za ok. trzy tygodnie. Temperaturę mam ustawioną 37,8 stopnia, raz dziennie będę obracał, a podłoga zastawiona cała podstawkami z wodą. Inkubuję 30 jaj zielononóżki, 33 bażant złoty, 11 diamentowy, 9 królewski (mam jeszcze parę srebrzystych z zeszłego roku ale nie zniosły dotąd żadnego jajka).
Jeśli chociaż w połowie odniosę sukces to rozpocznę przygodę na szerszą skalę.
  • 0

#36 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2558 postów

Napisano 02 maj 2009 - 20:26

niebieski-n2, Jajka musisz obracać przynajmniej dwa razy dziennie ,rano i wieczorem, cały dól zastawiony naczyniami z wodą to zbyteczne szczególnie w pierwszej fazie inkubacji. Jajka musisz oznaczyć np. 1 na wierzchu jajka 2 od spodu i raz żeby jajka były wszystkie u góry na 1 np. rano a wieczorem przewrócić na 2.Pierwsze dwa dni możesz nie obracać jaj .
Na PK jest sporo o inkubacji jaj i proszę się z tymi tematami zapoznać.
  • 0

Kowina Andrzej

#37 OFFLINE   alus94

alus94

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 133 postów
  • LokalizacjaJaworzno

Napisano 17 maj 2009 - 19:07

a jaka temperatura dla gęsi garbonosych bo narazie nastawiłem 36,7 i jak by ktoś mógł mi opisać jak postępować z nimi podczas inkubacji
  • 0
POLACY NIE GĘSI,
SWÓJ JĘZYK MAJĄ
M.Rej

#38 OFFLINE   gonzo771

gonzo771

Zaawansowany

• Super Kurnikowiec
  • 1608 postów
  • Telefon:695638294
  • LokalizacjaMyślenice

Napisano 17 maj 2009 - 19:14

alus94, przeczytaj: http://kurnik.i365.p... ... vt3839.htm
  • 0

#39 OFFLINE   andrzej-ko

andrzej-ko

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 2558 postów

Napisano 17 maj 2009 - 19:23

alus94, Proszę napisać przynajmniej jaki masz inkubator czy z wymuszonym obiegiem powietrza czy nie.Ja wylęgałem jaja gęsi garbonosej paru osobom łącznie z kurzymi i nie zmieniałem dla nich temp. była tak ustawiona jak dla kurzych około 38 C( w inkubatorze płaskim bez wymuszonego obiegu powietrza) z tym ,że inaczej je chłodziłem i ,skraplałem itd.
  • 0

Kowina Andrzej

#40 OFFLINE   alus94

alus94

Zaawansowany

• Użytkownik
  • 133 postów
  • LokalizacjaJaworzno

Napisano 17 maj 2009 - 20:35

andrzej-ko, oto mój inkubator. Ma on wiatraczek i kabel grzewczy, mam tam 23 jaja gęsi garbonosej i 6 perliczek
http://aleksander.bl... ... index.html
  • 0
POLACY NIE GĘSI,
SWÓJ JĘZYK MAJĄ
M.Rej